LİSELERE GEÇİŞTE YENİ SİSTEM BELLİ OLDU

29 Haziran 2018 12:40
LİSELERE GEÇİŞTE YENİ SİSTEM BELLİ OLDU

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, yaklaşan 2018-2019 eğitim öğretim yılı merkezi ve mahalinden yerleştirme sistemindeki değişiklikler hakkında bilgilendirme amaçlı basın açıklaması yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kaldırılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının yerine adrese dayalı "sınavsız yerleştirme sistemini" getirdi. Yetkililerce belirlenecek 'nitelikli okulları' hedefleyen 8'inci sınıf öğrencileri ise, merkezi bir sınavdan geçti. Yeni sisteme dair bilgiler aktaran Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, öncelikli olarak merkezi yerleştirme ve mahalinden yerleştirmenin ayrıştığı noktalara değindi. Merkezi yerleştirmenin sınav ile yapılacağını ve alan okulları kapsamında olacağını söyleyen Necmi Özen, mahalinden yerleştirmenin ise ortaöğretim kayıt alanları dikkate alınarak ikamet üzerinden sınavsız bir şekilde gerçekleşeceğini dile getirdi. 

"2-13 Temmuz tarihlerine dikkat" 
Yerleştirme öncesi durumun istatistiklerinden bahseden İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Eskişehir'de 8 bin 700 öğrencinin Liseye Geçiş Sınavına (LGS) girdiğini, fakat merkezi yerleştirme sınavı ile yerleşebilecek öğrenci kontenjanının bin 470 olduğunu sözlerine ekledi. Yüzde 14,87’lik bir merkezi yerleşme oranı olduğunu aktaran Özen, 2-13 Temmuz tarihlerini arasında kalan tercih dönemlerinin kaçırılmamasına işaret etti. 

Yorumlar (12) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ali

29 Haziran 2018 16:55
Mahmut,sen çok güzel olmuş dediğin bu sistemin bir kelimesini anladınsa arap olayım.

.....

06 Temmuz 2018 22:06
yazık ettiniz bizim ve çocuklarımızın emeklerine sorumlular Allaha havale

Ali Mert

29 Haziran 2018 15:37
Demek ki senin çocuk bu sisteme dahil değil Mahmut...

Güzel olmuş

13 Temmuz 2018 15:58
Ne güzel bir sistem.ne güzel açıklama..bravo..Aynı güzellikte daha fazla sistemler getirmenizi diliyoruz.

Ahmet

02 Temmuz 2018 11:21
Önümüzdeki senelerde de böyle güzel sistemler bekliyoruz.Daha öncede defalarca böyle nefis sistemler yapıldı.Ellerinize dağlık.

Taci

29 Haziran 2018 17:44
Yüzde 4 lük dilime giren öğrenci kimsenin gitmek istemediği meslek lisesine mi kazanmı olacak.

Sade Vatandaş

29 Haziran 2018 15:58
Ben bu sistemi çok beğenirdim, sistem olsaydı ortada tabi. Harika ya Reis'im işini bilir benim. Çocuklar emin ellerde, tabi Avrupa'da yaşayan ailelerin çocukları muahahahah

Haydi gülel güle

17 Temmuz 2018 15:18
Beğenmeyenler özel okullara gitsinler.Özel okullar neden yapıldı.Boş mu duracak yani.Ha paramız yok derseniz o milli eğitimin işi değil ekonomi bakanlığının işi.Hadi işinize.

recep

30 Haziran 2018 12:14
bu sistemi fetöcülere bile hazırlatsalar eminim bundan daha iyi olurdu.

Hülya

19 Temmuz 2018 10:43
Milli Eğitim Müdürüm rakam çok az olmuş. Biraz artırsak iyi olur bu çocuklar için. Yüzdesi yanlış yazılmış yukardaki yazıda düzelttin sakarya gazeteciler.

Veli

29 Haziran 2018 17:39
Beğenmeyen özel okula gitsin.

Mahmut

29 Haziran 2018 14:24
Sistem çok güzel olmuş.
BEYLİKOVA'DA MİDİBÜS ŞARAMPOLE DEVRİLDİ
BEYLİKOVA'DA MİDİBÜS ŞARAMPOLE DEVRİLDİ
Eskişehir'de yolcu midibüsünün şarampole devrilmesi sonucu 1 kişi öldü, 14 kişi yaralandı.
BU ÇIĞLIĞA SES VERİN
BU ÇIĞLIĞA SES VERİN
Son zamanlarda sıkça gündeme gelen ve toplumun kanayan yarası olan çocuk istismarına dikkat çekildi. Mahsuni Ilgın “Yetkililer cinsel istismarın araştırılması önerilerine kulaklarını tıkıyor. Bu çığlıklara ses verin” dedi.
CEZAEVİ KAPANMASIN KAMPANYASI
CEZAEVİ KAPANMASIN KAMPANYASI
Çifteler esnafları, Çifteler Açık Kadın Ceza İnfaz Kurumu'nun kapanmaması için imza kampanyası başlattı.
BÜKREŞ'TE GURUR GÜNÜ
BÜKREŞ'TE GURUR GÜNÜ
Eskişehirli Akrobasi Pilotu Semin Öztürk, ilk yurtdışı gösteri uçuşunu Romanyanın başkenti Bükreş'te gerçekleştirdi. Bayrağımızı dalgalandıran Öztürk, gurulandırdı.
GÖKYÜZÜ İLE TANIŞTILAR
GÖKYÜZÜ İLE TANIŞTILAR
Sivrihisar'daki Uluslararası Sportif Havacılık Merkezinin yürüttüğü, 'Uçmayan Köy Kalmasın' projesiyle daha önce uçağa binmemiş vatandaşlar, ilk kez uçmanın heyecanını yaşadı.
FADİME ANA'YA YARDIM ELİ
FADİME ANA'YA YARDIM ELİ
Odunpazarı Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı Sağlık Odunpazarı Belediyesi ile Evinizde (SOBE) birimi 84 yaşındaki Fadime Çekiç’e yardım eli uzattı.
HAKLARIMIZ TORBA  YASALARA SIĞMAZ
HAKLARIMIZ TORBA YASALARA SIĞMAZ
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Şube Yönetim Kurulu adına konuşan Birtürk Özkavak sağlık ve sosyal hizmet çalışanları için çıkarılan torba yasasının, taleplerini karşılamadığını ifade etti.
EKONOMİ BORÇLA  YÜRÜTÜLÜYOR
EKONOMİ BORÇLA YÜRÜTÜLÜYOR
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı dün gerçekleştirildi. DP İl Başkanı Nazım Dölekçekiç ülkenin ekonomisine yönelik ve sağlık personellerine karşı uygulanan şiddet konusunu değerlendirdi.
Eskişehir'de Uyuşturucu Operasyonu
Eskişehir'de Uyuşturucu Operasyonu
Eskişehir'de düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 7 şüpheli gözaltına alındı.

EN SON HABERLER