LİSELERE GEÇİŞTE YENİ SİSTEM BELLİ OLDU

29 Haziran 2018 12:40
LİSELERE GEÇİŞTE YENİ SİSTEM BELLİ OLDU

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, yaklaşan 2018-2019 eğitim öğretim yılı merkezi ve mahalinden yerleştirme sistemindeki değişiklikler hakkında bilgilendirme amaçlı basın açıklaması yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kaldırılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının yerine adrese dayalı "sınavsız yerleştirme sistemini" getirdi. Yetkililerce belirlenecek 'nitelikli okulları' hedefleyen 8'inci sınıf öğrencileri ise, merkezi bir sınavdan geçti. Yeni sisteme dair bilgiler aktaran Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, öncelikli olarak merkezi yerleştirme ve mahalinden yerleştirmenin ayrıştığı noktalara değindi. Merkezi yerleştirmenin sınav ile yapılacağını ve alan okulları kapsamında olacağını söyleyen Necmi Özen, mahalinden yerleştirmenin ise ortaöğretim kayıt alanları dikkate alınarak ikamet üzerinden sınavsız bir şekilde gerçekleşeceğini dile getirdi. 

"2-13 Temmuz tarihlerine dikkat" 
Yerleştirme öncesi durumun istatistiklerinden bahseden İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Eskişehir'de 8 bin 700 öğrencinin Liseye Geçiş Sınavına (LGS) girdiğini, fakat merkezi yerleştirme sınavı ile yerleşebilecek öğrenci kontenjanının bin 470 olduğunu sözlerine ekledi. Yüzde 14,87’lik bir merkezi yerleşme oranı olduğunu aktaran Özen, 2-13 Temmuz tarihlerini arasında kalan tercih dönemlerinin kaçırılmamasına işaret etti. 

Yorumlar (12) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ali

29 Haziran 2018 16:55
Mahmut,sen çok güzel olmuş dediğin bu sistemin bir kelimesini anladınsa arap olayım.

.....

06 Temmuz 2018 22:06
yazık ettiniz bizim ve çocuklarımızın emeklerine sorumlular Allaha havale

Ali Mert

29 Haziran 2018 15:37
Demek ki senin çocuk bu sisteme dahil değil Mahmut...

Güzel olmuş

13 Temmuz 2018 15:58
Ne güzel bir sistem.ne güzel açıklama..bravo..Aynı güzellikte daha fazla sistemler getirmenizi diliyoruz.

Ahmet

02 Temmuz 2018 11:21
Önümüzdeki senelerde de böyle güzel sistemler bekliyoruz.Daha öncede defalarca böyle nefis sistemler yapıldı.Ellerinize dağlık.

Taci

29 Haziran 2018 17:44
Yüzde 4 lük dilime giren öğrenci kimsenin gitmek istemediği meslek lisesine mi kazanmı olacak.

Sade Vatandaş

29 Haziran 2018 15:58
Ben bu sistemi çok beğenirdim, sistem olsaydı ortada tabi. Harika ya Reis'im işini bilir benim. Çocuklar emin ellerde, tabi Avrupa'da yaşayan ailelerin çocukları muahahahah

Haydi gülel güle

17 Temmuz 2018 15:18
Beğenmeyenler özel okullara gitsinler.Özel okullar neden yapıldı.Boş mu duracak yani.Ha paramız yok derseniz o milli eğitimin işi değil ekonomi bakanlığının işi.Hadi işinize.

recep

30 Haziran 2018 12:14
bu sistemi fetöcülere bile hazırlatsalar eminim bundan daha iyi olurdu.

Hülya

19 Temmuz 2018 10:43
Milli Eğitim Müdürüm rakam çok az olmuş. Biraz artırsak iyi olur bu çocuklar için. Yüzdesi yanlış yazılmış yukardaki yazıda düzelttin sakarya gazeteciler.

Veli

29 Haziran 2018 17:39
Beğenmeyen özel okula gitsin.

Mahmut

29 Haziran 2018 14:24
Sistem çok güzel olmuş.
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı dün DP İl Başkanı Nazım Dölekçekiç başkanlığında gerçekleştirildi. Ekonomi hakkında konuşan Dölekçekiç, “Ekonomik kriz vatandaşın midesinde” dedi.
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
Saadet Parti(SP) haftalık toplantısı dün SP Mali İşler Başkanı Hikmet Çakır başkanlığında gerçekleştirildi.
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
Büyük Birlik Partisi Eskişehir 8. Olağan Kongresi,dün BBP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici'nin katılımıyla gerçekleşti. Yerel seçimlerde kendi partilerinden aday çıkaracaklarını söyleyen Destici, “ Eskişehir'de zaferle çıkacağız” dedi.
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
İYİ Parti İl Başkanı Ramis Tunca “Et fiyatlarındaki artış zenginlikten çok et yememizden kaynaklanıyor olarak açıklanıp Türk Milleti ile dalga geçilmiştir” dedi.
ESERLERİNİ TANITIYOR
ESERLERİNİ TANITIYOR
İstanbul’da atölyesi bulunan ve 18 yıldır ürettiği el sanatları eserleri ile 11 sergi açan Gelengül Filiz, şehir şehir gezerek el emeği ürünlerini vatandaşlara tanıtıyor.
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi “Alzheimer’in Hastalık ve Sosyal Boyutu” konulu etkinliğe ev sahipliği yaptı.
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneği (YUDER) tarafından düzenlenen kardeşlik sohbetinde yabancı öğrencilere bazı bilgiler verildi.