LİSELERE GEÇİŞTE YENİ SİSTEM BELLİ OLDU

29 Haziran 2018 12:40
LİSELERE GEÇİŞTE YENİ SİSTEM BELLİ OLDU

Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, yaklaşan 2018-2019 eğitim öğretim yılı merkezi ve mahalinden yerleştirme sistemindeki değişiklikler hakkında bilgilendirme amaçlı basın açıklaması yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kaldırılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavının yerine adrese dayalı "sınavsız yerleştirme sistemini" getirdi. Yetkililerce belirlenecek 'nitelikli okulları' hedefleyen 8'inci sınıf öğrencileri ise, merkezi bir sınavdan geçti. Yeni sisteme dair bilgiler aktaran Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, öncelikli olarak merkezi yerleştirme ve mahalinden yerleştirmenin ayrıştığı noktalara değindi. Merkezi yerleştirmenin sınav ile yapılacağını ve alan okulları kapsamında olacağını söyleyen Necmi Özen, mahalinden yerleştirmenin ise ortaöğretim kayıt alanları dikkate alınarak ikamet üzerinden sınavsız bir şekilde gerçekleşeceğini dile getirdi. 

"2-13 Temmuz tarihlerine dikkat" 
Yerleştirme öncesi durumun istatistiklerinden bahseden İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Eskişehir'de 8 bin 700 öğrencinin Liseye Geçiş Sınavına (LGS) girdiğini, fakat merkezi yerleştirme sınavı ile yerleşebilecek öğrenci kontenjanının bin 470 olduğunu sözlerine ekledi. Yüzde 14,87’lik bir merkezi yerleşme oranı olduğunu aktaran Özen, 2-13 Temmuz tarihlerini arasında kalan tercih dönemlerinin kaçırılmamasına işaret etti. 

Yorumlar (12) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ali

29 Haziran 2018 16:55
Mahmut,sen çok güzel olmuş dediğin bu sistemin bir kelimesini anladınsa arap olayım.

.....

06 Temmuz 2018 22:06
yazık ettiniz bizim ve çocuklarımızın emeklerine sorumlular Allaha havale

Ali Mert

29 Haziran 2018 15:37
Demek ki senin çocuk bu sisteme dahil değil Mahmut...

Güzel olmuş

13 Temmuz 2018 15:58
Ne güzel bir sistem.ne güzel açıklama..bravo..Aynı güzellikte daha fazla sistemler getirmenizi diliyoruz.

Ahmet

02 Temmuz 2018 11:21
Önümüzdeki senelerde de böyle güzel sistemler bekliyoruz.Daha öncede defalarca böyle nefis sistemler yapıldı.Ellerinize dağlık.

Taci

29 Haziran 2018 17:44
Yüzde 4 lük dilime giren öğrenci kimsenin gitmek istemediği meslek lisesine mi kazanmı olacak.

Sade Vatandaş

29 Haziran 2018 15:58
Ben bu sistemi çok beğenirdim, sistem olsaydı ortada tabi. Harika ya Reis'im işini bilir benim. Çocuklar emin ellerde, tabi Avrupa'da yaşayan ailelerin çocukları muahahahah

Haydi gülel güle

17 Temmuz 2018 15:18
Beğenmeyenler özel okullara gitsinler.Özel okullar neden yapıldı.Boş mu duracak yani.Ha paramız yok derseniz o milli eğitimin işi değil ekonomi bakanlığının işi.Hadi işinize.

recep

30 Haziran 2018 12:14
bu sistemi fetöcülere bile hazırlatsalar eminim bundan daha iyi olurdu.

Hülya

19 Temmuz 2018 10:43
Milli Eğitim Müdürüm rakam çok az olmuş. Biraz artırsak iyi olur bu çocuklar için. Yüzdesi yanlış yazılmış yukardaki yazıda düzelttin sakarya gazeteciler.

Veli

29 Haziran 2018 17:39
Beğenmeyen özel okula gitsin.

Mahmut

29 Haziran 2018 14:24
Sistem çok güzel olmuş.
ALMANYA ÇIKARMASI
ALMANYA ÇIKARMASI
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve ekibi ile geçtiğmiz hafta Almanya'nın Berlin kentine çıkarma yaptık. Zira 60 ülkeden 3 bin firmanın katıldığı Raylı Sistemler Fuarı vardı. Ayrıca Berlin gezisi yapıldı. Peki neler yaşandı?
ESKİŞEHİR'DE FECİ OLAY
ESKİŞEHİR'DE FECİ OLAY
Eskişehir’de, bir şahıs üzerine dökülen tinerin alev alması sonucu feci şekilde can verdi. 
ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI
ESKİŞEHİR'DE TRAFİK KAZASI
 Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı. 
PORSUK BARAJI'NDA KORKUTAN GÖRÜNTÜ
PORSUK BARAJI'NDA KORKUTAN GÖRÜNTÜ
Kütahya ve Eskişehir sınırları içinde yer alan Porsuk Barajı'nda binlerce ölü balık ve kerevitin kıyıya vurması vatandaşları endişelendirdi. 
BOKSÖR DOKTORLAR
BOKSÖR DOKTORLAR
Eskişehir'de çeşitli hastanelerde görevli profesörden pratisyene birçok doktor, günün stresini ve yorgunluğunu boksla atıyor.
ES-ES AŞKI
ES-ES AŞKI
Eskişehirspor’un Gazişehir Gaziantep FK’yı konuk ettiği TFF 1. Lig 6. hafta maçında tribünde gelinlik ve damatlıkla maç izlemeye gelen çift ilgi odağı oldu. 
OKUL ÖNLERİ DAHA GÜVENLİ
OKUL ÖNLERİ DAHA GÜVENLİ
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleşen ‘Okul Geçit Görevlileri’ projesi ile okul önlerinde öğrencilerin karşıya daha güvenli geçmeleri sağlanıyor. 
TAVŞAN HIRSIZLARI KAMERAYA YAKALANDI
TAVŞAN HIRSIZLARI KAMERAYA YAKALANDI
Eskişehir'de bir evcil hayvan dükkanının önünde bulunan tavşanı çalan hırsızlar, saniye saniye güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. 
80'LİK NİNELERİN OKUMA AZMİ
80'LİK NİNELERİN OKUMA AZMİ
 Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesinde bir araya gelen 4 nine, ilerleyen yaşlarına rağmen balkonu sınıfa çevirerek okuma öğreniyor.