LAİKLİK BÜYÜK YARA ALACAK

10 Ekim 2017 16:49
LAİKLİK BÜYÜK YARA ALACAK

Eskişehir'de çeşitli sivil toplum kuruluşu, oda, sendika ve parti temsilcisi kadınlar bir araya gelerek müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesine tepki gösterdi. Kadınlar, TBMM'de görev yapan kadın milletvekillerine seslenerek, "Laiklik büyük yara alacak, çocuklarımıza sahip çıkın" dedi.

KADIN VEKİLLERE SESLENDİ

Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde bir araya gelen kadınlar adına konuşan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Eskişehir Şube Başkanı Sevgi Akmen, tepki gösterdi. Müftülüklere evlendirme memurluğu yetkisi verilmesine ilişkin yasa tasarısının kadınların tüm itirazlarına karşın Türkiye Büyük Milet Meclisi'nin (TBMM) gündemine geldiğini söyledi. TBMM'deki başta kadın milletvekilleri olmak üzere tüm milletvekillerini bu yasa tasarısını reddetmeye çağıran Sevgi Akmen, "Kadınlar açısından kazanımlarını yok sayan, laikliğe meydan okuma anlamına gelen bu yasa tasarısının Meclis Genel Kurulu'nda reddedilmesini talep ediyoruz" dedi.

BU YETKİ VERİLEMEZ

Akmen, "Getirilen düzenleme Atatürk'ün kurduğu laik hukuk devriminin en önemli yasası olan Türk Medeni Kanuna ve Anayasamıza açık bir şekilde aykırıdır. Medeni kanun, Türkiye'de kadın hakları devriminin en önemli halkasıdır. Evlenme akdine dini bir nitelik tanıyarak müftülüklere nikah kıyma yetkisinin verilmesi zamanla evlenmenin sonuçlarına, boşanmaya da aynı niteliği tanımanın yolunu açacaktır. Laik bir ülkede din adamlarına böyle bir yetki verilmez. Diğer yandan din adamlarına verilen evlendirme yetkisi dini nikah ve ve laik nikah farklılığı oluşturarak toplumda ayrışma yaratacaktır. Bu nedenle de kabul edilemez."

KADINLAR BİR ARAYA GELDİ

Eyleme Eskişehir Kent Konseyi Kadın Meclisi, Emekli Öğretmenler Derneği, 7-12 Yaş Kimsesiz Çocukları Destekleme ve Geliştirme Derneği, Eskişehir Kadınları Platformu, Türkiye Gençlik Birliği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Anneler Derneği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Sağlık Emekçileri Sendikası, CHP Kadın Kolları gibi pek çok dernek, sendika ve parti destek verdi.

Yorumlar (8) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

EsEs

10 Ekim 2017 22:53
Hanımlar laiklik kavgasını kenarıya bırakın 90 yıllardada başörtüsü için kavga ettiniz ne yarar getirdi ? Bakın bugün resmi dairelerde başörtüsü var kime ne zararı var önemli olan beyin kafa zihin...Bunlar açık olsun ayrıca bugün hayranlıkla baktığınız ab ülkelerinde papaz ve hahamlar nikah kıymakta hemde kendi dini mekanlarında lütfen bunları düşünün ön yargıyı bırakın müftünün nikah kıyması ile laiklik elden gitmez lütfenn

ben

11 Ekim 2017 06:57
Mustafa Kemal ATATÜRK ile eşi Latife Uşakizade’nin 29 Ocak 1923’teki nikahı, dönemin İzmir Müftüsü Rahmetullah Efendi tarafından kıyıldı. Biraz Atatürk'çü olsanız? Evrak aynı, ikisi de Devletin memuru, Müftü lisans üstü eğitimli...

ATAMM İZİNDEYİZ

10 Ekim 2017 18:17
ATATÜRK ün nikahınıda müftü kıymıştır ,, sözde değil özde ATATÜRK cüler isteriz karşımızda ,, - izmirin dağlarında çiçekler açar -

mustafa şimşek

11 Ekim 2017 10:52
Laiklik öyle hemen yara alacak, zedelenecek bişey değil. Siz laikliği sadece dilde yaşayan ve kalkan olarak kullanan kişiler bunu böyle görüyorsunuz. Devletin herhangi bir organı nikah kıymaya yetkili ise bu RESMİ nikadır. Medeni kanunun erkeğe ve kadına verdiği haklar tamamen geçerlidir. Siz neyin derdindesiniz?

PARİSLİ

11 Ekim 2017 06:32
TÜRKİYE DE TÜRK VATANDAŞI PAPAZLAR NİKAH KIYARKEN NEDEN SES ÇIKARMIYOSUNUZ....

gürcan

10 Ekim 2017 19:04
hiç bir şeye zarar gelmez

goll

11 Ekim 2017 10:56
laikliğe en büyük düşmanlığı yapan sizlersiniz kaş yaparken göz çıkardınız inin artık bindirdikleri dolmuştan

ESES26

11 Ekim 2017 12:07
Sizler Neden Laikliği yada Atatürk hep kalkan yapıyorsunuz ? Niyetiniz neyse açık açık söyleyin biz İslam karşıtıyız deyinde içiniz rahatlasın.
ERTUĞRULGAZİ'DE SORUNLARI DİNLEDİ
ERTUĞRULGAZİ'DE SORUNLARI DİNLEDİ
Vali Özdemir Çakacak, Ertuğrulgazi Mahalle Muhtarı Nurettin Köroğlu’nu ziyaret ederek, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.
BÜYÜKERŞEN’E DİYOJEN HEYKELİ
BÜYÜKERŞEN’E DİYOJEN HEYKELİ
Sinop Kültür Sanat Turizm Geliştirme Derneği Başkanı Emre Yıldız, Sinop Üniversitesi öğrencileri ile Başkan Büyükerşen’i ziyaret ederek, Başkan’a ünlü filozof Diyojen’in heykelini hediye ettiler.
PTT'DE HEDİYE SÜRPRİZİ
PTT'DE HEDİYE SÜRPRİZİ
Eskişehir'de, PTT'nin 177. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Eskişehir İki Eylül Merkez PTT binasında gerçekleşen törende, 177'nci müşteriye çeşitli hediyeler verildi.
KIRSALDA ASFALT ÇALIŞMASI
KIRSALDA ASFALT ÇALIŞMASI
Büyükşehir Belediyesi, Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığına bağlı ekipler, Asfalt Emülsiyon Plentinde ürettiği emülsiyon asfalt (su bazlı asfalt) ile ilçe kırsalı mahalle yollarında asfalt sathi kaplama yapımına devam ediyor.
HAMİLE EŞİNİ BIÇAKLADI!
HAMİLE EŞİNİ BIÇAKLADI!
Eskişehir'de boşanmak istediği eşi tarafından bıçaklanan 6 haftalık hamile kadın ağır yaralandı.
SOMALİ İÇİN DUA ETTİLER
SOMALİ İÇİN DUA ETTİLER
Somali'nin başkenti Mogadişu'da 14 Ekim’de bomba yüklü kamyon ile düzenlenen terör saldırısında hayatını kaybedenler için Eskişehir'de okuyan misafir öğrenciler tarafından hatim duası okundu.
'CİLTÇİLİK' CAN ÇEKİŞİYOR
'CİLTÇİLİK' CAN ÇEKİŞİYOR
Bir dönemin vazgeçilmez mesleklerinden olan 'ciltçilik'te, sektörde insan gücüne olan bağlılığın azalmasından dolayı yetiştirecek çırak dahi bulunamıyor.
BEYAZ EŞYALARINA DA KAVUŞTU
BEYAZ EŞYALARINA DA KAVUŞTU
Eskişehir’de 50 yıl sonra elektriğe kavuşan 91 yaşındaki Hesna Usu, bugünlerde getirilen beyaz eşyaların sevincini yaşıyor.
ZEHİR TACİRLERİ ADLİYEDE
ZEHİR TACİRLERİ ADLİYEDE
Eskişehir'de uyuşturucu satıcılarına yönelik düzenlenen operasyon ile gözaltına alınan 1'i kadın toplam 13 kişi adliyeye sevk edildi.