LAİKLİK BÜYÜK YARA ALACAK

10 Ekim 2017 16:49
LAİKLİK BÜYÜK YARA ALACAK

Eskişehir'de çeşitli sivil toplum kuruluşu, oda, sendika ve parti temsilcisi kadınlar bir araya gelerek müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesine tepki gösterdi. Kadınlar, TBMM'de görev yapan kadın milletvekillerine seslenerek, "Laiklik büyük yara alacak, çocuklarımıza sahip çıkın" dedi.

KADIN VEKİLLERE SESLENDİ

Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde bir araya gelen kadınlar adına konuşan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Eskişehir Şube Başkanı Sevgi Akmen, tepki gösterdi. Müftülüklere evlendirme memurluğu yetkisi verilmesine ilişkin yasa tasarısının kadınların tüm itirazlarına karşın Türkiye Büyük Milet Meclisi'nin (TBMM) gündemine geldiğini söyledi. TBMM'deki başta kadın milletvekilleri olmak üzere tüm milletvekillerini bu yasa tasarısını reddetmeye çağıran Sevgi Akmen, "Kadınlar açısından kazanımlarını yok sayan, laikliğe meydan okuma anlamına gelen bu yasa tasarısının Meclis Genel Kurulu'nda reddedilmesini talep ediyoruz" dedi.

BU YETKİ VERİLEMEZ

Akmen, "Getirilen düzenleme Atatürk'ün kurduğu laik hukuk devriminin en önemli yasası olan Türk Medeni Kanuna ve Anayasamıza açık bir şekilde aykırıdır. Medeni kanun, Türkiye'de kadın hakları devriminin en önemli halkasıdır. Evlenme akdine dini bir nitelik tanıyarak müftülüklere nikah kıyma yetkisinin verilmesi zamanla evlenmenin sonuçlarına, boşanmaya da aynı niteliği tanımanın yolunu açacaktır. Laik bir ülkede din adamlarına böyle bir yetki verilmez. Diğer yandan din adamlarına verilen evlendirme yetkisi dini nikah ve ve laik nikah farklılığı oluşturarak toplumda ayrışma yaratacaktır. Bu nedenle de kabul edilemez."

KADINLAR BİR ARAYA GELDİ

Eyleme Eskişehir Kent Konseyi Kadın Meclisi, Emekli Öğretmenler Derneği, 7-12 Yaş Kimsesiz Çocukları Destekleme ve Geliştirme Derneği, Eskişehir Kadınları Platformu, Türkiye Gençlik Birliği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Anneler Derneği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, Sağlık Emekçileri Sendikası, CHP Kadın Kolları gibi pek çok dernek, sendika ve parti destek verdi.

Yorumlar (8) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

EsEs

10 Ekim 2017 22:53
Hanımlar laiklik kavgasını kenarıya bırakın 90 yıllardada başörtüsü için kavga ettiniz ne yarar getirdi ? Bakın bugün resmi dairelerde başörtüsü var kime ne zararı var önemli olan beyin kafa zihin...Bunlar açık olsun ayrıca bugün hayranlıkla baktığınız ab ülkelerinde papaz ve hahamlar nikah kıymakta hemde kendi dini mekanlarında lütfen bunları düşünün ön yargıyı bırakın müftünün nikah kıyması ile laiklik elden gitmez lütfenn

ben

11 Ekim 2017 06:57
Mustafa Kemal ATATÜRK ile eşi Latife Uşakizade’nin 29 Ocak 1923’teki nikahı, dönemin İzmir Müftüsü Rahmetullah Efendi tarafından kıyıldı. Biraz Atatürk'çü olsanız? Evrak aynı, ikisi de Devletin memuru, Müftü lisans üstü eğitimli...

ATAMM İZİNDEYİZ

10 Ekim 2017 18:17
ATATÜRK ün nikahınıda müftü kıymıştır ,, sözde değil özde ATATÜRK cüler isteriz karşımızda ,, - izmirin dağlarında çiçekler açar -

mustafa şimşek

11 Ekim 2017 10:52
Laiklik öyle hemen yara alacak, zedelenecek bişey değil. Siz laikliği sadece dilde yaşayan ve kalkan olarak kullanan kişiler bunu böyle görüyorsunuz. Devletin herhangi bir organı nikah kıymaya yetkili ise bu RESMİ nikadır. Medeni kanunun erkeğe ve kadına verdiği haklar tamamen geçerlidir. Siz neyin derdindesiniz?

PARİSLİ

11 Ekim 2017 06:32
TÜRKİYE DE TÜRK VATANDAŞI PAPAZLAR NİKAH KIYARKEN NEDEN SES ÇIKARMIYOSUNUZ....

gürcan

10 Ekim 2017 19:04
hiç bir şeye zarar gelmez

goll

11 Ekim 2017 10:56
laikliğe en büyük düşmanlığı yapan sizlersiniz kaş yaparken göz çıkardınız inin artık bindirdikleri dolmuştan

ESES26

11 Ekim 2017 12:07
Sizler Neden Laikliği yada Atatürk hep kalkan yapıyorsunuz ? Niyetiniz neyse açık açık söyleyin biz İslam karşıtıyız deyinde içiniz rahatlasın.
ZEHİR TACİRLERİ TUTUKLANDI
ZEHİR TACİRLERİ TUTUKLANDI
Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Eskişehir genelinde sokak satıcılarına yönelik yapılan çalışmalarda yakalanan 4 şüpheliden 2'si uyuşturucu ticareti yapma suçundan tutuklandı. 
BABAYA SON BAKIŞ
BABAYA SON BAKIŞ
Isparta’nın Yalvaç ilçesinde eğitim uçuşu sırasında CN-235 CASA tipi uçağın düşmesi sonucundan şehit olan Astsubay Ömer Kadir Arlı, Eskişehir'de son yolcuğuna uğurlandı. Şehidin 8 yaşındaki kızı Duru'nun babasının fotoğrafına ağlayarak bakması ise yürekleri dağladı. 
SİLAHLI KAVGAYI POLİS ÖNLEDİ
SİLAHLI KAVGAYI POLİS ÖNLEDİ
Eskişehir’de iki grup arasında çıkan silahlı kavga polis ekiplerinin zamanında müdahale etmesiyle önlenirken, olayda ölen ve yaralanan olmadı.
KAÇAK AVCILIKLA MÜCADELE
KAÇAK AVCILIKLA MÜCADELE
Günümüzde birçok kişinin hobi olarak yaptığı avcılık sporu yasal şekilde yapılmasına rağmen, kaçak avcılığın önüne geçmek için mücadele veriliyor. 
ŞEHİTLERİMİZİ UĞURLUYORUZ
ŞEHİTLERİMİZİ UĞURLUYORUZ
Isparta’nın Yalvaç ilçesinde eğitim uçuşu sırasında CN-235 CASA tipi uçağın düşmesi sonucundan şehit olan 3 rütbeli asker için Eskişehir'de uğurlama töreni düzenlendi.
 VALİ ÇAKACAK'TAN  SARAR'A ZİYARET
VALİ ÇAKACAK'TAN SARAR'A ZİYARET
Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, Sarar fabrikalarını ziyaret etti.
 ÇAY KAZANINDA TOMBALA MAKİNESİ
ÇAY KAZANINDA TOMBALA MAKİNESİ
Eskişehir'de mühürlü dernek binasında kumar oynadıkları gerekçesiyle 81 kişiye 227'şer lira para cezası verildi.
UYUŞTURUCUYA BÜYÜK DARBE
UYUŞTURUCUYA BÜYÜK DARBE
Aralarında Eskişehir'in de yer aldığı 11 ilde, eş zamanlı uyuşturucu operasyonları gerçekleştirildi.
İŞİTME ENGELLİLERDEN PROTESTO
İŞİTME ENGELLİLERDEN PROTESTO
Eskişehir'de, sosyal medya üzerinden haberleşerek bir araya gelen bir grup işitme engelli, Adana'da işitme engelli Agit Acun'un darbedilmesini kınadı.