KURTULUŞ MAHALLESİ KENTİN GÖZDESİ

11 Nisan 2016 00:54
KURTULUŞ MAHALLESİ KENTİN GÖZDESİ

Sakarya Mahallenizde projemiz kapsamında bu haftaki durağımız Kurtuluş Mahallesi oldu. Merkez mahalleler arasında yer alan Kurtuluş Mahallesi hem Adalet Sarayı hem Devlet Hastanesi hem de Atatürk Kültür Merkezi'ne olan yakınlığıyla Odunpazarı Belediyesi'nin gözde mahalleleri arasında yer alıyor.

SÖYLEŞİ: DENİZ SEVİM

Belediyenin hizmetleri konusunda memnuniyetlerini dile getiren mahalle sakinleri mahalle içerisinde yer alan eski evlerin tehlike saçtığını söyledi. Mahalle muhtarı Mustafa Bihler ise buraların istimlak sorunlarının giderilerek imara uygun bir şekilde yeniden düzenlemesinin yapılması gerektiğini vurguladı.

KARMA BİR MAHALLEYİZ

Mahalleye girdiğimizde ilk durağımız Kurtuluş Mahallesi Muhtarlığı oluyor. 6 dönemdir mahalle muhtarlığı yapan Mustafa Bihlar, mahallenin 87 sokak, 8 caddeden oluştuğunu dile getiriyor. Mahallenin 21 bin 900 nüfusa sahip olduğunu söyleyen Bihlar,"Mahallemizde yüzde 30 Emirdağlı, yüzde 30 Sivrihisarlı, yüzde 30 Mihalıçıklı yüzde 10 ise karma. Mahalle orta halli bir mahalle. Fakiri de zengini de yaşayabiliyor" dedi.

GARAJ YAPACAK YER YOK

Kurtuluş Mahallesi'nin Eskişehir'in en gözde mahallelerinden biri olduğunu hatırlatan Muhtar Bihlar, "Ben 6 dönemdir muhtarlık yapıyorum. 30 sene önce geldiğimizde evler tek katlı ya da iki katlıydı. Kat itibakı geldi, köylüler şehre akın etti nüfus arttı. En büyük sorunumuz park sorunu zamanında apartmanlar ona göre inşa edilmediği için garaj yapacak yer yok. Mahallemiz merkeze bağlı tüm vasıtalar buradan geçer. Cadde üzerlerinde 3 sıra 4 sıra vatandaşlar park yapıyor" diye konuştu.

İMARA UYGUN DÜZENLENMELİ 

Mahalleye dair sıkıntılardan birinin de eski yerlerin istimlak sorunu olduğunu dile getiren mahalle muhtarı Mustafa Bihlar, eski evlerin imara uygun bir şekilde yeniden restore edilmesini istedi. Bihlar, "Eski yerlerin istimlak sorunu var. Bunlara belediyenin gücü yetmiyor. 25 yıldır böyle bir sorunumuz var . Eski evlerin imara uygun bir şekilde yeniden restore edilmesi gerekiyor. Bunlar yapılmadığı için her yer pislik içerisinde oluyor. Onun dışında Büyükşehir olsun Odunpazarı olsun hizmetlerimizi yerine getiriyor. Kentsel dönüşüm kapsamında buraların da düzene gireceğini düşünüyorum" dedi.

MUHAFAZAKAR BİR MAHALLE

Mahalle kahvehanesinde oturan mahalle sakinleri mahallenin muhafazakar bir mahalle olduğunu dışarıdan gelenleri kolay kolay kabul edebediğini söyledi. Mahallede bulunan markette bile alkol reyonunun yer alamadığını dile getiren mahalle sakinlerinden Galip Ulukan , market görevlilerinin mahalleli istemediği için alkol getirmediklerini gerekçe olarak gösterdiklerini dile getirdi.

TRAFİK RAHATLATILSIN 

40 yıldır bu mahallede yaşayan Musa Duran, mahalleye dair hiçbir sorununun olmadığını sadece eski binalardan şikayetçi olduğunu söyledi. Duran, "Mahallede eski binalar çok fazla, giren çıkan olmuyor zaman zaman rahatsız oluyoruz" dedi. Torununu oynatmak için parka gelen Dedeturak ise, belediyelerin çalışmalarından memnun olduğunu sadece Yunus Emre Caddesi ile Vatan Caddesi'nin tek gidiş yapılıp trafiğin rahatlatılmasını istedi. Dedeturak, "Özellikle mesai çıkışları oralar kilitleniyor ve çok büyük sıkıntılar yaşanıyor" diye konuştu.

EV SAHİPLERİ BASKI YAPIYOR

Mahallede esnaflık yapan Tekin Gürbüzer, park sorunundan şikayetçi oldu. Gürbüzer, "Üç dört yıl önce buralara geldiğimizde arabamızı koymak için zorlanmıyorduk" dedi. Ev sahiplerinin evlerini avukatlara kiralamak için kiracılarına evden çıkmaları konusunda baskı yaptıklarını söyleyen Gürbüzer, "Kira fiyatlarını arttırıyorlar, kiracılara evlerden çıkmaları için baskı yapıyorlar" dedi.

KURTULUŞ PARKI'NA MASA İSTİYORUZ

15 yıldır Kurtuluş Mahallesi'nde yaşayabn Müşşerref Şen ise mahallede yaşamaktan mutlu odluğunu dile getiri. Şen, mahallede bulunan Kurtuluş Parkı içerisine yemek masalarının konmasını istedi. Şen, "Park içerisinde masalar konsa biz de orada piknik falan yapabilirz" dedi. Mahalle pazarcılarına sitemde de bulunan Şen, pazarcıların ürünlerini seöerek almak isteyen müşterilerine karşı daha duyarlı davranmaları gerektiğini istedi.

PARK SORUNU YAŞIYORUZ

Kurtuluş Mahallesi'nde yaşamaktan mutlu olduklarını dile getiren Hüseyin Bayrakeri, en çok park sorunu yaşadıklarını söyledi. Bayrakeri, evler ona göre inşa edilemediği için bu sorun yaşadıklarını belirtti. Bazı mahalle sakinleri ise mahallede bulunan parkların sık sık denetlenmesi ve spor aletlerinin bakımının ypılması gerektiğini vurguladı.

ZAMANINDA GARAJ PARASI ALDILAR

23 yıldır Kurtuluş'ta yaşayan Vedat Akdoğan ise en büyük sorunlarının park sorunu olduklarını dile getirdi. Akdoğan, "Zamanında belediye buralardan park parası aldı ama hala park yok. Eski belediye park yapmak için binaların altını derin bırakmış ama öyle kalmış" dedi.

PARK SAYISI ARTTIRILABİLİR

Mahallede bulunan parkta torununu oynatan Perihan Eşim , Kurtuluş mahallesinde yaşamaktan memnun olduğunu söylerken mahalle içerisindeki park sayısının arttırılmasını gerektiğini dile getirdi.

MOBİLYACILAR YOĞUNLUKTAYDI

Mahalle sakinleri mahallenin mobilya dükkanlarıyla ünlü olduğunu ama yüksek katlı binaların sayısının artması sonucu artan kira fiyatları bazı mobilyacıların farklı yerlere taşınmasına neden olduğunu söyledi.

BİZE DE KULAK VERİN

Mahalle içerisinde yer alan Kurtuluş Kapalı Pazaryeri esnaflarından Emin Özkaya, pazar içeirisnde yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Özkaya, "Pazarımızın etrafı pislikten geçilmiyor, buraya hiç ilgi göstermiyorlar. Pazarımızın etrafı dökülüyor, biz ilgililerden yardım istiyoruz. Pazarımıza dışarıdan gelenler dış görüntüden dolayı pazar mı değil mi bilemiyorlar. Yeni otopark açıldı, otoparkın sadece bir kapısı açık. Otoparkı pazarcıya vermeliler. Akşam olduğunda pazar yakınlarında hiçbir lamba yok. Pazar olduğu belli olmuyor. Ben isterimki pazarın dışı pırıl pırıl temizlensin, aydınlatılsın. Yetkililere sesleniyorum bize de kulak verin" dedi.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Hüseyin karabulut

13 Nisan 2016 00:49
62 yıldır Kurtuluş'ta otururum.Muhafazakar olduğunu yeni duyuyorum.