KOMŞU 2 MAHALLE KADINLARA EMANET

29 Aralık 2015 09:49
KOMŞU 2 MAHALLE KADINLARA EMANET

Sakarya Mahallenizde projesi kapsamında bu haftaki mahallelerimiz Hacıalibey ve İhsaniye mahalleleri oldu. Kadın muhtarlar Selma Savaş ve Hülya Üregel mahallelerinden çok memnun olduklarını, anne titizliğiyle mahhallerine hizmet verdiklerini söyledi.

SÖYLEŞİ: DENİZ SEVİM

Yol ikiye ayırıyor

Nüfus sayısı ve sokakları az olan bu iki mahalleyi mahalle ortasında bulunan yol ikiye ayırıyor. Mahallenin çarşı merkezine ve işlek yerlere yakın olması ise yaşamak için tercih edilen yerlerden biri olmasını sağlıyor. Mahallede herhangi bir asayiş problemi olmazken mahallede bulunan vatandaşlar dar olan sokaklar ve bilinçsiz sürücüler nedeniyle en çok park sorunu yaşıyor.

Çoğunluk Kırım Tatarları

Çoğunluğu Kırım Tatarları ve göçmenlerden oluşan İhsaniye ve Hacıalibey mahalle sakinlerinin çoğunlu orta ve yaşlı kesimden oluşuyor. Birbiriyle iç içe olan mahalleler diğer mahalleler gibi zamanın betonerme binalarına hapsolmuş durumda.

Kentsel Dönüşüm kapsamında

Bölgeye girdiğimizde ilk olarak Hacıalibey Mahalle Muhtarlığını ziyaret ediyoruz. 3 bin kişilik nüfusa sahip olan mahalle 13 sokağa yayılmış durumda. Mahalle hakkında bilgiler veren mahalle muhtarı Selma Savaş mahelledeki bazı bölgelerin kentsel dönüşüm kapsamına alındığını ve yenileme yapıldığını dile getiriyor.

En büyük sıkıntı: park sorunu

Mahallenin eski ve köklü bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Muhtar Savaş, en büyük sıkıntının park sorunu olduğunu dile getiriyor. Mahalle sakinlerinin çöpü dışarıya çıkarma saatlerine uymadığını söyleyen Savaş, zaman zaman görüntü kirliliğinin ortaya çıktığını mahallelinin konuyla ilgili daha duyarlı olmasını istiyor.

Kültür Turları istiyorlar

İhsaniye Mahalle Muhtarı Hülya Üregel ise 1864 nüfuslu İhsaniye mahallesini anlatıyot. Mahalleye bağlı 11 sokak olduğunu söyleyen Üregel, en büyük sorununn park sorunu olduğunu dile getiriyor. Mahallede bulunan kadınların isteklerini de dile getiren Üregel, kadınlardan kültür turlarına yönelik isteklerle geldiğini belirtiyor.

Bekleme noktaları değiştirilsin

Akarbaşı – Tunalı seferlerini yapan minibüsler için mahalle içerisine bekleme noktası yapılmasından bölge halkını rahatsız ettiğini de söyleyen Üregel, minibüslerin bekleme noktasının okulun karşısında olmasınıda öğrenciler için tehlike yarattğını dile getirdi. Konuyla ilgili gerekli mercilere dilekçe verdiklerini söyleyen muhtar, isteklerinin yerine getirilmediğini iletiyor.

Çok katlı binalar çoğaldı

1978 yılından bu yana Hacıalibey mahallesinde yaşayan Nurettin Özer ise mahallenin geçmişiyle ilgili bilgiler veriyor. Bulgaristan göçmeni olan Özer, Hacıalibey mahallesinde yaşamaktan çok mutlu olduğunu söylüyor. Gerçmişte mahallenin tek katlı evlerden oluştuğunu belirten Özer, çok katlı binaların mahallede varolan komnşuluk ilişkilerini bitirdiğini dile getiriyor.

Otopark yapılmalı

25 yıldır mahallede yaşayan Hüsamettin Köseoğlu ise mahallenin Eskişehir'in en temiz mahallelerinden biri olduğunu dile getiriyor. Mahalle sakinlerinin komşuluklarının iyi olduğunu belirten Köseoğlu, tek sorunun park sorunu olduğunu, arabalarını koyacak bir yer bulamadıklarını söylüyor. Park sorunuyla ilgili öneride de bulunan Köseoğlu, yeni yapılan binaların altlarına otopark yapılması tavsiyesinde bulunuyor.

Haberin fotogalerisi için tıklayın.

KOMŞU 2 MAHALLE KADINLARA EMANET

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

BÜYÜKERŞEN'E SALDIRI DAVASINDA KARAR VERİLDİ
BÜYÜKERŞEN'E SALDIRI DAVASINDA KARAR VERİLDİ
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e yumruklu saldırıda bulunulduğu ve silah çekildiği iddiasıyla açılan davada karar açıklandı. 
ÖZÜR DİLEMELİ İSTİFA ETMELİ
ÖZÜR DİLEMELİ İSTİFA ETMELİ
ADD Başkanı Azmi Kerman, Diyanet İşleri Başkanının 9 Kasım'da Kadir Mısıroğlu'nu ziyaret etmesine sert tepki gösterdi. "Başkan derhal özür dilemeli ve istifa etmeli" dedi.
TERMİK SANTRALDE FLAŞ GELİŞME
TERMİK SANTRALDE FLAŞ GELİŞME
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen alpu'ya yapıulması planlanan termik santral ile ilgili önemli bir iddiada bulundu. Santralin ihaleye çıkılmadan Çinlilere yaptırılacağı yönünde haberler olduğunu belirtti.
KAN DONDURAN İTİRAFLAR
KAN DONDURAN İTİRAFLAR
Eskişehir'de, bir kadına tecavüz edildiği gerekçesiyle işlenen cinayet davasında 4 sanığın yargılanmasına başlandı. 
 CUMHURBAŞKANINA  HAKARETE TUTUKLAMA
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
Eskişehir'de, sosyal paylaşım hesaplarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği öne sürülen kişi tutuklandı.
KAÇAK İÇKİ BASKINI
KAÇAK İÇKİ BASKINI
Eskişehir'de, 122 litre kaçak içki ele geçirildi.  
PALMİYELER KALDIRILIYOR
PALMİYELER KALDIRILIYOR
Eskişehir'de, yaz mevsiminde kentin caddelerini ve parklarını süsleyen palmiye ağaçları ile zakkumlar, havaların soğumasıyla toplanarak bakım için seralara götürüldü.
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik düzenlenen operasyonda 1 şüpheli gözaltına alındı.
DRİFT YAPTI CEZAYI YEDİ
DRİFT YAPTI CEZAYI YEDİ
Eskişehir'de, alkollü kullandığı aracıyla drift yaptığı belirlenen sürücüye toplam 9 bin 521 lira ceza uygulandı.