KOMŞU 2 MAHALLE KADINLARA EMANET

29 Aralık 2015 09:49
KOMŞU 2 MAHALLE KADINLARA EMANET

Sakarya Mahallenizde projesi kapsamında bu haftaki mahallelerimiz Hacıalibey ve İhsaniye mahalleleri oldu. Kadın muhtarlar Selma Savaş ve Hülya Üregel mahallelerinden çok memnun olduklarını, anne titizliğiyle mahhallerine hizmet verdiklerini söyledi.

SÖYLEŞİ: DENİZ SEVİM

Yol ikiye ayırıyor

Nüfus sayısı ve sokakları az olan bu iki mahalleyi mahalle ortasında bulunan yol ikiye ayırıyor. Mahallenin çarşı merkezine ve işlek yerlere yakın olması ise yaşamak için tercih edilen yerlerden biri olmasını sağlıyor. Mahallede herhangi bir asayiş problemi olmazken mahallede bulunan vatandaşlar dar olan sokaklar ve bilinçsiz sürücüler nedeniyle en çok park sorunu yaşıyor.

Çoğunluk Kırım Tatarları

Çoğunluğu Kırım Tatarları ve göçmenlerden oluşan İhsaniye ve Hacıalibey mahalle sakinlerinin çoğunlu orta ve yaşlı kesimden oluşuyor. Birbiriyle iç içe olan mahalleler diğer mahalleler gibi zamanın betonerme binalarına hapsolmuş durumda.

Kentsel Dönüşüm kapsamında

Bölgeye girdiğimizde ilk olarak Hacıalibey Mahalle Muhtarlığını ziyaret ediyoruz. 3 bin kişilik nüfusa sahip olan mahalle 13 sokağa yayılmış durumda. Mahalle hakkında bilgiler veren mahalle muhtarı Selma Savaş mahelledeki bazı bölgelerin kentsel dönüşüm kapsamına alındığını ve yenileme yapıldığını dile getiriyor.

En büyük sıkıntı: park sorunu

Mahallenin eski ve köklü bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Muhtar Savaş, en büyük sıkıntının park sorunu olduğunu dile getiriyor. Mahalle sakinlerinin çöpü dışarıya çıkarma saatlerine uymadığını söyleyen Savaş, zaman zaman görüntü kirliliğinin ortaya çıktığını mahallelinin konuyla ilgili daha duyarlı olmasını istiyor.

Kültür Turları istiyorlar

İhsaniye Mahalle Muhtarı Hülya Üregel ise 1864 nüfuslu İhsaniye mahallesini anlatıyot. Mahalleye bağlı 11 sokak olduğunu söyleyen Üregel, en büyük sorununn park sorunu olduğunu dile getiriyor. Mahallede bulunan kadınların isteklerini de dile getiren Üregel, kadınlardan kültür turlarına yönelik isteklerle geldiğini belirtiyor.

Bekleme noktaları değiştirilsin

Akarbaşı – Tunalı seferlerini yapan minibüsler için mahalle içerisine bekleme noktası yapılmasından bölge halkını rahatsız ettiğini de söyleyen Üregel, minibüslerin bekleme noktasının okulun karşısında olmasınıda öğrenciler için tehlike yarattğını dile getirdi. Konuyla ilgili gerekli mercilere dilekçe verdiklerini söyleyen muhtar, isteklerinin yerine getirilmediğini iletiyor.

Çok katlı binalar çoğaldı

1978 yılından bu yana Hacıalibey mahallesinde yaşayan Nurettin Özer ise mahallenin geçmişiyle ilgili bilgiler veriyor. Bulgaristan göçmeni olan Özer, Hacıalibey mahallesinde yaşamaktan çok mutlu olduğunu söylüyor. Gerçmişte mahallenin tek katlı evlerden oluştuğunu belirten Özer, çok katlı binaların mahallede varolan komnşuluk ilişkilerini bitirdiğini dile getiriyor.

Otopark yapılmalı

25 yıldır mahallede yaşayan Hüsamettin Köseoğlu ise mahallenin Eskişehir'in en temiz mahallelerinden biri olduğunu dile getiriyor. Mahalle sakinlerinin komşuluklarının iyi olduğunu belirten Köseoğlu, tek sorunun park sorunu olduğunu, arabalarını koyacak bir yer bulamadıklarını söylüyor. Park sorunuyla ilgili öneride de bulunan Köseoğlu, yeni yapılan binaların altlarına otopark yapılması tavsiyesinde bulunuyor.

Haberin fotogalerisi için tıklayın.

KOMŞU 2 MAHALLE KADINLARA EMANET

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ESKİŞEHİR'E YENİ YAŞAM ALANI
ESKİŞEHİR'E YENİ YAŞAM ALANI
Eskişehir ve bölgeye değer katacak kentin yeni yaşam merkezi Cassaba Modern, 2018’in son çeyreğinde kapılarını açmaya hazırlanıyor.
  TARİFELİ UÇUŞLAR  YENİDEN BAŞLASIN
TARİFELİ UÇUŞLAR YENİDEN BAŞLASIN
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret eden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Hasan Polatkan Havaalanı’nın yolcu ve kargo taşımacılığında daha işler hale getirilmesi ve tarifeli uçak seferlerinin başlatılmasını istedi.
DOLANDIRILMAKTAN SON ANDA KURTULDU
DOLANDIRILMAKTAN SON ANDA KURTULDU
Eskişehir'de telefon ile aranarak kendisini polis olarak tanıtan şahısların isteği sonucu bankadan kredi çekip şüphelilere havale yapmak isteyen yaşlı adam, polis ekiplerinin aldığı önlem sayesinde dolandırılmaktan son anda kurtuldu.
SİVRİHİSAR'DA KURTULUŞ SEVİNCİ
SİVRİHİSAR'DA KURTULUŞ SEVİNCİ
Sivrihisar ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılı coşkuyla kutlandı.
BU BULVAR TRAFİĞE KAPATILACAK
BU BULVAR TRAFİĞE KAPATILACAK
Selami Vardar Bulvarı’nın bir bölümü tramvay hattı uzatma çalışmaları nedeniyle geçici süreyle araç trafiğine kapatılacak.
BU KADARINA PES!
BU KADARINA PES!
 Eskişehir’de Hz. Ali'nin torunu olduğunu söyleyerek koyun çaldığı iddia edilen şahsın yargılandığı dava başlandı. 
ÜRETİCİLERE LAVANTA FİDESİ DAĞITILDI
ÜRETİCİLERE LAVANTA FİDESİ DAĞITILDI
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, “Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Eskişehir'deki üreticilere lavanta fidesi dağıtıldı.
SEFERBERLİK ÇAĞRISI
SEFERBERLİK ÇAĞRISI
Türk Hava Yolları (THY) Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel, Eskişehir'de katıldığı toplantıda, sanayicilere seslenerek, "Bütün firmalarımızı, mümkün olduğu kadar havacılıktaki tam bağımsızlığı sağlamak için kalkınma seferberliğine davet ediyoruz" dedi.
SALÇAYA ZAM YAPMADILAR
SALÇAYA ZAM YAPMADILAR
Türkiye genelinde artan salça fiyatlarına karşı duran Sarıcakaya ilçesindeki kadınlar, kendi ürünlerini eski fiyattan satmaya devam ediyor.