KOMŞU 2 MAHALLE KADINLARA EMANET

29 Aralık 2015 09:49
KOMŞU 2 MAHALLE KADINLARA EMANET

Sakarya Mahallenizde projesi kapsamında bu haftaki mahallelerimiz Hacıalibey ve İhsaniye mahalleleri oldu. Kadın muhtarlar Selma Savaş ve Hülya Üregel mahallelerinden çok memnun olduklarını, anne titizliğiyle mahhallerine hizmet verdiklerini söyledi.

SÖYLEŞİ: DENİZ SEVİM

Yol ikiye ayırıyor

Nüfus sayısı ve sokakları az olan bu iki mahalleyi mahalle ortasında bulunan yol ikiye ayırıyor. Mahallenin çarşı merkezine ve işlek yerlere yakın olması ise yaşamak için tercih edilen yerlerden biri olmasını sağlıyor. Mahallede herhangi bir asayiş problemi olmazken mahallede bulunan vatandaşlar dar olan sokaklar ve bilinçsiz sürücüler nedeniyle en çok park sorunu yaşıyor.

Çoğunluk Kırım Tatarları

Çoğunluğu Kırım Tatarları ve göçmenlerden oluşan İhsaniye ve Hacıalibey mahalle sakinlerinin çoğunlu orta ve yaşlı kesimden oluşuyor. Birbiriyle iç içe olan mahalleler diğer mahalleler gibi zamanın betonerme binalarına hapsolmuş durumda.

Kentsel Dönüşüm kapsamında

Bölgeye girdiğimizde ilk olarak Hacıalibey Mahalle Muhtarlığını ziyaret ediyoruz. 3 bin kişilik nüfusa sahip olan mahalle 13 sokağa yayılmış durumda. Mahalle hakkında bilgiler veren mahalle muhtarı Selma Savaş mahelledeki bazı bölgelerin kentsel dönüşüm kapsamına alındığını ve yenileme yapıldığını dile getiriyor.

En büyük sıkıntı: park sorunu

Mahallenin eski ve köklü bir yapıya sahip olduğunu söyleyen Muhtar Savaş, en büyük sıkıntının park sorunu olduğunu dile getiriyor. Mahalle sakinlerinin çöpü dışarıya çıkarma saatlerine uymadığını söyleyen Savaş, zaman zaman görüntü kirliliğinin ortaya çıktığını mahallelinin konuyla ilgili daha duyarlı olmasını istiyor.

Kültür Turları istiyorlar

İhsaniye Mahalle Muhtarı Hülya Üregel ise 1864 nüfuslu İhsaniye mahallesini anlatıyot. Mahalleye bağlı 11 sokak olduğunu söyleyen Üregel, en büyük sorununn park sorunu olduğunu dile getiriyor. Mahallede bulunan kadınların isteklerini de dile getiren Üregel, kadınlardan kültür turlarına yönelik isteklerle geldiğini belirtiyor.

Bekleme noktaları değiştirilsin

Akarbaşı – Tunalı seferlerini yapan minibüsler için mahalle içerisine bekleme noktası yapılmasından bölge halkını rahatsız ettiğini de söyleyen Üregel, minibüslerin bekleme noktasının okulun karşısında olmasınıda öğrenciler için tehlike yarattğını dile getirdi. Konuyla ilgili gerekli mercilere dilekçe verdiklerini söyleyen muhtar, isteklerinin yerine getirilmediğini iletiyor.

Çok katlı binalar çoğaldı

1978 yılından bu yana Hacıalibey mahallesinde yaşayan Nurettin Özer ise mahallenin geçmişiyle ilgili bilgiler veriyor. Bulgaristan göçmeni olan Özer, Hacıalibey mahallesinde yaşamaktan çok mutlu olduğunu söylüyor. Gerçmişte mahallenin tek katlı evlerden oluştuğunu belirten Özer, çok katlı binaların mahallede varolan komnşuluk ilişkilerini bitirdiğini dile getiriyor.

Otopark yapılmalı

25 yıldır mahallede yaşayan Hüsamettin Köseoğlu ise mahallenin Eskişehir'in en temiz mahallelerinden biri olduğunu dile getiriyor. Mahalle sakinlerinin komşuluklarının iyi olduğunu belirten Köseoğlu, tek sorunun park sorunu olduğunu, arabalarını koyacak bir yer bulamadıklarını söylüyor. Park sorunuyla ilgili öneride de bulunan Köseoğlu, yeni yapılan binaların altlarına otopark yapılması tavsiyesinde bulunuyor.

Haberin fotogalerisi için tıklayın.

KOMŞU 2 MAHALLE KADINLARA EMANET

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ESKİŞEHİR'DE KREŞTE YANGIN
ESKİŞEHİR'DE KREŞTE YANGIN
Eskişehir’de bir çocuk kreşinde meydana gelen yangın korku ve paniğe neden oldu.
TEHLİKELİ EĞLENCE
TEHLİKELİ EĞLENCE
Eskişehir'deki kar yağışının ardından adeta buz pistine dönen bazı sokaklarda ulaşım zaman zaman güçlükle yaşanırken, araca bağlanan iple kar üstünde kayan genç yürekleri ağza getirdi. 
İNÖNÜ'DE KIZAK KEYFİ
İNÖNÜ'DE KIZAK KEYFİ
Eskişehir'in İnönü Belediyesi tarafından bugün üçüncüsü düzenlenen Geleneksel Kızak Festivalinde, çocuklar ve vatandaşların yoğun katılımıyla renkli görüntüler ortaya çıktı. 
DEMOKRAT ANLAYIŞLA YÖNETİYORUZ
DEMOKRAT ANLAYIŞLA YÖNETİYORUZ
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor. Kurt, Göztepe Mahallesi’nde bulunan mahalle sakinlerini ziyaret etti.
KAYMAKAMDAN  ÖRNEK DAVRANIŞ
KAYMAKAMDAN ÖRNEK DAVRANIŞ
Odunpazarı Kaymakamı Hakan Bilgin, sağlık sorunlarından dolayı evde eğitim gören Umut Kaan Balbay'a karne ziyaretinde bulundu.
ESKİŞEHİR'E YAKIŞAN HİZMET YAPILACAK
ESKİŞEHİR'E YAKIŞAN HİZMET YAPILACAK
Belediye İş Sendikası Eskişehir Şube Başkanı Ahmet Moripek ve yönetim kurulu üyeleri Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti.
FİZYOMER'DEN İNDİRİM ANLAŞMASI
FİZYOMER'DEN İNDİRİM ANLAŞMASI
Eskişehir Bakkal ve Bayiler Esnaf Odası ile Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi arasında indirim anlaşması yapıldı.
HAYVAN DOSTU ŞEHİR OLACAĞIZ
HAYVAN DOSTU ŞEHİR OLACAĞIZ
Eskişehirli hayvanseverlerle bir araya gelen Burhan Sakallı, Eskişehir’in ‘hayvan bir dostu bir şehir’ olacağını söyledi.
ESKİŞEHİR'DE BIÇAKLI KAVGA
ESKİŞEHİR'DE BIÇAKLI KAVGA
 Eskişehir'de bir genç uğradığı bıçaklı saldırı sonucu yaralandı.