Kolik' erkek bebeklerde daha sık görülüyor

17 Şubat 2017 13:05
Kolik' erkek bebeklerde daha sık görülüyor

Özel Ümit Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Oya Ayaz infantil kolik hakkında bilgi vererek, erkek bebeklerde daha sık görüldüğünü ifade etti.


İnfantil kolikin bebeklerde nedensiz ağlama krizleri olduğunun belirten Ayaz, aynı durumun ağır gaz sorunu olanları da kapsadığını anlattı. Annelerin doğum sonrası ilk haftada depresyon düzeyleri ile kolik arasında ilişkinin bulunduğundan söz eden Ayaz, "Sağlıklı bir bebekte doğumdan sonra 15 ile 20. gün arasında başlayan, genellikle akşam saatlerinde tekrarlayan, 3 aylık olana kadar devam eden nedensiz ağlama krizleridir. Erkek bebeklerde daha sık görülmektedir. Anne sütü ile beslenenlerde daha azdır. Nedeni bilinmemektedir. Erken yeni doğan döneminde dışarıdan gelen uyaranlara engelleyici bir mekanizmanın olduğu, birinci haftadan sonra bu mekanizmanın kaybolduğu ve bebeğin çevresel uyaranlara karşı daha hassas hale geldiği düşünülmektedir. Aşırı uyarana maruz kalan bebek akşam olunca iyice gerginleşir. Sonuç olarak nedensiz ağlamalar ortaya çıkar. Gebelikte stres infantil kolik riskini 3 kat arttırmaktadır. Annelerin doğumdan sonraki ilk haftada depresyon düzeyleri ile kolik arasında ilişki bulunmuştur. Yeterli düzeyde olamayan ebeveyn bebek ilişkisi bebekte aşırı ağlamaya neden olabilir. Bu durum ağır gaz sorunu olanlar için geçerlidir" dedi.

Kolik sancılar nasıl azalır?
Kolik sancıların nasıl azalabileceği hakkında bilgi veren Ayaz, “Emzirmelerde bir memenin tamamen boşaltılacak şekilde emzirildiği durumlarda gaz sancısı daha az görülmektedir. Farmakolojik tedavi olarak, simetikon bağırsakta gaz oluşumu azaltan ve atılmasını kolaylaştıran bir ilaç, ancak plasebo ile karşılaştırıldığında etkinlik bakımından bir fark olmadığı gözlenmiştir. Alternatif tedaviler ise probiyotikler ve bitki çaylarıdır” diye konuştu.

“Arabada gezmek rahatlatıyor”
Ayaz, davranışsal tedavilerin de mümkün olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Bebekleri aşırı uyarılmaktan ve yorulmaktan korumak, uyku uyanıklık durumlarına göre çevre düzenlemesi yapmak, çeşitli kucaklama ve taşıma şekilleri uygulamak, ebeveynlerin rahat olması, günde bir saat ebeveyn rolüne ara vermek uygulanan yöntemlerdir. İnfantil kolikte geçici rahatlama sağlayan yöntemler ise, araba ile gezmek, yumuşak masajlar yapmak, kucakta sarmalayarak taşımak, saç kurutma makinesi veya elektrik süpürgesi sesi, ninni söylemek, banyo yaptırmaktır. Süt çocuğu koliğinde yeni çalışmalar gerekmektedir. Bu durum için kullanılacak etkili bir ilaç maalesef yoktur. Koliğin en iyi tedavisi kabul etmek ve zamandır.”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

SERVİS VE KANTİNLERE DENETİM
SERVİS VE KANTİNLERE DENETİM
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, öğrencilerin sağlıklı beslenme ve güvenli ulaşım ihtiyaçlarını karşılayan kantin ve servis araçlarını denetledi.
HIRSIZLIK ŞÜPHELİLERİ ADLİYE'DE
HIRSIZLIK ŞÜPHELİLERİ ADLİYE'DE
Eskişehir'de 'Kablo hırsızlığı' yaptıkları iddiası ile yakalanarak gözaltına alınan 5 şahıs adliyeye sevk edildi. 
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
Eskişehir merkez ve ilçelerinde sıklıkla meydana gelen ve mağduriyet yaratan elektrik kesintilerine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan açıklama geldi.
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
Eskişehir merkezli 3 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 6'sı muvazzaf 7 asker gözaltına alındı.
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
 Eskişehir'de, sosyal medya hesaplarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği öne sürülen 2 kişi tutuklandı.
Göçmenler kurtarıldı
Göçmenler kurtarıldı
Ege Denizi'ndeki Yumurta Ada'da mahsur kalan 44 düzensiz göçmenin tamamı Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarınca kurtarıldı.
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
Eskişehir Dorlion Arama ve Kurtarma (DAK) ekibi, olası bir deprem felaketine hazırlıklı olmak amacıyla nefes kesen tatbikata imza attı. 
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.