Kolik' erkek bebeklerde daha sık görülüyor

17 Şubat 2017 13:05
Kolik' erkek bebeklerde daha sık görülüyor

Özel Ümit Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Oya Ayaz infantil kolik hakkında bilgi vererek, erkek bebeklerde daha sık görüldüğünü ifade etti.


İnfantil kolikin bebeklerde nedensiz ağlama krizleri olduğunun belirten Ayaz, aynı durumun ağır gaz sorunu olanları da kapsadığını anlattı. Annelerin doğum sonrası ilk haftada depresyon düzeyleri ile kolik arasında ilişkinin bulunduğundan söz eden Ayaz, "Sağlıklı bir bebekte doğumdan sonra 15 ile 20. gün arasında başlayan, genellikle akşam saatlerinde tekrarlayan, 3 aylık olana kadar devam eden nedensiz ağlama krizleridir. Erkek bebeklerde daha sık görülmektedir. Anne sütü ile beslenenlerde daha azdır. Nedeni bilinmemektedir. Erken yeni doğan döneminde dışarıdan gelen uyaranlara engelleyici bir mekanizmanın olduğu, birinci haftadan sonra bu mekanizmanın kaybolduğu ve bebeğin çevresel uyaranlara karşı daha hassas hale geldiği düşünülmektedir. Aşırı uyarana maruz kalan bebek akşam olunca iyice gerginleşir. Sonuç olarak nedensiz ağlamalar ortaya çıkar. Gebelikte stres infantil kolik riskini 3 kat arttırmaktadır. Annelerin doğumdan sonraki ilk haftada depresyon düzeyleri ile kolik arasında ilişki bulunmuştur. Yeterli düzeyde olamayan ebeveyn bebek ilişkisi bebekte aşırı ağlamaya neden olabilir. Bu durum ağır gaz sorunu olanlar için geçerlidir" dedi.

Kolik sancılar nasıl azalır?
Kolik sancıların nasıl azalabileceği hakkında bilgi veren Ayaz, “Emzirmelerde bir memenin tamamen boşaltılacak şekilde emzirildiği durumlarda gaz sancısı daha az görülmektedir. Farmakolojik tedavi olarak, simetikon bağırsakta gaz oluşumu azaltan ve atılmasını kolaylaştıran bir ilaç, ancak plasebo ile karşılaştırıldığında etkinlik bakımından bir fark olmadığı gözlenmiştir. Alternatif tedaviler ise probiyotikler ve bitki çaylarıdır” diye konuştu.

“Arabada gezmek rahatlatıyor”
Ayaz, davranışsal tedavilerin de mümkün olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Bebekleri aşırı uyarılmaktan ve yorulmaktan korumak, uyku uyanıklık durumlarına göre çevre düzenlemesi yapmak, çeşitli kucaklama ve taşıma şekilleri uygulamak, ebeveynlerin rahat olması, günde bir saat ebeveyn rolüne ara vermek uygulanan yöntemlerdir. İnfantil kolikte geçici rahatlama sağlayan yöntemler ise, araba ile gezmek, yumuşak masajlar yapmak, kucakta sarmalayarak taşımak, saç kurutma makinesi veya elektrik süpürgesi sesi, ninni söylemek, banyo yaptırmaktır. Süt çocuğu koliğinde yeni çalışmalar gerekmektedir. Bu durum için kullanılacak etkili bir ilaç maalesef yoktur. Koliğin en iyi tedavisi kabul etmek ve zamandır.”

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

 ESKİŞEHİR'İ  ALACAĞIZ
ESKİŞEHİR'İ ALACAĞIZ
Yerel seçimlerde yeni belediyeler kazanmak isteyen CHP'de hareketlilik başladı. Eskişehir'in kaybedileceği iddiası hakkında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun "Eskişehir'i kesin alacağız" dedi.
YENİBAĞLAR'DA KANLI KAVGA
YENİBAĞLAR'DA KANLI KAVGA
Eskişehir’de aralarında husumet olduğu iddia edilen iki grup arasında çıkan bıçaklı kavgada 1 kişi yaralandı. 
İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 1 çocuk öldü, 6 kişi yaralandı. 
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
Vatandaşların duygularını sömüren dilencinin üzerinden tam 620 lira çıktı.
SARICAKAYA'DA  PALMİYE GÜZELLİĞİ
SARICAKAYA'DA PALMİYE GÜZELLİĞİ
Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesine giren vatandaşları palmiye ağaçları karşılıyor.
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğünce 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde düzenlenen, bazı genel sağlık hizmetlerinin ücretsiz olarak verildiği Halk Sağlığı Sokağı etkinliğine vatandaşların ilgisi büyük oldu.
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ  SAVUNULMALI
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ SAVUNULMALI
Eğit – Der Eskişehir Şubesi eğitim öğretim yılının başlamasının ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube Başkanı Emin Dağlı, Laik eğitim sisteminin savunulması gerektiğini söyledi.
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED Eskişehir Şube Başkanı İlyas Küçükcan yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Küçükcan "Nitelikli-işlevsel bir eğitim sistemi için, Köy Enstitüleri deneyiminden yararlanılmalı" dedi.
KERBELA ANILDI
KERBELA ANILDI
Odunpazarı Belediyesi, Aleviler için kutsal olan Muharrem Ayı nedeniyle Sahra-i Kerbela Yas-ı Matem etkinliği düzenledi.