KISKANDIRAN DOSTLUK

04 Aralık 2014 10:12
KISKANDIRAN DOSTLUK

İnsanların en yakın dostları şüphesiz onları karşılıksız seven hayvanlardır. Kimi zaman bir köpek, kimi zaman bir kedi, tavşan, kuş, vs... İnsanların yolları onlarla bir yerde mutlaka kesişiyor. Bir ömrü birlikte sürdürüyorlar. İnsanlar en yakın dostları olan bu hayvanlarla neler yapar, günlerini nasıl geçirirler. İşte bunların cevaplarını haftada bir gün bu köşede bulacaksınız. Bu haftanın konuğu Asuman Sarıkaya ve köpeği Ares. Asuman Sarıkaya tam bir hayvan sevdalısı. Evinde beslediği hayvanların yanı sıra sokaktaki hayvanları da yanlız bırakmıyor. Onların beslenmesine de katkı sağlıyor. Öte yandan kendi gibi hayvansever arkadaşlarıyla birlikte oluşturdukları grupla birlikte Eskişehir kent çöplüğü yakınlarında bulunan başıboş köpeklerin beslenmelerini de sağlıyorlar. Gelelim Asuman Sarıkaya ve Ares'in hikayesine. 6 yıldır birlikteler. Ares'in annesini Mersin'de bir hayvan derneği önünde gören Sarıkaya, onu alıp sahiplenmiş. 3 yıl sonra da çiftleştirmiş ve yavrulardan birini yanına almış. O da Ares. Pekines kırması bir köpek. Şu anda 6 yaşında. Çok cana yakın ve pozitif bir köpek. Unutmadan evde sadece Ares yok. Minnoş ve Afacan adından iki de kedi var ve Ares'le inanılmaz bir dostluk örneği sergiliyorlar. Kim demiş kedi köpek anlaşamaz diye. Gayet de iyi anlaşıyorlar. Asuman Sarıkaya ve can dostu Ares'in hikayesine biraz da yakından bakalım....

Ares'le bir gününüz nasıl geçiyor?

Sabahları uyandığımda ilk yaptığım iş Ares'in tasmasını takıp dışarıya çıkmak. Çalışsam da çalışmasam da erkenden çıkıyoruz. Genellikle Kanlıkavak ve TÜLOMSAŞ tarafındaki parklarda dolaşıyoruz. Çünkü oralar daha sakin oluyor. Ares dikkati dağınık bir köpek, o yüzden tasmasını kalabalık yerlerde açmıyorum. Onu dolaştırıyorum, oyunlar oynuyorum.

Yaşantınıza neler kattı?

Ben evde Ares, Minnoş ve Afacan varken hiç kimseye ve hiçbir şeye ihtiyaç duymuyorum. Vaktin de nasıl geçtiğini anlamıyorum. Ares'in bana kesinlikle bir yükümlülüğü ve yorucu hiçbir tarafı yok. Herkese mutlaka köpek besleyin diyorum. Bir hayvanı sabah akşam çıkarıp gezdirmek zor bir olay değil. Mamasını koymak hiç zor bir şey değil. Benim evim geniş olsa ben iki köpeğe 5-6 kediye rahatlıkla bakabilirim. Hayatıma kattığı çok şey var. En önemlisi benim negatif olmamı engelliyor. Bir şeye üzülüp canım sıkıldığında eve geldiğimde Ares oyuncağını alır benim yanıma gelir. Kedilerle oynar. Ben de onları izliyorum. İsteseniz de negatif olamıyorsunuz. Tuhaf hareketler yapıyor, beni güldürüyor.

Neleri sever nelerden hoşlanmaz?

Ares küçük toplarla top oynamayı çok seviyor. Parklara gittiğimizde ben topu atarım, o da bana geri getirir. Bundan büyük zevk alıyor. Çok insancıldır, hırçınlığı ve agresifliği yok. Evimize her gelen insana aynı muameleyi yapar. Oyuncaklarını getirir. Sevilmeyi çok sever. Bunun yanında denizi de çok sever. Biz onunla birlikte tatile de gittik. Denize bakmaya ve yüzmeye bayılıyor. Ağaçları ve yeşilliği de çok sever. Doğa aşığı bir köpektir. Ares biraz evde kendini lider olarak görüyor. Uyarılmaktan ve kendisine kızılmasından hiç hoşlanmıyor.

Neyle besliyorsunuz?

Kuru mama ile besliyorum. Zaman zaman ödül maması veriyorum. Normal yemek vermiyorum. Çünkü yemekler yağlı olduğu için onların midesine zarar verebiliyor.

Unutamadığınız bir anınız var mı?

Ares bir trafik kazası geçirdi. Ben Eskişehir'deydim o da annemin yanında Mersin'deydi. Annemle kardeşim de iki köpek olduğu için tasmaları değiştirirken birden Ares'in tasması boşa çıkmış. Onlar da fark etmemişler. Tam o sırada bir kedi fırlıyor ve Ares de onu görünce arkasından koşmaya başlıyor. Bu sırada da karşıdan karşıya geçerken Ares'e araba çarpmış. Annem görünce düşüp bayılmış. Kardeşim Ares'i almış bakmış ki kaskatı kesilmiş, öldü zannetmişler. Veterinere götürmüşler. Oysa ki bir hayvana bir araç çarptığında hayvan şoka girer ve vücudunu kitlermiş. Neyse ki kötü bir durum olmadı, ayağında ezik vardı. Tedavi ettirdik. Bu da üzücü bir anımızdı.

ARES nasıl bir köpek?

Ares kesinlikle agresif ve negatif bir köpek değil. Bu dünyada kötülüğün olduğuna inanabilecek bir köpek değil. Kötülük zihniyeti yok kafasında. Ben üzüleyim. Hissediyor ve yanıma gelir, yüzüme bakar, oyuncağını getirir, benim kafamı dağıtmayı düşünür. Zaten biz birlikte yatıyoruz. Ares yatarken mutlaka bana temas etmesi gerekiyor.

ASUMAN SARIKAYA'NIN MESAJI: Hayvan sahiplenmek isteyenler, bunu illa pet-shoplardan yapmasın. Barınaklara gitsinler. Buradaki hayvanları sahiplensinler..

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

İŞTE ALDIĞI CEZA
İŞTE ALDIĞI CEZA
Eskişehir’de 2013 yılında 17 yaşındaki bir kızın yanağını ısıran ve darp eden şahsa 3 yıl hapis cezası verildi. 
AKIL ALMAZ BİR AÇIKLAMA
AKIL ALMAZ BİR AÇIKLAMA
CHP İl Başkanı Rabia Akman, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan'ın tramvaylara zam konusunda yaptığı açıklamayı eleştirdi. Akman “Açıklamayı anlamak mümkün değil” dedi.
BÜYÜKERŞEN İLK 10'DA
BÜYÜKERŞEN İLK 10'DA
Bilgi Toplama Merkezi, Yerel Gündem Araştırması yaparak vatandaşa “Yaşadığınız ilçe ve büyükşehir belediye başkanlarını başarılı buluyor musunuz?” diye sordu. Listede Büyükerşen de yer aldı.
SONU SEKA'YA BENZEMESİN
SONU SEKA'YA BENZEMESİN
Eskişehir Kazım Taşkent Şeker Fabrikası 2018-2019 üretim dönemi kampanya açılış törenine katılan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, özelleştirilen 15 şeker fabrikasının akıbetinin SEKA’ya benzememesi çağrısında bulundu.
KÖYLÜLER İSYAN ETTİ
KÖYLÜLER İSYAN ETTİ
Mahmudiye'nin Doğanca Köyü'nde vakıf arazisi olan meranın bir şirkete kiralanmasına köylüler tepki gösterdi. Mera alanında kazı yapmaya gelen ekipler çalışmalarını jandarma eşliğinde yaptı.
ŞEKER FABRİKALARI ÇOK ÖNEMLİ
ŞEKER FABRİKALARI ÇOK ÖNEMLİ
Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’nın 2018-2019 Yılı Pancar Alım ve Şeker Üretim İşleme döneminin açılışı düzenlenen törenle yapıldı.
OKULDA SİYASET OLMAZ
OKULDA SİYASET OLMAZ
Eğitim İş Şube Başakanı Abdülkadir Önder AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan'ın okulları ziyaret etmesine tepki gösterdi. Önder “Okullar siyaset dışında tutulmalı” dedi.
ESKİŞEHİR'DE USTURA DEHŞETİ
ESKİŞEHİR'DE USTURA DEHŞETİ
Eskişehir'de, usturayla kendisini yaralayan şahıs, polis ekiplerinin müdahalesiyle etkisiz hale getirilip hastaneye kaldırıldı. 
TRAMVAY ALTINDA CAN PAZARI
TRAMVAY ALTINDA CAN PAZARI
Eskişehir'de yolun karşısına geçerken tramvayın çarpması sonucu 1 kişi yaralandı. Tramvayın altına kalan genç, çevredeki vatandaşların yardımıyla kurtarıldı.