Kişilik gelişimi için bu hatalardan uzak durun

24 Temmuz 2017 12:32
Kişilik gelişimi için bu hatalardan uzak durun

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Uzman Psikoloğu Hilal Aktaş, çocukların kişilik oluşumunu etkileyen 5 önemli noktaya dikkat çekti.
Çocuk yetiştirirken hassas davranılması gerektiğini söyleyen Uzman Psikolog Aktaş, “Mutlu, sorumluluk sahibi, başarılı çocuk yetiştirebilmek, hiç şüphe yok ki ebeveyn olduktan sonra hayatımızın en temel amaçlarından biri haline geliyor. Çok özel ama bir o kadar da zor bir süreçle ilgili ne yazık ki işimizi kolaylaştıracak bir kılavuz bulunmuyor. ‘Çocuk yetiştirmenin en iyi şekli nasıl olur’ sorusuna verilebilecek net bir cevap olmasa da bazı noktalara hassasiyet göstermek gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

“0-6 yaş arası kişilik gelişimi ve psikolojik açıdan en önemli dönemlerinden biri”
0-6 yaş arası çocukluk döneminin kişilik gelişimi ve psikolojik açıdan insan yaşamının en önemli dönemlerinden biri olduğuna dikkat çeken Acıbadem Eskişehir Hastanesi’nden Uzman Psikolog Hilal Aktaş, “Bu yaşlarda çocuğa yaklaşım, gelecekteki davranış şekillerinin temellerini oluşturuyor. Çünkü çocuklar ebeveynlerinden ne görürse gelecekte benzer davranış sergiliyor. Çocuğuna ilgi gösteren ebeveynlerin ileride aynı ilgiyi çocuklarından görmeleri ya da, kendisine vakit ayrılan çocukların ileride aynı şekilde anne ve babalarına zaman ayırmaları gibi. Bu nedenle çocuklarımıza verebileceğimiz en güzel miras, koşulsuz sevgi, ilgi göstermek, zaman ayırmak ve önemli olduğunu hissettirmek” ifadelerini kullandı.

Psikolog Hilal Aktaş, ebeveynlerimizden görüp hafızamıza kazınarak kişiliğimizi şekillendiren davranışları şu şekilde sıraladı;

Şiddet uygulamak
Tüm ilişkilerde olduğu gibi ebeveyn çocuk arasındaki ilişkinin de mükemmel olması beklenemez. Zaten olamaz da. Ancak ne yazık ki birçok ebeveyn çocuğu ile sorun yaşadığında, kontrolden çıkabiliyor. O’na söz geçirebilmek için ve bunun iyi bir yöntem olduğunu düşünerek şiddete başvurabiliyor. Ama çocuğa uygulanacak duygusal ya da fiziksel şiddetin hiçbir mazeretle açıklanması mümkün değil. Psikolog Hilal Aktaş, yaşadıkları travmaya bağlı olarak, şiddet görmüş çocukların içine kapanık, özgüveni gelişmemiş, intikam duyguları besleyen kişilikler haline gelebileceğine dikkat çekiyor. Bu nedenle kavgacı, agresif, sosyal ortamlara uyum sağlamakta zorlanan, kardeşleriyle geçinemeyen, herhangi bir sorunda başkalarına şiddet uygulayabilen kişilerin çocukluğuna bakıldığında şiddet öyküsüyle karşılaşmanın hiç de şaşırtıcı olmadığını belirtiyor.

Yanında kavga etmek
Anne ve baba arasındaki ilişki çocuk için aile modelini oluşturuyor. Bilinçli ya da bilinçsizce çocuk ileride kurduğu ailesinde gördüğü bu modeli tekrarlıyor. Bununla birlikte anne baba arasındaki geçimsizlik, çocukluk döneminde de kaygı ve korku doğuruyor. Ve bu nedenle, çocuk anne ve babasının ilgisini çekebilmek için kaygılarını yoğun yaşayabiliyor.

Korkularını yargılamak
Çocuklar bilinmezi, bilinmeyeni, yabancı şey her ne ise onu tanıyabilmek ve keşfedip öğrenebilmek için ailelerine güveniyor. Korkuların kökeninde ebeveynleri olan bir çocuk kendisini yalnız ve savunmasız korumasız hissedebiliyor. Psikolog Hilal Aktaş, ebeveynlerin çocuklarının korkularını, kaygılarını onları yargılamadan ve küçümsemeden dikkatle dinlenmeleri gerektiğini işaret ediyor. Bu sayede tehlikede olmadıklarını hissettirmek mümkün oluyor. “Güvendeyim, anne ve babama güvenebilirim” diye düşünen çocuğun güven duygusu

Birlikte zaman geçirmemek
Çocuklar anne ve babalarının ona iyi bir gelecek hazırlayabilmek için çok çalıştığını anlayamıyor. “Seni özel okullarda okutabilmek için”, “Arkadaşlarında görüp de özenme, hiçbir şey içinde kalmasın diye bu kadar çalıştık” gibi ifadeler de bir anlam taşımıyor. Çünkü onlar için önemli olan anne babasıyla geçirdikleri zaman ve bu zamanı nasıl geçirdiği oluyor. Psikolog Hilal Aktaş, çocukların yerine getirilmeyen sözleri de asla unutmadıklarını hatırlatarak, bunu değersizlik ve terk edilme şeklinde algıladıklarını belirtiyor.

Aileye önem vermemek
Çocuklar her şartta ön planda tutulan bir aile görmek istiyor. Doğum günleri, bayramlar gibi özel aile anlarını hiç unutmuyorlar. Yuvalarını her şeyin önünde tutan ebeveynlerin çocuklarının da bağlılık ve sevginin önemini daha iyi kavradıklarını söylüyor. İlerde anne ve babalarının ihtiyaçları olduğunda onlara zaman ayırmayı öğreniyor.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Alp

01 Ağustos 2017 13:26
Buna ne yorum yazılır.
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
BAKANLIKTAN CEVAP GELDİ
Eskişehir merkez ve ilçelerinde sıklıkla meydana gelen ve mağduriyet yaratan elektrik kesintilerine ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan açıklama geldi.
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR MERKEZLİ FETÖ OPERASYONU
Eskişehir merkezli 3 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 6'sı muvazzaf 7 asker gözaltına alındı.
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
 Eskişehir'de, sosyal medya hesaplarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği öne sürülen 2 kişi tutuklandı.
Göçmenler kurtarıldı
Göçmenler kurtarıldı
Ege Denizi'ndeki Yumurta Ada'da mahsur kalan 44 düzensiz göçmenin tamamı Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarınca kurtarıldı.
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
GECE YARISI DEPREM TATBİKATI
Eskişehir Dorlion Arama ve Kurtarma (DAK) ekibi, olası bir deprem felaketine hazırlıklı olmak amacıyla nefes kesen tatbikata imza attı. 
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı dün DP İl Başkanı Nazım Dölekçekiç başkanlığında gerçekleştirildi. Ekonomi hakkında konuşan Dölekçekiç, “Ekonomik kriz vatandaşın midesinde” dedi.
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
Saadet Parti(SP) haftalık toplantısı dün SP Mali İşler Başkanı Hikmet Çakır başkanlığında gerçekleştirildi.