KIRTASİYE MALZEMESİ UYARISI

Son Güncelleme : 11 Eylül 2018 10:09
KIRTASİYE MALZEMESİ UYARISI

Kimya Mühendisleri Odası Eskişehir Bölge Temsilcisi Kenan Çalışır, kırtasiye malzemeleri konusunda uyarılarda bulundu. Çalışır, “Kırtasiye ürünleri, bilinçsizce yapılan alış verişler sonucunda çocukların sağlığını bozabilen tehlikelere dönüşebilmektedir” dedi.

Ağır metaller

Çalışır, “Raflarda yerini alan; hangi maddelerden üretildiği ve içeriği belli olmayan, güvenlik sınırını aşan kimyasal madde katkılı, abartılı, albenili kalem, silgi, su matarası, beslenme çantası gibi kırtasiye malzemeleri, ayakkabılar, okul giysileri çocuklarımızın sağlığını ciddi biçimde tehdit etmektedir. Kırtasiye malzemeleriyle okul araç ve gereçlerinin bazılarında hala fitalatlar, azo boyalar ve bazı ağır metaller kullanılmaktadır” diye konuştu.

Nelere dikkat edilmeli

Kırtasiye malzemesi alırken nelere dikkat edilmesi konusunda da açıklamada bulunan Çalışır, “Tercih edilecek ürün üzerinde TSE ve CE işaretlerinden en az birinin veya Avrupa Birliği tarafından güvenlik göstergesi olarak kabul edilmiş ‘EN 71-1, EN 71-2, EN 71-3 ve EN 71-9‘ normlarına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Çocukların kullanacağı mataralar, şişeler ve beslenme çantalarının plastik olmamasına dikkat edilmeli, kokulu ve boyalı ürünlerden kaçınılmalıdır” dedi.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ESES

11 Eylül 2018 13:23
Bu odalarda gençleşme lazım diye herzaman söyleniyorda hala bu amcalar ortalıklarda geziyor. Bıraksınlar artık.