KENTİN RUHUNU SANATLA KURTARABİLİRİZ

03 Aralık 2017 14:41
KENTİN RUHUNU SANATLA KURTARABİLİRİZ

Odunpazarı Belediyesi, Çağdaş Sanatlar Galerisi’nin 7’inci, 2017’nin ise son sergisi olan Uğur Çalışkan’ın Post Apocalyptic “Kaos ve Metamorfoz” Resim ve Heykel Sergisi’nin açlışı gerçekleşti.

26 GÜN AÇIK

Sanatseverler ile buluşan Uğur Çalışkan’ın Post Apocalyptic “Kaos ve Metamorfoz” Resim ve Heykel Sergisi Eskişehir’de sadece 26 gün açık kalacak. Uğur Çalışkan’ın mekanik parçalardan yaptığı muhteşem heykellerin yanı sıra resimlerinin de yer aldığı Post Apocalyptic “Kaos ve Metamorfoz” Resim ve Heykel Sergisi’nin küratörlüğünü Mustafa Güneş yapıyor.

SANATSEVERLER KATILDI

Sanatçı Uğur Çalışkan özel bir sunum yaptığı açılışa Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, meclis üyeleri, başkan yardımcıları, daire müdürleri ile çok sayıda Eskişehirli sanatsever katıldı.

MUTLU OLDUM

Uğur Çalışkan, Eskişehir’e 50 yıl sonra geldiğini söyledi. Eskişehir, Odunpazarlı olduğunu belirten Çalışkan konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Yarım asır sonra geri geldim. Eskişehir çok değişmiş. İnsanlar mutlu, kızım burada üniversite okumak istiyor. Sizleri görmekten çok mutlu oldum.

KÖTÜ ÖRNEK OLACAK

Alt yapısı insanlığın doğayı algılama çabaları, insanların var olma gayretine rağmen doğayı yok etmede bir yandan sürüyor. Mesela Eskişehir’e kurulmak istenen termik santral buna kötü bir örnek olacak, ama olamaması için biz buradan nasıl bir refleks veriyorsak; biryandan bozma çabaları var, bir yandan karşı refleksler var.

SANATLA KURTARABİLİRİZ

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Adeta bir köprü oluşturduğumuz bu sanat-hayat birlikteliğinde; binlerce hayale dokunduk, sanatın paylaşılır ve çoğaltılabilir olduğunu gösterdik. Kent güzelliği sadece fiziksel değildir; kent, ruhuyla görünür hale gelir. Bir kentin ruhunu da ancak sanatla kurtarabilirsiniz.

HEPSİ AYRI DEĞERDE

Sergi açılışına katılan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise sergiyi çok beğendiğini söyledi. Büyükerşen, “Matematik Bilimini çağdaş sanatların bir örneği olarak resimlendirmiş, heykel haline getirmiş bir sergi. Çok güzel. Uğur Çalışkan hemşehrimizi gerçekten kutluyorum. Bambaşka bir sitili var. Her biri ayrı değerde eserler” dedi.

Yorumlar (8) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

özkan

04 Aralık 2017 07:27
kentin ruhunu altyapı yatırımları ve trafik iyileştirmeleri kurtarır. sanat, taaa en sonlarda yer alır

Eskişehirli

03 Aralık 2017 15:04
Siz önce kendi ruhunu kurtarın. Sanatçılara Hamamyolu ndaki katliama göstermediniz herhalde.

kurtulmak

04 Aralık 2017 08:07
sanatla olsaydı çok tan ihya olmuştuk yükselceksek çalışmak üretmek üretmek bilimde ilimde tıpta hep çalışmayla yükselir ve kurtulursun sanat ancak dinlenme ve iş belmezlerin dahim öne vurduğu temmelliktir.

heykelciiiiii.....

04 Aralık 2017 02:04
Kültür,sanat,festival lay lay lom'la gün geçirdiniz şehrin ruhuna fatiha okudunuz haberiniz yok.Bu şekilde ancak kendi egolarınızı tatmin edersiniz.

esesli

04 Aralık 2017 11:42
sanat iyi güzel de? Akşam ESKİ yi aradım 20 dk hatta kaldım bugun sabahtan 11 00 e kadar 3 saat aralıklarla aradım . 185 e bakan yok. Öncelik vatandaşa hizmet . Vatandaş mutlu olursa sanat anlam kazanır.

Anarshi

05 Aralık 2017 20:30
Defolun gidin konya da kocaeli de adana da afyonda böyle cahil yobazın kol gezdiği şehirlerde yaşayın eskişehiri ve belediye başkanını beğenmeyen her boka kulp bulan nankörler. Eskişehir gibi bir şehir size fazla kaldı ki sizin gibi cahil yobaz sürüsü için açılmadı birçok yer bak ne diyor kültür ve sanat sever yani ne demek sana sesleniyor demek. Sanat ve kültür de laylaylom değildir angut sürüsü sanatın birçok çeşiti var, insanlara kattığı değerler algılar var... Ama tabi yine siz gibilerde olmayan bir şeyden bahsettiğim için algı güçlüğü çekenleriniz olacak. Kitap okumazlar, sanat ne bilmezler, parkta yürümeyi bilmezler, spora gerek duymazlar, recep ivedikten başka film, kurtlar vadisinden başka dizi bilmez, nezaket nedir haberleri yok ne için yaşadığını bile sorgulamaz, insanlığa kattığı zerre kadar birşey yok ama gelir burada atıp tutar. Oy kullanır zekası var gibi, seçim hakkı var bu gibi tiplerin en çok ona yanıyor insanın içi....

DENİZ

04 Aralık 2017 08:15
Eskişehirli rumuzlu vatandaş...çok tipik ve basit konuşuyorsun. Eskişehire gelen her misafire ya kenar mahallelerden , ya hamamyolu hakkında , ya da heykelci başkan diye her kafadan yakışıksız kelimeler sarf ediliyor. Yahu onlar senin taşra mahalleni niye gezsin , hamamyolundaki inşaatı niye görsün...buralar kenti yönetenlerin işi...misafir dert babası dert anası mı? Şikayetin varsa yaz dilekçeni gereken yerlere...Sabah sabah kızdırma beni

Esra y

04 Aralık 2017 01:32
Vatandaş önce sen Türkçe konuşmayı öğren ondan sonra yazı yaz laf söylediğin Büyükşehir Belediye Başkani YILMAZ BÜYÜKERŞEN başkanın ruhu temiz asıl sizin gibi cahiller ruhunu kurtarsın Hamamyolunda eşinle dostunla banklarda oturmayı yer tutmayi biliyorsunuz ne katliamından bahsediyosunuz eski halinden daha iyi buldunuz bunamayin beğenmiyorsanız güzel olan Eskişehir'i terk edersiniz
VATANDAŞ DÜŞÜK  MODELLİ ARAÇ ALIYOR
VATANDAŞ DÜŞÜK MODELLİ ARAÇ ALIYOR
Son aylarda yaşanan kur artışlarının ekonomik dalgalanmalara neden olmasından dolayı vatandaşlar sıfır kilometre araç almak yerine düşük modelli araçlara göz dikti.
ODUNPAZARI  AŞURE DAĞITTI
ODUNPAZARI AŞURE DAĞITTI
Odunpazarı Belediyesi, Muharrem Ayı nedeniyle Reşadiye Cami, Çarşı Cami ve Tarihi Bölge’de yer alan Kurşunlu Külliyesi önünde Cuma Namazı Çıkışı’nda aşure dağıttı.
KRİZ YOKSULA YÜKLENDİ
KRİZ YOKSULA YÜKLENDİ
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Beylikovalılar Derneği’ni ziyaret etti. Çakırözer hükümetin önceki gün açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nı eleştirerek, “Krizin yükünü yoksulun sırtına yüklediler. Bu programda daha fazla işsizlik, daha fazla yoksulluk, daha fazla zam var” dedi.
KAÇAK SİGARA  OPERASYONU
KAÇAK SİGARA OPERASYONU
Eskişehir'de pilos ekipleri tarafından bir iş yerine düzenlenen operasyonda 233 paket kaçak sigara ve 1 adet kuru sıkı tabanca ele geçirdi.
GENÇLER İŞ DÜNYASINA HAZIRLANACAK
GENÇLER İŞ DÜNYASINA HAZIRLANACAK
TOBB Eskişehir İl Kadın Girişimciler Kurulu ve Genç Başarı Eğitim Vakfı, geleceğin girişimcilerini yetiştirmek için protokol imzaladı.
DOĞANÇAYIR YOLU  ASFALTLANDI
DOĞANÇAYIR YOLU ASFALTLANDI
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler sorumluluklarında bulunan mahalle yollarında asfalt kaplama çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.
ALZHEİMER HASTALARI UNUTULMADI
ALZHEİMER HASTALARI UNUTULMADI
Tepebaşı Belediyesi tarafından 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla alzheimer hastaları için eğlence programı düzenlendi.
İNCE'DEN BÜYÜKERŞEN'E MESAJ
İNCE'DEN BÜYÜKERŞEN'E MESAJ
24 Haziran seçimlerinde CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, Başkan Büyükerşen'e yerel seçimler konusunda iddia edildiği gibi bir rapor hazırlatmadığını söyledi.
 ESKİŞEHİR'İ  ALACAĞIZ
ESKİŞEHİR'İ ALACAĞIZ
Yerel seçimlerde yeni belediyeler kazanmak isteyen CHP'de hareketlilik başladı. Eskişehir'in kaybedileceği iddiası hakkında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun "Eskişehir'i kesin alacağız" dedi.