KENTİN RUHUNU SANATLA KURTARABİLİRİZ

03 Aralık 2017 14:41
KENTİN RUHUNU SANATLA KURTARABİLİRİZ

Odunpazarı Belediyesi, Çağdaş Sanatlar Galerisi’nin 7’inci, 2017’nin ise son sergisi olan Uğur Çalışkan’ın Post Apocalyptic “Kaos ve Metamorfoz” Resim ve Heykel Sergisi’nin açlışı gerçekleşti.

26 GÜN AÇIK

Sanatseverler ile buluşan Uğur Çalışkan’ın Post Apocalyptic “Kaos ve Metamorfoz” Resim ve Heykel Sergisi Eskişehir’de sadece 26 gün açık kalacak. Uğur Çalışkan’ın mekanik parçalardan yaptığı muhteşem heykellerin yanı sıra resimlerinin de yer aldığı Post Apocalyptic “Kaos ve Metamorfoz” Resim ve Heykel Sergisi’nin küratörlüğünü Mustafa Güneş yapıyor.

SANATSEVERLER KATILDI

Sanatçı Uğur Çalışkan özel bir sunum yaptığı açılışa Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, meclis üyeleri, başkan yardımcıları, daire müdürleri ile çok sayıda Eskişehirli sanatsever katıldı.

MUTLU OLDUM

Uğur Çalışkan, Eskişehir’e 50 yıl sonra geldiğini söyledi. Eskişehir, Odunpazarlı olduğunu belirten Çalışkan konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Yarım asır sonra geri geldim. Eskişehir çok değişmiş. İnsanlar mutlu, kızım burada üniversite okumak istiyor. Sizleri görmekten çok mutlu oldum.

KÖTÜ ÖRNEK OLACAK

Alt yapısı insanlığın doğayı algılama çabaları, insanların var olma gayretine rağmen doğayı yok etmede bir yandan sürüyor. Mesela Eskişehir’e kurulmak istenen termik santral buna kötü bir örnek olacak, ama olamaması için biz buradan nasıl bir refleks veriyorsak; biryandan bozma çabaları var, bir yandan karşı refleksler var.

SANATLA KURTARABİLİRİZ

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Adeta bir köprü oluşturduğumuz bu sanat-hayat birlikteliğinde; binlerce hayale dokunduk, sanatın paylaşılır ve çoğaltılabilir olduğunu gösterdik. Kent güzelliği sadece fiziksel değildir; kent, ruhuyla görünür hale gelir. Bir kentin ruhunu da ancak sanatla kurtarabilirsiniz.

HEPSİ AYRI DEĞERDE

Sergi açılışına katılan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise sergiyi çok beğendiğini söyledi. Büyükerşen, “Matematik Bilimini çağdaş sanatların bir örneği olarak resimlendirmiş, heykel haline getirmiş bir sergi. Çok güzel. Uğur Çalışkan hemşehrimizi gerçekten kutluyorum. Bambaşka bir sitili var. Her biri ayrı değerde eserler” dedi.

Yorumlar (8) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

özkan

04 Aralık 2017 07:27
kentin ruhunu altyapı yatırımları ve trafik iyileştirmeleri kurtarır. sanat, taaa en sonlarda yer alır

Eskişehirli

03 Aralık 2017 15:04
Siz önce kendi ruhunu kurtarın. Sanatçılara Hamamyolu ndaki katliama göstermediniz herhalde.

kurtulmak

04 Aralık 2017 08:07
sanatla olsaydı çok tan ihya olmuştuk yükselceksek çalışmak üretmek üretmek bilimde ilimde tıpta hep çalışmayla yükselir ve kurtulursun sanat ancak dinlenme ve iş belmezlerin dahim öne vurduğu temmelliktir.

heykelciiiiii.....

04 Aralık 2017 02:04
Kültür,sanat,festival lay lay lom'la gün geçirdiniz şehrin ruhuna fatiha okudunuz haberiniz yok.Bu şekilde ancak kendi egolarınızı tatmin edersiniz.

esesli

04 Aralık 2017 11:42
sanat iyi güzel de? Akşam ESKİ yi aradım 20 dk hatta kaldım bugun sabahtan 11 00 e kadar 3 saat aralıklarla aradım . 185 e bakan yok. Öncelik vatandaşa hizmet . Vatandaş mutlu olursa sanat anlam kazanır.

Anarshi

05 Aralık 2017 20:30
Defolun gidin konya da kocaeli de adana da afyonda böyle cahil yobazın kol gezdiği şehirlerde yaşayın eskişehiri ve belediye başkanını beğenmeyen her boka kulp bulan nankörler. Eskişehir gibi bir şehir size fazla kaldı ki sizin gibi cahil yobaz sürüsü için açılmadı birçok yer bak ne diyor kültür ve sanat sever yani ne demek sana sesleniyor demek. Sanat ve kültür de laylaylom değildir angut sürüsü sanatın birçok çeşiti var, insanlara kattığı değerler algılar var... Ama tabi yine siz gibilerde olmayan bir şeyden bahsettiğim için algı güçlüğü çekenleriniz olacak. Kitap okumazlar, sanat ne bilmezler, parkta yürümeyi bilmezler, spora gerek duymazlar, recep ivedikten başka film, kurtlar vadisinden başka dizi bilmez, nezaket nedir haberleri yok ne için yaşadığını bile sorgulamaz, insanlığa kattığı zerre kadar birşey yok ama gelir burada atıp tutar. Oy kullanır zekası var gibi, seçim hakkı var bu gibi tiplerin en çok ona yanıyor insanın içi....

DENİZ

04 Aralık 2017 08:15
Eskişehirli rumuzlu vatandaş...çok tipik ve basit konuşuyorsun. Eskişehire gelen her misafire ya kenar mahallelerden , ya hamamyolu hakkında , ya da heykelci başkan diye her kafadan yakışıksız kelimeler sarf ediliyor. Yahu onlar senin taşra mahalleni niye gezsin , hamamyolundaki inşaatı niye görsün...buralar kenti yönetenlerin işi...misafir dert babası dert anası mı? Şikayetin varsa yaz dilekçeni gereken yerlere...Sabah sabah kızdırma beni

Esra y

04 Aralık 2017 01:32
Vatandaş önce sen Türkçe konuşmayı öğren ondan sonra yazı yaz laf söylediğin Büyükşehir Belediye Başkani YILMAZ BÜYÜKERŞEN başkanın ruhu temiz asıl sizin gibi cahiller ruhunu kurtarsın Hamamyolunda eşinle dostunla banklarda oturmayı yer tutmayi biliyorsunuz ne katliamından bahsediyosunuz eski halinden daha iyi buldunuz bunamayin beğenmiyorsanız güzel olan Eskişehir'i terk edersiniz
ERDOĞAN'A YERLİ OTOMOBİL YANITI
ERDOĞAN'A YERLİ OTOMOBİL YANITI
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerli otomobil projesi üzerinden kendisine yaptığı eleştiriye cevap verdi. İnce, "Erdoğan ile İnce arasındaki fark şu: O otomobilin kaportasını ben beynini yapmak istiyorum" dedi.
UMUTSUZLUĞA KAPILMAYIN
UMUTSUZLUĞA KAPILMAYIN
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu,"Türkiye'nin geleceği için asla umutsuzluğa kapılmayalım. Bu güzel ülkede hepimiz huzur içinde yaşayacağız. Bunun sözünü veriyorum" dedi.
SİVRİHİSARLI KADINLARA İNTERNETİ ANLATTILAR
SİVRİHİSARLI KADINLARA İNTERNETİ ANLATTILAR
Türk Telekom, 24 il 34 farklı noktada gerçekleştireceği Teknoloji Seferberliği özelinde Sivrihisar’a geldi. Proje kapsamında teknoloji sınıfı olarak tasarlanan Gezici Eğitim TIR’ında kadınlara internet eğitimi verildi.
BECERİLER ORTAYA ÇIKARILMALI
BECERİLER ORTAYA ÇIKARILMALI
Vali Özdemir Çakacak, Atayurt Okulları tarafından bu yıl 16'ncısı gerçekleştirilen Bilim Proje Fuarını gezdi.
REDDETTİKLERİNİ VAAT OLARAK SUNUYORLAR
REDDETTİKLERİNİ VAAT OLARAK SUNUYORLAR
Demokrat Parti (DP) haftalık pazar toplantısında konuşan İl Başkanı Nazım Dölekçekiç iktidarı eleştirdi. Dölekçekiç “Daha önce reddettikleri yasa tasarılarını şimdi vaat olarak sunuyorlar” dedi.
SAADETTEN SALDIRI TEPKİSİ
SAADETTEN SALDIRI TEPKİSİ
Saadet Partisi haftalık pazar toplantısında konuşan Halkla İlişkiler ve Karargah Başkanı Mehmetali Perçintürk Saadet Partililere düzenlenen saldırı hakkında konuştu. Perçintürk “Bu yaşananlar siyasetteki şiddet dilinin eseridir” dedi.
TEK İSTEĞİ AKÜLÜ ARAÇ
ATAÇ DAVETİ GERİ ÇEVİRMEDİ
ATAÇ DAVETİ GERİ ÇEVİRMEDİ
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Oklubalı Mahallesi’nde ikamet eden Dedeoğlu çiftine konuk oldu.
ŞEHRİN GÜZİDE KURUMLARINDAN
ŞEHRİN GÜZİDE KURUMLARINDAN
Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ve Tepebaşı Belediyesi Meclis Üyeleri, Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ataç “ETO şehrimizin güzide kurumlarından” dedi.