Kentin değişmeyen alışkanlığı: Set

24 Aralık 2014 02:05
Kentin değişmeyen alışkanlığı: Set

Metin Ünlü/Eskişehir'in Sesleri Kentimiz, her konuda olduğu gibi müzik konusunda da adından sıkça söz ettiren bir yer. Özellikle gençlerin canlı müzik sever kimlikleri, zengin bir müzisyen yelpazesinin oluşmasını sağlıyor. Bu yelpazede öne çıkan müzik gruplarından Set, 8 yıllık istikrarlı geçmişiyle gönüllere çoktan taht kurmuş bile.Set grubu vokalde Murat Yapıcı, gitarda Özcan Yapıcı, bas gitarda Durmuş Kızak, klavyede Burak Ceberut ve davulda Ufuk Bulut isimlerinden oluşuyor. 2009 yılından önce Akademik Uyarı adıyla rock ve metal müzik ağırlıklı repertuarıyla tanınan Set, şimdilerde hem kendi besteleri hem de güncel şarkılardan bir repertuarla; sadece Eskişehir'de değil Ankara, Isparta ve Antalya'da da kentin adını her yere duyuruyor. Özcan Yapıcı'dan grubun kuruluşu ve bugüne kadarki sürecini dinliyoruz:

Grup olarak müziğe nasıl başladınız?

2006 yılında Akademik Uyarı adıyla Murat hariç farklı arkadaşlarla bir grup oluşturduk. O zamanlar metal müzik ağırlıklı bir repertuarla Eskişehir'de sahne almaya başladık. Hem yerli hem de yabancı şarkılarla güzel bir çizgi yakaladık. 2009 yılına kadar sabit sahnemize devam ettik. O tarihten sonra kendi şarkılarımızı da içerisine katarak kendi tarzımızın şekilllendiği Set ortaya çıktı.

Set kurulduktan sonra tarzınızda ne gibi değişiklikler oldu?

Aslında tarz olarak radikal bir değişim olmadı. Çünkü hali hazırda oturmuş bir sahne duruşumuz ve konseptimiz vardı. Biz bunun üzerine yenilikler getirerek ilerledik. Örneğin, farklı sahne konseptleri yapmaya başladık. Baretlerle ve tulumlarla, bazı şarkılarda varil ve araba jantının sesini hem sahneye hem de müziğimize ekledik. Yeniliklerimiz hala devam ediyor.

Sahne konsepti, algı açısından önemli bir konu. Yeni konseptleriniz nelerdir?

Öncelikle güzel bir sahne dekoru oluşturarak, sanki bir film setindeymiş gibi görsellik kazandırdık. Yaklaşık bir yıl böyle devam etti. Daha sonra film konseptleri başladı. Guguk Kuşu filminin kıyafetleriyle sahne aldık. Bunu süper kahramanlar takip etti. Şimdilerde ise pijama konsepti ve yeni başladığımız 'Ne koydun kafana' adlı bir kıyafet şekli ile sahnedeyiz.

Eskişehir dışında nerelerde sahne alıyorsunuz?

Başladığımız günden beri hem Akademik Uyarı hem de Set olarak pekçok kentte konser verdik. Ankara ve Isparta'da haftalık programlarımıza devam ediyoruz. Burada Çarşamba ve Cumartesi iki farklı mekanda sahne alıyoruz. Bunun dışında İzmir, Aydın, Çanakkale, Antalya hatta Erzincan'a bile gittik. Konser dışında hem yerelde hem de ulusaldaki televizyon kanallarında müzik programlarına katılarak performans sergiledik.

Albüm çalışmaları var mı? İlerleyen süreçte dinleyicilerinizi ne gibi sürprizler bekliyor?

Önümüzdeki yıl bizim için albüm zamanı olacak. Hali hazırda kaydettiğimiz, bize ait şarkıların ağırlıkta olduğu bir albüm olacak. Geçen 8 yılda çok güzel bir dinleyici kitlemiz oluştu. İlk günden bugüne bizimle birlikte bulunan dinleyicilerimiz var. Onlara dinleyici değil dostlarımız diyoruz artık. Sadece Eskişehir'de değil diğer kentlerde de kentin adını hafızalara kazıttık. Bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan dinleyicilerimize teşekkür ediyoruz. Her zaman dediğimiz gibi, buyurun gelin müziğimizi yapalım, hep birlikte eğlenelim.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
Hasan Tuç Tepebaşı Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adaylığını açıkladı. Tuç "Seçimlerden sonra Tepebaşı'nı herkese kapısı ve gönlü açık yönetim anlayışına kavuşturacağız" dedi.
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın çeşitli kentlerinden Türkiye’ye gelen gazeteciler, Eskişehir’e hayran kaldı. Kent gezisi sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret eden gazeteciler, hayata geçirdiği başarılı projelerden dolayı Başkan Büyükerşen’i tebrik ettiler.
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
Vali Özdemir Çakacak, tüm poliklinikleriyle hasta kabulüne başlayan Eskişehir Şehir Hastanesini gezerek, yapılan çalışmalar hakkında İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge’den bilgi aldı.
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
Odunpazarı Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, hafta sonunda da mesai yapacak. Hizmet almak isteyen vatandaşlar, 09.00-16.00 saatleri arasında vezneleri kullanabilecek.
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından uyuşturucuyla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda yakalanan İran uyruklu uyuşturucu satıcısı adliyeye sevk edildi.
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
Eskişehir'de, bir kadının çantasından yankesicilik yöntemiyle bin 40 lira çaldığı öne sürülen, kadın hükümlü, polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. 
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
Eskişehir'de yaşayan Spinal Muskuler Atrofi (SMA) tip-1 hastası 2,5 yaşındaki Çağan Meriç Demir'in ailesi, Sağlık Bakanlığı tarafından tüm SMA hastalarına ilaç temini için süreç başlatılmasını mutlulukla karşıladı.
ÖRNEK UYGULAMA
ÖRNEK UYGULAMA
Eskişehir'de bir işletme sahibi, sokak hayvanları için mama getiren müşterilerine yüzde 50 indirim yapmasının yanı sıra kafedeki oyun konsollarında biriken paralarla aldığı mamaları, sokak hayvanlarını besleyenlere ücretsiz temin ediyor.
UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda yakalanan 3 şüpheliden biri 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi.