Kentin değişmeyen alışkanlığı: Set

24 Aralık 2014 02:05
Kentin değişmeyen alışkanlığı: Set

Metin Ünlü/Eskişehir'in Sesleri Kentimiz, her konuda olduğu gibi müzik konusunda da adından sıkça söz ettiren bir yer. Özellikle gençlerin canlı müzik sever kimlikleri, zengin bir müzisyen yelpazesinin oluşmasını sağlıyor. Bu yelpazede öne çıkan müzik gruplarından Set, 8 yıllık istikrarlı geçmişiyle gönüllere çoktan taht kurmuş bile.Set grubu vokalde Murat Yapıcı, gitarda Özcan Yapıcı, bas gitarda Durmuş Kızak, klavyede Burak Ceberut ve davulda Ufuk Bulut isimlerinden oluşuyor. 2009 yılından önce Akademik Uyarı adıyla rock ve metal müzik ağırlıklı repertuarıyla tanınan Set, şimdilerde hem kendi besteleri hem de güncel şarkılardan bir repertuarla; sadece Eskişehir'de değil Ankara, Isparta ve Antalya'da da kentin adını her yere duyuruyor. Özcan Yapıcı'dan grubun kuruluşu ve bugüne kadarki sürecini dinliyoruz:

Grup olarak müziğe nasıl başladınız?

2006 yılında Akademik Uyarı adıyla Murat hariç farklı arkadaşlarla bir grup oluşturduk. O zamanlar metal müzik ağırlıklı bir repertuarla Eskişehir'de sahne almaya başladık. Hem yerli hem de yabancı şarkılarla güzel bir çizgi yakaladık. 2009 yılına kadar sabit sahnemize devam ettik. O tarihten sonra kendi şarkılarımızı da içerisine katarak kendi tarzımızın şekilllendiği Set ortaya çıktı.

Set kurulduktan sonra tarzınızda ne gibi değişiklikler oldu?

Aslında tarz olarak radikal bir değişim olmadı. Çünkü hali hazırda oturmuş bir sahne duruşumuz ve konseptimiz vardı. Biz bunun üzerine yenilikler getirerek ilerledik. Örneğin, farklı sahne konseptleri yapmaya başladık. Baretlerle ve tulumlarla, bazı şarkılarda varil ve araba jantının sesini hem sahneye hem de müziğimize ekledik. Yeniliklerimiz hala devam ediyor.

Sahne konsepti, algı açısından önemli bir konu. Yeni konseptleriniz nelerdir?

Öncelikle güzel bir sahne dekoru oluşturarak, sanki bir film setindeymiş gibi görsellik kazandırdık. Yaklaşık bir yıl böyle devam etti. Daha sonra film konseptleri başladı. Guguk Kuşu filminin kıyafetleriyle sahne aldık. Bunu süper kahramanlar takip etti. Şimdilerde ise pijama konsepti ve yeni başladığımız 'Ne koydun kafana' adlı bir kıyafet şekli ile sahnedeyiz.

Eskişehir dışında nerelerde sahne alıyorsunuz?

Başladığımız günden beri hem Akademik Uyarı hem de Set olarak pekçok kentte konser verdik. Ankara ve Isparta'da haftalık programlarımıza devam ediyoruz. Burada Çarşamba ve Cumartesi iki farklı mekanda sahne alıyoruz. Bunun dışında İzmir, Aydın, Çanakkale, Antalya hatta Erzincan'a bile gittik. Konser dışında hem yerelde hem de ulusaldaki televizyon kanallarında müzik programlarına katılarak performans sergiledik.

Albüm çalışmaları var mı? İlerleyen süreçte dinleyicilerinizi ne gibi sürprizler bekliyor?

Önümüzdeki yıl bizim için albüm zamanı olacak. Hali hazırda kaydettiğimiz, bize ait şarkıların ağırlıkta olduğu bir albüm olacak. Geçen 8 yılda çok güzel bir dinleyici kitlemiz oluştu. İlk günden bugüne bizimle birlikte bulunan dinleyicilerimiz var. Onlara dinleyici değil dostlarımız diyoruz artık. Sadece Eskişehir'de değil diğer kentlerde de kentin adını hafızalara kazıttık. Bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan dinleyicilerimize teşekkür ediyoruz. Her zaman dediğimiz gibi, buyurun gelin müziğimizi yapalım, hep birlikte eğlenelim.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ESKİŞEHİR'DE USTURA DEHŞETİ
ESKİŞEHİR'DE USTURA DEHŞETİ
Eskişehir'de, usturayla kendisini yaralayan şahıs, polis ekiplerinin müdahalesiyle etkisiz hale getirilip hastaneye kaldırıldı. 
TRAMVAYIN ALTINDA KALDI
TRAMVAYIN ALTINDA KALDI
Yolun karşısına geçerken tramvayın çarpması sonucu 1 kişi yaralandı. Tramvayın altına kalan genç, çevredeki vatandaşların yardımıyla kurtarıldı.
GÜNYÜZÜ'NDE FECİ KAZA
GÜNYÜZÜ'NDE FECİ KAZA
Günyüzü ilçesi Gümüşkonak mahallesinde meydana gelen trafik kazasında, 1'i ağır 2 kişi yaralandı. 
YOLCU OTOBÜSÜ KAZA YAPTI
YOLCU OTOBÜSÜ KAZA YAPTI
Afyonkarahisar'da bir yolcu otobüsü refüjdeki su kanalına devrilmesi sonucu 25 kişi yaralandı, 8 kişi hayatını kaybetti.
ÖNEMLİ İSİMLERİ ZİYARET  ETTİ
ÖNEMLİ İSİMLERİ ZİYARET ETTİ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ŞANSLI ÇİFT
ŞANSLI ÇİFT
Özdilek Alışveriş Merkezleri 47. Yılına özel düzenlediği araba kampanyası kapsamında 3 adet BMW 418 Gran Coupe sahiplerini buldu.
100 AFİŞLE GEÇMİŞE YOLCULUK
100 AFİŞLE GEÇMİŞE YOLCULUK
Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın gerçekleştirdiği yüzlerce konserin afişleri arasından seçkin 100 afiş, sanatseverlerin belleklerini tazelemek amacıyla Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi Sanat Galerisi’nde sergilenecek.
GEREKSİZ ZAMMI ŞİKAYET EDECEĞİZ
GEREKSİZ ZAMMI ŞİKAYET EDECEĞİZ
Türkiye Lokantacılar Federasyonun önderliğinde ,Eskişehir'de 'Ben Bir Esnafım Benim Sesim Olur musu?' toplantısı yapıldı.
GÜNDOĞAN OKULLARI GEZDİ
GÜNDOĞAN OKULLARI GEZDİ
Mahmudiye Belediye Başkanı İshak Gündoğan, İlköğretim Haftası nedeniyle ilçede bulunan okulları ziyaret ederek kırtasiye malzemesi dağıttı.