Kanal İstanbul eleştirisi

Son Güncelleme : 19 Aralık 2019 12:12
Kanal İstanbul eleştirisi

Yerel Yönetimler ve Turizm Zirvesi'nde konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Kanal İstanbul projesini eleştirdi. Kılıçdaroğlu, "Yapamazsın kardeşim. İlk seçimde zaten gideceksin. Hiç kimse buraya para ayırmaya kalkmasın" dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaorğlu Yerel Yönetimler ve Turizm Zirvesi'nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasıyla gündeme gelen Kanal İstanbul projesine değinen Kılıçdaroğlu, hükümeti eleştirdi. "Efendim Kanal İstanbul'u yapacağız, neye göre yapacaksınız? Herkes hayır diyor bir kişi yapacağım diyor" ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

"Hangi para hangi fizibiliteyle yapacaksın? Yapamazsın kardeşim. İlk seçimde zaten gideceksin. Hiç kimse buraya para ayırmaya kalkmasın. Hiç kimse 5 kuruş para ayırmaya kalkmasın. Ayırdıkları paranın kuruşu dahi verilmeycektir. İstanbul'a ihanete doymadılar mı? Bir tarihe kültüre rant gözüyle bakılabilir mi? Bir tarih bir kültür beton ormanına dönüştürülebilir mi? Ağaç bile bırakmadınız. Meydan bile bırakmadınız. Bir kişi her şeyi bilirim diyorsa hiçbir şey bilmiyordur."

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şöyle: 

"21. Yüzyılın bir gerçeği var. Sadece ülkeler yarışmıyor. Metropoller de birbirleri ile yarışıyor. Paris'e giden turist sayısı İstanbul'a gelenden fazlaysa dönüp bir bakmamız lazım. Neden? Güvenlik sıkıntımız var demek ki. Oturup bir masaya, bakmamız lazım neyimiz eksik?

Yerel yöneticiler artık turist benim ilime gelsin istiyor. Bu 21. yüzyılın gerçeği. Kent estetiği ise bu durumda önemlidir. Kente gelen kişi kentin kimliğini bilmeli. Eğer çarpık kentleşme varsa kent kimliğini kaybeder. Bakınız İstanbul. ''Biz stanbul'a ihanet ettik' diyorlar birisi oturup bir düşünmemiz lazım.

Bir kente turist niçin gelir? Kentin sokaklarında özgürce gezmek için, trafik yaşamamak için. Kent estetiği de elbette çok önemlidir. Tabela kirliliğinin yaşandığı bir kenti düşünün.

Sultanahmet ve Ayasofya'yı düşünün arkası beton ormanı. Uzanan yüksek bloklar. Kent estetiği kavramının ne kadar öneli olduğunu o tabloyu gördüğümüzde anlıyoruz.

Yüz binler neede toplanacak, nerede sevinecek? Meydanlarda. Meydanı olmayan bir kent yoktur. Siz meydanları yasakladığınızda turist neden gelsin? Turist yılı 12 ayı Türkiye'ye gelemiyorsa bir sorunumuz var demektir. Bunun sorumlusu da hükümettir. 

"TURİSTİN YÜZDE 90'I CHP'Lİ BELEDİYELERE GELİYOR"

Acil eylem planının yerel yönetimlerle ilgili planı var. Yerel yönetimlerin mali yapısı güçlendirilecek. 2003'te planlanmış, şimdi 2019... Bu acil eylem planıdır. Yapıldı mı yapılmadı. Hiç yapılmadı ama şunu ifade etmek isterim gelen turistlerin yüzde 90'ı CHP'li belediyelerin olduğu yere geliyor.

"KONAKLAMA VERGİSİ BELEDİYELERE VERİLMELİ"

Biz asla şikayet etmiyoruz, her türlü engeli aşıp bu ülkeye hizmet etmeye devam edeceğiz. Biz kendi beldemize ilçemize ilimize gelen turistleri Türkiye'den memnun olacak şekilde ayrılacak şekilde çaba göstereceğiz. Yeni konaklama vergisi getirildi. Bütün ülkelerde belediyelere verilmesi lazım ama merkez hükümete gitti. MTV'lerin de belediyelere verilmesi lazım. Bu da yapılmıyor." 

Yorumlar (7) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Ahmet Yılmaz

19 Aralık 2019 13:18
Hadi ordan be KK sen ne bilirsin ki sen ssk dan başka ne bilirsin onuda batırdın seni başbakan yapsalar Türkiyeyi 4 günde batırırsın sen işsizliği devletçilikle mi sona erdireceksin güldürme insanları senin sözlerine kargalar bile gülüyor devletçi politikanla fabrikalar yapacaksın fabrikalar bitip işletmeye alınıncaya kadar işsizlik tavan yapacak işsizlik dinamik değil statiktir her ay 18 yaşını bitirenler işsizler ordusuna katılır caape yide gördük 12 sene millete eziyet ettiniz yine eziyet mi ASLA

onuris

20 Aralık 2019 11:37
Bunlar nasıl zihniyet yav her şeye karşılar Havalimanına,Köprülere,Barajlara,Santrallere Vb.bunlar geçmişin gericileri bu memleketi yıllardır geri bıraktılar.Hiç bir üretimleri yok ne otomobil,ne uçak,ne tank,ne tren hala ülkeyi kalkındıran bu hükümetin ayağına çelme takmaya çalışıyorlar bu ülke ilerlemesin diye

mert

19 Aralık 2019 23:13
HADİ ORDANNNN bir sene geçmeden İstanbul da çuvalladınız Hazıra kondunuz şimdilik eskiden kurulan düzenle idare ediyor bir iki seneye havlu atar bu gömlek bana büyük geldi diye En büyük icraat ne mi 500 zabıtayı esas duruşta dikip kendini selamlatmak Zaten siz KANAL İSTANBUL u ağzınıza bile almayın Bu işler sizi aşar Muhakkak olan bir şey var kanal istanbulun üzerine kurulacak köprülerden ilk geçecek sizler olursunuz En çok hızlı trene binenler ve en çok ist izmir otobanını kullananlar sizler değil misiniz İşin özeti ALLAH ne murat etti ise o olacak Bunu hiç bir güç ENGELLEYEMEZ

goll

20 Aralık 2019 09:48
bir lafa bakarım laf mı diye birde adama bakarım kalkıyorlar manşetten haber veriyorlar örnekleri yaşandı yaptırmam ettirmem ama hala geziyorlar şüphem de haksızmıyım

Eskişehirli

19 Aralık 2019 18:57
Gemiler boğazda tehlike yaratıyor ve bedava geçiyor yapalım şu ganalıda oradan paralı geçsinler.enayimiyiz biz niye para kazanmayalım.

vatandaşın biri

26 Aralık 2019 07:12
ilk seçimde kimin gideceğini her zamanki gibi Allah bilir. meyve veren ağaç taşlanır, taşlamaya devam edin siz, Allah yolunu açık etsin hizmet edenlerin.

Eses

30 Aralık 2019 22:17
Bakıyorum İstanbulda Ankarada avantalar kesilince iyice sinirlenmeye başladınız. İstanbul, Ankara bu kadar ya bir de her yerde CHP olursa gitti avantalar. Zaten İstanbulda havadan reklam lana tanıtım ayağına parayı götüren şirketler batma durumuna geldi.

depolama

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma