KANAL 26 Eskişehir'in penceresini dünyaya açtı

26 Kasım 2014 03:07
KANAL 26 Eskişehir'in penceresini dünyaya açtı

Kanal 26 Eskişehir'in ilk özel televizyonu. 22 yılı geride bıraktı. Uydu yayını ile birlikte Eskişehir'in penceresini dünyaya açan, kentin en önemli kuruluşlarından biri oldu. 23. yılında kurucuları Yaşar Abacı ve ilhan Yalçın, Kanal 26'yı anlattı.SÖYLEŞİ: ALİ BAŞTRT'nin tek kanallı yayın yaptığı yıllardan, yüzlerce kanalın olduğu yıllara geldik.Devletin tek kanalı olduğu yıllardan, şehirlerin 3-4 kanalı olduğu yıllara geldik. Televizyon kanalı denilince Eskişehir'de bir çok kişinin aklına Kanal 26 geliyor. Kuruluş tarihi 26 Kasım 1992...Bugün onların doğum günü, 23. yıllarını kutlayacaklar. Eskişehir, Kanal 26 ile birlikteEskişehir'in ilk özel televizyonunun kurucuları Yaşar Abacı ve İlhan Yalçın ile bir araya geldik. 23 yıl geride kalırken, aklımıza takılanları kendilerine sorduk.

YAYINCILIKTA 22 YIL GERİDE KALIRKEN!

22 yıldır Kanal 26 Televizyonu'nu yönetiyorsunuz. İzleyiciler Kanal 26'yı çok iyi biliyor. Ancak sizi pek tanımıyorlar. Merak ettim, bu 22 yılda siz televizyon kanalınıza kaç kez çıktınız.Yaşar Abacı: Ben iki kez çıktım. Birisi 1994 yılındaydı. Kuruluşumuzun 1. yılında Bahattin Atak'ın yaptığı "Biz bize" programına katılmıştım. Bir de 1983 yılında Radyo Televizyon Yasası henüz çıkmamıştı. İşte o zaman tüm Televizyon kanalları ve radyolar kapanmıştı. Bizim televizyonda kapatılacaktı. Bizim Televizyonu'da rahmetli emniyet müdürlemizden Gaffar Okan mühürlemişti. Televizyon kapanacağı için tüm personel gitmişti. Kimse olmadığı için son haber bültenine çıkmış ve kapatıldığımızı duyurmuştum.İlhan Yalçın: Ben de Yaşar gibi iki kez kendi televizyonumuzun ekranlarına çıktım. İlki Bahattin Atak'ın Biz Bize, programıydı. Diğeri ise yine televizyon ve radyolar kapatılmadan önce hepimiz Kanal'da tüm radyocular bir araya geldi. Orada bir program yaptık. O benim Kanal 26'da katıldığım ilk ve son programdı.Anladığım kadarıyla özel televizyonlar kurulduktan kısa bir süre sonra kapatılmış. Peki nekadar süre kapalı kaldı?-1992'de kurulduktan sonra 1993 yılında bütün yerel televizyonlar ve radyolar ile birlikte kapatıldık. Yasa çıkınca diğer özel televizyonlar ile birlikte yeniden açıldık.Özel televizyonların yasası çıkalı 20 yılı aşkın bir süre oldu. Şu andaki yasadan memnun musunuz?-Yasa 1994 yılında çıktı. Çeşitli düzenlemeler iyileştirmeler oldu. Çeşitli kurallar konuldu. Cezalar arttı. Artık tüm yayınlar izleniyor, sürekli kontrol ediliyor. RTÜK bütün yayınları izliyor. Reklam süreleri kontrol ediliyor. Eskiden kaset biriktiriyorduk. Artık tüm yayınlar depolanıyor. Eğer bir şikayet olursa RTÜK geri dönüp izliyor.

ESKİŞEHİR'İN ACİL BUTONU

Medya kuruluşlarının ayakta durması her geçen gün daha zorlaşıyor. Bu durumu Yaşar Abacı'ya soruyorum. Sadece Kanal 26 açısından değil. Genel olarak basın yayın ve medya sektörünü nasıl görüyor?-Ekonomik anlamda şartlar geçmişe göre daha zor. Eskiden çok fazla reklam alanı yoktu.Reklam verecek kişiler gazete ve televizyonu tercih ediyordu. Artık yeni mecralar arttı. Internet, açık alanlar var. Gazetelerin ve televizyonların gelirleri belli. Reklam ve tiraj. Geçmiş yıllara oranla gelir kaybında azalma oluyor. Kıt kaynaklarla bu işi götürmeye çalışıyoruz.Kanal 26, uydu yayını yapan ilk Eskişehir Televizyonu. Uydu yayını sizlere fazladan bir maliyet getirdi mi?-Elbette fazladan bir maliyet getirdi. Üstelik dolar kuru üzerinden ödeme yapıyoruz. Uydu ile birlikte dünyanın her tarafından izlenmeye başlandık. Türkiye'nin dört bir yanından telefonlar geliyor. ABD ve Avrupa'dan da hatırı sayılır bir izleyici kitlemiz var. Tüm bunlar şehrimiz adına önemli ve sevindirici gelişmeler.

ESKİŞEHİR MEDYASI'NIN HATIRI SAYILIR BİR YERİ VAR

İlhan Yalçın giriyor ve şu tanımı yapıyor!-Kanal 26 Eskişehir'in acil butonu...Nedir bu acil buton...-Herhangi bir olay olduğunda acil durumlarda toplumun her kesiminden insan bizim kanala gelir ve duyurusunu yaptırmak ister. Bu nedenle bu tabiri kullandım.Peki yeni gazete kurulmasına yeni televizyon alınmasına nasıl bakıyorsunuz?-Birisinin aleyhinde bir haber yapıldı mı? Canı sıkıldı mı hemen gazete kurmaya, televizyon satın alacağını söylüyor.Eskişehir'deki gazetecileri nasıl değerlendiriyorsunuz?-Eskişehir'de gerçekten iyi gazeteciler var.Kent dışına çıkıyorsunuz bir karşılaştırma yapar mısınız?-Anadolu'nun bir çok kentine göre çok iyi durumdayız. Baskı içerik anlamında Eskişehir, bir çok kentten iyi durumda. Şehir dışında katıldığımız toplantılarda bunu net olarak görüyoruz.

CEVAP HAKKINA SAYGILIYIZ

Medya patronlarına sık sorulan sorulardan biri de şöyledir: "O haberi neden yaptın?" Böyle durumlarda nasıl yanıt veriyorsunuz?Yaşar Abacı, gülerek yanıtlıyor:-Arkadaşlarımız yapmış, diye yanıtlıyorum. Televizyon hiç kapalı kalmıyor ki. 24 saat yayın var. Bizim programları tek tek takip etmemiz mümkün değil. Ancak, "bizi fazla eleştirmişsiniz. Doğrusu şöyle olacak" diyen hemşehrilerimize mutlaka cevap hakkını tanıyoruz. Medya, cevap hakkına mutlaka saygı göstermeli. Biz bu konuda son derece hassasız. İhtiyaç hissettiğimiz anda bu cevap hakkını veriyoruz. Ekranlarımız herkese açık.Hem Yaşar Abacı'yı hem İlhan Yalçın'ı uzun yıllardır, daha medya sektöründe yer almadan önce tanıyorumdum. Başarılı birer esnaftılar. Kanal 26'yı kurduktan sonra, başka iş yaptılar mı? Yaşar Abacı, bu soruyu şöyle yanıtlıyor:-Medya sektörü dışında bugüne kadar hiç bir kuruluş, siyasi oluşum, dernek, şirket, vakıf ile göbek bağımız olmadı. Devlet ve kamu ihalelerine hiç girmedik. Sadece medya sektöründen ekmeğimizi kazanmaya gayret ettik. Medya ve onun yan kuruluşları ile ilgili işlerde faaliyet gösteriyoruz.Peki bu yan işler neler? Bu soruya da İlhan Yalçın yanıt veriyor:-İstanbul'da bir reklam şirketi kurduk. Profosyonel bir yönetim var. Bizim reklamların bir çoğu İstanbul'dan o şirket aracılığı ile geliyor.

TELEVİZYON FİKRİNASIL ORTAYA ÇIKTI

İlhanla birlikte heyecanlı gençlerdik. Aklımız fikrimiz yeni işler üretmek peşindeydi. Televizyon hiç aklımızda yokken ortaya çıktı. O sıralar Ankara'ya İstanbul'a gidip geliyoruz. Yerel radyolar tek tük yayına başladı. Bir de Magic Box televizyonu var, özel televizyon olarak. Ahmet Özel'in Kanal 6'yı kurma çalışmaları da devam ediyor. HBB diye bir kanalın yayına gireceğini duyuyoruz. Hamamyolu'ndaki dükkanın vitrinindeki televizyona insanlar çok ilgili. Bir gün İlhanla birlikte Ankara'ya gidiyoruz. Yolda kendi aramızda konuşurken, Sivrihisar'a geldiğimizde aklımıza bir radyo kurma fikri geldi. Polatlı'ya geldiğimizde ise televizyon kurmaya karar verdik. Ankara'ya girdiğimizde ise adının Kanal 26 olmasını kararlaştırmıştık. (Yaşar Abacı, Kanal 26 isminin nasıl doğduğunu bu cümlelerle anlatıyor)

SON SÖZ...

l23 yaşına girmenin mutluluğunu yaşıyoruz.*Bu süre içinde Eskişehir sevgisinden, milli değerlerden, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına olan saygısından ödün vermeden yayınlarımıza devam ediyoruz.*Geride kalan 22 yılda binlerce program, habere ve yayın gerçekleştirdik. Bizlere katkı veren programcılarımıza, gazeteci dostlarımıza teşekkür ediyoruz.*Kanal 26 Televizyonu şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada haksızlığın, hukuksuzluğun, yanlışın karşısında olup, haklının yanında ve sesini duyurmak isteyen sessiz çoğunlukların sesi, nefesi olmaya devam edecek.*Eskişehirlilerden aldığı destekle her geçen gün kendini yenileyen Kanal 26 Televizyonu yayınlarına başladığı ilk günkü heyecanla Eskişehirlilerin gözü, kulağı ve nefesi olmaya bundan sonrada devam edecek. Yalnız çıktığımız bu yolda bugün milyonlarla birlikte yürümenin mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

istanbul escort

evden eve nakliyat

depolama şehirler arası nakliyat eşya depolama eşya depolama

evden eve nakliyat evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama