Kamu lojmanları satışa çıkarılıyor

21 Ağustos 2018 16:19
Kamu lojmanları satışa çıkarılıyor

TBMM'de kabul edilen kanunla kamu konutlarının satışına yönelik düzenleme yapıldı. İlk olarak 50 bin kamu konutunun envanter çalışması tamamlanacak ve 5 bin kamu konutu kasım ayına kadar satışa çıkarılacak. Önceliğin oturanlarda olacağı konutların yüzde 25'i peşin alınacak ve kalanı 48 ay vade ile satılacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen kanunla kamu konutlarının satışına yönelik düzenleme yapıldı. Kamu konutlarının satışının hızlandırılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da açıkladığı ‘100 Günlük İcraat Programında’ çalışmaların yapılacağını açıklamıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sorumluluğunda olan kamu konutlarının ekonomiye kazandırılması icraati kapsamında, ilk olarak satışa konu edilebilecek 50 bin kamu konutunun Kamu Taşınmazları Sistemine (KTS) kaydının yapılması suretiyle envanter çalışması tamamlanacak ve 5 bin kamu konutu Kasım ayına kadar satışa çıkarılacak.

PEŞİNDE YÜZDE 10 İNDİRİM

Milliyet gazetesinden Duygu Erdoğan'ın haberine göre ihale bedeli öncelikli alım hakkı sahibi olan oturan tarafından, yüzde 25’i peşin olmak kaydıyla 4 yıla kadar (48 ay vade) kanuni faiziyle taksitli ödenebilecek. Peşin olarak ödenmesi halinde ise yüzde on indirimli olarak satın alınabilecek.

Konuya ilişkin yapılan etki analizine göre, 240 bin 398 adet kamu konutu bulunuyor. Savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetlerinde kullanılanlar uygulama dışında tutulurken kampüs alanında yer alan, hizmet binalarıyla bütünleşik lojmanlar da satılamayacak. Devletin kasasına 5 bin konut konutunun satışından 500 milyon lira gireceği tahmin ediliyor. Kanuna göre, taşınmazların satışından elde edilen gelirler öncelikli olarak ilgili idarelerin hesaplarına aktarılacak olup, elde edilen gelirin kamu konutu ihtiyacında kullanması öngörülüyor.

ÖNCELİK OTURAN MEMURLARDA

Kasım ayına kadar satış işlemlerinin tamamlanması planlanan 5 bin konut Devlet İhale Kanunu çerçevesinde ihale usulüyle satışa çıkarılacak. Kamu konutlarının öncelikli alım hakkı konutlarda oturan devlet memurlarına verilecek. Tebligatın ardından 15 gün içerisinde öncelikli alım hakkı sahiplerinin satın almak istemediğini bildirmesi, herhangi bir bildirimde bulunmaması ya da yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde, en yüksek teklifi verene satılacak. Satışlardan elde edilen gelir, öncelikli olarak kamu konutu yapımında kullanılacak.

EN YÜKSEK TEKLİF VERENE SATILACAK

Genellikle her hükümet döneminde gündeme gelen ama uygulanamayan lojman satışları için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde geçen yıl kabul edilen torba kanunla kamu lojmanlarının satışına yönelik düzenleme yapıldı. Savunma, güvenlik, adalet ve istihbarat hizmetlerini yürüten personel tarafından kullanılanlar hariç, kamu idarelerinin, KİT’lerin ve sermayesinin yüzde 50’sinden fazlası kamuya ait ortaklıkların mülkiyetindeki kamu konutları ekonomiye kazandırılacak.

Bu konutlar, ihaleyle satışa çıkarılacak ve öncelikli alım hakkına sahip olan oturanlar bu konutları almazsa en yüksek teklifi veren istekliye satılacak.

Deprem riski bulunan alanlardaki kamu konutları ise yıkılacak. Büyük bölümü şehir merkezlerinde bulunan lojmanların yıkılması, kent merkezlerinde uygun arsaların oluşmasını sağlayacak. Bu arsalara depreme dayanıklı yeni konutlar yapılacak. Konutların tamamının satışı ise yıllara yayılacak.

Yorumlar (4) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Halil Toksöz

22 Ağustos 2018 01:26
Önce makam arabalarını satsınlar, her kese makam arabası , devletin malı deniz yemiyen domuz,.

ALMA_NCI

27 Ağustos 2018 11:19
Herkes MERCEDES'e, BMW'ye, AUDI'ye binerken; ALMAN_YAA ile nasıl ekonomik mücadele edebilirsin ki...?!! ya i_PHONE vs. kullanırken doları bozsan ne, bozmasan ne... ($100=20x$5 şeklinde bozanlar da doları bozdurduk diye geziyor...!!) DOLAR ile girmiyor mu bunlar zaten ülkemize...?! Önemli olan %100 yerli teknoloji ve hammadde kullanılarak %100 bu ülkenin insanlarının emeği ile üretilen mal ve hizmetleri kullanmak... (özellikle bacasız fabrika olan, altyapısıyla dinamo bir sektör olan FutboL sektörü de dahil...!)

rahmi

02 Eylül 2018 12:47
Kamuda stılacak başka bişey kaldımı? Kamu her hususda disiplinli bir şekilde tassarufa gitmeli.Bu olmazsa olmaz .Tüm Millet vekilleri maaşlarının yarısını alsın . Makam araçlarını elzem olmadıkça kullanmasın .Yakıt masraflarını cebinden ödesin (Kamu çiftlik ve köşeyi dönme yeri değil).Öncelik yapsınlar.Halka külfet getirecek tüm hamlelerden uzak durulsun. Zaman Fedakarlık zamanı .Herkes cebinden çıkan paraya baksın.

Osman Nuri Türkmen

22 Ağustos 2018 07:08
16yil önce aynı karar alınmıştı AB gireceğiz diye Halk AKP oy vermişti