Kampüsler baştan aşağı yenileniyor

26 Temmuz 2017 13:25
Kampüsler baştan aşağı yenileniyor

Eskişehir Anadolu Üniversitesi kampüslerindeki altyapı ve üstyapı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.


Yaz aylarının gelmesi ve öğrenci yoğunluğunun azalmasıyla birlikte kampüslerdeki çalışmalar da hız kazandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, “Son üç yıldır kampüslerimizin altyapısına önemli yatırımlar yapıldı. Önümüzdeki üç ay içerisinde tamamlamayı planladığımız çalışmalar sonunda inşallah önümüzdeki on beş yirmi yıl sıkıntı yaşamayacağız’’ dedi.
Anadolu Üniversitesi, geçtiğimiz yıl başta bina ve ek blok inşaat çalışmaları olmak üzere binaların yenilenmesi, çevre düzenlemeleri, sulama tesisatı, yağmur suyu ve kanalizasyon hattı yapımı, asfaltlama, yol yapımı, zemin güçlendirmesi gibi pek çok faaliyete imza attı. Bu çalışmalar kapsamında 2016 yılı içerisinde 220 bin metrekarelik bir yeşil alanın otomatik sulama işleri tamamlandı. Yine altyapı çalışmaları çerçevesinde 1921 metrelik bir alanın yol kenarları yağmur suyu hattı yapıldı. İlerleyen dönemlerde yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçebilmesi adına üstyapı çalışmalarının yanında altyapı çalışmalarına da önem veren Anadolu Üniversitesi, bu kapsamda 318 metrelik bir kanalizasyon hattının da işlerini tamamladı.

Kampüsün 15 yıllık kaldırımlarının yenilenmesinde sona gelindi

Geçtiğimiz yıl, Yunus Emre Kampüsünde yapımı gerçekleşen asfalt çalışmaları ile Açıköğretim Fakültesi arkasından başlayıp Turizm Fakültesi hattını içeren bölümde kaldırım yenileme çalışmaları tamamlanmıştı. Kaldırım yenileme çalışmalarının devamı ise içinde bulunduğumuz yaz aylarında kampüsün ana güzergahını içeren hat boyunca gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda, Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Cumhuriyet Kapısı ile Eczacılık Fakültesi Kapısı arasındaki ana arterde 4 bin 500 metre uzunluğundaki alanda kaldırım çalışmaları devam ediyor. Ayrıca Yunus Emre Kampüsü yol ve otopark asfaltlanması kapsamında 11 bin 848 metrekare, Eğitim Fakültesi Dekanlık arkası yağmur suyu yenilenmesi işleri için ise 695 metre alanda çalışmalar sürüyor.

Merkez otoparkının yapımına başlandı

Yunus Emre Kampüsünün otopark sorununu çözmek adına Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi karşısında yer alan ve kampüs için merkezi konumda bulunan otopark çalışmasına da başlandı. Yürütülen çalışmalar tamamlandığında kampüs, iki katlı ve araç kapasitesi daha fazla olan mekanik bir otoparka sahip olacak.

Ekim ayına kadar tamamlanması planlanan çalışmalar

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ek blok inşaatı tamamlandı. Fakültenin yeni inşa edilen bloğunun önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde hizmete açılması planlanıyor. Bunun yanı sıra Japon Bahçesi’ndeki çevre düzenlemelerinde sona gelindi. Geçtiğimiz yıl personelin kullanımına açılan çok sayıda sosyal tesis alanına, yapılan düzenlemelerle yenileri eklendi. Kampüsün sera binası ve Hukuk Fakültesi arkasında gerçekleştirilen peyzaj çalışmaları ile çehresi değişmeye devam ediyor.

İki Eylül Kampüsünde de yenilikler devam ediyor

Peyzaj çalışmalarının sürdürüldüğü İki Eylül Kampüsünde ise ikinci kapının açılabilmesi için yapılan çalışmalarda sona gelindi. 2 bin 453 metre uzunluğunda olan ve bisiklet yolunun da yer aldığı yeni yapılan yolun ardından ikinci kapının da Ağustos ayı içerisinde hizmete açılması planlanıyor.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda yakalanan 3 şüpheliden biri 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi.
YAKIT HIRSIZLARI TUTUKLANDI
YAKIT HIRSIZLARI TUTUKLANDI
Park halindeki araçlardan yakıt çaldıkları iddiasıyla adliyeye sevk edilen 4 şüpheli tutuklandı.
REKTÖR ÇOMAKLI MARDİN'DE
REKTÖR ÇOMAKLI MARDİN'DE
Anadolu Üniversitesi Rektörü Şafak Ertan Çomaklı, Mardin’de bir dizi ziyaretlerde bulundu.
GÖZ ARDI EDİLMESİNLER
GÖZ ARDI EDİLMESİNLER
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon toplantısında eşi cezaevinde olan kadınların ve ailelerin birçok sorunla mücadele etmek zorunda bırakıldığını söyledi.
BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda hayata geçirdiği alt yapı ve üst yapı çalışmaları nedeniyle Danişment, Kızılcaören, Yakakayı, Gündüzler ve Beyazaltın Mahalle sakinleri Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.
HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt Eskişehir Malatyalılar Derneği’ni ziyaret etti.
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
Eskişehir İl Jandarma Komutanlığınca, eski bir tuğla fabrikasına kumar operasyonu düzenlendi. Gerçekleşen operasyonda 3 kişi gözaltına alınırken, 74 kişiye 259'ar lira ceza kesildi. 
SAĞLIKSIZ EKMEKLERE EL KONULDU
SAĞLIKSIZ EKMEKLERE EL KONULDU
Eskişehir’de, açıkta uygunsuz bir şekilde satışı yapılan toplam 59 ekmeğe zabıta ekipleri el koyup imha etti. 
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
Eskişehir’de, doğuştan hidrosefali hastası olan 2 yaşındaki Azra bebek, ameliyat masraflarının karşılanması için yardım ellerinin uzanmasını bekliyor.