Kampüsler baştan aşağı yenileniyor

26 Temmuz 2017 13:25
Kampüsler baştan aşağı yenileniyor

Eskişehir Anadolu Üniversitesi kampüslerindeki altyapı ve üstyapı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.


Yaz aylarının gelmesi ve öğrenci yoğunluğunun azalmasıyla birlikte kampüslerdeki çalışmalar da hız kazandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, “Son üç yıldır kampüslerimizin altyapısına önemli yatırımlar yapıldı. Önümüzdeki üç ay içerisinde tamamlamayı planladığımız çalışmalar sonunda inşallah önümüzdeki on beş yirmi yıl sıkıntı yaşamayacağız’’ dedi.
Anadolu Üniversitesi, geçtiğimiz yıl başta bina ve ek blok inşaat çalışmaları olmak üzere binaların yenilenmesi, çevre düzenlemeleri, sulama tesisatı, yağmur suyu ve kanalizasyon hattı yapımı, asfaltlama, yol yapımı, zemin güçlendirmesi gibi pek çok faaliyete imza attı. Bu çalışmalar kapsamında 2016 yılı içerisinde 220 bin metrekarelik bir yeşil alanın otomatik sulama işleri tamamlandı. Yine altyapı çalışmaları çerçevesinde 1921 metrelik bir alanın yol kenarları yağmur suyu hattı yapıldı. İlerleyen dönemlerde yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçebilmesi adına üstyapı çalışmalarının yanında altyapı çalışmalarına da önem veren Anadolu Üniversitesi, bu kapsamda 318 metrelik bir kanalizasyon hattının da işlerini tamamladı.

Kampüsün 15 yıllık kaldırımlarının yenilenmesinde sona gelindi

Geçtiğimiz yıl, Yunus Emre Kampüsünde yapımı gerçekleşen asfalt çalışmaları ile Açıköğretim Fakültesi arkasından başlayıp Turizm Fakültesi hattını içeren bölümde kaldırım yenileme çalışmaları tamamlanmıştı. Kaldırım yenileme çalışmalarının devamı ise içinde bulunduğumuz yaz aylarında kampüsün ana güzergahını içeren hat boyunca gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda, Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Cumhuriyet Kapısı ile Eczacılık Fakültesi Kapısı arasındaki ana arterde 4 bin 500 metre uzunluğundaki alanda kaldırım çalışmaları devam ediyor. Ayrıca Yunus Emre Kampüsü yol ve otopark asfaltlanması kapsamında 11 bin 848 metrekare, Eğitim Fakültesi Dekanlık arkası yağmur suyu yenilenmesi işleri için ise 695 metre alanda çalışmalar sürüyor.

Merkez otoparkının yapımına başlandı

Yunus Emre Kampüsünün otopark sorununu çözmek adına Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi karşısında yer alan ve kampüs için merkezi konumda bulunan otopark çalışmasına da başlandı. Yürütülen çalışmalar tamamlandığında kampüs, iki katlı ve araç kapasitesi daha fazla olan mekanik bir otoparka sahip olacak.

Ekim ayına kadar tamamlanması planlanan çalışmalar

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ek blok inşaatı tamamlandı. Fakültenin yeni inşa edilen bloğunun önümüzdeki eğitim-öğretim döneminde hizmete açılması planlanıyor. Bunun yanı sıra Japon Bahçesi’ndeki çevre düzenlemelerinde sona gelindi. Geçtiğimiz yıl personelin kullanımına açılan çok sayıda sosyal tesis alanına, yapılan düzenlemelerle yenileri eklendi. Kampüsün sera binası ve Hukuk Fakültesi arkasında gerçekleştirilen peyzaj çalışmaları ile çehresi değişmeye devam ediyor.

İki Eylül Kampüsünde de yenilikler devam ediyor

Peyzaj çalışmalarının sürdürüldüğü İki Eylül Kampüsünde ise ikinci kapının açılabilmesi için yapılan çalışmalarda sona gelindi. 2 bin 453 metre uzunluğunda olan ve bisiklet yolunun da yer aldığı yeni yapılan yolun ardından ikinci kapının da Ağustos ayı içerisinde hizmete açılması planlanıyor.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

TRAMVAYDA GASP İDDİASI
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
Eskişehir'de, tramvayda Türkmenistan uyruklu bir kişinin saatini gasbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı.