KAFKAS KÜLTÜR EVİ’NDE ÇERKES MUTFAĞI

25 Nisan 2016 09:00
KAFKAS KÜLTÜR EVİ’NDE  ÇERKES MUTFAĞI

Eskişehir’in mutfağına zenginlik katan göçmen yemeklerini de tanıtmamız gerekiyordu. Bu sefer ki lezzet gezimizin rotasını Çerkes mutfağına yönelttik.

SÖYLEŞİ: FERİT OKTAŞ

Eskişehir’in lezzet mekanlarını, lokantalarını bir bir gezerek tanıtımını yapma heyecanı ile yine yollardayız. Günümüz Eskişehir mutfağı, farklı etnik halk topluluklarının kültür bileşiminden oluşuyor ve bu nedenle de Türkiye’nin mutfakları arasında çok renkli kültür mozaiği olarak kendini göstermiştir.

Eskişehir’in mutfağına zenginlik katan göçmen yemeklerini de tanıtmamız gerekiyordu. Bu sefer ki lezzet gezimizin rotasını Çerkes mutfağına yönelttik. Kafkas bölgesinden anayurda göç etmek zorunda kalan “Adige, Abhas, İnguş, Oset, Çeçen, Dağıstanlı halk topluluklarının bir bölümü Eskişehir’e yerleşmişler. Genel olarak Çerkes diye adlandırılan bu topluluklar, kendi yemek alışkanlıklarını barındıran mutfak kültürünü de beraberinde getirmişler. Çerkeslerin yemekleri kendilerine has özellikler taşıyor. Yemekler daha çok et ve süt ürünlerine dayanır. Sebzeye pek itibar etmezler. Şişmanlığı kınayan Çerkeslerin kuvvetli, boylu ve sağlam bünyeye sahip olmalarının yemek kültürleri ile doğrudan ilgisi olduğu da söylenir.

Eskişehir’de Çerkes mutfağına has yemek yapan lokantaya hiç rastlamadım. Bir zamanlar varmış ama kapanmak zorunda kalmış. Çerkes mutfağını temsil eden mekan olarak Kafkas Derneği Kültür Evi’nde Çerkes yemekleri yapıldığını öğrendik. Odunpazarı meydanından Kurşunlu Külliyesi’ne doğru çıkarken hemen sağ taraftan kıvrılan yokuşlu yoldan devam ettiğinizde” Usta Ayaz sokak” içinde restorasyon görmüş Kafkas Kültür Evini Merhaba diyerek ziyaretimizi yaptık ve yetkililerden Mesut Barut Bey ile tanışarak kültür çalışmaları hakkında bilgi aldık.

ODUNPAZARI’NDA ÇERKES YEMEKLERİ...

Odunpazarı Belediyesi'nin restore ettiği Kafkas Kültür Evi iki katlı minik ve mütevazi bir müze sanki. İç mekanda Çerkes Kültürünün özelliklerini yansıtan otantik eşyalarla donatılmış. Ayrıca Çerkes geleneğine uygun giysiler ve objeler sergilenmiş odalarda kendinizi Kafkasya’nın konuksever bir evindeymişsiniz gibi hissediyorsunuz.

Mesut Barut, Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneğinde uzun yıllar gönüllü olarak görev almış. Aynı zamanda kendisi müzik hocası olarak gençlere Kafkas folkloru üzerinde eğitim veriyor. Mesut Bey 2010 yılından bugüne Kafkas kültürünün yaşatılması ve geliştirilmesi adına bu kültür Evinde etkinliklerini sürdüklerini ve özel günlerde, grup toplantılarına Çerkes yemeklerini de sunduklarını anlattı bize.

NASIL GİDİLİR

Dede Mah. Usta Ayaz Sok. No:8 Odunpazarı Eskişehir

Rezervasyon: Yaşar Hanım Tel: 0542 292 47 85

Pazartesi günü kapalı. “Özel toplantı ve gruplar için önceden rezervasyonlu çalışılıyor.

FİYATLAR NASIL

Cumartesi-Pazar günlerine mahsus Serpme Kahvaltısı: 15 TL bir kişi

Özel davetler ve grup yemekleri: Menü çeşidine göre 15-30 TL arası değişiyor

( Menüde içki bulunmuyor)

GEZGİNİN YORUMU:

Tarihi otantik evlerinin yer aldığı Odunpazarı’nda arkadaş gruplarınızla veya özel günlerde ailecek bir araya gelip geleneksel Çerkes yemeklerinin leziz tadına varacağınız hoş bir mekan burası. Mesut Barut’un eşi Yaşar Hanım ve kız kardeşi Hülya Hanım’ın hünerli elleriyle yapılan birbirinden nefis Çerkes yemeklerini tattığınız da lezzet şöleni yaşatacak damaklarınızda. Şıpsi, pasta denilen mısır ekmeği ile yeniyor. Şıpsi pastanın oyulmuş ve kenarları biraz çıkık yapılmış büyük çukurun içine doldurulmuştur. Etlerde yarısı dışarıda kalacak ve tutulup çıkarılacak surette kenarına dizilmiş. Şimdiye kadar tatmayanlara da özellikle öneririm. Çerkes’in mantısı Haluje ve ekmeği Abısta, Agatur şişi ve Şelame denilen hamuru apayrı bir lezzet ziyafeti sunuyor. Sabah kahvaltısı için buraya geldiğinizde de Çerkes usulü özenle seçilmiş doğal ve zengin kahvaltı menüsünü de benim gibi çok beğeneceğinizi sanıyorum.

Yorumlar (4) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Ufuk Çevik

25 Nisan 2016 11:53
Nefis yemekler, tam bir aile ortamı, bahçe keyfi... deneyin derim ben...

ALPHAN İNAN

16 Ekim 2016 00:36
ESKİŞEHİRDE KAFKAS KÜLTÜRÜNÜ EN İYİ TEMSİL EDEN YERLERDEN BİRİ.TAM BİR AİLE ORTAMINDA,NEFİS YEMEKLERİN TADINA ,KAFKAS KÜLTÜRÜNÜ BURAB,BURAM KOKLAYACAĞINIZ BİR YER.TEŞEKKÜRLER MESUT BEY.

TURGAYOFAY

26 Nisan 2016 10:47
Tam bir aile ortamında sıcak bir karşılama ile nefis yemeklerin leziz tadına varacağınız sessiz hoş bir mekan..

cemal yıldız

29 Nisan 2016 21:55
Afiyet olsun. Ne kadar zengin kültürümüz var. Ne mutlu bize...
DOLANDIRILMAKTAN SON ANDA KURTULDU
DOLANDIRILMAKTAN SON ANDA KURTULDU
Eskişehir'de telefon ile aranarak kendisini polis olarak tanıtan şahısların isteği sonucu bankadan kredi çekip şüphelilere havale yapmak isteyen yaşlı adam, polis ekiplerinin aldığı önlem sayesinde dolandırılmaktan son anda kurtuldu.
SİVRİHİSAR'DA KURTULUŞ SEVİNCİ
SİVRİHİSAR'DA KURTULUŞ SEVİNCİ
Sivrihisar ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılı coşkuyla kutlandı.
BU BULVAR TRAFİĞE KAPATILACAK
BU BULVAR TRAFİĞE KAPATILACAK
Selami Vardar Bulvarı’nın bir bölümü tramvay hattı uzatma çalışmaları nedeniyle geçici süreyle araç trafiğine kapatılacak.
BU KADARINA PES!
BU KADARINA PES!
 Eskişehir’de Hz. Ali'nin torunu olduğunu söyleyerek koyun çaldığı iddia edilen şahsın yargılandığı dava başlandı. 
ÜRETİCİLERE LAVANTA FİDESİ DAĞITILDI
ÜRETİCİLERE LAVANTA FİDESİ DAĞITILDI
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın, “Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Eskişehir'deki üreticilere lavanta fidesi dağıtıldı.
SEFERBERLİK ÇAĞRISI
SEFERBERLİK ÇAĞRISI
Türk Hava Yolları (THY) Teknik A.Ş. Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel, Eskişehir'de katıldığı toplantıda, sanayicilere seslenerek, "Bütün firmalarımızı, mümkün olduğu kadar havacılıktaki tam bağımsızlığı sağlamak için kalkınma seferberliğine davet ediyoruz" dedi.
SALÇAYA ZAM YAPMADILAR
SALÇAYA ZAM YAPMADILAR
Türkiye genelinde artan salça fiyatlarına karşı duran Sarıcakaya ilçesindeki kadınlar, kendi ürünlerini eski fiyattan satmaya devam ediyor.
İMAR BARIŞI ANLATILDI
İMAR BARIŞI ANLATILDI
Günyüzü ilçesinde İmar Barışı bilgilendirme toplantısı yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eskişehir İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Şube Müdürü Murat Kayalı ve Mimar İpek Gülsoy vatandaşların sorularını yanıtladı.
HEDEFLERİMİZE KATKILAR SUNACAK
HEDEFLERİMİZE KATKILAR SUNACAK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Şafak Ertan Çomaklı’yı ziyaret etti.