KABAKLA ZENGİN OLACAK!

Son Güncelleme : 04 Aralık 2017 15:12
KABAKLA ZENGİN OLACAK!

Eskişehir’de 22 yaşındaki genç girişimci Burak Özsu, bu yıl satışında düşüş yaşanan, ancak önümüzdeki yıl değer kazanacağını hissederek balkabağı işine girdi. Yaşıtları üniversite sıralarında geleceklerini planları yaparken genç yaşta kendi işinin patronu olan Özsu, 27 ton balkabağını tarladan 1 liraya alıp depolayarak yeni yılda 2,50 liradan satmayı hedefliyor.


Tatlısı, çorbası ile kış aylarının vazgeçilmez sebzelerinden biri olan balkabağı, bu yıl satışlarında düşüş yaşasa da 2018 yılına hızlı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Vücuda olan faydaları saymakla bitmeyen balkabağı, boy ve ebatlarına göre kilosu 1 lira ile 1,50 lira arasında satılıyor. Eskişehirli genç girişimci Burak Özsu da, geçtiğimiz yıl satışlarında düşüş yaşanan balkabağının önümüzdeki yılbaşında yükselişe geçeceğini ön görerek balkabağı işine girdi. Kendi işinin patronu olan genç, 1 liradan tarladan aldığı 27 ton balkabağını depoda muhafaza ederek, Ocak ayında kilosunu 2,50 liradan satmaya hazırlanıyor. Hava şartlarına göre balkabaklarını muhafaza eden Özsu, depoda istiflediği kabaklarla her gün ilgilenerek adeta gözü gibi bakıyor.

“Ticaretin en güzeli, en iyi zamanda en iyi kazanacağın paraya satmaktır”
Genç yaşta ticarete atılan Eskişehirli Burak Özsu, balkabağı işine girme nedenlerini anlatarak, “Ticaretle uğraşmayı sevdiğim için bal kabağı işine girmeye karar verdim. Bu kabaklar, Eskişehir’in meşhur Kızılinler köy kabağı diye geçiyor, oradan aldık. Şuanda da deposunu yapıyoruz. İlerleyen günlerde, satışımızı gerçekleştireceğiz. Yani bir yerden baktığımız zaman da ticaretin en güzeli, ilerleyen ve en iyi zamanda en iyi kazanacağın paraya satmaktır. Tahmini ocak ayında satmayı planlıyoruz. Onun dışında satmayı planlamıyoruz. Perakende ufak yerlere veriyoruz. Satışlarımızın Ocak ayı içerisinde gerçekleşeceğini tahmin ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Kabak alınması bizi bir takım umutlar içine soktuğu için bal kabağı işindeyiz”
Ocak ayında piyasa durumuna göre satışa başlayacağını söyleyen Özsu, “Türkiye’nin genel durumuna baktığımız zaman bal kabağı yetiştiriciliği Adapazarı bölgesindeki ve Eskişehir Kızılinler köyünde çok yapılıyor. Geçen sene bal kabağı çok revaçta olup da, çok kötü gitmesinden ötürü bu sene değerli olacağını gördük. Yani bal kabağının bu sene değerli olabileceğini, para kazandırabileceğini düşündük. Onun için bizde Eskişehir’imizin Kızılinler Köyü’nden bal kabağını almaya karar verdik. Bunu depolamaya karar verdik. İlerleyen günlerde satışımızı gerçekleştireceğiz. İçinde bulunduğumuz durumdan için şuan memnunuz, ilerleyen günler neler gösterecek göreceğiz. Havaların soğumasıyla birlikte neler yaşayacağız bunları hep birlikte göreceğiz. Piyasada temizlenmiş bir şekilde pazarlarda bal kabağı 2,50 TL’den satılıyor" dedi.

Yorumlar (11) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

karaborsacılık

04 Aralık 2017 21:54
bunun övünülecek tarafı nedir kardeşim.karaborsayı teşvik etmek üreticiden tüketiciye ulaşmasını parayı basıp engellemek .eee kabağı doğruyormuş bu daha kötü,doğranmış kabağı günlerce bekletmek mikroba davetiye.kabak doğranıp derhal tencereye girmesi gereken besin maddesidir.

KAHRAMAN

05 Aralık 2017 08:48
Reklam kokan hareketler bunlar...

Kabakçı

05 Aralık 2017 09:31
Kaan bey haberi okumadan nasıl bize ne diyebilirsin ikincisi buğra bey üretici 1 tlden kabak satıyor aracı kabağı 2.5 tlye halka satıp üreticiden daha çok kazanıyor birde haber oluyor

Kabakçı

04 Aralık 2017 12:16
Bize ne?

Vatandaş

05 Aralık 2017 14:22
27 Ton Kabagı 1 tL DEN güzel ittirmişler Seneye De 27 Ton kabak börtü böceğe yem Oldu Genç Girişimci Zengin Olcam Derken Battı Devletten Destek Bekliyor Bu Kabakcının Hali Ne Olacak Diye Haber Olur Madem 1 Tl Den Kapak Alacak Durumun vardı Ey Arkadas Tarla kiralayıp kendin özenle ekseydinde Vatandasa Taze kabak yedirseydin 1.5 Tl kazancam derken o kapağın 1 senede kaybettiklerini arastırdılarmı ki haber yaptılar o kapak 1 senede ne olur bilen yok . Kabagı kim yediyse o girsin :D

Merak Ediyorum...

06 Aralık 2017 06:18
Çok yakına sonucu göreceğiz. Vatandaş zaten tanesi 2,5 liradan kışlık kabağını aldı. 27 ton kabağı pahalı satacağım derken elinde patlatabilir. Bu ülkede en güzeli arz-talep dengesi içinde fiyatın belirlenmesi. Böyle stokçulukla, tekelcilik ile hiç bir yere varılamaz.

Fikret KIZILİN

05 Aralık 2017 17:42
1- bu kabağın 20 ton kadarını benden 1 liraya değil 50 kuruşa aldı 2- peşin alacağını söyleyerek 1 ay boyunca peşinde koşturdu 3- paranın bir kısmını hala ödemedi Bu maddeler saymakla bitmez çiftçinin hali ortada mazotu gübresi... sen 1 yıl uğraş 50 kuruşu zorla sat sonra aracı gelsin 2,50 lira tüketiceye satsın

okuyucu

05 Aralık 2017 11:20
sakarya eskişehir kızılinlerle sınırlı değil Bilecik merkeze bağlı Kızıldamlar köyünde her yıl ekim ayının ilk haftası balkabağı festivali düzenleniyor...1000 ton ve üzerinde mahsul alınıyor ve pazarlanıyor dikkatinizi oraya da çevirebilirsiniz...genç girişimci arkadaşlar

ALMET

05 Aralık 2017 10:35
HELAL OLSUN KARDEŞİME

BUGRA

05 Aralık 2017 07:12
kabakçı yorumcu sizin gibiler sayesinde eskişehir üretim kenti olmaktan çıktı.bize neymiş..ne güzel haber...ama barlar sokağı kızılcıklı doktorlar kaldırımları sizi bekler..ayağınıza giyersiniz sahte 501 kotu,beş kuruş parasız hava atarsınız millete..

kaan

05 Aralık 2017 08:36
örnek işte adam .bizene diceksen okumucan haberi
SERİNLEMEK İSTERKEN CANINDAN OLDU
SERİNLEMEK İSTERKEN CANINDAN OLDU
Eskişehir'de serinlemek için sulama kanalına girdiği iddia edilen çobanın cansız bedenine ulaşıldı.
ZİFTE SAPLANAN KÖPEKLER KURTARILDI
ZİFTE SAPLANAN KÖPEKLER KURTARILDI
Eskişehir'de saplandıkları ziftten çıkamayan iki yavru köpek, ölmek üzereyken itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.
UYUŞTURUCU TACİRİ TUTUKLANDI
UYUŞTURUCU TACİRİ TUTUKLANDI
Kent merkezinde bir adrese yaılan operasyonda uyuşturucu madde ticareti yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan kişi tutuklandı.
BAĞIMSIZ EKONOMİ  POLİTİKAMIZI  OLUŞTURMALIYIZ
BAĞIMSIZ EKONOMİ POLİTİKAMIZI OLUŞTURMALIYIZ
Saadet Partisi haftalık toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda ekonomi gündemini konu alan Ekonomik İşler Başkanı Turgay Koçyiğit, bağımsız ekonomi politikasının oluşturulması gerektiğini vurguladı.
ÜRETİCİYE DESTEK VERİLMELİ
ÜRETİCİYE DESTEK VERİLMELİ
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı DP Tepebaşı İlçe Başkanı Şükrü Ketenci başkanlığında gerçekleşti. Ketenci, ülke ekonomisini değerlendirip, üretim ve ihracat yapılması gerektiğini söyledi.
ÇOCUKLARA BAYRAM HEDİYESİ
ÇOCUKLARA BAYRAM HEDİYESİ
Eskişehir Yunus Emre Ülkü Ocağı üyeleri, lunaparka götürdükleri 50 Türkmen çocuğuna bayram öncesi güzel bir gün yaşattılar.
KARACAN DEVRETTİ
BAKAN SOYLU'DAN ESKİŞEHİR'DE TRAFİK DENETİMİ
BAKAN SOYLU'DAN ESKİŞEHİR'DE TRAFİK DENETİMİ
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde, "Bu bayram ben de trafik polisiyim, hatalı sürücüye kırmızı düdük" projesi kapsamında yol uygulamasına katılarak çocuklara düdük, tişört ve broşür dağıttı.
BU ÇOCUKLARI  GÖREN YOK MU?
BU ÇOCUKLARI GÖREN YOK MU?
Düğün sezonunun başlamasıyla birlikte trafikte görmeye alıştığımız manzaralar da tekrar etmeye başladı. Düğün arabalarının önünü kesen çocuklar, akan trafikte hayatlarını tehlikeye atarak harçlık almaya çalışıyor.