İŞTE YENİ TRAMVAYLAR

Son Güncelleme : 08 Mart 2018 16:03
İŞTE YENİ TRAMVAYLAR

Büyükşehir Belediyesi vatandaşlara daha iyi bir hizmet sunmak amacıyla kent içi ulaşımda kullanılan otobüs ve tramvay filolarını güçlendirmeye devam ediyor. Hizmete sunduğu araçlarda son teknolojiyi yakından takip eden Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ihale çerçevesinde dünyaca ünlü Skoda firmasından aldığı 14 yeni tramvay setinin ilki Eskişehir’e ulaştı.

ESTRAM filosuna katılacak olan 14 yeni Skoda marka tramvayın ilk seti Eskişehir’e ulaştı. 30 metre uzunluğunda, 217 yolcu kapasiteli tramvaylarda iç ve dış kamera sistemi, son teknoloji klima sistemi, bilgi monitörleri ve güzergâh ekranları bulunuyor. Kalan 13 setin peyderpey özel tırlar ile Eskişehir’e getirileceğini ifade eden ESTRAM yetkilileri, setlerin tamamının teslim edilmesiyle birlikte, ESTRAM atölyelerinde yapılacak olan montajların ardından çeşitli testlerin ve kabul işlemlerinin başlayacağını ifade ettiler. İşlemlerin tamamlanmasıyla birlikte vatmanlara sürücü eğitimleri verilecek ve tramvayların hangi hatlarda çalışacağının belirlenmesiyle yeni tramvaylar hizmete başlayacak.

Yorumlar (57) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

NEVZAT ATIL

07 Mart 2018 17:23
Yeni tramvaylar Eskişehir halkına hayırlı, uğurlu olsun.Yapmış olduğu hizmetlerden ötürü sayın Yılmaz Büyükerşen'e bir kez daha teşekkür eder ellerinden hürmetle öperim.Ömrünüz uzun, başarılarınız daim olsun.

Sadece İyi Niyet

08 Mart 2018 07:07
Bombardier'den alınanlardan sonra Skoda'nın alınması gayet akılcı ve mantıklı olmuş fiyat açısından Canada Bombardier'e göre Skoda çok akılca Türkiye de bir çok b.şehirde SKODA kullanılıyor. Hayırlı Olsun Hizmetin iyisi kötüsü olmaz sonuçta hep birlikte faydalanılacak.

cemal

08 Mart 2018 08:58
Hayırlı olsun. "Tülomtaş " ın gücü bu tramvayları yapma kabiliyetinde olmadığını Sayın Büyükerşen basın toplantısıyla açıklamıştı. Daha işin başında "yerli bir firma" ya ihale edilmek istenmiş Tülomtaş cevaben: " biz bunu yapacak kaabiliyette değiliz. " denilince yabancı firmalar tercih edilmiştir. Şunu söylemek istiyorum bazı yorumculara: "BİLGİ SAHİBİ OLMADAN, FİKİR SAHİBİ OLMAYIN."

Hayırlı olsun.

08 Mart 2018 08:06
Hayırlı, uğurlu olsun. Eskişehir halkı en iyilerine layık.

selçuk

08 Mart 2018 14:11
eskişehir belediyesi alınca tülomsaş gündeme geliyo, türkiyede başka belediyeler tülümsaştan niye almıyolar.

Esra y

08 Mart 2018 08:17
Bu tramvayların şehirde olmasını istemeyen ak troller siz binmeyin bizim arabamız yok ve çok memnunuz istemeyen gider bide biz ücret ödüyoruz ama şu oturma izni alan suriyeli vatandaşlar varya onlar hem ücretsiz biniyo ve heryere gezmeye gidiyo hatırlatalım dedik

Tramvay

07 Mart 2018 20:22
Tramvay ideal bir ulasim cozumu degil esasen. Arac trafigi ile beraber kullanilmasi icin genis alanlar-yollar lazim. Cogunlukla arac trafiginin disinda ayri bir yoldan ya da trafige kapali yerlerde tercih ediliyor. Eskisehir'in merkezdeki yerlesim alaninin darligi maalesef tramvayin ulasimi rahatlatmasi onunde bir engel. Ogrencileri de pek konforlu tasiyamiyoruz.. simdikinin belki 2 kati sayide sete ve sefere ihtiyac var. Ote yandan yine sehrin alt yapisi ve maddi durumlar geregi metro alternatifi de yakin gelecekte mumkun gorunmuyor. Trafik ve ulasim ile ilgili en acil icraatlar sehir merkezine alternatif yollar kazandirmak ayrica sehiri disaridan cevreleyecek gercek bir cevre yolu yapmak olmali. Tren garinin yeri degismedi ancak Tulomsas tasinarak trafigin kilitlendigi ve bu kilitin daha bir cok yolu etkiledigi bir bolgeye nefes aldirmak mumkun olabilir.. tabi ki bunlar belediyenin tek basina yapabilecegi isler degil. ancak aciliyeti ve var bu aciliyet her gecen gun artiyor.

S.Serkan

08 Mart 2018 08:20
TÜLOMSAŞ geyiği ne zaman başlayacak diye merak ediyordum, başlamış :)

TUFAN

08 Mart 2018 12:12
GEÇMİŞTEN DERS ALINMIYOR: TRAMVAYLAR Yetersiz kalınca modül eklenmesi gündeme geldi . ama maliyeti fazla olduğu için vaz geçildi. keşke bu siparişte verilen tramvaylar 5 değilde 7 modüllü olsaydı. daha verimli olurdu. ayrıca Çankaya - çamlıca ve batıkent hattında çalışan tramvaylar boş denilecek düzeyde sefer yapıyor . bu hatta çalıştırılmak üzere 5-6 adet 3 modüllü modellerde tercih edilebilirdi

brev

09 Mart 2018 08:32
allah aşkına şu tülomsaş bi protip midir nedir numune ortaya koysada belediyelerde incelese ortada bişey yok sanki ddy den tranvay vardıda eskişehir belediyesi almadı antep niye almadı elalemin eskisini aldı

Hakan

08 Mart 2018 13:21
Güzel bir hizmet veriliyor. Arabam olduğu halde bu hizmetten yararlanıyorum. Tramvay seferleri arttıkça çağdışı, tıkış tıkış yolculuklar son bulur umarım.

Sule

08 Mart 2018 14:13
Umarım geniştir içi insanlar sıkış tepiş birbirini öldürecek.buna çözüm bulunmalı.ve batmali çıkmalı yollar yapılmalı her yer kırmızı ışık

cenk

08 Mart 2018 15:16
tülomsaştan bilgi var: gaziantep belediyesinden getirtiğimiz tranvay kabinini incelemekte olup kapı otomatiklerinin otomasyonunu çözme safhasındayız. motorlar bölümüne ise duraklarda durabilme sinyalisyonundan sonra geçilecektir,sayın halkımıza duyurulur.(bu yorum varsayılandan ibarettir kurumları bağlamaz)

vatandaş

07 Mart 2018 23:46
15 dakikalık sağanak yağışlarda bazı bölgelerde tanvay yolları göle dönmesi sebebiyle tranvaylar çalışamıyor önce alt yapısı yapılsın bütün ana kavşaklarda dakikalarca tranvay geçişlerini bekleyen araç konvoylarının egzoslarından çıkan duman ve zehirli gazın şehir içinde insan sağlığına zararı engellemek için kavşaklarda trafik akışını sağlayacak düzenleme ve çalışma yapılsın ana kavşaklarda tranvayın yeraltından geçişi sağlanabilir

coşkun

08 Mart 2018 19:29
meyva veren ağaç taşlanır demiş atalarımız.Başkanla yola devam

İLHAN KARATAŞ

08 Mart 2018 16:38
TEBRİK EDERİM... GÜZEL İŞLER OLUYOR...

Firdevs efe

07 Mart 2018 20:00
Yiğidi öldür hakkını yeme bu medeni şehrimize bu yakışır zoruna giden varsa binmesin teşekkürler başkanım hayırlı uğurlu olsun

onuris

08 Mart 2018 11:08
Türk mühendislerin elinden; ipek böceği tramvay. Ulaşımın artık büyük bir gerekliliği olan raylı sistemler büyük şehirlerin vazgeçilmezi. Bursa’da bu şehirler arasında. Uzun zamandır raylı sistemlere yatırım yapan Bursa, metro ve tramvay vagonlarının çok yüksek fiyatlarla yurt dışından alınmasından duydukları rahatsızlıkla Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep ALTEPE kontrolünde, ASELSAN tarafından geliştirilen, Durmazlar Makina tarafından üretilen, 2010 yılında üretime başlanan ilk yerli tramvay İpek Böceği, 12 ekim 2013 yılında Bursa raylarında yerini almıştı.

Celil Atik

10 Mart 2018 10:39
Fiyat farkını bilmiyorum ama aynı standartta olması daha iyi olurdu. Bazı semtlerde (örneğin Batıkent'te) tramvay tercih edilmiyor. Çarşıya gitmek yarım saat. Buna çözüm bulunmalı. Sefer planlaması doğru yapılmıyor. Sefer sayısı ve tramvay kapasitesi bu alımlarla düzenlenecekse güzel olur.

ömer

08 Mart 2018 07:42
Acaba kırsal mahallelerdeki yaşayanların ulaşım sorunu olduğunu da biraz düşünür mü Yılmaz Bey Eskişehir sadece merkezden oluşmuyor.Kırsal da ulaşım berbat.Bizim mahalleye gezi otobüsü yollayacakmış.Geziye götürecekmiş. Yılmaz Bey.Gezi otobüsü yollayacağına halkın ulaşım sorununu çözsün.Zira bu onun tercihi değil mecburiyeti .Orada sadece eskişehir merkez ilçeler için görevlendirilmedi.

çarşı

13 Mart 2018 14:22
Yaklaşık 4 dakikada bir gelen tramvay trafiği aksatıyor, ne yazık ki. Halbuki daha sık gelmeli, çünkü ayakta bile yer yok! 2 dakikaya indirirseniz, trafik hiç akmayacak. Çünkü kavşaklar yetersiz. Setteki vagon sayısını artırmak teknik olarak sorunlu mu acaba.!? Olabilir bu defa duraklar yetersiz.. Yapılalı 10 yıl oldu, bu kadar çabuk şikayet konusu olmamalıydı..!

melih

30 Eylül 2018 17:42
Hizmetleriniz için teşekkür ederizhocayı beğenmeyenler doksanları yılları aklına getirsin kalabalıktan kurtulur tranvaylar otogaropera yönüne gidecek kişiler tranvay değiştirmek zorunda kalıyorlardı şimdi direk evlerine gidebileceklerdevlet ne yapmış türkiye için daha çok kazık atmayı biliyorlar devleti tutanlar daha çok kazık yiyecekler

melih

30 Eylül 2018 17:40
Hizmetleriniz için teşekkür ederiz hocam eskisehir en iyisini hak ediyor

Nazım

17 Nisan 2018 22:45
Diğer şehirlerdeki gibi 2 tramvay birbirine eklensin çözüm bu bunu denesinler

Murat

04 Nisan 2018 10:18
Yeni hastaneye hat olacakmi arkadaslar bilgisi olan varmi?

Nermin

22 Mart 2018 12:23
Trafik şimdi daha kötü olacak Keşke yer altından gitseydi İşte zamanında 3 kurui fazla verip yapılmadığı için şimdi zorluk çekiliyor Yenilerinin gelmesinin iyi tarafı para verip kaburgaların kırılacak derecede sıkışık gitmeyiz artık Kötü yanı ise işte trafik daha da yoğun olacak.

Trafik

08 Mart 2018 00:01
Şehiriçi trafik ilave olacak tramvay seferlerini kaldırmaz!!!! Trafik kilitlendi!!!

Polat

08 Mart 2018 06:55
ne testi yapılacak ki? bu araçlar test yapılmadan mı geldi. elbette raylara indirilince ufak tefek test yapılır . araçlar vatmanlara tanıtılır . ama çok uzun sürmemeli. birde vatman yok diye araçlar depoda beklemesin. otobüslerde olduğu gibi

Ziya

08 Mart 2018 22:05
Lokal cahiller artık bir yorum yazıp saçmalamak yerine biraz düşünmeyi öğrenin. Dangalağın biri Suriyelilerin tramvaya binmesinden şikayet ediyor yani ondan dolayı kalabalık oluyormuş! Güler misin ağlar mısın. Uçsuz bucaksız saçmalamak neymiş bunların sayesinde çok iyi anlarsınız. 90 yaşındaki dedelerine sarılmışlar bir türlü bırakmak yok! her ne hikmetse! '''Tamamen duygusal'''' herhalde. her ne yaparsa doğru yapar kafasındalar.

COBAN

07 Mart 2018 23:16
GÜLOMSAS a laf atan terbiyesizler bikere bunu kafaniza sokun devlet kurumlari icinde en iyi dügün salonu, misafirhane ve dinlenme tesislerine en bakimli camiye sahip kurum GÜLOMSAS tir ayrica bahcesinde her mevsim cok güzel GÜL ler olur. GÜLOMSAS personelini tebrik ederim onlari yillardir hayretle izliyoruz.

Dost

07 Mart 2018 19:02
Hayırlı uğurlu olsun Tramvaylara reklam alınarak EsEs e destek sağlanabilir(belediye es es.e cüzi bir miktara kiralıyacak)

Yılmaz Kurt

12 Mart 2018 09:29
Tramvay şehir merkezi trafiğini içinden çıkılmaz bir hâle getirdi. Yeni gelen setler yerli olmuş yabancı olmuş, şehre faydası olmadıktan sonra ne fark eder? Siyaset beyninizi eritmiş, bir kesim "Büyükerşen ne yaparsa doğru" kafasında, diğer bir kesim de "ne yaparsa yanlış" kafasında. Allah basiret versin.

zafer güneş

08 Mart 2018 19:05
şu an eskişehir trafiği kitlenmiş durumda 14 adet tramvayın hizmete alındığında trafiğin nasıl olacağını hesap etmiştir heralde büyüklerimiz

nedim

08 Mart 2018 11:39
Hizmet falan değil bu! Gösteriş, alayiş ve israf! 600 bin nüfuslu şehir merkezinin olmayan trafik sorununu çözülemez bir sorun haline getirdiniz! Seçime 1 yıl kala Millet ''aaa tramvaylar gelmiş'' desin diye bol bol resim çektirip reklam yapsan da artık sona geldik beyim! Buradaki çok saygıdeğer yalakalarının da sana faydası olmaz.

Mühendis

07 Mart 2018 20:03
Size ne desek bilemedim bir de utanmadan üstüne basa basa skoda diyorlar.

Poyraz

07 Mart 2018 21:58
Öncekilerin borcu bitti mi acaba merak ettim sadece kapasiteleri çok az gereksiz olmuş

Gb26

07 Mart 2018 16:23
Tülomsaş'ın olduğu şehre tramvay ithal etmek. Durup düşünmek gerek sanki...

mert

07 Mart 2018 21:33
Bu yeni setler mevcut hatlara verilmez . 3. Etap tamamlanınca hizmete girer. Kavşaklar fazla yükü kaldırmaz

mert

09 Mart 2018 15:15
altı üstü daha 1 tane gelmiş millete gaz vermeyin toplam 14 tane gelecekmiş 114 tane gelse ne olur raymı döşedin de konuşuyorsun

Bal gibi yapılır.

08 Mart 2018 23:14
Sizin hocanızın Türkiye de nelerin yapıldığından haberi yok! Tabi sizin de! Siz ve kankalarınız uyumaya devam edin! Arkadaşın biri gidin görün demiş Bursa da neler nasıl yapılmış! Bağenmemişler ya da görmezlikten gelmiş çok şey bilip hiç bir şey bilmeyen zerzevatlar! Aman hocanızı darıltmayın horul horul uyuyun.

Turgut

08 Mart 2018 10:32
31 mart 2019 dan önce sefere verilir mi acaba

murat

08 Mart 2018 09:31
bazı yorumcular ayrımcı dil kullanmış işine gelmeyen binmesin , beğenmeyen binmesin gibi bu yanlış bir tutumdur. yanlışlar tabiki eleştirilecek eğerki bu mantıktan gideceksek o zaman beğenmediğin okula gitme beğenmediğin hastaneye gitme beğenmedeğin yoldan köprüden geçme beğenmediğin parka gitme beğenmediğin projeleri kullanma bu mantıklı mıdır. lütfen ayrımcı olamayı

Aras

07 Mart 2018 21:56
Şehirdeki araç trafiği iyice düğüm olacak hayırlı olsun gidecek yol yok araç park edecek yer yok yayaların kaldırımları küçültülüp yol yapılıyor tam bir komedi

ESK .ŞKODA PARK STADI

08 Mart 2018 08:25
ŞKODA - HOCA BİR ARA YENİ STADIN " ADI VE STAD REKLAMLARI ŞKODA OLACAK DEDİYDİ , GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR DEDİYDİ . DEMEKKİ BU UZUN GÖRÜŞMELER SONUCU BELLİ OLDU , BİZE 14 TANE ŞKODA TRANVAY I SATMAK MIŞ ..

Vatandas

07 Mart 2018 20:22
Yeni eziyetvan lar hayirli olsun coluk cocuk kucak kucaga yolculuk ederiz artik

Yener

07 Mart 2018 19:55
Eskişehirdeki ulaşım ücreti zaten pahalı,yeni tramvaylarımız yani yeni zamlarımız hayırlı olsun....

Ziya

07 Mart 2018 17:06
Mevcut tramvaylar trafiği feci halde kilitliyorlar. Hiç bir alt yapısı hazırlanmadan 6 m, l,k asfalta ray döşemeyi marifet zan edenlere sözüm yok ta vatandaşın aklı başına gelir belki. 14 tane tramvayı her halde havada uçuracak belediyecibaşısı.

onuris

08 Mart 2018 11:05
bence yerli tramvay yapılmalı idi tülomsaş bunu yapardı milyonlar gene yabana gittii

oğuz gür

07 Mart 2018 16:05
217 kişi kapasiteliymiş buda demek oluyorki 450-500 kişiye kadar insamızı balık istifi gibi bindiririz.

caniy

07 Mart 2018 15:56
tülomsaş tan yerli milli yarı fiyatına daha teknolojik tranvay seti varken bunlarla yine Eskişehirlileri çok büyük borca sokarak iyi yapmışsınız

AHMET UYSAL

08 Mart 2018 07:08
20 milyonluk istabulda tramvayın trafiği rahatlatıp 800 000 nüfuslu eskişehirde tramvayın doluluktan tüm duraklarda kimsenin neden binemediğini hiç düşündünüzmü ? Tramvay teknik özellikleri yanlış seçilmiş de ondan.. Tramvay ray aralıkları yanlış dar seçilmiş bu nedenle vagonlar dar vagon içinde 2 kişi yan yana duramaz.oturacak yer kapasitesi kısıtlı.. Yanlış seçilen dar tramvay sistemi nedeniyle sorun çözülemez.Mahallelerde verilen imar artışları ve kat artışları nedeniyle artan yoğunluk sistemi daha da kilitleyecektir. Özeti bilgisizlik ve müteahhitlere teslimiyet.. Geçmiş olsun memleketim..

Kamil

07 Mart 2018 19:07
Yerli firma TÜLOMSAŞ değil yeniden yurt dışı... fiyatını da açıklarsalara da halkımız bilse nasil ölür? Eskişehir halkı ne kadar daha borçlandı...

aylin

08 Mart 2018 10:43
aynı yolcu kapasite olduktan sonra hiç gerek yok. bu nedir ya yetmiyor tramvay bence en az iki vagon daha fazlası olması lazım akıllıca değil bunu almak.

hakan yanar

08 Mart 2018 05:44
kaç paraya alınmış bu araçlar

ok

07 Mart 2018 15:57
köylerede tranvay gönder nasıl olsa bu milletin parası çok

Bilal

08 Mart 2018 11:27
off tramvaya bak tam taşlamalık

eses

07 Mart 2018 17:14
Yavv arkadaş bursa da ki kırmızı siyah renk olsa daha iyi degilmi pokk sarisini getirip duruyoo
O YOL ULAŞIMA KAPANDI
O YOL ULAŞIMA KAPANDI
Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Eskişehir-Bozüyük karayolunun Bozüyük istikameti ulaşıma kapandı.
ÜNİVERSİTEDE KARTOPU SAVAŞI
ÜNİVERSİTEDE KARTOPU SAVAŞI
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, öğrencilerle kartopu oynadı. 
ESKİŞEHİR'DE FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ
ESKİŞEHİR'DE FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ
Eskişehir’de etkili olan kar yağışı nedeniyle bir aracın üzerine ağaç devrildi. Olay sırasında araç içinde kimsenin olmaması sebebi ile kaza maddi hasarla atlatıldı. 
ESKİŞEHİR'DE OKULLAR TATİL
ESKİŞEHİR'DE OKULLAR TATİL
Kar yağışı dolayısıyla yarın okullar tatil.
SAKALLI'DAN CHP'YE ZİYARET
SAKALLI'DAN CHP'YE ZİYARET
AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Burhan Sakallı, CHP İl Başkanı Abdülkadir Adar’ı makamında ziyaret etti.
ESKİ BİNA KAYGI YARATIYOR
ESKİ BİNA KAYGI YARATIYOR
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Eskişehir İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge’yi ziyaret etti. Süllü, Deliklitaş Mahallesi’nde atıl olarak duran Verem Savaş Dispanseri’nin eski hizmet binasının güvenlik açısından kaygı yarattığını belirtti.
ODUNPAZARI BİRLİKTE GÜZEL
ODUNPAZARI BİRLİKTE GÜZEL
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt Eskişehir’de yaşayan Bayburtlular ile buluştu. Odunpazarı’nda bulunan Eskişehir Bayburtlular Derneğini ziyaret eden Kurt, Bayburtlular ile 31 Martta yapılacak yerel seçimlere kadar birçok konuda sohbet etti.
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir’de meydana gelen trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti. 
SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ
SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ
AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı, Eskişehir'in bir çok sorununun olduğunu ve bu sorunların çözülemeyecek sorunlar olmadığını söyledi.