İşte yeni normalleşme kararları

28 Mayıs 2020 20:35
İşte yeni normalleşme kararları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Huber Köşkü’ndeki video konferans yöntemiyle son kez yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ni toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, normalleşme süreci kapsamında alınan yeni kararları açıkladı. Erdoğan, "Şehirler arası seyahat kısıtlaması 1 Haziran'dan itibaren kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmememiz halinde yeniden getirebiliriz. 1 Haziran itibariyle kamu personelleri iş başı yapacaklar. 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlandırılmasını pazar günl

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

KORONAVİRÜSLE İLGİLİ YENİ KARARLAR

Dikkatle takip ettiğimiz tüm gelişmeler bize yeni normalleşme süreci dediğimiz bu dönemde bize yeni adımlar atma imkanı sağladı.

Bu hafta itibariyle aldığımız yeni kararlar
Şehirler arası seyahat kısıtlaması 1 Haziran'dan itibaren kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmememiz halinde yeniden getirebiliriz.

İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak. Kronik hastalığı bulunan kamu hastalarının durumları değerlendirilecek.

Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı 1 Haziran'da açılacak.

65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek. İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe ve temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında olabilecek.

3 kavram çok önemli: maske mesafe ve temizlik.

20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulmasını da 18 yaşa indiriyoruz. 0-18 yaş grubunun tamamı, çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacak.

Sürücü kursları, benzeri kurslar 1 Haziran'dan itibaren hizmet verebilecek.

1 Haziran itibariyle Restoran, kafe, pastahane, çay bahçeleri ve kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 20'ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence ve nargile mekanları bu kapsamın dışındadır.

Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran'da hizmet vermeye başlayacak.

Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda görüyoruz.

Plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran'dan itibaren faaliyete geçebilecek. Müze ve ören yerleri, 1 Haziran'da onlar da açılıyor.

Hayvan satış yerleri 1 Haziran'dan, hipodromlar 10 Haziran'dan itibaren faaliyete geçebilecek.

Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırılmıştır.

Gençlik merkezleri, kütüphaneler 1 Hazarin'dan itibaren şartlar dahilinde açılacaktır.

Açık havada olan konserler de belli kontrol dahilinde faaliyete geçecek. Detaylı açıklamalar yapılacaktır.

Sürücü kursları 1 Hazarin'dan itibaren hizmet verecektir.

Yorumlar (17) / Onay bekleyen (2)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Yusuf

29 Mayıs 2020 12:17
Bulasma duzeyini dusurunce 65 yas ustune 18 yas altina sokak kisitlamasina gerek kalmaz. Saglik calisanlari tedavide mukemmel isler yapti. Ama bulasma 1000 li sayilar gibi cok yuksek duzeyde devam ediyor. Tedbirler soruna yeterli care olamadi. Olamadigi gibi tedbirleri kaldiriyoruz. Korkarim bulasma seviyesi ve vaka sayilari katlanacak. DSO Mayis ayinda vaka sayilarinin arttigi riskli 5 ulke bildirdi. Bu ulkelerin biriside maalesef Turkiye.

Vecdi

29 Mayıs 2020 10:29
65 yas ustu ile kronik rahatsizligi olanlar ve 18 yas alti yine sokaga cikamayacak demek " Bu riskli gruplarin sokaga cikabilecegi ortami saglamayi basaramadik." Itirafidir. Almanya, Guney Kore, Japonya gibi ulkelerde insanlar milliyetci davranarak sokaga cikma yasagi olmadan sokaga cikmadi. Gunluk vaka sayisini 50 nin altina indirip hic yasaklama olmadan, maske ve sosyal mesafeye uyarak normal yasanti coktan basladi. Bu ulkeler kadar milliyetci olamadik.

Mesut

28 Mayıs 2020 21:42
Restaurant, lokanta, kafe, pastane, cay bahcesi calisanlarinin coronavirus testleri mecbur tutularak yapilmasi saglanmali. Aciklanacak kurallarin hepsinden daha onemli ve oncelikli.

Metin

28 Mayıs 2020 21:23
Tedbirlerin adim adim kademeli kaldirilmasi, vakanin sebebini bulabilmek icin zorunlu oldugu halde bu kadar cok tedbirin birden ayni anda kaldirilmasi iyi olmadi.

Hayati

28 Mayıs 2020 21:13
Gunluk vaka sayisi 12 gundur 1000 li sayilarda. Bu kararlarin uygulanabilmesi icin vaka sayilari cok yuksek.Insallah korktugum olmaz.

Hamza

28 Mayıs 2020 21:10
Su andan itibaren akli olan, canini sevenler hic zorlama veya yasaklama olmadan kendiliginden evden cikmaz.

Hasan

28 Mayıs 2020 21:07
Seyahat kisitlamasinin kalkmasi ozellikle Istanbul, Izmir ve Ankara dan yapilacak seyahatler salginin butun Turkiye ye yayilma riski tasiyor. Salginla mucadelede "Duruma bakariz. Olmazsa geri aliriz" diyemezsiniz. Salginin ciddiyeti buna imkan tanimaz.

Yusuf

28 Mayıs 2020 21:00
Bu kararlara Saglik Bakani dahil butun saglik personeli "eyvah" demistir. Insallah korona tablomuz cok daha kotulesmez.

Mustafa

29 Mayıs 2020 14:11
Maske takmayan, bulasma mesafesine uymayan bir tek kisi bile olmasa hicbir yasaklamaya tedbire gerek kalmaz.

Kazim

29 Mayıs 2020 12:27
Seyahat edenlere gittikleri sehirde 14 gun karantina uygulanmayacak mi?

Yasar

29 Mayıs 2020 11:51
Baska sehire giden cocuklarda gittikleri sehirdeki cocuklarla ayni yasaklara tabi olmali.

Ramazan

29 Mayıs 2020 11:39
Vaka sayisi 100 un altina dusen ulkeler bu gibi tedbirleri adim adim gevsetti. Bizde gunluk vaka sayisi bu ulkelerin 10 kati. Ama tedbirleri gevsetiyoruz. Vaka sayisi yuksekse bulasma riskide cok yuksek. Riskli gruptaki vatandaslara sokak kisitlamasinin devam etmesi bunun en buyuk ispati.

Esliyim

29 Mayıs 2020 01:21
Ne sürpriz yine CHP Li şehirlere yasak.

Hamza

28 Mayıs 2020 22:28
Cok fazla adim atildi. Bir sorun yasansa hangi adimin geri alinacagi bilinemeyecek.

Mehmet

28 Mayıs 2020 21:56
65 yas ustu ve kronik hastaligi olan ile 18 yas alti, sokaga cikma serbestligi taninan zamanlarda toplumun diger insanlariyla bir araya gelirse nasil korunacak?

Mehmet

30 Mayıs 2020 23:56
Kucuk cocuklar sosyal mesafe ne? Maske ne icin? Nasil bilsin? Turistik yorelerdeki plaj ve havuzda sosyal mesafe ve maske kurallarina cocuklar uymayacak. Kreslerde de cocuklar kurallara uymayacak. Masumane bir halde virusu cevrelerine tasiyacaklar.

Metin

31 Mayıs 2020 22:51
Acilan isyerleri icin denetim mekanizmalari konulmus. Denetlenemiyen, korunma tedbirlerine uyulmayan; taziye, cenaze, mevlut, altin gunu, okuma gunu, kirsal kesimlerde yapildigini duydugumuz koy ile ilgili kontrolsuz toplantilar gibi kontrolsuz faaliyetler beni korkutuyor. Herkes usulune uygun maske kullansa, mesafeye ve hijyene dikkat etse hicbir kurala veya kisitlamaya gerek olmaz. Hala maske kullanmayan, maskesi burnunda olmayan, mesafeye uymayan cok insan var maalesef. Gerekirse kolluk kuvvetlerince zor kullanarak kurallarin uygulatilmasi saglanamazsa salgini kontrol altina alamayiz.

istanbul escort

evden eve nakliyat

depolama şehirler arası nakliyat eşya depolama eşya depolama

evden eve nakliyat evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama