İŞTE TERMİK GERÇEĞİ

Son Güncelleme : 05 Mart 2018 13:03
İŞTE TERMİK GERÇEĞİ

Sakarya Gazetesi, Eskişehir'de yapılmak istenen termik santrale örnek gösterilen 'Çan 18 Mart Termik Santrali'ne gitti. Yöre halkı ile konuşan muhabirimiz Çan'daki termik santral gerçeğini gözler önüne serdi.

Engel olun

Çanakkale'nin Çan ilçesinde yaşayan vatandaşlar, termik santral konusunda oldukça dertli. Santralin kurulduğundan beri büyük sıkıntılar yaşadıklarını anlatan vatandaşlar, Eskişehirliler'e, 'Biz engel olamadık, ama siz mutlaka engel olun' şeklinde seslendiler. 

Zait Çetin - Çiftçi (45): Burada termik santrali yaptılar. Biz engelleyemedik, ama siz bunu yaptırmazsanız, engellerseniz kendinizi, toprağınızı kurtarırsınız. Kimse tek başına bir şey yapamaz, bu toplum işi. Sebze oluyor ama eskisi gibi verim yok.

Mesut Çetin- Çiftçi (48): Bizim köyden biri mısır ekti. Mısır toplamaya gitti geldi beyaz gömleği simsiyah olmuş. Sırf kömür tozu. Hayvanlar bu Çanakkale yoluna kadar yayılmıyor. Bu köy çamaşır asamaz dışarıya. Bacanın filtresini açıyorlar, bazen kıpkırmızı kül çıkıyor. Bunun resmini çekip bize gönderin diyor Çan'daki memurlar. Bir arkadaşımız çekip gönderdi biz bunları çekiyoruz diye. Sosyal medya hesabını kapattılar çocuğun.

 

Leyla Yıldız - Çiftçi (51): Burada karşı çıkan olmadı. Hayvancılığımıza şimdilik zararı yok ama tarlada verim düştü. Gece saatlerinde bacadaki filtreleri kapatıyorlar. Bacadan siyah dumanlar çıkıyor. Köydekiler hep göç etti. Kimse kalmadı köylerde.

 

Sevil Özkan - Çiftçi (61): Burada 3-5 kişi karşı çıktı. Birlik sağlanamadı. Termik kuruldu gitti. Bize faydası yok, zararı var termik santralin. Çiftçilik bitti, hayvancılık bitti, tarlalar satıldı. Mahsullerde 1'e 15 alıyorduk, 1'e 8 almaya başladık. Birlik olun kurdurtmayın o santrali. İşçi alacağız santral yapılırsa dediler. 10 kişi anca alındı. Aldıklarını da en kötü yerlerde çalıştırıyorlar. İşçiler de dışarıdan geliyor.

 

Şevika Yıldız - Ev hanımı (75): Bizim iki yere kurdular pişmanız yavrum. Bir şey yapamıyoruz. Hiç faydası yok. Zararı var bize. Çeşmelerimiz akmıyor Yollarımızın hayrı kalmadı. Tarlaları ucuz ucuz aldılar, pahalı pahalı satıyorlar.

 

Sakarya Gazetesi muhabiri Selin Uz, Çanakkale'nin Çan ilçesine giderek yöre halkı ile termik santrali konuştu.. Yöre halkı santralin çevreye zarar verdiğini anlattı.

Yorumlar (45) / Onay bekleyen (2)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

vatandaş

05 Mart 2018 09:39
Bravo sorumlu gazetecilik örneği olmuş. Sadece birileri zengin olacak diye insanların canına kastetmek, göz göre göre cinayet demek hem de binlerce canlı için. Çocuklarımız için vazgeçsinler bu işten.

Sadece Soruyorum

05 Mart 2018 12:56
Çan'a gidene değin, Tunçbilek ve bunun Tavşanlı ilçesine etkilerini de inceleyebilirsiniz. Bundan 60 yıl önce iş olsun yöre halkı ekmek kazansın denilerek yapılmış termik santrali var. Etkileri çok sonraları ortaya çıktı malesef. Kükürt oranı normalin %800 üzerinde bir havası var Tavşanlı'nın. Akciğer kanseri, astım ve bronş hastalıkları çok yüksek. Bu hastalar hergün Eskişehir Tıp fakültesi, Acıbadem gibi hastanelere geliyor. Dileyen, Acıbadem'e gidip sorsun, bugün Tavşanlı'dan hasta getiren minibüs geldi mi diye? Arkadaşlar, iş siyaset işi değil, bizim toprağımız bizim havamız bizim sağlığımız. İş tabii ki önemli, ama saydıklarım daha mı az önemli? Biraz fanatizmi bırakalım ve doğruyu konuşalım doğruyu tartışalım. Eskişehir hepimizin.

Doğa ve yaşam

05 Mart 2018 09:23
Bunun siyaset ile bir alakası yok tüm eskişehir halkı olarak buna karşı çıkmamız gerekiyor arkadaşlar alpuda oturan insanlar da bizim insanımız kardeşimiz yukarıdaki yazılanları duydunuz onun için herkez hayır demeli bu yanlışa ileri gitmek varken geri gitmenin bin anlamı yok can bu başka birşeye benzemez bazı şeylerin gerçeğini insanlar ölünce anlamayalım lütfen bu ülkede

cemal

05 Mart 2018 11:54
Allah insanlara: "koyduğum dengeyi bozmayın" diyor. Bunlar Allah'ın emrini hiçe sayıyor. Kim ki doğayı tahrip edip, insan, hayvan, bitki ve suyu kirletecek bu santralın kurulmasını istiyorsa bunların laneti üzerine olsun! Gazeteci görevini yapmış. Bizzati bölgedeki mağduriyeti apaçık ortaya sermiş. Aynı durum Yatağan'da, Elbistan'da, Soma'da tabiyatı katletmiş bu santral. Türkiyemizin en verimli Alpu ovasını yok etmeyin. Geri dönüşü olmayan bu sevda dan vaz geçin!

Necmi çalış

05 Mart 2018 10:01
Evet aktroller buyrun burdan yakın il teşkilatızada söyleyin bi zahmet gelsinler bu santralleri burnumuzun dibinde seyitömer Tunçbilek var uzağa gitmeyede gerek yok

Yaşar Sarmaşık Güven

05 Mart 2018 14:19
Hemşehrilerim bu siyasi bir olay değil..evlatlarımıza borçlu olduğumuz temiz çevre twmiz hava. Hangi görüşte olursan ol..kömür tozlu küllü havayı hepimiz solucaz..evlatlarımıza borçluyuz emanet aldığımız temiz çevreyi. Önce sağlık .rüzgarlada üretilir elektrik güneşlede..ama kirlenen toprağın geri dönüşümü yok.

Mustafa Ülken

05 Mart 2018 14:56
70kmlik alan içinde ; Çayırhan,Koyunağılı ve Alpu termik santrallerinden çıkan karbondioksit gazı Eskişehir ve civarını, külleri ; Nallıhan,Beypazarı,Polatlı, Eskişehir ve civarı, (Sakarya nehrinin kirlenmesi ile birlikte) Sarıcakaya,Söğüt,Bilecik,Osmaneli,Geyve,Tarakli ve Karasu’ya kadar tarımı bitirecek, oluşan sülfür gazları ile buralarda insan ve canlı yaşamını sonlandıracaktır. Vatan bize miras kalmadı.Termikçi çetelere engel ol.

Es Es

05 Mart 2018 12:17
Tebrik ediyorum iste gazetecilik. Bu parti isi degil ama bunuda unutmayacagiz artik size oy moy yok zaten bu sehirde siz olmadan hep daha iyi...

Erhan inan

05 Mart 2018 18:08
Habercilik adina kutluyorum sizi

yusuf

05 Mart 2018 23:37
Çok uzağa gitmeye gerek yok Çukurhisardaki çimento fabrıkasının etkilerini küçük bir araştırmayla öğrenebilirsiniz.

Nedim Yazıcı

05 Mart 2018 12:27
Adını yazma cesareti olmayan troller hala haberi karalama çabasına girmiş. Gizli El, Almanya, Engelleyemeyeceksiniz. İşkembeden atmayalım. Eskişehir'e yapılan temiz enerji projelerine karşı çıkan mı var? Yapılmış olanlara engel olundu mu? Söylediklerinizin tam aksine sizin gibileri tek çare bu diyor ise başka çareler mutlaka vardır.

hasan kara

06 Mart 2018 13:47
Dünya yenılenebılır enerjıye dönerken bızım termık santral kurmaya calısmamız kadar akıl dışı bırsey olamaz . Alpu da yasayan tüm hemşerılerımı buna dur demeye cagırıyorum.Hayvancılık ve tarım olmesın termıge HAYIRRRRRRRRRRR

yirmialtı

06 Mart 2018 09:40
Çana gitmişiniz bir de Somaya gidin ve vatandaşla konuşun. Soma halkı bir tane daha santral yapılsın 2 olsun diyorlar.BUNA NE DİYECEKSİNİZ.Gerçekleri saptırmayın Dürüst olun Dürüst gazetecilik yapın. Çan uzak ama Soma daha yakın Soma da da tarı arazi var köylüler var.Lütfen bir de SOMAYA GİDİN.

nedin yazıcı gil

05 Mart 2018 14:01
BİRİLERİ DIŞARIDAN DÜĞMEYE BASTI - BİZİM ERDOĞAN DÜŞMANI TROLLER DE ONLARA UYDU - SANTIRAL BAHANE .

ali

06 Mart 2018 10:56
yaşadığımız dünyaya yapılan bir kötülük kendimiz dahil tüm insanlara yapılıyor demektir.bunu yapanların kendilerine de zararı olacağını düşünemeyecek kadar aptal olduklarına şaşıyorum.şehirlerimizde ısınmak için kömür yaktığımız günlerde neler çektiğimizi ne de çabuk unutmuşlar.cehennemi bu dünyada yaşamak istemiyoruz.

verem gurban

06 Mart 2018 00:01
kömür yanıyor kömür. günlük tonlarca kömür. rüzgar eskişehire doğru esince bacayı kapatırlar birkaç ay,herkes unutunca verem ne verem gurban mehteri mehteri

Ali Mert

07 Mart 2018 08:56
İşte gerçek araştırmacı gazetecilik de 2018 de Eskişehirde doğdu.Tüm Eskişehiri kutluyorum böyle bir gazeteye sahip olduğu için.Lütfen Seyitömere de gidin herkes gerçeği öğrensin.

DİKTATÖR ERDOĞAN

05 Mart 2018 09:31
TERMİK SANTIRAL YAPMAAA , NÜKLER SANTIRAL YAPMAAA , HES AKARSU SANTRALI YAPMAAAA , BARAJ YAPMAAAA YAA ELEKTİRİKLER NEDEN KESİLİYOR . BU İKTİDAR 15 SENEDİR NE YAPIYOR - HÜKÜMET İSTİFA - HÜKÜMET İSTİFA .

Eskişehirli

15 Nisan 2018 12:14
Onuriş kardeşim senin dediğin o fabrikalar kömürle çalışmıyor haberin olsun kaldı ki o fabrikalar kurulduğu yıllarda hepsi şehir dışındaydı öğren emi.

ali gür

06 Mart 2018 09:22
Ana sayfada ki haber geçişleri küçücük noktadan yapılıyor bu noktaları büyük numaralı hale getirirseniz daha kolay haberler arası geçiş yapılabilir. Ayrıca cep telefonundan hiç haber okunamıyor.

sade vatandaş

12 Mart 2018 00:09
KANSER OLMAK İSTEMİYORUZ...HELE Kİ 81 İLDE HAVASI EN TEMİZ 6 ŞEHİRDEN BİRİSİ OLAN ESKİŞEHİR'E BUNU YAPAMAZSINIZ HALK OLARAK HAKKIMIZI HELAL ETMEYİZ.

yalan haber

19 Nisan 2018 09:49
yalan haber bunlat yatağan a gelin burda sorun halka neden Çanakkale gittiniz burda yatağanda sorun yok böyle insanların kafasını karıştırma yın

Okan

08 Mart 2018 22:51
Röportaj realist değil.gerçeği yansıtmıyor.her kesimden insanları yanına alıp bir daha röportaj yapmaya gitse durum değişir.termik santral yedi başlı ejderha gibi betimlenilmiş.

cemal yazıcı

05 Mart 2018 14:14
erdoğan düşmanı troller ve dış bağlantıları ortak hareket ediyorlar . erdoğan tek başına istiklal savaşı veriyor . reis arkandayız bu seçim en az , akparti mhp bbp % 65 oy alacağız . durmak yok yola devam .

OYUNA GELME

05 Mart 2018 11:41
birileri bu santıral işini kaşıyor . sabah akşam gündemi taze tutmak için , çeşitli entikalar , çeşitli propaganda faliyetleri son hızla sürüyor . BU ÜLKENİN ÇOK ENERJİYE İHTİYACI VAR ÇALIŞMAYA İHTİYACI VAR - BU ÜLKEYİ DURDURAMIYACAKSINIZ .

Kamilll

06 Mart 2018 09:31
4 kişiyle röpertaj yapmış başka canda insan yokmuymuş,yok efendim tavşanlıdan hasta geliyormuş sanki başka yerden gelen yok,karalamayla bu işler yürümez santral acılınca işe girmek için torpil ararsınız,siz her şeye karşısınız,köprülere,hızlı trene,nükleer santrallara vel hasıl her şeye,sizlere rağmen bu ülke bir yerlere geliyor,hasedinizden çatlayacaksınız,bu memlekete hayrına 1 civi cankanlardan Allah razı olsun...

eskişehirli

15 Nisan 2018 12:10
Ömer kardeş dışarıya bağımlı olmayalım demişsin senin bu övdüğün iktidar zamanında samana kadar ithal ediyoruz ne bağımsızlığından bahsediyorsun.

Caner Sezer

07 Nisan 2018 14:53
Termik santraller deşarj suları Orhaneli ilçesinde olduğu gibi önce yeraltı sonra yerüstü içme ve sulama havzalarını yüksek Ph nedeniyle zehirlemektedir. Bunu önlemenin yolu kolay "birlikte hareket"

TC

09 Mart 2018 06:52
İSTEMİYORUZ!!! TERMİK SANTRAL MANTRAL BEN KÖYLÜYÜM GELECEĞİMİZİ KANSER TESLİM ETMEYECEĞİZ.

deniz

07 Mart 2018 18:23
Rüzgardan ve güneş enerjisinden nasıl yararlanırım diye kafa yoracağınıza kafayı termik santrale takmış insanlar hepinizin beyinleri sulanmış....biraz araştırma yapın...ama varsa yoksa allah , yallah , bismillah...gerisi haram...ahhh ulan ahhh ne diyim size...

Gunduzlerli

06 Mart 2018 15:30
Selin Hanım, vatandaştan gelen telefonları bir değerlendirse ve dönüş yapsa keşke. Daha bir de termik santralden köşeyi dönmeyi bekleyen kümes sahipleri var. Çan’ a geziyi de onlar düzenledi. Ama işim ilginç tarafı o kümesler de aslında santral sahasında değiller. Yerel halkın gözünü boyamaya genişletilmiş bir sahaya dahiller. Bence sadece santral ve kömür stok sahası kamulaşacak. Kandırılmış kümes sahipleri için de iş işten geçmiş olacak...

10_ur

06 Mart 2018 07:06
Herkes iyi diyor hoş diyor ama, Çiftçiye arazisinin üç dört katı para verince herkes çatır çatır satacak arsasını, Bende istemem bir eskişehirli olarak termik santral ama çiftçinin parası yok ve para her kapıyı açacaktır. o termik santrali istemesekte bir şekilde yapacaklar.

Mehmet Erden

08 Mart 2018 15:20
Orada yaşayan halk termik santrale karşı olmasına rağmen, santrali yapan partiye neden % 40'ın üzerinde oy vermektedir? Ya haberde yada halkta sorun var.

camaloqqo

05 Mart 2018 22:35
sarayda oturanlar termik santrali kurulduğunda haftanın 1 günü burada konaklasınlar termik santraline evet diyelim. yazıktır günatır. biz Eskişehir merkezde oturuyoruz diye alpuda oturanlar yakaboyu köylerinde olanlar gündüzler ve çevresinde oturanlar insan değilmi. bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyerek iktidarı şakşaklayanlar bu günahın altına girerler demedi demeyin...

Turgay

05 Mart 2018 23:02
Termik santral yapılırsa ne turist gelir ne üniversiteye öğrenci gelir ticaret biter arsa tarla bağ bahçe ve ev fiatlari biter

meral

06 Mart 2018 00:16
neden sarayinin yanina kurmuyor? hic soran oldumu?

onuris

09 Mart 2018 13:25
eskişehirdeki bütün fabrikalar kapatılsın tcdd,hava ikmal, şeker fb.tusaş bunlar şehrin ortasında havamızı kirletiyolar nefes alamıyoruz bunlar yapılırken hiç itiraz yoktu çevreci eskişehir

ömer

05 Mart 2018 13:41
bende gider bir haber yaparım ve tam tersi yönde bir sonuç çıkar.

ömer

05 Mart 2018 13:57
vay be 5 tane orta yaş üstü insanı oraya koyup hemen etiketle habercilik bu kadar basit.Bilimsel veri yok .Daha önce gidenlerde tam tersi yönde haber yaptı.Erdoğan kardeş ne güzel yorum yapmış.Termiğe karşılar neden çevre katliamı,hidroelektirge karşı nden doğa katliamı,nükleere karşı neden doğa katliamı e peki ne yapalım.Güneş, rüzgar enerjisi belkide onlara bir bahane bulamadıklarından ama turkiyeyi güneş panelleriyle kaplasan yine yetmez .olsun be yetmesin.Dışardan bağımlı olalım dışardan alalım. ne olacak dimi.

cemal necmi çalış

05 Mart 2018 13:41
alman vakıflarının işi bu . sivil toplum örgütleri adı altında çalışıyorlar , bizim iktidar erdoğan karşıtı bazı trollerde oltaya düşüyor . dün abdülhamit düşmanlığı gibi ,abdülhamit gitsin her şey düzelecek . günümüzdede erdoğan düşmanlığı gibi erdoğan gitsin her şey düzelecek . zaten o zaman size santıral , yol , baraj ,hastane vs kim yapacak orada haklısınız . ERDOĞAN GİTSİN SANTIRAL , NÜKLER , ATOM SANTRAL YAPILMAYACAK - gaz lambasına devam -

goll

05 Mart 2018 09:49
selin hanım öküz altında buzağı aramış ikimiz gidelim ters köşeye nasıl yatar görür

güçsüz karınca

05 Mart 2018 10:23
ooo maşallah maşallah şehrimizin kenar mahallelerine gidemesenizde koşa koşa çan'a gitmişsiniz :)

Erya

05 Mart 2018 12:38
İş lazım iş

oyuna gelme

05 Mart 2018 10:10
ülke kendi enerjisini üretmesin . diye can hıraş bir çalışma var . ÖZELLİKLE ALMANYA NIN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ görünümlü tipler işin başını çekiyor . vatandaşı menfi yönde yönlendiriyor . yalanlara inanma .

dış güçlerin yeni oyunu

05 Mart 2018 09:58
yöre halkı BİZE FAYDASI YOK , sanki YUNANİSTAN A VAR FAYDASI .. gezi ayaklanması gibi - gizli bir el türkiyenin kalkınmasını istemiyor . dışa enerji bağımlılığı devam etmesi yönünde bir ölüm kalım savaşı veriyor .
O YOL ULAŞIMA KAPANDI
O YOL ULAŞIMA KAPANDI
Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Eskişehir-Bozüyük karayolunun Bozüyük istikameti ulaşıma kapandı.
ÜNİVERSİTEDE KARTOPU SAVAŞI
ÜNİVERSİTEDE KARTOPU SAVAŞI
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, öğrencilerle kartopu oynadı. 
ESKİŞEHİR'DE FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ
ESKİŞEHİR'DE FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ
Eskişehir’de etkili olan kar yağışı nedeniyle bir aracın üzerine ağaç devrildi. Olay sırasında araç içinde kimsenin olmaması sebebi ile kaza maddi hasarla atlatıldı. 
ESKİŞEHİR'DE OKULLAR TATİL
ESKİŞEHİR'DE OKULLAR TATİL
Kar yağışı dolayısıyla yarın okullar tatil.
SAKALLI'DAN CHP'YE ZİYARET
SAKALLI'DAN CHP'YE ZİYARET
AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Burhan Sakallı, CHP İl Başkanı Abdülkadir Adar’ı makamında ziyaret etti.
ESKİ BİNA KAYGI YARATIYOR
ESKİ BİNA KAYGI YARATIYOR
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Eskişehir İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge’yi ziyaret etti. Süllü, Deliklitaş Mahallesi’nde atıl olarak duran Verem Savaş Dispanseri’nin eski hizmet binasının güvenlik açısından kaygı yarattığını belirtti.
ODUNPAZARI BİRLİKTE GÜZEL
ODUNPAZARI BİRLİKTE GÜZEL
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt Eskişehir’de yaşayan Bayburtlular ile buluştu. Odunpazarı’nda bulunan Eskişehir Bayburtlular Derneğini ziyaret eden Kurt, Bayburtlular ile 31 Martta yapılacak yerel seçimlere kadar birçok konuda sohbet etti.
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir’de meydana gelen trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti. 
SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ
SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ
AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı, Eskişehir'in bir çok sorununun olduğunu ve bu sorunların çözülemeyecek sorunlar olmadığını söyledi.