İŞTE TEOG'UN YERİNE GELECEK SİSTEM

Son Güncelleme : 05 Kasım 2017 11:11
İŞTE TEOG'UN YERİNE GELECEK SİSTEM

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, liseye geçiş sisteminin nasıl olacağını açıkladı. Liseye geçişte kaldırılan TEOG'un yerine getirilen sistemin detayları belli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “TEOG’un kaldırılması lazım” sözlerinden 84 saat sonra, 19 Eylül’de TEOG kaldırılmıştı. Liselere geçişte açık uçlu sorulardan oluşacak bir sınav yapılacağı, hem Başbakan Binali Yıldırım hem de Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından duyurulmuştu. Bakan Yılmaz, bugün yaptığı açıklama ile yeni sistemi anlattı.

İşte yeni sistem

'Mahalli Yerleştirme Sistemi'ni getirdik. Öğrencimiz adresine en yakın okula yerleştirelecek.Esas şey bu. Bizim biliyorsunuz AKP hükümetlerinin programında da var. en iyi okul, eve en yakın okuldur diye sözümüz de var. Peki 2012 yılında 10’ncu kalkınma planı hazırlanıyor. 2014-2018 yıllarını içeren. Deniyor ki eğitimle ilgili bunlar bunlar bunlar yapılsın. Evlatlarımızı kendi tercihlerine alacağız, başvuru esnasında bir ekran önüne gelecek, bu ekrandan 5 tercih yapacak. Hiçbir öğrenci istemediği okula gitmeyecek. Bundan sonra her okul da her öğrenci de başarılı olacak. Bundan sonra, adres bölgelerindeki liselere farklı akademik düzeylerde farklı ilgi ve birikimdeki öğrenciler gelecek, akademik çeşitlilik sağlanacak ve bu, okulun başarı seviyesini yükseltecek. Esas gayemiz sınavsız liselere geçişi sağlayabilmektir. Bunun için ne yapmak lazım bütün okulları fen liseleri ayarına çıkarmaktır. 11 bin 57 lisemiz var. 1 milyon 200 bine yakın, 8. sınıfta öğrencimiz var. Ülke genelinde belirlediğimiz farklı illerdeki sınırlı sayıdaki okulumuza, isteyen 8. sınıf öğrencilerin girebileceği bir sınav hazırladık. Bu liselerin ismini ve sayısı mayıs ayı gibi açıklayacağız. Bu sistem kaldırıldığında Hakkari'deki bir çocuk istediği liseye girebilecek mi? Bu sistemle onu getirmiş olduk. Haziran ayının ilk hafta sonunda bu sınav yapılacak. Tek sınav olacak. Sonuçlar haziran ayında açıklanacak. Sınav 60 sorudan oluşacak, 90 dakika olacak ve tek oturum olacak. 6.7.8. sınıf müfredatından sorular hazırlanacak. Çoktan seçmeli olacak, sayısal ve sözel bölümleri olacak. Öğrenciler sınava girince 5 tercih yapabilecekler. Sınava giren ve girmeyen öğrencilerin yerleştirme sonucu aynı anda açıklanacak. Yeni sistemin temel felsefesi isteyenin sınava girmesi. TEOG'da sınava girmek zorundaydınız. 

3 model geri çevrilmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “TEOG’un kaldırılması lazım” sözlerinden 84 saat sonra, 19 Eylül’de TEOG kaldırılmıştı. Liselere geçişte açık uçlu sorulardan oluşacak bir sınav yapılacağı, hem Başbakan Binali Yıldırım hem de Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından duyurulmuştu. Bu sınava ise yüzde 5 ile yüzde 10 diliminde yer alan öğrencilerin katılacağı, geri kalanların da adrese dayalı olarak liselere yerleştirileceği gündeme gelmişti. Veliler, gözde liselere yerleşmenin mümkün olması için “Taşınalım mı?” sorusunu sıkça sormaya başlamıştı. Daha önce MEB tarafından hazırlanan 3 model, Cumhurbaşkanlığı tarafından “uygun” bulunmayarak geri çevrilmişti. Çocuğu 6. sınıftan itibaren yarışa sokacak değil de, stresi kaldıracak bir sistem getirelim dedik.

Yorumlar (7) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

furemen

05 Kasım 2017 11:37
Ne getireceği belirsiz bir sistem.Başarılı öğrencinin hakkı yenecek gibi gözüküyor.

Zafer

05 Kasım 2017 14:14
Teog kalmis.Ismi degismis araya kafa karistirici ifadeler katilmis.Aciklamak icin bu kadar beklemeye gerek varmi?

J.R. EWİNG

05 Kasım 2017 13:32
bakan sen nereye bakan bırakta ben bakam....parmakları dikmiş havaya biri anyayı biri konyayı gösteriyor....böyle bir sistem vardı böyle bir sisteme geçelim dedik diyor o parmakların...ülkenin genetik yapısını bozdunuz...çünkü siz sistemi bozdukça insanları , çocukları okuldan soğutup cahil olmalarını istiyorsunuz...sizin A KA PE zihniyetiniz bunu gösteriyor...

Mistik

05 Kasım 2017 12:41
Sayın Bakanı dinlerken kendimi başka bir ülkede yaşıyor zannettim. Hele yaptıkları başarıları sıralarken mutluluğum tavan yaptı. Sonra haberleri izledim, hayat pahalılığı karşısında enflasyon karşısında çaresiz mutsuz umutsuz insanları gördüm. Anladım ki Sayın Bakan ya masal anlatıyor, ya da gördüğü rüyayı.

deniz

06 Kasım 2017 08:51
evine en yakın okulun en iyi okul olduğu mantığını ifade eden ; insanları nitelikli niteliksiz diye ayrıştıran , daha doğru dürüst konuşmayı bile beceremeyen bir bakanin lafıyla insanların hareket etmemesi lazım. bütün okulların çoğu imamcıların medresesi haline geldi...hadi bakan sen o koltuktan kalkıver nasıl olsa sistem çöktü bari sende koltuğu daha fazla çökertme...yeni gelecek adam çukur koltuğa oturmasın...yoksa yeni gelecek kişide koltuğa gömülüp gider...

Eğitim

05 Kasım 2017 15:31
İmam hatipler kapatılsın yeter bilimsel eğitim istiyoruz yerter imam hatipler kapatılsın

Biri

06 Kasım 2017 10:07
Herkes imamhatiplere demenin kılıfı