İŞTE EKONOMİ GERÇEĞİ

14 Mart 2019 16:47
İŞTE EKONOMİ GERÇEĞİ

Eskiden İsmet İnönü Caddesi'nde dükkan kiralamk için 500 bin, 1 milyon lira hava parası istenirken şu anda 5 dükkan kiracı bekliyor. Kentin diğer ana caddelerinde de durum farklı değil.

Ekonomik kriz hayatın her alanında hissediliyor. Vatandaş hayat pahalılığından şikayetçi, esnaf ise piyasa koşullarına karşı ayakta kalmak için mücadele veriyor. Eskişehir'de her geçen gün artan boş dükkan sayısı ekonomi gerçeğini gözler önüne seriyor.

Art arda kapanıyorlar

Ekonomik kriz hayatın her alanında kendini hissettiriyor. Vatandaş aldığı maaşla çeşitli kısıtlamalar yaparken geçinmeye çalışırken esnafta kepenk indirmemek için micadele veriyor.Birkaç yıl öncesine kadar boş dükkanın bulunmadığı şehrin en işlek caddelerinden İsmet İnönü Caddesi'nde 5 dükkan kiralık. Eskişehir'de dükkanlar art arda kepenk indiriken esnaflar çoğu zaman siftah yapamadığını söyledi.

ESNAF ZOR DURUMDA

Eskişehir Seyyar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Ali Sefa Şen esnafın zor durumda olduğunu söyledi. Şen "Seçimlerden sonra işlerimizin açılmasını bekliyoruz" dedi.Başkan Ali Sefa Şen, esnafın durumuyla ilgili konuştu. Yerel seçimlerin belirsizliğe neden olduğunu belirten Şen, seçimlerden sonra baharın da gelmesiyle işlerinde artış beklediklerini dile getirdi. Ekonomik krizin de esnafı zorladığını ifade eden Başkan Şen "Ekonomik krizden dolayı esnafımız işini yapamadı. Kışlık ürünler tezgahta olmasına rağmen gerek vatandaşın kendisini güvende hissetmemesinden gerekse ekonomik krizden dolayı esnafımız bu kış ürünlerinde umduğu ticareti yapamadı. Esnafımızın bu yılı olumlu geçmedi. Bunun en önemli belirtisi esnafımızın kredi başvurusunda bulunmaları. Bu sıkıntılı günleri kredi kullanarak atlatmaya çalışıyorlar" dedi.

KREDİYLE AYAKTA DURUYORLAR

Esnaf Kefalet Ve Kredi Kooperatifi Şube Başkanı Suat Er, esnafın aldığı kredi tutarının 14 ayda 200 milyon liraya yaklaştığını açıkladı. Er, “Esnafın tutunacak dalı kredi oldu” dedi.Herkesin kredi almaya çalıştığını ifade eden Suat Er “Verilen kredi rakamı çok büyük bir rakam. Esnafın tutunacak bir tek dalı Esnaf Kefalet Kooperatiflerinin yüzde 5 faizle 200 bin TL'ye kadar verilen kredi. İnsan ayrımı yapmadan kredi vermeye çalışıyoruz” dedi.

Yorumlar (27) / Onay bekleyen (5)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Sezai

15 Mart 2019 08:31
Olur mu ya refah içinde bolluk içinde yaşıyoruz hep dış mihrakların işi bunlar eyyy diye bagiririz olay biter. Ayrıca Suat başkan da sağolsun hiç insan ayırmaz öyle çocuklarına eşine dostuna emirdaglilara iltimas geçmez????

Ali güner

15 Mart 2019 12:57
Yorumlara bakıyorum laf ola beri gele. Ekonomik kriz hükümetin beceriksizliği. Yerel belediye ile ne ilgisi var tutturmuşlar heykel de heykel lan o heykel kaç kişinin ekmeğine engel oldu merak ediyorum. Kapanan dükkanlar acaba ekonomik sıkıntıdanmı yoksa heykel yapıldığı içinmi boşalıyor. Biraz gerçekci olun ekonomik başarısızlığı belediyeye heykele yola atmayın. Kabul edin 17 yıl sonunda gelinen sonuç patlıcan biber kuyruğu. Millet uzaya çıkmak için sıraya giriyor bizim millet marul biber kuyruğuna.

Che

15 Mart 2019 13:45
Bu AKAPE liler Doğru Söylüyorlar...Yaparsa Ak parti Yapar.......Evet Yaptılar.....Memleketin İçine Sı...lar ,Sıvadılar....Birde Tüy Diktiler.....

Ahmet

15 Mart 2019 21:00
% 52 evet dediğine göre kriz miriz yok. Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir. Seçimlerden sonra göreceğiz iyimi veya kötümü olduğunu.

Tayfun

15 Mart 2019 15:28
20 yıldır esnafım. Son 10 yılın en kötü zamanlarını yaşıyoruz. 2018 sıkıntılı geçerken inşallah 2019 2018 i aratmaz diye temenni ediyorduk. Siz hiç akşam mesai bitiminden sonra organize sanayi bölgesine yada teksan sanayi sitesine gittiniz mi ? Heryer kamyon heryer Nakliye tırları.. Fabrikaların çoğu makinalarını kaçırıyor.

Hilal CcC

15 Mart 2019 10:18
Esnaf olmayan anlamaz yorum yazanlar size söylüyorum Eskişehir de şuan işyeri kapatan kaç firma var piyasada nakit dönmüyor zamanında ödeme yapılamıyor

süleyman

15 Mart 2019 18:16
insanları çok bunalttılar bu kadar milletin üstüne gidilmez her şeye zam aldığımız nefese bile vergi alacaklar neredeyse

Mülayim

15 Mart 2019 10:59
Eski Türkiye'de hem esnaf hemde halk çok mutlu ve huzurluydu..Herkes Dinini özgürce ayrıştırmadan yaşıyor ve kimse kimseyi düşmanca görmüyordu..ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARINI BIRAKTIK, ARAPLARIN YAŞAM TARZINA İTİYORLAR...ESAS BEKA EKONOMİ DEĞİL " İÇİMİZE YERLEŞTİRİLEN NEYDİĞİ BELİRSİZ YABANCILAR".. CUMHURIYETIN KURULUŞ AYARLARINA DÖNMEDİĞİMİZ SÜRECE, KARANLIĞA GÖMÜLÜRÜZ.

esnaf

15 Mart 2019 09:40
eyyy sakaryagazetesi bunu daha yeni mi haber yapıyorsunuz ? millet aç aç esnaf kan ağlıyor hala sezainin dediği gibi refah içerisinde yaşıyoruz sanıyorlar.

cemal

16 Mart 2019 16:37
Demek ki, Patates 7 lira olunca dükkanlar boşalıyor...!

serdars

15 Mart 2019 16:33
evet boş bir cadde oldu orası ama neden zaten gazete başlıkta yazmış 'eskiden İsmet İnönü Caddesi'nde dükkan kiralamk için 500 bin, 1 milyon lira hava parası istenirken demiş o zaman çatır çatır para kazanıyordu dükkan sahipleri şimdi millet değiştirdi gideceği yeri üniversite caddesine kaydı herşey

SEMA

19 Mart 2019 13:08
Nasıl olurda bunca olan biten açlık,işsizlik bunca refah sıkıntısını görmezden gelipte heykellere laf söyleyecek yüz bulabiliyorsunuz? Belediye ve hükümet ayrımını hala yapamıyorsunuz? Merak ediyorum patatese patlıcana soğana gelen zam da heykeller yüzünden mi? Bu kadar kör olunmaz yahu!!!

Tayyip Yüce

21 Mart 2019 08:15
Bu daha başlangıç AKP ile sürünmeye devam.

Delta

29 Mart 2019 15:14
Ne gercek Ama Her binanin altinda 3 Dükkan. Yakinda daireden fazla Dükkan olacak. Saat 11 - 21 arasi her taraf dolu herkesin elinde torba. ayni caddede ayni dükkandan üründen en az 3 dükkan var cogu yanyana. Bi gözlerinizi acin etrafa bakarak yürüyün. Alicidan cok satici var nerdeyse.

kentaki fayf çikın

15 Mart 2019 10:08
espark üst katta yiyecek reyonuda aynı böyle , oturacak sandalye yok . ekonomik kırizz sandalye sektörüne çok fena vurmuş , 2 saat te zor sandalye masa bulunuyor . yetkililer bir an önce önlem almalı .

Ali

18 Mart 2019 23:57
Koca şehirde 5dükkan kiralık yazmış hemen ekonomi cıgırtkanları kırz var diyo dükkan sahibi belki kiracı degiştiriyor be ıgırtkanlar sanki 17 yıl önce ekonomi cok iyiydi

Pusat

16 Mart 2019 08:09
Ufacık dükkanlara dünya kira isterlerse olacağı o. He etkiler mi, etkilemez. Oradaki dükkanların sahipleri şehrin en zenginleri zaten.

Nihat

15 Mart 2019 10:17
Bir defa bu kentin nüfusu kaç? 750 m. ileride 2 tane avm var. Malum caddenin adı dr. Lar cad. di dr. Kliniklerde vs. Her şey aynı mı kalacaktı. Ha bir de şükretmeyi öğrenin. Babadan kalma dükkanla yıllarca safa sürme devri bitti.

ssk genel müdürü

15 Mart 2019 09:17
,, şimdi iktidarda kılıçtaroğlu olacaktı ki , nasıl DÜZELTİRDİ ............. PİYASAYI .

Bugra

20 Mart 2019 06:38
Ankarayı gazla mazla mansur alabilir ayrı konuda eskişehir burhan banko bence

Kıyamet tüccarı

15 Mart 2019 21:55
İyi olmuş içte doktorlar caddesinde bir milyon hava parası verip dükkan kiralayamıyorlarmış . Kiralasaydılar bu hava parasını millete yüklemeyeceklermiy di ? Ne çabuk unuttunuz başbakanı ikinci kattaki odasına nasıl çıkaracağız diye düşündüğümüz günleri . Hiç bir sıkıntı yaşamadan yıllar yılı giden bir ülke gördünüz mü ? Bir dönem gelir bal kaymak yersin bir dönem gelir idareli davranırsın ...

Ekonomi

15 Mart 2019 22:41
He he eskiden karınları tok sırtları pek olanlar şimdi açlıktan kıvranıyor. Onun için Eğlence mekanlarında, 5 yıldızlı otellerde, lüks restoranlarda,cafelerde yer bulunmuyor

Esnaf

15 Mart 2019 10:12
Yerel bir gazete takip ediyoruz. Evet ülkede ekonomik anlamda sıkıntı var ama kendi şehrimizin problemlerini gören yok. Yokluk varsa bu heykeller hangi parayla yapılıyor.

İflas İyidir

15 Mart 2019 08:00
İflaslar bir ekonominin yükselmesi için önemlidir. Ucuz para devrinin kötü işletmecilikleri yok olurken, gerçek manada finans yönetimini yapanlar ayakta kalır ve güzel işletmecilik örnekleri devam eder. Hava parası isteyenlerin de elinde patlasın. Ne demiş Smith; "Bırakınız yapsınlar, bırakınız etsinler."

Gg

15 Mart 2019 11:59
Espark espark

esnaf

15 Mart 2019 11:54
esnaflık zor zeneat algısı var vergisi var ssk sı kirası var , acaba bizdemi heykel balmumu işine girsek , hoca bize bu konuda yardımcı olurmu acaba .

heykel sektörü çok iyi

15 Mart 2019 10:15
en iyi iş heykel işi - ne kokar - ne bozulur - hep kazandırır . gençlere tavsiyem hey kel traş işine atılsınlar . bizim gibi yörelerde çok kazandırıyor .