İşte dünyanın en soğuk köyü

13 Şubat 2019 11:23
İşte dünyanın en soğuk köyü

Sibirya sınırlarında bulunan Oymyakon köyünde termometreler soğuktan kırılıyor. Ölçülen hava sıcaklığı eksi 62 derece. Köy, 1920'li yıllarda ren geyiği çobanları için mola yeri olarak kullanılıyordu. Antarktika'da daha düşük dereceler var ancak yerleşim yeri bulunan dünyadaki en soğuk yer Sibirya'daki Oymyakon köyü. İşte dünyanın en soğuk köyünden manzaralar..

(NTV)

Sibirya'daki dünyanın en soğuk köyü unvanlı Oymyakon eksi 62 derece ile rekor tazeledi. Oymyakon'da kış aylarında hava sıcaklığı eksi 52 - eksi 60 derece arasında değişiyor. Oymyakon köyünde 600 kişi yaşıyor. Bir okul ve sağlık kliniğinin bulunduğu köyde ortalama sıcaklık eksi 47 derece olarak ölçülüyor.

Halk kış aylarında elektronik cihazlar ve otomobillerine veda ediyor. At ve sığır etiyle beslenen ve odun yakarak ısınan Oymyakon köylüleri sıcaklığın eksi 15 deceye düştüğü temmuz ayını iple çekiyor.

Yazın bölgeye gelen turistler sayesinde gelirini artıran köylüler böylece civardaki şehirlerden kış için gerekli ihtiyaçlarını satın alabiliyor.Oymyakon'da hava şartları ne kadar kötü olursa olsun köylüler bölgede yaşamaktan memnun olduklarını söylüyor.

Soğuk rekoru Ocak 1973'te ise eksi 65 derece ile kırılmış.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle