İSMİNİ MÜDAVİMLERİNDEN ALAN GERÇEKTE İSİMSİZ İŞLETME: KÖR KAMİL

19 Ağustos 2018 06:00
İSMİNİ MÜDAVİMLERİNDEN ALAN GERÇEKTE İSİMSİZ İŞLETME: KÖR KAMİL

Gastro gezginler olarak bu haftaki lezzet keşfimizde Kör Kamil’deydik. Burasını diğer tüm lezzet duraklarından ayıran çok nezih bir özelliği mevcut. O da işletmenin isminin yer aldığı bir tabelaya sahip olmaması...Köklü geçmişe sahip bu lezzet durağının müdavimleri zaten mekanın ismini tüm Eskişehir’e duyurmuş.. “Kör Kamil”.

SÖYLEŞİ: FERİT OKTAŞ

Sıcacık, samimi karşılaması ve bitmesini hiç istemediğimiz hoş sohbeti ile Naci Bey eşliğinde Kör Kamil’e ziyaretimizi yaptık.

Günü öğle saatlerinde karşılamaya başlayan Kör Kamil için asıl yoğunluk 19:30’dan sonra başlıyor. İlginç olan diğer tüm mekanlar gibi Cuma ve hafta sonunu izleyen yoğunluğun aksine, burada haftanın en yoğun gününün Çarşamba günü olduğunu öğreniyor ve şaşırıyoruz. Bir sonraki güne müşterilerine özenle hazırlanmak için de 00:00’da günü kapatıyor Kör Kamil. Geniş yelpazede birbirinden enfes meze çeşitleri, ana yemekleri ve yılın belirli dönemlerinde özel olarak hazırlanan kelle spesiyali ile lezzet severleri karşılıyor.

KÖR KAMİL”

İşletme sahiplerinden 2.kuşak olarak hizmet vermeye devam eden Naci Bey’den bu derin geçmişe sahip mekanın hikayesini keyifle dinledik.

1936 yılında henüz bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar sınırlı sayıda hizmet veren yerler arasında, Sakarya Caddesi’nde dükkanın açılışını yapıyor Kamil Özcenap. Sonrasında birkaç farklı lokasyona taşınarak hizmet verse de artık Eskişehir halkının samimiyeti ile ona isim vererek seslendiği bir işletme haline dönüşmeyi başarmıştır Kör Kamil. 1961 yılında şimdiki yerine taşınarak 1991 yılına kadar buradaki yerinde devam etmiştir. Naci Bey’in Kör Kamil ile yolunun kesişmesi de 1979 yılında oluyor. Ankara’dan çalışma hayatını Eskişehir’e taşıma kararı alan Naci Bey, kendisini ilaç sektöründen çıkıp bu sektörün içinde bulur. O yıllarda Kör Kamil için Naci Bey artık mekanın tüm süreçlerine hakim başarılı bir işletmeci olmuştur. 1990 yılında vefat eden Kör Kamil’den bu bayrağı devralan Naci Bey, 1991 yılında bina yenilemesinden sonra o gün bugündür mekanda güler yüzlü ekibi ile birlikte hizmet vermektedir. Şunu da söylemeden hikayeyi tamamlamak eksik olur, burada çalışan tüm ekip çalışma hayatlarını da emeklilikle sonlandırıp bir sonraki kadroya öyle devir teslim yapmaktadır. Bu deneyimli kadro ile yolunda ilerleyen Kör Kamil işletmesi Eskişehir halkı için adeta ikinci evleri olma yolunda kanıksanmış köklü bir lezzet durağıdır. Ayrıca sosyal yönüyle yeni insanlar tanımanın, önemli iş görüşmelerinin de kurumsal ortam dışında yapılabilmesine olanak sağlayan yönüyle de var olan bir işletmedir Kör Kamil.

GEZGİNİN YORUMU

Günlük taze meze çeşitlerini tattığımızda hepsinin ayrı ayrı damaklarımızda bir şölene dönüştüğünü söylersek abartmış olmayız. Süzme yoğurtlu semizotu, zeytinyağlı taze fasulye, acılı ezme, ciğer, pilaki, enginar, paçanga böreği meze çeşitleri olarak ziyafete dönüşme noktasında lezzet severleri beklemekte. Özellikle Kars gravyer peyniri ile hazırlanan paçanga böreğini ayrıca çok beğendiğimizi belirtmeliyiz. Ana yemek olarak kavurma, karışık ızgara, köfte, pirzola gibi seçenekleri de mevcut. Buraya özgü kelle yemeği tatmak için ise Ocak-Mart aylarında gelinmesi gerektiğini söyledi Naci Bey. Balıkesir’den özel olarak getirtilen bu özenle hazırlanan lezzet ancak soğuk havalarda tüketilebildiği için bu dönemin atlanmaması gerektiğini de eklemeden geçmeyelim dedik. Yolunuz buraya düşmese de mutlaka yönünüzü Kör Kamil’e çevirip, bu her biri birbirinden kıymetli lezzetleri tatmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

FİYATLARI NASIL?

Mezeler ortalama 11TL

Ana yemekler ( Kuzu şiş, kavurma,pirzola) 30 TL

Köfte 23 TL

NASIL GİDİLİR?

Arifiye Mahallesi, İki Eylül Caddesi, No:23 Odunpazarı/ESKİŞEHİR

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

TRAMVAYDA GASP İDDİASI
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
Eskişehir'de, tramvayda Türkmenistan uyruklu bir kişinin saatini gasbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı.