İSMİNİ MÜDAVİMLERİNDEN ALAN GERÇEKTE İSİMSİZ İŞLETME: KÖR KAMİL

19 Ağustos 2018 06:00
İSMİNİ MÜDAVİMLERİNDEN ALAN GERÇEKTE İSİMSİZ İŞLETME: KÖR KAMİL

Gastro gezginler olarak bu haftaki lezzet keşfimizde Kör Kamil’deydik. Burasını diğer tüm lezzet duraklarından ayıran çok nezih bir özelliği mevcut. O da işletmenin isminin yer aldığı bir tabelaya sahip olmaması...Köklü geçmişe sahip bu lezzet durağının müdavimleri zaten mekanın ismini tüm Eskişehir’e duyurmuş.. “Kör Kamil”.

SÖYLEŞİ: FERİT OKTAŞ

Sıcacık, samimi karşılaması ve bitmesini hiç istemediğimiz hoş sohbeti ile Naci Bey eşliğinde Kör Kamil’e ziyaretimizi yaptık.

Günü öğle saatlerinde karşılamaya başlayan Kör Kamil için asıl yoğunluk 19:30’dan sonra başlıyor. İlginç olan diğer tüm mekanlar gibi Cuma ve hafta sonunu izleyen yoğunluğun aksine, burada haftanın en yoğun gününün Çarşamba günü olduğunu öğreniyor ve şaşırıyoruz. Bir sonraki güne müşterilerine özenle hazırlanmak için de 00:00’da günü kapatıyor Kör Kamil. Geniş yelpazede birbirinden enfes meze çeşitleri, ana yemekleri ve yılın belirli dönemlerinde özel olarak hazırlanan kelle spesiyali ile lezzet severleri karşılıyor.

KÖR KAMİL”

İşletme sahiplerinden 2.kuşak olarak hizmet vermeye devam eden Naci Bey’den bu derin geçmişe sahip mekanın hikayesini keyifle dinledik.

1936 yılında henüz bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar sınırlı sayıda hizmet veren yerler arasında, Sakarya Caddesi’nde dükkanın açılışını yapıyor Kamil Özcenap. Sonrasında birkaç farklı lokasyona taşınarak hizmet verse de artık Eskişehir halkının samimiyeti ile ona isim vererek seslendiği bir işletme haline dönüşmeyi başarmıştır Kör Kamil. 1961 yılında şimdiki yerine taşınarak 1991 yılına kadar buradaki yerinde devam etmiştir. Naci Bey’in Kör Kamil ile yolunun kesişmesi de 1979 yılında oluyor. Ankara’dan çalışma hayatını Eskişehir’e taşıma kararı alan Naci Bey, kendisini ilaç sektöründen çıkıp bu sektörün içinde bulur. O yıllarda Kör Kamil için Naci Bey artık mekanın tüm süreçlerine hakim başarılı bir işletmeci olmuştur. 1990 yılında vefat eden Kör Kamil’den bu bayrağı devralan Naci Bey, 1991 yılında bina yenilemesinden sonra o gün bugündür mekanda güler yüzlü ekibi ile birlikte hizmet vermektedir. Şunu da söylemeden hikayeyi tamamlamak eksik olur, burada çalışan tüm ekip çalışma hayatlarını da emeklilikle sonlandırıp bir sonraki kadroya öyle devir teslim yapmaktadır. Bu deneyimli kadro ile yolunda ilerleyen Kör Kamil işletmesi Eskişehir halkı için adeta ikinci evleri olma yolunda kanıksanmış köklü bir lezzet durağıdır. Ayrıca sosyal yönüyle yeni insanlar tanımanın, önemli iş görüşmelerinin de kurumsal ortam dışında yapılabilmesine olanak sağlayan yönüyle de var olan bir işletmedir Kör Kamil.

GEZGİNİN YORUMU

Günlük taze meze çeşitlerini tattığımızda hepsinin ayrı ayrı damaklarımızda bir şölene dönüştüğünü söylersek abartmış olmayız. Süzme yoğurtlu semizotu, zeytinyağlı taze fasulye, acılı ezme, ciğer, pilaki, enginar, paçanga böreği meze çeşitleri olarak ziyafete dönüşme noktasında lezzet severleri beklemekte. Özellikle Kars gravyer peyniri ile hazırlanan paçanga böreğini ayrıca çok beğendiğimizi belirtmeliyiz. Ana yemek olarak kavurma, karışık ızgara, köfte, pirzola gibi seçenekleri de mevcut. Buraya özgü kelle yemeği tatmak için ise Ocak-Mart aylarında gelinmesi gerektiğini söyledi Naci Bey. Balıkesir’den özel olarak getirtilen bu özenle hazırlanan lezzet ancak soğuk havalarda tüketilebildiği için bu dönemin atlanmaması gerektiğini de eklemeden geçmeyelim dedik. Yolunuz buraya düşmese de mutlaka yönünüzü Kör Kamil’e çevirip, bu her biri birbirinden kıymetli lezzetleri tatmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

FİYATLARI NASIL?

Mezeler ortalama 11TL

Ana yemekler ( Kuzu şiş, kavurma,pirzola) 30 TL

Köfte 23 TL

NASIL GİDİLİR?

Arifiye Mahallesi, İki Eylül Caddesi, No:23 Odunpazarı/ESKİŞEHİR

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
Hasan Tuç Tepebaşı Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adaylığını açıkladı. Tuç "Seçimlerden sonra Tepebaşı'nı herkese kapısı ve gönlü açık yönetim anlayışına kavuşturacağız" dedi.
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın çeşitli kentlerinden Türkiye’ye gelen gazeteciler, Eskişehir’e hayran kaldı. Kent gezisi sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret eden gazeteciler, hayata geçirdiği başarılı projelerden dolayı Başkan Büyükerşen’i tebrik ettiler.
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
Vali Özdemir Çakacak, tüm poliklinikleriyle hasta kabulüne başlayan Eskişehir Şehir Hastanesini gezerek, yapılan çalışmalar hakkında İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge’den bilgi aldı.
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
Odunpazarı Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, hafta sonunda da mesai yapacak. Hizmet almak isteyen vatandaşlar, 09.00-16.00 saatleri arasında vezneleri kullanabilecek.
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından uyuşturucuyla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda yakalanan İran uyruklu uyuşturucu satıcısı adliyeye sevk edildi.
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
Eskişehir'de, bir kadının çantasından yankesicilik yöntemiyle bin 40 lira çaldığı öne sürülen, kadın hükümlü, polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. 
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
Eskişehir'de yaşayan Spinal Muskuler Atrofi (SMA) tip-1 hastası 2,5 yaşındaki Çağan Meriç Demir'in ailesi, Sağlık Bakanlığı tarafından tüm SMA hastalarına ilaç temini için süreç başlatılmasını mutlulukla karşıladı.
ÖRNEK UYGULAMA
ÖRNEK UYGULAMA
Eskişehir'de bir işletme sahibi, sokak hayvanları için mama getiren müşterilerine yüzde 50 indirim yapmasının yanı sıra kafedeki oyun konsollarında biriken paralarla aldığı mamaları, sokak hayvanlarını besleyenlere ücretsiz temin ediyor.
UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda yakalanan 3 şüpheliden biri 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi.