paykasa astropay astropay astropay ankara travesti sakarya travesti istanbul evden eve nakliyat nakliyat fiyatları

İSMİ KADAR 'ŞANSLI' OLAMADI

Son Güncelleme : 21 Temmuz 2018 12:07
İSMİ KADAR 'ŞANSLI' OLAMADI

Eskişehir’de sokağa bırakılan “Şanslı” isimli kedi, yaşadığı kaza sonucu ön patilerini kaybetti.

Ev ortamına alışan hayvanlar, sokağa bırakıldığında adapte olmakta zorlanıyor. Bunun bir örneği geçtiğimiz günlerde Eskişehir’de yaşandı. Sokak yaşamına adapte olamayan evcil kedi “Şanslı”, yaşadığı bir kaza sonucu ön patilerini kaybetti. Bir hayvansever tarafından veterinere ulaştırılan Şanslı, burada tedavi altına alındı. Kedinin fazla miktarda kan kaybı yaşadığı ve patilerinin kopan kısmında yanık oluştuğu ortaya çıktı. İlk belirlemelere göre bir aracın içerisine giren Şanslı’nın, aracın çalışması ile bu kazayı yaşadığı düşünülüyor. Şanslı’nın tedavi sürecinin ardından yine benzer kazalara maruz kalmaması için sıcak bir yuvaya ihtiyacı var. 

"Bu olayın insanlara bir örnek olması umudundayız" 
Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu Başkanı Ece Bilgin, Şanslı'nın yeniden sıcak bir yuvaya kavuşması için çabaladıklarını belirtti. Yaşanan bu durumun insanlara örnek olmasının gerektiğini aktaran Bilgin, "Hayvan Hakları Çalışma Grubumumuzda Emel hanım bizim üyemiz. Kendisi güvenlik görevlisi ve her gün işe giderken rutin olarak sokak canlılarını besler. Bu kediciği de sürekli besleyip, takip ediyormuş. Çünkü bu hayvan evden atılmış. Emel hanım bunu biliyor ve sokakta yaşamasının çok da zor olduğunu tahmin etmiş. Uzun süredir yuva da arıyormuş ama olmamış. O gün yine bu hayvanı beslemeye gitmiş. Her zaman hayvanın bulunduğu yerde görememiş. Yerde bir kan izi görünce şüpheleniyor. İnsanlara sorarak kan izini takip ediyor. Çalıştığı kurumun kaldırımında bu kediyi perişan bir şekilde buluyor. Böyle durumlarda Sempati Hayvan Hastanesi ile temas halinde oluyoruz. Beni aradı ve buraya getirdi. Ama bu arada bu kediyi oralarda kovalayanların olduğunu da görenler oluyor. Hayvan sokakta yaşamaya alışık değil. Son derece ürkek ve bu yüzden kediden köpekten kaçıyor. Ama burada insan faktörü bu hayvanı kaçırıyor. Sonuç olarak görenlerin söylediklerine göre ve tahminlerimize göre orada park edilmiş kamyonların büyük olasılıkla kaçarken içerisine girmiş. Motor çalıştığında da elleri mekanik bir yere takılıyor. İki patisi yaşamını sürdürmekte ona çok engel çektirecek şekilde kopuyor. Tedavisinin ardından bu hayvanın bundan sonraki yaşamını sıcak bir yuvada sürdürebilmesi gerekiyor. Bu olayın da insanlara bir örnek olması umudundayız" dedi. "Evcil hayvanlar kendilerini korumayı bilmiyor" 
Sempati Hayvan Hastanesi'nde Veteriner Hekim olarak görev yapan Kıvanç İnan ise "Hastamızın durumu kritik, ciddi bir travma yaşamış. Her iki ön bacağında da kayıplar var. Yaptığımız ilk muayeneler sonrası mekanik bir travma olduğuna kanaat getirdik. Çok büyük ihtimalle mekanik bir aksam içerisine sıkışmış olabileceğini düşündük. Bacaklardan bir tanesi bilek ekleminin alt kısmından itibaren bütünlüğünü kaybetmiş. Diğer bacakta da yine parmaklar çok ciddi anlamda hasar görmüş. Bunun yanında deri ve kas bütünlüğü bozulmuş durumda. Geldiği zaman genel durumumuz çok iç acıcı değildi. O yüzden ilk olarak genel durumu desteklemeye yönelik bir tedavi protokolü düzenledik. Bölgede oluşabilecek enfeksiyon ve diğer hastalıklara karşı önlem aldık. İlk etapta bölgenin sınırlandırılması bekleniyor. Tedavi süreci önümüzdeki günlerde daha net bir şekilde belli olacak. Mümkün olduğu kadar uzuvların geri kalan kısmını koruma düşüncesindeyiz. Çünkü ilerleyen zamanlarda onun hareketine imkan verecek protez uygulamalarının mümkün olması gerekiyor. Bu can hastanemize geldiği günden beri, insanlara olan yakınlığı hususunda bizim çok çok dikkatimizi çekti. Yani öyle tahmin ediyoruz ki, bu insan elinde yetişmiş bir kedi. Dolayısıyla sokak yaşantısına adapte olması pek mümkün olmuyor. Bu tür travmaların altında da çoğu zaman bu adaptasyon problemi yatıyor. Evet çok severek sahipleniyoruz bu canları ama bizim ricamız her ne sebep olursa olsun bu beraberliği bozmamak gerekiyor. Çünkü bu tür sıkıntılarla hayatlarının bir anında mutlaka karşılaşıyorlar. Çünkü kendilerini korumayı bilmiyorlar" diye konuştu. 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

SOKAK HAYVANLARI ÜŞÜMEYECEK
SOKAK HAYVANLARI ÜŞÜMEYECEK
Eskişehir Kent Konseyi, sokak hayvanlarının barınabilmesi için özel olarak yapılan 5 kulübeyi şehrin belirli noktalarına yerleştirdi.
EĞİTİM SİSTEMİ YETERSİZ
EĞİTİM SİSTEMİ YETERSİZ
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Emek Gençlik Merkezi’nde 16 ayrı branşta açılan atölyeye katılan 440 öğrencinin velisi ile bir araya geldi.
ODUNPAZARI'NDAN YENİ EVLENECEKLERE HEDİYE
ODUNPAZARI'NDAN YENİ EVLENECEKLERE HEDİYE
Evlenecek çiftlere destek olmak isteyen Odunpazarı Belediyesi, çiftlerin en mutlu günlerine mutluluk katmak için talep eden vatandaşlara gelinlik ve damatlık veriyor.
FACİADAN DÖNÜLDÜ
FACİADAN DÖNÜLDÜ
Çevre yolu üzerinde seyir halinde olan şehir içi toplu taşımada kullanılan Büyükşehir Belediyesi'ne ait otobüste yangın çıktı. Otobüste yolcu olmaması olası bir facianın önüne geçti.
ZEHİR TACİRLERİ YARGI ÖNÜNDE
ZEHİR TACİRLERİ YARGI ÖNÜNDE
Eskişehir'de düzenlenen drone destekli uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 5 kişi adliyeye sevk edildi. 
ÇİLEĞİN KİLOSU 16 TL!
ÇİLEĞİN KİLOSU 16 TL!
Yaz aylarının vazgeçilmezlerinden çilek, kış aylarında kilosu 16 liraya da olsa tezgahlarda satılmaya devam ediliyor. 
SİYASETİ GENÇLEŞTİRECEĞİZ
SİYASETİ GENÇLEŞTİRECEĞİZ
Eskişehir Gençlik Kolları Danışma Meclisi Toplantısına katılan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı, “Eskişehir'de siyaseti gençleştireceğiz” dedi. Rahibi Yılmaz Büyükerşen için ise, “Onun adaylığı da yeni kesinleşti. Bende memnun oldum. Hayırlı uğurlu olsun. Henüz yeni başlıyoruz yola. Eskişehir ne yapacak göreceğiz bakalım”
DAĞ BAŞI DEĞİL  71 EVLER!
DAĞ BAŞI DEĞİL 71 EVLER!
Eskişehir'in merkeze yakın mahallelerinden 71 Evler'de büyük mağduriyet yaşanıyor. Yaklaşık 23 bin kişinin yaşadığı mahallenin bazı sokaklarında ne internet çekiyor ne de telefon.
MART SONUNDA BAHAR GELECEK
MART SONUNDA BAHAR GELECEK
CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, ilçe ziyaretlerine İnönü’de devam etti. Jale Nur Süllü yerel seçimlere vurgu yaparak “İnanıyoruz ki Mart'ın sonunda bahar gelecek” dedi.