İSKENDER KEBAPTA 3. KUŞAK FAHRETTİN USTA

29 Mayıs 2016 09:00
İSKENDER KEBAPTA 3. KUŞAK FAHRETTİN USTA

Eskişehir’de soruşturduk ve araştırdık. Tadıyla ünlü Eskişehir’de en iyi İskender Kebap yiyeceğimiz bir mekan olarak Kebapçı Fahrettin’i önerdiler.

SÖYLEŞİ: FERİT OKTAŞ

Türk mutfağının en sevilen yemeklerinin başında kebaplarımızın ayrı bir yeri vardır. Özellikle İskender Döner Kebap, kebapların baş tacıdır adeta. Bursa ilinin meşhur yemeğidir. Bursa ilinde doğan İskender kebap tadıyla ülkemize hatta dünyaya yayılmıştır. 1867 yılında İskender Efendi’nin Türk Mutfağı’na sunduğu bu lezzet günümüzde birçok ustanın elinden müşterilerinin damak zevkine sunulmaktadır. Bir lezzet gezgini olarak Eskişehir’de soruşturduk ve araştırdık. Tadıyla ünlü Eskişehir’de en iyi İskender Kebap yiyeceğimiz bir mekan olarak Kebapçı Fahrettin’i önerdiler.

MÜSLÜM DEMİR - MAHMUT DEMİR - FERİT OKTAŞ

Asarcıklı Caddesi üzerindeki Kebapç Fahrettin’i ziyaret ettik. Sade ve mütevazı bir kebapçı dükkanı burası çevre esnafın ve döner severlerin uğrak yeri lan bu mekana girdiğimizde mis gibi kokan tereyağın kokusu ile karşılanıyorsunuz. 1955 yılında Şuayip Demir tarafından kurulan bu dönerci dükkanı 1986 yılına kadar Yeşil Bursa Kebapçısı olarak biliniyordu. 3. Kuşak Mahmut Demir ile tanışıp 1955 yılından bugüne üç nesildir süren Kebapçılık mesleğinin başarı hikayesini kendisinden dinledik.

NURETTİN DEMİR - FAHRETTİN DEMİR

1955’den Bugüne Kebapçı Fahrettin

Eskişehir’de iki kebapçı Fahrettin var. Biri İskenderi diğeri Balaban kebabıyla meşhur olmuş. Balabancı Fahrettin Ustayı daha önceki yazı dizimizde yer vermiştik. Bu sefer ki yazımızın konusu İskender kebapçısı Fahrettin. Eskiden burasının yakınında kebapçı Mümin de vardı. Daha sonra emekli lup dükkanını kapatmış. Bursa usulü İskender kebap yapan yegane dönerci Fahrettin usta 3. Kuşak olarak aynı çizgide mesleklerini sürdürüyorlar. Üçüncü nesil Mahmut demir, dedesinden devraldıkları bu mesleğinin tarihçesini bize anlattı.

Kurucu dede Şuayip Demir aslen Rumeli kökenli Arnavut bir ailenin çocuğu. Balkan Savaşı yıllarında ailecek Anadolu’ya göç etmek zorunda kalıyorlar. Dede Şuayip Demir ve ailesi önceleri Bursa’ya geliyorlar. Bursa’da genç yaşta “İskender Döner” işine giren Şuayip dede mesleğin ustalığını öğreniyor. Daha sonra Eskişehir’e ailesiyle yerleşiyorlar. Ve 1955 yılında eski otogarın karşısında Yeşil Bursa Kebapçısı ismiyle kendi işyerini açıyor.

Oğulları Fahrettin ve Nurettin’i de yanına alan Şuayip Demir kısa zamanda lezzetli döner kebapları ile Eskişehir’de meşhur oluyor. Şuayip Demir’in vefatı sonrası oğulları Fahrettin ve Nurettin kardeşler, aynı çizgide baba mesleğini sürdürüyorlar. Ancak dükkanın adı Fahrettin Usta olarak değişiyor. Daha sonra 3. Nesil olarak Mahmut, Müslim ve Ahmet, dedelerinin mesleğini bugünde aynı lezzet ve kalite de müşterilerini memnun etmek için birlikte çalışıp devam ettiriyorlar.

NASIL GİDİLİR?

Kurtuluş, Asarcıklı Cd. No : 64-Odunpazarı/Eskişehir

Tel : 0.222. 234 46 63 - Servis saatleri : 10.00-18.00 arası.

Yakın yerlere paket servisi vardır.

FİYATLARI NASIL ?

Yoğurtlu İskender döner : 15 TL.

Sade Döner : 10 TL.

Köfte : 10 TL.

Yoğurtlu Köfte : 15 TL.

Üzüm Şırası : 3 TL.

Tatlı . 3 TL.

GEZGİNİN YORUMU :

Eğer İskender döner kebap canınız çektiyse Bursa’ya kadar gitmenize hiç gerek yok. Eskişehir merkezine yakın kolayca bulacağınız bir yerdedir Kebapçı Fahrettin. 40 kişi kapasiteli mütevazı ve tertemiz bir dönerci dükkanı burası tercihiniz önce İskender olsun. Görüntü gerçekten iştah açıcı. Porsiyonu doyurucu. Bursa’da keçi kremasından yaptırılan tereyağın mis gibi kokusu ise harika. Süt danasının özel yerinden özenle seçilmiş etinin ilk lokmasında her yerinizi lezzet dalgası çarpıyor sanki. Eti, tereyağı, yoğurdu ve sosuyla enfes bir ziyafet sunuyor buranın iskenderi. Ayrıca İnegöl usulü köftesini de çok başarılı buldum. Birçok ünlü İnegöl köftecisinden daha leziz geldi bana. Enfes lezzetleri ile verdiğiniz parayı fazlasıyla hak ediyor Fahrettin Kebap…

Yorumlar (6) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

genç

30 Mayıs 2016 19:21
hocam öğrenciye göre pahalı mekan uygun fiyatlı bir yerleri tanıtsanız birazda

Gezgin

31 Mayıs 2016 01:12
Genç arkadaşım, Pahallı mekanları tanıttığımı yazmışsın. Önceden yazdığım otuz lezzet mekanı okumamışsınız herhalde. Gayet uygun fiyatları olan esnaf lokantalarına fazlasıyla yer verdim.Özellikle öğrenci kardeşlerimizin yemek ihtiyaçlarını hem leziz hem de sağlıklı ve besleyici olan esnaf lokantalarından karşılamaları için özellikle seçtiğim lezzet mekanlarını çoğunlukla tanıttım.Üstelik gayet makul fiyatları ile mükemmel karınlarını doyuracakları taze sulu yemekleri ancak bu esnaf lokantaların da bulabilirler.Fastfood'lar da veya pizzacı da karnınızı doyurmak için vereceğiniz parayla esnaf lokantaların da iki kişi karnını doyurabilir.Fiyat değerlendirmesi yaparken kime göre veya nereye göre diyerek araştırıp karşılaştırmak gerekir.Örnek verirsek Eskişehir'de 15 tl ye yediğiniz aynı kalite ve lezzette İskender döneri Bursa'da,İstanbul ve Ankara'da iki kat fiyatla yiyebiliyorsunuz ancak.Genç arkadaşım, daha önce tanıttığım uygun fiyatlı lokantaları yazmıştım Sakarya Gazetesi'nin arşivin de Şöyleşi sayfasından bulup okuduğun da bana hak vereceksin.Esen kalın...

NİLÜFER KAKLIKKAYA AYDIN

30 Mayıs 2016 07:45
Herkeze tavsiye ederim.Lezzet , güven ve sağlık arıyorsanız doğru adrestesiniz.....

Artist

01 Temmuz 2017 19:03
Çok güzel

Mustafa Şimşek

17 Haziran 2016 11:38
Sevgili Gezgin, sayende Eskişehir'de bilmediğimiz lezzetlere öğrendim. Öğrenirken de kendimden utandım. Yıllardır Eskişehirdeyim Fahretttini denememişim. İlk fırsatta gideceğim. Teşekkürler.

Ceylan

30 Mayıs 2016 12:21
Bir efsanedir Fahrettin. Bence köftesi , İskenderinden bir adım önde.
İŞTE ALDIĞI CEZA
İŞTE ALDIĞI CEZA
Eskişehir’de 2013 yılında 17 yaşındaki bir kızın yanağını ısıran ve darp eden şahsa 3 yıl hapis cezası verildi. 
AKIL ALMAZ BİR AÇIKLAMA
AKIL ALMAZ BİR AÇIKLAMA
CHP İl Başkanı Rabia Akman, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan'ın tramvaylara zam konusunda yaptığı açıklamayı eleştirdi. Akman “Açıklamayı anlamak mümkün değil” dedi.
BÜYÜKERŞEN İLK 10'DA
BÜYÜKERŞEN İLK 10'DA
Bilgi Toplama Merkezi, Yerel Gündem Araştırması yaparak vatandaşa “Yaşadığınız ilçe ve büyükşehir belediye başkanlarını başarılı buluyor musunuz?” diye sordu. Listede Büyükerşen de yer aldı.
SONU SEKA'YA BENZEMESİN
SONU SEKA'YA BENZEMESİN
Eskişehir Kazım Taşkent Şeker Fabrikası 2018-2019 üretim dönemi kampanya açılış törenine katılan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, özelleştirilen 15 şeker fabrikasının akıbetinin SEKA’ya benzememesi çağrısında bulundu.
KÖYLÜLER İSYAN ETTİ
KÖYLÜLER İSYAN ETTİ
Mahmudiye'nin Doğanca Köyü'nde vakıf arazisi olan meranın bir şirkete kiralanmasına köylüler tepki gösterdi. Mera alanında kazı yapmaya gelen ekipler çalışmalarını jandarma eşliğinde yaptı.
ŞEKER FABRİKALARI ÇOK ÖNEMLİ
ŞEKER FABRİKALARI ÇOK ÖNEMLİ
Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’nın 2018-2019 Yılı Pancar Alım ve Şeker Üretim İşleme döneminin açılışı düzenlenen törenle yapıldı.
OKULDA SİYASET OLMAZ
OKULDA SİYASET OLMAZ
Eğitim İş Şube Başakanı Abdülkadir Önder AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan'ın okulları ziyaret etmesine tepki gösterdi. Önder “Okullar siyaset dışında tutulmalı” dedi.
ESKİŞEHİR'DE USTURA DEHŞETİ
ESKİŞEHİR'DE USTURA DEHŞETİ
Eskişehir'de, usturayla kendisini yaralayan şahıs, polis ekiplerinin müdahalesiyle etkisiz hale getirilip hastaneye kaldırıldı. 
TRAMVAY ALTINDA CAN PAZARI
TRAMVAY ALTINDA CAN PAZARI
Eskişehir'de yolun karşısına geçerken tramvayın çarpması sonucu 1 kişi yaralandı. Tramvayın altına kalan genç, çevredeki vatandaşların yardımıyla kurtarıldı.