İSKENDER KEBAPTA 3. KUŞAK FAHRETTİN USTA

29 Mayıs 2016 09:00
İSKENDER KEBAPTA 3. KUŞAK FAHRETTİN USTA

Eskişehir’de soruşturduk ve araştırdık. Tadıyla ünlü Eskişehir’de en iyi İskender Kebap yiyeceğimiz bir mekan olarak Kebapçı Fahrettin’i önerdiler.

SÖYLEŞİ: FERİT OKTAŞ

Türk mutfağının en sevilen yemeklerinin başında kebaplarımızın ayrı bir yeri vardır. Özellikle İskender Döner Kebap, kebapların baş tacıdır adeta. Bursa ilinin meşhur yemeğidir. Bursa ilinde doğan İskender kebap tadıyla ülkemize hatta dünyaya yayılmıştır. 1867 yılında İskender Efendi’nin Türk Mutfağı’na sunduğu bu lezzet günümüzde birçok ustanın elinden müşterilerinin damak zevkine sunulmaktadır. Bir lezzet gezgini olarak Eskişehir’de soruşturduk ve araştırdık. Tadıyla ünlü Eskişehir’de en iyi İskender Kebap yiyeceğimiz bir mekan olarak Kebapçı Fahrettin’i önerdiler.

MÜSLÜM DEMİR - MAHMUT DEMİR - FERİT OKTAŞ

Asarcıklı Caddesi üzerindeki Kebapç Fahrettin’i ziyaret ettik. Sade ve mütevazı bir kebapçı dükkanı burası çevre esnafın ve döner severlerin uğrak yeri lan bu mekana girdiğimizde mis gibi kokan tereyağın kokusu ile karşılanıyorsunuz. 1955 yılında Şuayip Demir tarafından kurulan bu dönerci dükkanı 1986 yılına kadar Yeşil Bursa Kebapçısı olarak biliniyordu. 3. Kuşak Mahmut Demir ile tanışıp 1955 yılından bugüne üç nesildir süren Kebapçılık mesleğinin başarı hikayesini kendisinden dinledik.

NURETTİN DEMİR - FAHRETTİN DEMİR

1955’den Bugüne Kebapçı Fahrettin

Eskişehir’de iki kebapçı Fahrettin var. Biri İskenderi diğeri Balaban kebabıyla meşhur olmuş. Balabancı Fahrettin Ustayı daha önceki yazı dizimizde yer vermiştik. Bu sefer ki yazımızın konusu İskender kebapçısı Fahrettin. Eskiden burasının yakınında kebapçı Mümin de vardı. Daha sonra emekli lup dükkanını kapatmış. Bursa usulü İskender kebap yapan yegane dönerci Fahrettin usta 3. Kuşak olarak aynı çizgide mesleklerini sürdürüyorlar. Üçüncü nesil Mahmut demir, dedesinden devraldıkları bu mesleğinin tarihçesini bize anlattı.

Kurucu dede Şuayip Demir aslen Rumeli kökenli Arnavut bir ailenin çocuğu. Balkan Savaşı yıllarında ailecek Anadolu’ya göç etmek zorunda kalıyorlar. Dede Şuayip Demir ve ailesi önceleri Bursa’ya geliyorlar. Bursa’da genç yaşta “İskender Döner” işine giren Şuayip dede mesleğin ustalığını öğreniyor. Daha sonra Eskişehir’e ailesiyle yerleşiyorlar. Ve 1955 yılında eski otogarın karşısında Yeşil Bursa Kebapçısı ismiyle kendi işyerini açıyor.

Oğulları Fahrettin ve Nurettin’i de yanına alan Şuayip Demir kısa zamanda lezzetli döner kebapları ile Eskişehir’de meşhur oluyor. Şuayip Demir’in vefatı sonrası oğulları Fahrettin ve Nurettin kardeşler, aynı çizgide baba mesleğini sürdürüyorlar. Ancak dükkanın adı Fahrettin Usta olarak değişiyor. Daha sonra 3. Nesil olarak Mahmut, Müslim ve Ahmet, dedelerinin mesleğini bugünde aynı lezzet ve kalite de müşterilerini memnun etmek için birlikte çalışıp devam ettiriyorlar.

NASIL GİDİLİR?

Kurtuluş, Asarcıklı Cd. No : 64-Odunpazarı/Eskişehir

Tel : 0.222. 234 46 63 - Servis saatleri : 10.00-18.00 arası.

Yakın yerlere paket servisi vardır.

FİYATLARI NASIL ?

Yoğurtlu İskender döner : 15 TL.

Sade Döner : 10 TL.

Köfte : 10 TL.

Yoğurtlu Köfte : 15 TL.

Üzüm Şırası : 3 TL.

Tatlı . 3 TL.

GEZGİNİN YORUMU :

Eğer İskender döner kebap canınız çektiyse Bursa’ya kadar gitmenize hiç gerek yok. Eskişehir merkezine yakın kolayca bulacağınız bir yerdedir Kebapçı Fahrettin. 40 kişi kapasiteli mütevazı ve tertemiz bir dönerci dükkanı burası tercihiniz önce İskender olsun. Görüntü gerçekten iştah açıcı. Porsiyonu doyurucu. Bursa’da keçi kremasından yaptırılan tereyağın mis gibi kokusu ise harika. Süt danasının özel yerinden özenle seçilmiş etinin ilk lokmasında her yerinizi lezzet dalgası çarpıyor sanki. Eti, tereyağı, yoğurdu ve sosuyla enfes bir ziyafet sunuyor buranın iskenderi. Ayrıca İnegöl usulü köftesini de çok başarılı buldum. Birçok ünlü İnegöl köftecisinden daha leziz geldi bana. Enfes lezzetleri ile verdiğiniz parayı fazlasıyla hak ediyor Fahrettin Kebap…

Yorumlar (6) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

genç

30 Mayıs 2016 19:21
hocam öğrenciye göre pahalı mekan uygun fiyatlı bir yerleri tanıtsanız birazda

Gezgin

31 Mayıs 2016 01:12
Genç arkadaşım, Pahallı mekanları tanıttığımı yazmışsın. Önceden yazdığım otuz lezzet mekanı okumamışsınız herhalde. Gayet uygun fiyatları olan esnaf lokantalarına fazlasıyla yer verdim.Özellikle öğrenci kardeşlerimizin yemek ihtiyaçlarını hem leziz hem de sağlıklı ve besleyici olan esnaf lokantalarından karşılamaları için özellikle seçtiğim lezzet mekanlarını çoğunlukla tanıttım.Üstelik gayet makul fiyatları ile mükemmel karınlarını doyuracakları taze sulu yemekleri ancak bu esnaf lokantaların da bulabilirler.Fastfood'lar da veya pizzacı da karnınızı doyurmak için vereceğiniz parayla esnaf lokantaların da iki kişi karnını doyurabilir.Fiyat değerlendirmesi yaparken kime göre veya nereye göre diyerek araştırıp karşılaştırmak gerekir.Örnek verirsek Eskişehir'de 15 tl ye yediğiniz aynı kalite ve lezzette İskender döneri Bursa'da,İstanbul ve Ankara'da iki kat fiyatla yiyebiliyorsunuz ancak.Genç arkadaşım, daha önce tanıttığım uygun fiyatlı lokantaları yazmıştım Sakarya Gazetesi'nin arşivin de Şöyleşi sayfasından bulup okuduğun da bana hak vereceksin.Esen kalın...

NİLÜFER KAKLIKKAYA AYDIN

30 Mayıs 2016 07:45
Herkeze tavsiye ederim.Lezzet , güven ve sağlık arıyorsanız doğru adrestesiniz.....

Artist

01 Temmuz 2017 19:03
Çok güzel

Mustafa Şimşek

17 Haziran 2016 11:38
Sevgili Gezgin, sayende Eskişehir'de bilmediğimiz lezzetlere öğrendim. Öğrenirken de kendimden utandım. Yıllardır Eskişehirdeyim Fahretttini denememişim. İlk fırsatta gideceğim. Teşekkürler.

Ceylan

30 Mayıs 2016 12:21
Bir efsanedir Fahrettin. Bence köftesi , İskenderinden bir adım önde.