İŞ BARIŞI BOZULUYOR

26 Ekim 2017 11:59
İŞ BARIŞI BOZULUYOR

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, performans değerlendirme formlarının öğretmenlere doldurtulmaya başlandığını hatırlatarak bu uygulamayı kabul etmediklerini söyledi.

Alkan, yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), uyguladığı politikalarla okulları birer ‘ticari şirket’ gibi yönetmek, eğitim emekçilerinin daha fazla çalıştırılmasını sağlamak amacıyla performans değerlendirme formları hazırladığını anlattı. Eskişehir dahil 12 ilde başlatılmış ve MEBSİS üzerinden performans değerlendirme formları öğretmenlere doldurtulmaya başlandığını belirten Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan konuyla ilgili açıklaması şöyle:“Kamusal bir hizmet olması gereken eğitimin tüm süreçlerinde ‘piyasanın’ kurallarını işletmeye çalışan, eğitimde nitelik değil, mal üretiminde geçerli olan ‘kalite’ için çırpınan tamamen siyasallaşmış kadroların performans değerlendirme uygulaması ile ne kadar ‘bilimsel’ ve ‘objektif’ hareket edeceği, geçmiş uygulamalarına bakıldığında apaçık ortadadır. Eğitim Sen, eğitimde neden performans değerlendirmenin yapılamayacağını defalarca kamuoyu ile paylaşmıştır. Merkez Yürütme Kurulumuz, MEB tarafından pilot uygulaması yapılan performans değerlendirme formlarının; Öğretmenlerin birbirine karşı güvensizliği arttırıp iş barışını bozacağı, öğretmenlerin performansının ölçülmesinin objektif kriterlerinin olmaması, öğretmenlerin güvencesiz çalışmasının önünü açacağı ve iş güvencesinin altını fiilen boşaltacağı vb nedenlerle doldurulmaması yönünde karar almıştır. Öğretmenlere performans değerlendirmesi adı altında puan verilmesi ve bu puanların değerlendirme ölçütü olarak kullanılacak olması, eğitimde yeni çatışmaların ortaya çıkmasına neden olacaktır. MEB’in asıl hedefi, öğretmenlerin performansını ölçmek bahanesiyle, eğitimde güvencesiz istihdam uygulamalarını yaygınlaştırmak, uzun vadede eğitim emekçilerinin sınırlı iş güvencesini tamamen ortadan kaldırmaktır."

Yorumlar (4) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Aras

26 Ekim 2017 19:10
Bu ülkede özel okulda okumuyorsan veya yurtdışına gidip okumuyorsan hiç birşey olmaz

öğretmenler zayıf

26 Ekim 2017 13:03
ilim eğitim hangi dönemde iyidiki şimdi olsun , öğretmenleri sıkı denetimden geçirmek lazım . başı boş bırakılmamalı .

Mistik

26 Ekim 2017 12:14
Eğitim diye birşey kalmadı. Iki yılda bir bakan değişti, değişmeye devam ediyor. Okuma yazma zaten bir şekilde öğreniliyor. Ilimden, bilimden, çağdaş laik bir eğitim öğretimden uzak müfredat ile hangi öğretmenin ne performansına bakacaksınız. Genel ortalama başarılarında çocuklar yerlerde sürünüyor, hala sistem, sınav, öğretmen performansı ile uğraşıyorsunuz. Öğretmenleri öğrencileriyle başbaşa bırakın ve Cumhuriyet çocuklarının geleceği ile oynamayın lütfen.

kenan

27 Ekim 2017 01:45
bir öğretmeniz derdi ki öğretmenin ne kadar iyi ise o kadar iyi olabilirsin. işi gücü maaş tatil düşünen bunlarla bu eğitim sisteminden bir sonuç beklemeyin. Sorun bakalım bu beye geçen yaz tatilinde kendini daha iyi öğretmen olabilmek için kaç tane kitap okuyarak geliştirmiş. günde ne kadar okuyor..
BÜYÜKERŞEN'E SALDIRI DAVASINDA KARAR VERİLDİ
BÜYÜKERŞEN'E SALDIRI DAVASINDA KARAR VERİLDİ
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e yumruklu saldırıda bulunulduğu ve silah çekildiği iddiasıyla açılan davada karar açıklandı. 
ÖZÜR DİLEMELİ İSTİFA ETMELİ
ÖZÜR DİLEMELİ İSTİFA ETMELİ
ADD Başkanı Azmi Kerman, Diyanet İşleri Başkanının 9 Kasım'da Kadir Mısıroğlu'nu ziyaret etmesine sert tepki gösterdi. "Başkan derhal özür dilemeli ve istifa etmeli" dedi.
TERMİK SANTRALDE FLAŞ GELİŞME
TERMİK SANTRALDE FLAŞ GELİŞME
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen alpu'ya yapıulması planlanan termik santral ile ilgili önemli bir iddiada bulundu. Santralin ihaleye çıkılmadan Çinlilere yaptırılacağı yönünde haberler olduğunu belirtti.
KAN DONDURAN İTİRAFLAR
KAN DONDURAN İTİRAFLAR
Eskişehir'de, bir kadına tecavüz edildiği gerekçesiyle işlenen cinayet davasında 4 sanığın yargılanmasına başlandı. 
 CUMHURBAŞKANINA  HAKARETE TUTUKLAMA
CUMHURBAŞKANINA HAKARETE TUTUKLAMA
Eskişehir'de, sosyal paylaşım hesaplarından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği öne sürülen kişi tutuklandı.
KAÇAK İÇKİ BASKINI
KAÇAK İÇKİ BASKINI
Eskişehir'de, 122 litre kaçak içki ele geçirildi.  
PALMİYELER KALDIRILIYOR
PALMİYELER KALDIRILIYOR
Eskişehir'de, yaz mevsiminde kentin caddelerini ve parklarını süsleyen palmiye ağaçları ile zakkumlar, havaların soğumasıyla toplanarak bakım için seralara götürüldü.
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
ESKİŞEHİR'DE FETÖ OPERASYONU
Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik düzenlenen operasyonda 1 şüpheli gözaltına alındı.
DRİFT YAPTI CEZAYI YEDİ
DRİFT YAPTI CEZAYI YEDİ
Eskişehir'de, alkollü kullandığı aracıyla drift yaptığı belirlenen sürücüye toplam 9 bin 521 lira ceza uygulandı.