İran'da dans videosu yayınlayan genç kıza gözaltı

Son Güncelleme : 09 Temmuz 2018 15:07
İran'da dans videosu yayınlayan genç kıza gözaltı

İran'da dans ederken çekilmiş videosunu sosyal medyada paylaştığı için gözaltına alınan genç kadına destek çığ gibi büyüdü. Sosyal medya kullanıcıları "dans etmek suç değildir" başlığı altında paylaşımlarda bulunuyor.

İran'da protestoların ardı arkası kesilmiyor. İran halkı sadece sokakta değil sosyal medyada da yasaklara meydan okuyor.

Medeh Hocebri adlı genç bir kadın dans ederken çekilmiş görüntüsünü sosyal medyada yayınladı. İran'da toplum içinde erkeklerle dans etmek yasak. Kadınların örtünmesi de zorunlu.

Hocebri'nin tesettürsüz videosu yetkilileri harekete geçirdi. Sosyal medyada dans videosunu yayınladığı gerekçesiyle genç kadın geçen hafta gözaltına alındı.

Gözaltı kararına sosyal medya üzerinden büyük tepki geldi. Genç kadının binlerce takipçisi videolar ve mesajlar paylaştı. Twitter'da "dans etmek suç değildir" başlığıyla paylaşımlar yapıldı.

İranlı blog yazarı Hüseyin Ronahi çarpıcı bir mesaj verdi. Ronahi, "Dünyanın başka herhangi bir yerinde, insanlara, çocuk istismarcıları ve diğerleri serbestken 17-18 yaşındaki kızların dansları, mutlulukları, güzellikleri nedeniyle gözaltına alındığını söylediğinizde gülerler" yazdı.

İranlı bir başka Twitter kullanıcısı, "Yetkililer mutluluğumuzu yok edemeyeceklerini gördükleri için Medeh gibi gençleri gözaltına alarak yok etmeyi umuyorlar" paylaşımında bulundu.

İran'da daha önce de dans ettiği için tutuklanan kadınlar oldu. 2014'te altı genç kadına, sosyal medyada dans videosu paylaştıkları için bir yıl hapis ve 91 kırbaç cezası verildi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda yakalanan 3 şüpheliden biri 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi.
YAKIT HIRSIZLARI TUTUKLANDI
YAKIT HIRSIZLARI TUTUKLANDI
Park halindeki araçlardan yakıt çaldıkları iddiasıyla adliyeye sevk edilen 4 şüpheli tutuklandı.
REKTÖR ÇOMAKLI MARDİN'DE
REKTÖR ÇOMAKLI MARDİN'DE
Anadolu Üniversitesi Rektörü Şafak Ertan Çomaklı, Mardin’de bir dizi ziyaretlerde bulundu.
GÖZ ARDI EDİLMESİNLER
GÖZ ARDI EDİLMESİNLER
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon toplantısında eşi cezaevinde olan kadınların ve ailelerin birçok sorunla mücadele etmek zorunda bırakıldığını söyledi.
BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda hayata geçirdiği alt yapı ve üst yapı çalışmaları nedeniyle Danişment, Kızılcaören, Yakakayı, Gündüzler ve Beyazaltın Mahalle sakinleri Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.
HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt Eskişehir Malatyalılar Derneği’ni ziyaret etti.
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
Eskişehir İl Jandarma Komutanlığınca, eski bir tuğla fabrikasına kumar operasyonu düzenlendi. Gerçekleşen operasyonda 3 kişi gözaltına alınırken, 74 kişiye 259'ar lira ceza kesildi. 
SAĞLIKSIZ EKMEKLERE EL KONULDU
SAĞLIKSIZ EKMEKLERE EL KONULDU
Eskişehir’de, açıkta uygunsuz bir şekilde satışı yapılan toplam 59 ekmeğe zabıta ekipleri el koyup imha etti. 
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
Eskişehir’de, doğuştan hidrosefali hastası olan 2 yaşındaki Azra bebek, ameliyat masraflarının karşılanması için yardım ellerinin uzanmasını bekliyor.