İran'da dans videosu yayınlayan genç kıza gözaltı

Son Güncelleme : 09 Temmuz 2018 15:07
İran'da dans videosu yayınlayan genç kıza gözaltı

İran'da dans ederken çekilmiş videosunu sosyal medyada paylaştığı için gözaltına alınan genç kadına destek çığ gibi büyüdü. Sosyal medya kullanıcıları "dans etmek suç değildir" başlığı altında paylaşımlarda bulunuyor.

İran'da protestoların ardı arkası kesilmiyor. İran halkı sadece sokakta değil sosyal medyada da yasaklara meydan okuyor.

Medeh Hocebri adlı genç bir kadın dans ederken çekilmiş görüntüsünü sosyal medyada yayınladı. İran'da toplum içinde erkeklerle dans etmek yasak. Kadınların örtünmesi de zorunlu.

Hocebri'nin tesettürsüz videosu yetkilileri harekete geçirdi. Sosyal medyada dans videosunu yayınladığı gerekçesiyle genç kadın geçen hafta gözaltına alındı.

Gözaltı kararına sosyal medya üzerinden büyük tepki geldi. Genç kadının binlerce takipçisi videolar ve mesajlar paylaştı. Twitter'da "dans etmek suç değildir" başlığıyla paylaşımlar yapıldı.

İranlı blog yazarı Hüseyin Ronahi çarpıcı bir mesaj verdi. Ronahi, "Dünyanın başka herhangi bir yerinde, insanlara, çocuk istismarcıları ve diğerleri serbestken 17-18 yaşındaki kızların dansları, mutlulukları, güzellikleri nedeniyle gözaltına alındığını söylediğinizde gülerler" yazdı.

İranlı bir başka Twitter kullanıcısı, "Yetkililer mutluluğumuzu yok edemeyeceklerini gördükleri için Medeh gibi gençleri gözaltına alarak yok etmeyi umuyorlar" paylaşımında bulundu.

İran'da daha önce de dans ettiği için tutuklanan kadınlar oldu. 2014'te altı genç kadına, sosyal medyada dans videosu paylaştıkları için bir yıl hapis ve 91 kırbaç cezası verildi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 1 çocuk öldü, 6 kişi yaralandı. 
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
Vatandaşların duygularını sömüren dilencinin üzerinden tam 620 lira çıktı.
SARICAKAYA'DA  PALMİYE GÜZELLİĞİ
SARICAKAYA'DA PALMİYE GÜZELLİĞİ
Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesine giren vatandaşları palmiye ağaçları karşılıyor.
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğünce 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde düzenlenen, bazı genel sağlık hizmetlerinin ücretsiz olarak verildiği Halk Sağlığı Sokağı etkinliğine vatandaşların ilgisi büyük oldu.
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ  SAVUNULMALI
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ SAVUNULMALI
Eğit – Der Eskişehir Şubesi eğitim öğretim yılının başlamasının ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube Başkanı Emin Dağlı, Laik eğitim sisteminin savunulması gerektiğini söyledi.
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED Eskişehir Şube Başkanı İlyas Küçükcan yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Küçükcan "Nitelikli-işlevsel bir eğitim sistemi için, Köy Enstitüleri deneyiminden yararlanılmalı" dedi.
KERBELA ANILDI
KERBELA ANILDI
Odunpazarı Belediyesi, Aleviler için kutsal olan Muharrem Ayı nedeniyle Sahra-i Kerbela Yas-ı Matem etkinliği düzenledi.
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
Geçen sene zihinsel engelli çocuğu ile birlikte savaştan kaçarak Irak’tan gelen Türkmen annenin yokluk içinde yaşadığını tespit eden Eskişehir Havacılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği, ailenin evine yaklaşık 15 bin liralık eşya bağışladı.
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.