İMAM HATİP OKULLARI ÖRNEK MODEL

Son Güncelleme : 13 Ekim 2017 17:10
İMAM HATİP OKULLARI ÖRNEK MODEL

Eskişehir İmam Hatip Okulları Derneği Başkanı Mustafa Özkan, Müslümanların dünya çapında iz bırakan ilmi çabalarının en önemli yansımalarından birini oluşturan İmam Hatip Okullarının, ülkenin değişim ve dönüşümünde stratejik hamlelerini gerçekleştirdiğini ve bundan sonra da gerçekleştireceğini söyledi.

Özkan, İmam Hatip Liselerinin kuruluş yıl dönümü nedeniyle Sarar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde yaptığı konuşmada, Anadolu'nun manevi ve kültürel zenginliğiyle, ilmi ve maneviyatı birlikte yoğuran medeniyet hamurunun en müstesna temsilcileri olan i̇mam hatip okullarının temelinin, yaklaşık bir asır önce atıldığını anımsattı. 1913'te imam hatip yetiştirilmek üzere açılan medreselerin imam hatip liselerinin ilk temelini oluşturduğunu ifade eden Özkan, şunları söyledi: "Daha sonra da imam hatip okulları, 13 Ekim 1951'de bütün engellemelere rağmen İstanbul başta olmak üzere 7 ilde yeniden açılmaya başladı. Maneviyatından uzaklaştırılmak istenen milletin talebi ve ısrarlı mücadelesiyle i̇mam hatip okulları büyüdü ve bu okullardan mezun olan milletin evlatları, aldıkları vazifeleri hakkıyla yerine getiren büyük değerler olarak ülkemize önemli hizmetlerde bulundu. Müslümanların dünya çapında iz bırakan ilmi çabalarının en önemli yansımalarından birini oluşturan i̇mam hatip okulları, ülkemizin değişim ve dönüşümünde stratejik hamlelerini gerçekleştirmiş ve bundan sonra da gerçekleştirecektir. Bir asrı geride bırakan bu birikim, önümüzdeki zamanlarda da hem içinde bulunduğu topluluğa hem de örnek bir model oluşuyla insanlığa ciddi katkılar sunmanın yanı sıra İslam'ın doğru bir şekilde öğretildiği ve samimi bir şekilde yaşandığı ortamlar oluşturmaya devam edecektir." Özkan, 104. yılını kutladıkları i̇mam hatip okullarının, kendi medeniyet köklerinin yanı sıra inanç ve değerleri konusunda herhangi bir mahcubiyet duymayan, düşünce, fikir ve inançlarını onurla ifade eden, kendinden emin, kararlı ve donanımlı bir neslin yetişmesi için her daim var olacağını bildirdi.

Yorumlar (4) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

M ı st ı k

13 Ekim 2017 12:55
Okulların var oluşu, geçmişi önemli değil bence. Önemli olan başarı yüzdesi, bilgi donanımı. Sınav sonuçlarında öğrenciler çok başarısız. Konuşulması gereken konu bu olmalı.

honlu

13 Ekim 2017 16:10
imam hatip okullarından mezun olanların imam, müezzin... olmaları gerekirken bunlar doktor, avukat, kaymakam, vali... oluyorlarsa bu ülkenin dünyanın bilmem kaçıncı büyük bilmemnesi olacağını bekleyenler boşe beklemesinler

mustafa

13 Ekim 2017 17:13
Müslümanların dünya çapında iz bırakan ilmi çabalarının en önemli yansımalarından birini oluşturan i̇mam hatip okulları imiş.))

vatandaş

13 Ekim 2017 17:11
Bu dönemde imam hatip mezunlarının ne olduklarını çok iyi gördük. Gelişmiş ülkeler, ülkelerindeki imam hatip okulları sayesinde kalkınmışlardır.:)
VATANDAŞ DÜŞÜK  MODELLİ ARAÇ ALIYOR
VATANDAŞ DÜŞÜK MODELLİ ARAÇ ALIYOR
Son aylarda yaşanan kur artışlarının ekonomik dalgalanmalara neden olmasından dolayı vatandaşlar sıfır kilometre araç almak yerine düşük modelli araçlara göz dikti.
ODUNPAZARI  AŞURE DAĞITTI
ODUNPAZARI AŞURE DAĞITTI
Odunpazarı Belediyesi, Muharrem Ayı nedeniyle Reşadiye Cami, Çarşı Cami ve Tarihi Bölge’de yer alan Kurşunlu Külliyesi önünde Cuma Namazı Çıkışı’nda aşure dağıttı.
KRİZ YOKSULA YÜKLENDİ
KRİZ YOKSULA YÜKLENDİ
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Beylikovalılar Derneği’ni ziyaret etti. Çakırözer hükümetin önceki gün açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nı eleştirerek, “Krizin yükünü yoksulun sırtına yüklediler. Bu programda daha fazla işsizlik, daha fazla yoksulluk, daha fazla zam var” dedi.
KAÇAK SİGARA  OPERASYONU
KAÇAK SİGARA OPERASYONU
Eskişehir'de pilos ekipleri tarafından bir iş yerine düzenlenen operasyonda 233 paket kaçak sigara ve 1 adet kuru sıkı tabanca ele geçirdi.
GENÇLER İŞ DÜNYASINA HAZIRLANACAK
GENÇLER İŞ DÜNYASINA HAZIRLANACAK
TOBB Eskişehir İl Kadın Girişimciler Kurulu ve Genç Başarı Eğitim Vakfı, geleceğin girişimcilerini yetiştirmek için protokol imzaladı.
DOĞANÇAYIR YOLU  ASFALTLANDI
DOĞANÇAYIR YOLU ASFALTLANDI
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler sorumluluklarında bulunan mahalle yollarında asfalt kaplama çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.
ALZHEİMER HASTALARI UNUTULMADI
ALZHEİMER HASTALARI UNUTULMADI
Tepebaşı Belediyesi tarafından 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla alzheimer hastaları için eğlence programı düzenlendi.
İNCE'DEN BÜYÜKERŞEN'E MESAJ
İNCE'DEN BÜYÜKERŞEN'E MESAJ
24 Haziran seçimlerinde CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, Başkan Büyükerşen'e yerel seçimler konusunda iddia edildiği gibi bir rapor hazırlatmadığını söyledi.
 ESKİŞEHİR'İ  ALACAĞIZ
ESKİŞEHİR'İ ALACAĞIZ
Yerel seçimlerde yeni belediyeler kazanmak isteyen CHP'de hareketlilik başladı. Eskişehir'in kaybedileceği iddiası hakkında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun "Eskişehir'i kesin alacağız" dedi.