İMAM HATİP OKULLARI ÖRNEK MODEL

Son Güncelleme : 13 Ekim 2017 17:10
İMAM HATİP OKULLARI ÖRNEK MODEL

Eskişehir İmam Hatip Okulları Derneği Başkanı Mustafa Özkan, Müslümanların dünya çapında iz bırakan ilmi çabalarının en önemli yansımalarından birini oluşturan İmam Hatip Okullarının, ülkenin değişim ve dönüşümünde stratejik hamlelerini gerçekleştirdiğini ve bundan sonra da gerçekleştireceğini söyledi.

Özkan, İmam Hatip Liselerinin kuruluş yıl dönümü nedeniyle Sarar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde yaptığı konuşmada, Anadolu'nun manevi ve kültürel zenginliğiyle, ilmi ve maneviyatı birlikte yoğuran medeniyet hamurunun en müstesna temsilcileri olan i̇mam hatip okullarının temelinin, yaklaşık bir asır önce atıldığını anımsattı. 1913'te imam hatip yetiştirilmek üzere açılan medreselerin imam hatip liselerinin ilk temelini oluşturduğunu ifade eden Özkan, şunları söyledi: "Daha sonra da imam hatip okulları, 13 Ekim 1951'de bütün engellemelere rağmen İstanbul başta olmak üzere 7 ilde yeniden açılmaya başladı. Maneviyatından uzaklaştırılmak istenen milletin talebi ve ısrarlı mücadelesiyle i̇mam hatip okulları büyüdü ve bu okullardan mezun olan milletin evlatları, aldıkları vazifeleri hakkıyla yerine getiren büyük değerler olarak ülkemize önemli hizmetlerde bulundu. Müslümanların dünya çapında iz bırakan ilmi çabalarının en önemli yansımalarından birini oluşturan i̇mam hatip okulları, ülkemizin değişim ve dönüşümünde stratejik hamlelerini gerçekleştirmiş ve bundan sonra da gerçekleştirecektir. Bir asrı geride bırakan bu birikim, önümüzdeki zamanlarda da hem içinde bulunduğu topluluğa hem de örnek bir model oluşuyla insanlığa ciddi katkılar sunmanın yanı sıra İslam'ın doğru bir şekilde öğretildiği ve samimi bir şekilde yaşandığı ortamlar oluşturmaya devam edecektir." Özkan, 104. yılını kutladıkları i̇mam hatip okullarının, kendi medeniyet köklerinin yanı sıra inanç ve değerleri konusunda herhangi bir mahcubiyet duymayan, düşünce, fikir ve inançlarını onurla ifade eden, kendinden emin, kararlı ve donanımlı bir neslin yetişmesi için her daim var olacağını bildirdi.

Yorumlar (4) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

M ı st ı k

13 Ekim 2017 12:55
Okulların var oluşu, geçmişi önemli değil bence. Önemli olan başarı yüzdesi, bilgi donanımı. Sınav sonuçlarında öğrenciler çok başarısız. Konuşulması gereken konu bu olmalı.

honlu

13 Ekim 2017 16:10
imam hatip okullarından mezun olanların imam, müezzin... olmaları gerekirken bunlar doktor, avukat, kaymakam, vali... oluyorlarsa bu ülkenin dünyanın bilmem kaçıncı büyük bilmemnesi olacağını bekleyenler boşe beklemesinler

mustafa

13 Ekim 2017 17:13
Müslümanların dünya çapında iz bırakan ilmi çabalarının en önemli yansımalarından birini oluşturan i̇mam hatip okulları imiş.))

vatandaş

13 Ekim 2017 17:11
Bu dönemde imam hatip mezunlarının ne olduklarını çok iyi gördük. Gelişmiş ülkeler, ülkelerindeki imam hatip okulları sayesinde kalkınmışlardır.:)
UYUŞTURUCU OPERASYONU
UYUŞTURUCU OPERASYONU
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği uyuşturucu operasyonunda yakalanan 3 şüpheliden biri 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçundan adliyeye sevk edildi.
YAKIT HIRSIZLARI TUTUKLANDI
YAKIT HIRSIZLARI TUTUKLANDI
Park halindeki araçlardan yakıt çaldıkları iddiasıyla adliyeye sevk edilen 4 şüpheli tutuklandı.
REKTÖR ÇOMAKLI MARDİN'DE
REKTÖR ÇOMAKLI MARDİN'DE
Anadolu Üniversitesi Rektörü Şafak Ertan Çomaklı, Mardin’de bir dizi ziyaretlerde bulundu.
GÖZ ARDI EDİLMESİNLER
GÖZ ARDI EDİLMESİNLER
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon toplantısında eşi cezaevinde olan kadınların ve ailelerin birçok sorunla mücadele etmek zorunda bırakıldığını söyledi.
BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda hayata geçirdiği alt yapı ve üst yapı çalışmaları nedeniyle Danişment, Kızılcaören, Yakakayı, Gündüzler ve Beyazaltın Mahalle sakinleri Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.
HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
HEMŞEHRİ DERNEKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt Eskişehir Malatyalılar Derneği’ni ziyaret etti.
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
TUĞLA FABRİKASINA TOMBALA BASKINI
Eskişehir İl Jandarma Komutanlığınca, eski bir tuğla fabrikasına kumar operasyonu düzenlendi. Gerçekleşen operasyonda 3 kişi gözaltına alınırken, 74 kişiye 259'ar lira ceza kesildi. 
SAĞLIKSIZ EKMEKLERE EL KONULDU
SAĞLIKSIZ EKMEKLERE EL KONULDU
Eskişehir’de, açıkta uygunsuz bir şekilde satışı yapılan toplam 59 ekmeğe zabıta ekipleri el koyup imha etti. 
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
MİNİK AZRA YARDIM BEKLİYOR
Eskişehir’de, doğuştan hidrosefali hastası olan 2 yaşındaki Azra bebek, ameliyat masraflarının karşılanması için yardım ellerinin uzanmasını bekliyor.