İLKLERE İMZA ATAN ÇORBACI : FEŞMEKAN ÇORBACI MÜNÜR

30 Ekim 2018 11:03
İLKLERE İMZA ATAN ÇORBACI : FEŞMEKAN ÇORBACI MÜNÜR

SÖYLEŞİ FERİT OKTAŞ: Anadolu mutfağından günümüze, her neslin vazgeçilmezi olmayı başaran çorbaların bizim kültürümüzde yeri ayrıdır. Özellikle kış mevsiminde içimizi ısıtan bir kap sıcak çorbanın kutsallığı bizler için paha biçilmezdir.

Lezzet peşindeki yolculuğumuzda biz gastro gezginler bu hafta; hem meşhur çorbaları ile ünlü, hem de her hafta değişen konsept ev yemekleri ile tanınan Çorbacı Münür’deydik. Samimi ve güler yüzlü karşılamaları ile Münür Bey ve eşi Sahide Hanım’ın karşılamaları ile mekana ziyaretimizi gerçekleştirdik. Sabahın ilk ışıkları ile 06:00’da günü karşılayan Çorbacı Münür, akşam 21:00’e kadar birbirinden lezzetli çorbaları ve ev yemekleri ile lezzet severlere hizmet vermektedir.

ÇORBACI MÜNİR

Dolu dolu geçirilen 53 yıllık çalışma hayatını ve işletmenin hikayesini Münür Bey’in kendisinden dinledik. 16 yaşında memleketi Sivrihisar’dan İstanbul’a çalışmak için yola çıkması ile başlıyor Münür Bey’in hikayesi. Baba Muzaffer’i ikna ettikten sonra İstanbul’da 3 yıl, Yalova’da da 2 yıl büyük otellerin mutfaklarında çalışarak aşçılık deneyimlerine başlangıç yapmıştır. Askerlik dolayısı ile ara verdikten sonra edindiği mutfak bilgilerini de yanına alıp Sivrihisar’a kesin dönüşünü yapar Münür Bey. O yıllarda Kıbrıs Harekatı sonrasında tekrar askere çağrılır ve Sivrihisar askeri birliğine 19 yıl aşçı olarak hizmet verir. Kendi işletmesini 1992 yılında açar ve o yıllarda sadece özel günlerde evlerde yapılan bamya çorbasını restoranına taşır. 2015 yılına kadar Sivrihisar’da, sonrasında da şu an hizmet verdiği işletmesinde faaliyet göstermektedir. Eşi Sahide Hanım’ın hazırladığı birbirinden lezzetli farklı çorba çeşitleri ile de dikkat çekmektedir. Ayrıca Türkiye’de ördek çorbasını ilk olarak menüsünde barındıran ender bir işletmedir.

GEZGİNİN YORUMU

Meşhur ördek çorbası ve bamya çorbalarının enfes kokuları eşliğinde tadımımıza başladık. Özel olarak servis edilen lezzetli kuru fasulyesini ayrıca çok beğendik. Üzerine kendi çiftliklerinden getirdikleri sütten hazırladıkları sütlacı da lezzetle tattık. Sivrihisar ve Emirdağ mutfaklarına özgü Çalmak dolma, işkembe dolması, ciğer sarma ve patlıcan bastı gibi değişik lezzetleri ayrıca tatmak için buraya mutlaka gelinmeli. Ayrıca yanında manda sütünden hazırlanan enfes yoğurdu yemeyi de ihmal etmeyin deriz biz.

FİYATLARI NASIL ?

Çorbalar ortalama 10 TL

Et yemekleri 20 TL

Sebze yemekleri ortalama 10-15 TL

Tatlılar ortalama 6 TL

NASIL GİDİLİR?

İstiklal, Şair Fuzuli Caddesi 26010 Odunpazarı –Telefon: 0222 230 35 35

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ali

04 Kasım 2018 18:44
şimdi eskişehirde iyi çorbacı yok iddaya girerim nerde eski lezzetler kalmadı
O YOL ULAŞIMA KAPANDI
O YOL ULAŞIMA KAPANDI
Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Eskişehir-Bozüyük karayolunun Bozüyük istikameti ulaşıma kapandı.
ÜNİVERSİTEDE KARTOPU SAVAŞI
ÜNİVERSİTEDE KARTOPU SAVAŞI
Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, öğrencilerle kartopu oynadı. 
ESKİŞEHİR'DE FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ
ESKİŞEHİR'DE FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ
Eskişehir’de etkili olan kar yağışı nedeniyle bir aracın üzerine ağaç devrildi. Olay sırasında araç içinde kimsenin olmaması sebebi ile kaza maddi hasarla atlatıldı. 
ESKİŞEHİR'DE OKULLAR TATİL
ESKİŞEHİR'DE OKULLAR TATİL
Kar yağışı dolayısıyla yarın okullar tatil.
SAKALLI'DAN CHP'YE ZİYARET
SAKALLI'DAN CHP'YE ZİYARET
AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Burhan Sakallı, CHP İl Başkanı Abdülkadir Adar’ı makamında ziyaret etti.
ESKİ BİNA KAYGI YARATIYOR
ESKİ BİNA KAYGI YARATIYOR
CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Eskişehir İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge’yi ziyaret etti. Süllü, Deliklitaş Mahallesi’nde atıl olarak duran Verem Savaş Dispanseri’nin eski hizmet binasının güvenlik açısından kaygı yarattığını belirtti.
ODUNPAZARI BİRLİKTE GÜZEL
ODUNPAZARI BİRLİKTE GÜZEL
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt Eskişehir’de yaşayan Bayburtlular ile buluştu. Odunpazarı’nda bulunan Eskişehir Bayburtlular Derneğini ziyaret eden Kurt, Bayburtlular ile 31 Martta yapılacak yerel seçimlere kadar birçok konuda sohbet etti.
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir’de meydana gelen trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti. 
SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ
SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ
AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı, Eskişehir'in bir çok sorununun olduğunu ve bu sorunların çözülemeyecek sorunlar olmadığını söyledi.