İLKLERE İMZA ATAN ÇORBACI : FEŞMEKAN ÇORBACI MÜNÜR

30 Ekim 2018 11:03
İLKLERE İMZA ATAN ÇORBACI : FEŞMEKAN ÇORBACI MÜNÜR

SÖYLEŞİ FERİT OKTAŞ: Anadolu mutfağından günümüze, her neslin vazgeçilmezi olmayı başaran çorbaların bizim kültürümüzde yeri ayrıdır. Özellikle kış mevsiminde içimizi ısıtan bir kap sıcak çorbanın kutsallığı bizler için paha biçilmezdir.

Lezzet peşindeki yolculuğumuzda biz gastro gezginler bu hafta; hem meşhur çorbaları ile ünlü, hem de her hafta değişen konsept ev yemekleri ile tanınan Çorbacı Münür’deydik. Samimi ve güler yüzlü karşılamaları ile Münür Bey ve eşi Sahide Hanım’ın karşılamaları ile mekana ziyaretimizi gerçekleştirdik. Sabahın ilk ışıkları ile 06:00’da günü karşılayan Çorbacı Münür, akşam 21:00’e kadar birbirinden lezzetli çorbaları ve ev yemekleri ile lezzet severlere hizmet vermektedir.

ÇORBACI MÜNİR

Dolu dolu geçirilen 53 yıllık çalışma hayatını ve işletmenin hikayesini Münür Bey’in kendisinden dinledik. 16 yaşında memleketi Sivrihisar’dan İstanbul’a çalışmak için yola çıkması ile başlıyor Münür Bey’in hikayesi. Baba Muzaffer’i ikna ettikten sonra İstanbul’da 3 yıl, Yalova’da da 2 yıl büyük otellerin mutfaklarında çalışarak aşçılık deneyimlerine başlangıç yapmıştır. Askerlik dolayısı ile ara verdikten sonra edindiği mutfak bilgilerini de yanına alıp Sivrihisar’a kesin dönüşünü yapar Münür Bey. O yıllarda Kıbrıs Harekatı sonrasında tekrar askere çağrılır ve Sivrihisar askeri birliğine 19 yıl aşçı olarak hizmet verir. Kendi işletmesini 1992 yılında açar ve o yıllarda sadece özel günlerde evlerde yapılan bamya çorbasını restoranına taşır. 2015 yılına kadar Sivrihisar’da, sonrasında da şu an hizmet verdiği işletmesinde faaliyet göstermektedir. Eşi Sahide Hanım’ın hazırladığı birbirinden lezzetli farklı çorba çeşitleri ile de dikkat çekmektedir. Ayrıca Türkiye’de ördek çorbasını ilk olarak menüsünde barındıran ender bir işletmedir.

GEZGİNİN YORUMU

Meşhur ördek çorbası ve bamya çorbalarının enfes kokuları eşliğinde tadımımıza başladık. Özel olarak servis edilen lezzetli kuru fasulyesini ayrıca çok beğendik. Üzerine kendi çiftliklerinden getirdikleri sütten hazırladıkları sütlacı da lezzetle tattık. Sivrihisar ve Emirdağ mutfaklarına özgü Çalmak dolma, işkembe dolması, ciğer sarma ve patlıcan bastı gibi değişik lezzetleri ayrıca tatmak için buraya mutlaka gelinmeli. Ayrıca yanında manda sütünden hazırlanan enfes yoğurdu yemeyi de ihmal etmeyin deriz biz.

FİYATLARI NASIL ?

Çorbalar ortalama 10 TL

Et yemekleri 20 TL

Sebze yemekleri ortalama 10-15 TL

Tatlılar ortalama 6 TL

NASIL GİDİLİR?

İstiklal, Şair Fuzuli Caddesi 26010 Odunpazarı –Telefon: 0222 230 35 35

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ali

04 Kasım 2018 18:44
şimdi eskişehirde iyi çorbacı yok iddaya girerim nerde eski lezzetler kalmadı
GÜNAY: HAN'I ALACAĞIZ
GÜNAY: HAN'I ALACAĞIZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, ilçe ziyaretlerine ve buralarda gerçekleştirdiği istişare toplantılarına Han ile devam etti.
GELECEĞİMİZ İÇİN  ÜRETMEK ZORUNDAYIZ
GELECEĞİMİZ İÇİN ÜRETMEK ZORUNDAYIZ
EOSB Başkanı Nadir Küpeli, “Geleceğimiz için üretmek zorundayız. Üretimi de siz gençler yapacak, geleceğimiz siz gençlerin elinde” dedi.
MAHMUDİYELİLER  ATA'NIN HUZURUNDA
MAHMUDİYELİLER ATA'NIN HUZURUNDA
Mahmudiye Belediyesi tarafından Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin 80. yıl dönümü dolayısıyla, Anıtkabir özel ziyareti düzenlendi.
BAKAN'DAN YÜKSEK HIZLI TREN CEVABI
BAKAN'DAN YÜKSEK HIZLI TREN CEVABI
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın Kütahya, Eskişehir, Afyonkarahisar Yüksek Hızlı Tren hattı projesinin hangi aşamada olduğunu ve projenin ne zaman hayata geçeceğine dair sorduğu soruya yanıt verdi.
MİNİKLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
MİNİKLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
Özel Çağdaş Okulları 3. sınıf öğrencileri, Okul Müdürü Berrin Kalyoncuoğlu ve Sınıf Öğretmeni Olyar Kaya ile birlikte Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında Eskişehir LÖSEV’i ziyaret ettiler.
AVUKAT KIZINI KURYE YAPMIŞ
AVUKAT KIZINI KURYE YAPMIŞ
Eskişehir'de FETÖ üyeliği suçundan hükümlü iş adamı Yalçın E.'nin koğuş arkadaşının, aynı suçtan tutuklu eşine yargıyı yanıltmak için kaleme aldığı mektubu avukat kızı Büşra Nur Ç. aracılığıyla ulaştırdığı belirlenince haklarında dava açıldı.
SEYİTGAZİ'DE GİZEMLİ TEPE
SEYİTGAZİ'DE GİZEMLİ TEPE
Seyitgazi ilçesine bağlı Doğançayır Mahallesi’nde yaşayan köylüler, Osmanlı döneminde meydana gelen bir savaşta düşman askerleri tarafından öldürülen 40 erkek ve 40 kızın mezarlarının bulunduğu köyün en yüksek tepesine 40 Oğlan 40 Kız verildiğini anlattılar. 
ERENKÖY'DE KORKUTAN YANGIN
ERENKÖY'DE KORKUTAN YANGIN
Eskişehir’de 3 katlı bir binanın çatı katında meydana gelen yangın minareden görüntülendi. Eskişehir İtfaiye ekiplerinin müdahale ettiği olayda, yanan çatı neredeyse kül oldu.
ZEHİR TACİRLERİ YARGI ÖNÜNDE
ZEHİR TACİRLERİ YARGI ÖNÜNDE
Eskişehir’de düzenlenen ve 26 kişinin gözaltına alındığı uyuşturucu operasyonda, 7 şüpheli adliyeye sevk edildi.