İLK SİNYALDEN BU YANA 25 YIL!

Son Güncelleme : 25 Kasım 2016 22:11
İLK SİNYALDEN  BU YANA 25 YIL!

Kuruluşunun 25. yılında Kanal 26'nın kurucuları Yaşar Abacı ve İlhan Yalçın ile bir araya geldik. Geirde kalan 25 yılı değerlendirdik. Ve geleceğin medyasını da...

Çeyrek asır 25 yıl...
Bir kurum için çeyrek asır 25 yıl olmuyor. Eskişehir'in kimliği ile özdeşleşen kurumlardan biri olan Kanal 26...
Onların çeyrek asrı 26 yıl sürüyor.
Geri sayıma başlamışlar. 25. yılını kutlayan Kanal 26, gazetelere verdiği ilanlarında "Şehrin kimliğine bir kala" başlığını kullanarak, "Yaşayacağın o en anlamlı ana bir vardır bazen" diyor. Bir yıl sonra, Kanal 26 için "Eskişehir yılı"
Kanal 26'nın kurucuları ve yöneticileri Yaşar Abacı ve ilhan Yalçın ile bir kez daha bir araya geldik.Yıllar öncesine, daha Kanal 26 kurulmadığı günlere gittik. Medya sektörüne el atmadan önce ne yapıyorlardı?
İlhan Yalçın medya sektörü öncesini şöyle antalıyor:
-1980'li yıllarda benim Sakarya Caddesi'nde, Yaşar'ın da Doktorlar Caddesi'nde butiği vardı. Biz her hafta istanbul'a gidip ortak mal alımı yapıp paylaşarak butiklerimizde satıyorduk. Yani toptan mal almanın ajantajını kullanıyorduk.
O sırada Yaşar Abacı söze giriyor:
-Her ikimizin de gözlemleri kuvetliydi senin anlayacağın?
İlhan Yalçın, anlatmayı sürdürüyor:
-1988 yılında üniversitedeki bitirme projemi tamamladım. Gece 02.00 otobüsüyle İstanbul'dan dönerken Topkapı'da Dinarsu Fabrikası işçilerine yaptığı halı sahadaki futbol maçından esinlenerek ilk kez Eskişehir'de halı saha kurdum...
Yaşar Abacı ise ilk işini şöyle anlatıyor:
-1989 yılında AEG bayiliği alarak beyaz eşya işine girdim. O sırada babam vefat etti. Ilhan'da mühendis olarak soba fabrikasında işe başlamıştı. Ama bana da yardımcı oluyordu. Yollar ayrılmıyor, sizin anlayacağınız.
Ilhan Yalçın anlatmaya devam ediyor:
-Yaşar'la beyaz eşya mağazasında otururken Raksın halojenli ısıtıcısından esinlenip hem radyan hem de elektrikli soba imalatı fikri ilk kez ortaya çıktı. Ve hemen kalıplarını yapıp imalatına başladık. İmalatımızı yaptığımız sobaları pazarlayarak kamyon kamyon satışını gerçekleştirdik. Satış rakamımız 3 bini bulmuştu. Yine o dönem ilk defa yaptığımız doğalgaz sobası projesiyle Kalkınma Bankası'ndan düşük faizli kredi almaya hak kazandık.

Gazetemizin Koordinatörü Ali Baş, Yaşar Abacı ve İlhan Yalçın ile görüştü

------------------------------------

GELECEK YERELDE!

Kanal 26'nın kuruluş fikrini İlhan Yalçın ve Yaşar Abacı birlikte anlatıyor:
-1992 yılında TRT'nin dışında Özel TV olarak sadece Star TV, Kanal 6 ve kurulmakta olan HBB TV vardı. İstanbul'a gidip stüdyoları gezdik. Burada HBB'nin kuruculuğunu yapan Rudnik Kramer isimli Alman mühendisle tanışıp, televizyonculuğun teknik alt yapısı hakkında bilgiler aldı. Ama aldığımız en önemli bilgi "Gelecek yerelde" demesiydi.
İtalya'ya gittik, Berlesconi stüdyolarını gezdik. En son Ankara'da TRT'ye giderken kuracağımız kanalın adını Polatlı yakınlarında Kanal 26 olarak belirledik.

İLK SİNYAL

-Eskişehir'in ikinci yüksek tepesi olan Sulukaraağaç köyünden arazi alıp verici istasyonumuzu kurduk.
-26 Kasım 1992 tarihinde ilk yayın sinyalini Eskişehirlilerle buluşturduk.
Fönde Es-Es marşı eşliğinde Kanal 26'nın logosu vardı.


--------------

ÇABUK TÜKETİLİYOR, ÜRETKENLİK ŞART!

Kanal 26, son yıllarda şu sloganı kullanıyor: "Eskişehir'in dünyaya açılan penceresi" Sloganın içi dolu dolu. Kanal 26'nın yayın ağı oldukça genişleti. Eskişehir'in en bilinen markaları arasında yerini aldı. Eskişehir'de Ulusal kanallarında yer aldığı en çok izlenenler listesinde ilk sıralarda bulunuyor?
Peki başka neler var, neler hedefleniyor, Yaşar Abacı özetledi:
-Bu yıl Anadolu Üniversitesi Basın sponsorluğuna imza atıp Anadolu Üniversitesi Voleybol ve Hentbol maçlarını canlı olarak yayınlamaktayız. Kıbrıs Genç TV ilk kez kardeş televizyon protokolu imzaladık. Yayıncılık 24 saat durmadan devam eden bir sektör. Yapılan programlar ve prodüksiyonlar çok çabuk tüketilmektedir. Bu yüzden devamlı üretken olmak durumundayız.

EMEK, ZEKA , HEYECAN!

Türkiye 15 Temmuz'da büyük bir darbe girişimi atlattı. Kanal 26 sanırım Demokrasi mitinglerinde sürekli canlı yayındaydı. Ilhan Yalçın'a bu açıdan medyanın önemini sordum:
-Medyanın ne kadar önemli olduğu 4. güç olduğu 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında bir kez daha ortaya çıktı. Onun için iyi ki bu televizyonu kurmuşuz. Bu işin sermayesinde emek var. Zeka var. Heyecan var. Araştırma ruhu var. Inanç var. Benlik yok, bizlik var. Ortaklık var. Ekip çalışması var en önemlisi de sabır var.

----------------

25 YILDA
DEĞİŞMEYENLER!

*Kurulduğumuzdan bu yana Eskişehir sevgisinden, milli değerlerden, Vatan ve bayrak sevgisinden, Genel ahlak kurallarından, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına olan saygısından ödün vermedik. Bundan sonra da vermeyeceğiz. İlk günkü heyecanla Atatürk ve Cumhuriyete bağlı yayıncılığımızla yola devam ediyoruz.
*Geride kalan 25 yılda binlerce program, haber ve yayın gerçekleştirdik. Bizlere katkı veren programcılarımıza, gazeteci dostlarımıza teşekkür ediyoruz.
*Kanal 26 Televizyonu şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada haksızlığın, hukuksuzluğun, yanlışın karşısında olup, haklının yanında ve sesini duyurmak isteyen sessiz çoğunlukların sesi, nefesi olmaya devam edecek.
*Eskişehirlilerden aldığı destekle her geçen gün kendini yenileyen Kanal 26 Televizyonu yayınlarına başladığı ilk günkü heyecanla Eskişehirlilerin gözü, kulağı ve nefesi olmaya bundan sonra da devam edecek.
*Kanal 26 Haber olsun diye değil, haberdar olun diye çalıştı.
*Bu şehrin değerlerinden ilham aldı.
*Geride kalan 25 yılda yaptığımız gibi bundan sonra da insana dair ne varsa, biz de varız.


-----------------------------

KANAL 26'NIN KİLOMETRE TAŞLARI

-Eskişehir'in ilk özel televizyon kanalı Kanal 26, 26 Kasım 1992'de kuruldu...
-Eskişehir'de ilk canlı yayını yapan televizyon kanalı oldu.
-26 Mayıs 2011'de Kablolu TV'de yer aldı.
-2 Temmuz 2012'de Eskişehir'in uydu yayını yapan ilk televizyonu oldu.
-2016 yılında Digitürk ve D-Smart 226. kanaldan yayın yapmaya başladı.
-Kanal 26 halen Eskişehir'in bilinen 10 markası arasında yer alıyor.
--------------------

İLHAN YALÇIN KİMDİR?

1964 yılında Eskişehir'de doğdu. Öğrenim hayatını Eskişehir'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi Endüstri Mühen­disliği bölümü mezunu. Evli ve bir çocuk babası. Eğitimim hayatını sürdürürken aynı zamanda ticaretin de içinde oldu. Yalçın'ın sporcu kimliğim de var. Uzun süre voleybol oynadı ve Türkiye genelinde dereceleri var.

YAŞAR ABACI KİMDİR?

1962 yılında Eskişehir'de doğdu. İlk ve orta öğrenimimi Anka­ra'da tamamlad. Daha sonra babasının mesleği nedeniyle eskişehir'e döndü. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu. Babası esnaf olduğu için çocuk denebilecek yaşlardan bu yana ticaretin içinde oldu. Evli ve bir çocuk babası.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Volkan göktaş

15 Ocak 2017 13:24
Öncelikle mrb sizden bir ricam olucak eskisehirimizin en büyük en çok okunan gazetesisiniz sizden ricam bu söyleşi hemen hemen 1 aya yakındır burada duruyor yada 3 hafta yada daha fazla lütfen 1gunden fazla tutmayın buralarda inanın sizin için daha iyi olucak aynı şeyleri burada görmek istemiyorum gördüğüm zaman o kadar okumaktan vazgeçer duruma geliyorum daha güncel daha yeni söyleşiler haberler görmek isterim kendi adıma böyle düşünüyorum ve bence diğer okurlarda böyle düşünüyordur teşekkür ederim

izleyici

26 Aralık 2016 06:37
tebrik ederiz. bide programlarınız kaliteli olsa. bu şehirde iki üniversite var ve siz bundan yararlanmıyorsunuz ve de amatör bir zhniyette yayıncılık yapıyorsunuz. halka sıradan program izletmeyin.

EsEs

01 Şubat 2017 20:27
Daha güzel günlere...başarılar Kanal26