İKNA GEZİLERİNDE ŞARK KURNAZLIĞI

Son Güncelleme : 06 Mart 2018 09:03
İKNA GEZİLERİNDE  ŞARK KURNAZLIĞI

Çan'da yer alan kömürlü termik santrale yapılan ikna gezileri öncesi, göz boyamak için çalışmalar yapıldığı ortaya çıktı. Gezilerden günler önce santraldeki çalışmanın durdurulduğu, santralin çevresinin günlerce yıkandığını öğrenildi.

Tarlalar yolsuz kaldı

Bölge halkından İsmail Yavuz, “Buraya bir ziyaretçi gelecek olduğu zaman önceden haber alıyorlar. Her yeri yıkıyorlar. Termiği günlerce çalıştırmıyorlar. Gelenlere kül sahalarını göstermiyorlar. Yine günlerdir santral çalışmıyor. Bu santral yüzünden yolu olan tarlalar yolsuz kaldı. Uzak yollardan dolaşıyoruz. Aldığımız paraların yarısını bizden geri aldılar türlü yollarla. Kesinlikle kurdurmayın termik santral" dedi.

Filtreleri kapatıyorlar

Yavuz şöyle devam etti: "Özellikle rüzgarlı havalarda filtreler çalışmıyor, akşamları da kıpkırmızı duman çıkıyor bacalardan. TÜBİTAK havadaki zararları gazları ölçmek için alet getiriyor. En kuytu, uzak yere koyuyorlar. İnsanın aklıyla alay etmek gibi bir şey bu. Bol bol toz, duman var burada başka bir şey yok. Tarlasını verenler işe alınacak diye kanun çıkardılar bunu bile uygulamadılar."

****************

ALPU'NUN VERİMLİ

OVALARI BÖYLE OLACAK

Sakarya Gazetesi, Çan'da bulunan termik santralin kül depolama alanlarını görüntüleri. Daha önceden yeşillik olan külün depolandığı alanlar, şimdi ise çorak topraklara dönüşmüş durumda.Eskişehir'e termik santral kurulduğu takdirde, Alpu'nun verimli tarım arazileri de bu hale dönüşme tehlikesi ile karşı karşıya kalacak.

ÇAN Termik Santral Kül Depolama Sahası 

Yorumlar (21) / Onay bekleyen (2)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Bahtiyar

06 Mart 2018 08:38
Eskişehir Durma Hergün protesto et bu cinayeti Çocuklar Ölmesin Alpu Ovası ölmesin Lületaşı Ölmesin Güneş Küle doğmasın Emperyalistler ve onun işbirlikçileri Alpu ovasında yok olsunlar

Necmi çalış

06 Mart 2018 10:06
Yeni nesil santraller diye geziyorsunuz da hangi teknoloji carbon emisyonunu sıfır a indirmiş hangi teknoloji sülfür gazını yok etmiş otomotiv sektörü milyar dolar harcıyor. Biraz mantıklı olalım koyun olma efsane ol

cemal

06 Mart 2018 15:51
Kıra, yıka, döke, tahrip ederek, yok ederek, el yordamıyla, bilgisizce, güya kalkınma çabaları..! Tarım'ı bitti. Hayvancılık bitti. Hayat pahalılığı aldı başını gitti. Benzin, mazot, gaz fiyatları tavan yaptı. Okullar da eğitim-öğretim bitti. Bahçesiz apartman liseler geldi. Öğrenciyle öğretmen karşılıklı sigara içiyor. Disiplin yok oldu. Öğretmen öğrenciden korkar oldu. Biraz parası olan özel okul açtı. Sınıfta kalma yok. Mezun olana iş yok. Oküs-poküs ile bu iş olmuyor! Minare kılıfa sığmıyor! Sıkışınca dış güçler saçmalığını da kimse yutmuyor..!

Sağlık

06 Mart 2018 11:30
Bunlar alışık insanın canı ile malı ile oynamaya göz dikmeye o zaman şöyle yapsınlar kursunlar termik santrali gelsinler yanında ev yapıp otursunlar bakalım oturacaklarmı o zaman görelim adamlar haklıymış diyelim ama nerde sıkar

alii

06 Mart 2018 14:02
kesinlikle eskişehire kurulmasın lanet bir şey

CEMAL

06 Mart 2018 09:30
şark kurnazlığı . bir ziyaretci geleceği zaman işciler elinde fırça kova bütün bu tarla tokat baştan aşağı sabunlu suyla yıkanıyor . ayrıca ağaçlar ve yaprakları tek tek yıkanıp kurulanıyor . bu eski nazi döneminin propaganda kasetlerinden alınmış insanları bir yöne yönlendirmek için yapılmış . beyin yıkama yöntemi . BUNLARIN KAFALARI HİTLER DÖNEMİNDE KALMIŞ .

Sevgi yildirim

06 Mart 2018 22:14
Bu proje parti meselesi degil kesinlikle Topragimizin suyumuzun havamizin zehirlenme meselesi Tarim bitecek hayvancilik bitecek havadan zehir soluyacagiz Avrupa bu teknojileri cokdan terkediyor Almanyada gunes olmamasina ragmen -/60 ni gunes enerjisinden uretiyor dogaya hicbir zarari yok Turkiyede gunes daha cok daha cok uretebiliriz hemde en ucuz enerji Ruzgarimiz ruzgar enerjisinden uretiliyor Neden oradaki koylu topraklarindan cikmak zorunda kalacaklar gelip sehirlerde ucuz taseron isci mi olacaksiniz o da yok Suriyelilerin artik hersey Somada binlerce Zeytin agacini kesip Komur ocaginda calismaya zorladilar sora hepsi orada oldu Cunku Zeytinleri varken komur ocaginda kimse calismiyormus O nedenle sahip cikalim kurdurmayalim

Es es

07 Mart 2018 03:52
Termik santral İSTEMİYORUZ yeter artık...

Ben

07 Mart 2018 00:52
Termik santralı savunanlar,hemen arsa alın onun yanından,ev yapıp oturun,nasıl olsa çok para kazanacaksınız,size bir şey olmaz ancak kazanacağınızı sandığınız o paraları doktor ve ilaç parası olarak harcarsınız.

Ahmet Arıtürk

15 Mart 2018 08:03
Çan'da yaşayanlar çocuklarının alerjik sıkıntıları astım problemleri olduğunu, oradan ayrılınca kendiliğinden geçtiğini söylüyorlar. Denetim olamayacaksa, -ki demek ki Çan'da yok- toz ve pislik dışarı atılacak ve Alpu da Çan gibi olacak.

Sertel

13 Mart 2018 22:05
Çanda gece ve sabah saatlerinde nefes alınmaz oluyor. Gündüz o kadar olmuyor koku. Ne yapıyorlarsa geceleri yapıyorlar.

Serdar

24 Mart 2018 21:44
Gerçekten ya, fotoğraf da neden yerler yeşil, ağaçlar yeşil. Zararlı gazlardan mı?

vatandaş

06 Mart 2018 13:54
50 tirilom verirlerse neden olmasın tirilom yeni çıktı galiba

goll

06 Mart 2018 16:15
termik santralin kurulacağı yerler çay yatağı çakıl taşlarını gelin toplayın beş taş oynarsınız cak lı cıklı muşlu mışlı karnınızdan konuşmayın vatanın bekası için çalışın

komediiii

06 Mart 2018 14:20
çok komik bir yazı dizisi , her taraf sabunla şampuanla yıkanıyormuş . ziyaretci gelince de soba gibi altını kapatıyorlarmış . işte chp kafası bu kadar çalışır . işe çalışmaz , yatmaya alışmış .ha ha ha

( atom karınca )

06 Mart 2018 11:04
dünyada 438 tane nükler( atom) santıral var , avrupa da 280 tane termik santral var . . bizmi şark kurnazı - yoksa onlarmı .

ömer

06 Mart 2018 14:05
şark kurnazlığı diyerek zaten tarafsızlığınızı kaybetmişsiniz.Gözlerinizi kapatıyor kulaklarınızı kapatıyor istemezuk diyorsunuz.Çevre dostu teknolojiyle yapılacak deniyor inanmıyorsunuz.Biz enerjide dışarı bağlıyız .Enerjide bağımlı olmak çok mu iyi.Bu gün rusya gazı kesse işimiz bitmiş .Lütfen uyanın artık.Avrupa yapıyor.Ametrika yapıyor.Kulleri de asfaltlarda kullanılıyor.Enerjide dışarı bağlı bir ülke bağımsız ve gelişmiş olur mu?

yüksel girgi

06 Mart 2018 12:48
50 tirilom para alacağım kurulacak elbettte

Musti

06 Mart 2018 12:49
Röportajı veren İsmail YAVUZ'da ya CHP liyse. Sakarya gazetesinin de kime hizmet ettiği belli zaten. Hamamyolunu şirin göstermek için elinden geleni yapan zihniyet, termiği kötü göstermek için elinden geleni yapıyor. Siz yogo yapın. http://www.sakaryagazetesi.com.tr/kadinlar-yogada--n165579/

window

06 Mart 2018 11:40
Rüyamızda göremeyeceğimiz projeleri ERDOĞAN yapıyor . ERDOĞAN ne yaparsa kötüdür . ağzıyla kuş tutsa kötüdür . azınlık bir grubun düşüncesi ölse değişmez .

dış güçlerin oyunu

06 Mart 2018 09:02
fotografta görüldüğü gibi her yer yemyeşil tertemiz , yeni nesil termik santıralları sıfır carbon çevreye duyarlı zararsız . avrupa bu çıkan külleri asfalt yapımında ve çok iyi bina ısı yalıtımında kullanıyor . bu santıraller kötü olsa avrupa da binlerce olurmuydu bu algı yönetmek ülke yi dışarıya el avuç açmasını . dışarıdan dövizle elektirik alması için yapılan oyunlar .