İKİ MAHALLE DE OKUL İSTİYOR

04 Ocak 2016 09:34
İKİ MAHALLE DE OKUL İSTİYOR

Sakarya Mahallenizde projemiz kapsamında bu haftaki mahallelerimiz Hacıalibey ve Hayriye mahalleleri oldu. Birbirine yakın olan bu mahallelerde vatandaşlar park sorunundan şikayetçi olurken, mahallenin okul ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

SÖYLEŞİ: DENİZ SEVİM

Boş arsamız kalmadı

İki mahalle birbirlerine çok yakın olduğu için mahalle muhtarlıkları da yan yana. Hat Boyu üzerinde bulunan mahalle muhtarlıklarını ziyaret ettiğimizde ilk olarak Hacıseyit Mahalle Muhtarı Münir Çorakbaş ile sohbet ettik. Mahhellenin 5 bin nüfusa sahip olduğunu söyleyen Çorakbaş, "Mahallemizde park, kahvehane ve okul yok. Çocuklarımızın en büyük problemi oyun parkı ve okul. Belediye başkanlarımızdan park için teklif geliyor ama mahallemiz küçük bir mahalle artık boş arsamız kalmadığı için yapacak alanımız yok" diye konuştu.

Bir an önce bitirilsin

6 dönemdir mahallenin muhtarlığını yapan Çorakbaş, 6 dönemde mahallede sadece alt yapı sisteminin yapıldığını söyledi. Hat boyunun sıkıntılı olduğunu dile getiren Muhtar Çorakbaş, "Burası belediye başkanları ile hükümet arasında, buraya girmek bizleri aşıyor. Buranın projesi yapıldı, hepsi bitti. Hiç kimse bununla ilgilenmiyor. Bizim tek isteğimiz en kısa zamanda bitirilmesi" dedi.

Boş alan kalmadı

Mahallenin merkezde bulunduğunu ve kültür seviyesinin yüksek olduğunu belirten Çorakbaş, böyle bir mahalleye muhtarlık yapmaktan gurur duyduğunu söyledi. Tek sorunlarının park sorunu olduğunu dile getiren muhtar, "İnsanlar park için yasak olan yerlerede arabalarını koyuyorlar, yasak olmayan yerlerede arabalarını koyuyorlar. Çünkü başka koyacakları alan yok. Mahallelinin en büyük sıkıntısı bu. Merkezdeyiz, yayılma olayımız yok ve devamlı yukarı gidiyoruz. Mahallemizde hiç boş arsamızda kalmadı" şeklinde konuştu.

Sokaklarımız dar, altyapı yok

Hayriye Mahalle Muhtarı Faruk Göktanır ise mahallede kayıtlı bin 900 vatandaş olduğunu söyledi. Maahllenin 13 sokaktan oluştuğunu söyleyen Göktanır, " Bir anaokulu bir de camimiz var.Geçici olarak da bir parkımız var. Parkımız büyük bir ihtimalle büyükşehir çok eskiden yaptığı imar çalışmasıyla katlı otopark olarak ayrılacak. Belediyenin uygun gördüğü tarzda ihale edilecek. Sokaklarımız çok dar, bizde alt yapı yok. Sadece ESKİİ'nin alt yapısı var. Onun haricinde yağmur suyu toplama yok. Ana yolda bile yeni yeni yapılmaya başladı" dedi.

Çevrede ciddi bir okul yok

Mahallede bulunan Sakarya Anaokulu'ndan bahseden Muhtar Göktanır, okulun eğitim seviyesinin yüksek olduğunu ve çok talep aldığı için yetersiz kaldığını belirtti. Okulla ilgili projelerinin olduğunu dile getiren Göktanır, "Erenköy'den bile okulumuza talep var ama mevcut sayı yetmiyor. Sınıf potansiyeli yetersiz. Bunun için bir proje düşündük, görüşmelerimiz sonrasında bedeli çıktı. Maalesef okulun iki tarafında arsası var ama yol belediyeye ait, belediye burasını ne satıyor ne veriyor. İmar alanı kapsamında da belirli bir kısım bahçe olarak kullanılmak zorunda ve 3 kattan fazla çıkamazsınız. Böyle olduğu için her şey olduğu gibi kalıyor ve hiç kimse adım atamıyor. Yapılan görüşmeler netice vermedi. Çevrede ciddi bir okul yok" siteminde bulundu.

Hatboyu için öneride bulundular

Sokaklarda bulunan imar düzenlemelerinden bahseden mahalle sakinleri ise, aynı yol üzerinde bazı binaların 3 katlı bazı binalarınsa 4 katlı olmasının sebebini anlayamadıklarını dile getirdiler.

Yolun genişliğine göre kat sınırı olduğunun söylenildiğini belirten mahalleliler, "Ama aynı genişlikteki yollarda 3 karlı 4 katlı binalar mevcut. Mantık yürütemiyoruz" dedi. Hatboyu'nun bir an önce bitirilmesini de isteyen mahalle sakinleri, Hatboyu inşallah düzenlenecek ama yol kenarında kalan binalar için proje, düzenleme yapılmalı, bu binalar için estetik plan düşünülmeli. Çünkü bir güzellik yakalanacaksa, yeni bir çevre, yeni bir bulvar olacaksa burası farklı bir alan olmalı. Mimarı bir düzenleme yapılmalı. Ve o projeler desteklenmeli" şeklinde öneride bulundular.

Işık düzenlemesi yapılmalı

Sakarya cephesi için de trafiğin belirli yerlerde sıkıştığını söyleyen mahalleli, sakarya kavşağı üzerinde ışık düzenlemesi istediklerini dile getirdi. Kavşak üzerinde 15 günde bir ciddi kazaların olduğunu belirten mahalle Muhtarı Göktenır, "Işık düzenlemesi olmadığı için sürücüler geçiş üstünlüğünü kendilerinde görüp birbirlerine yol vermiyorlar. Bu durum geceleyin çok fazla oluyor ve mahalleli rahatsız oluyor. Meydan düzenlemesi olurken şu ana kadar böyle bir alt yapı çalışması görmedik ama böyle bir düzenleme de yapılmalı. Senelerdir bunu insanlar istiyor ama bir türlü böyle bir düzenleme olmadı" diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
İNÖNÜ'DE ÖLÜMLÜ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 1 çocuk öldü, 6 kişi yaralandı. 
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
ÜSTÜNDEN 620 LİRA ÇIKTI
Vatandaşların duygularını sömüren dilencinin üzerinden tam 620 lira çıktı.
SARICAKAYA'DA  PALMİYE GÜZELLİĞİ
SARICAKAYA'DA PALMİYE GÜZELLİĞİ
Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesine giren vatandaşları palmiye ağaçları karşılıyor.
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
SAĞLIK SOKAĞI İLGİ GÖRDÜ
Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğünce 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde düzenlenen, bazı genel sağlık hizmetlerinin ücretsiz olarak verildiği Halk Sağlığı Sokağı etkinliğine vatandaşların ilgisi büyük oldu.
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ  SAVUNULMALI
LAİK EĞİTİM SİSTEMİ SAVUNULMALI
Eğit – Der Eskişehir Şubesi eğitim öğretim yılının başlamasının ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. Şube Başkanı Emin Dağlı, Laik eğitim sisteminin savunulması gerektiğini söyledi.
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
KÖY ENSTİTÜLERİNDEN YARARLANILMALI
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED Eskişehir Şube Başkanı İlyas Küçükcan yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Küçükcan "Nitelikli-işlevsel bir eğitim sistemi için, Köy Enstitüleri deneyiminden yararlanılmalı" dedi.
KERBELA ANILDI
KERBELA ANILDI
Odunpazarı Belediyesi, Aleviler için kutsal olan Muharrem Ayı nedeniyle Sahra-i Kerbela Yas-ı Matem etkinliği düzenledi.
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ELİ
Geçen sene zihinsel engelli çocuğu ile birlikte savaştan kaçarak Irak’tan gelen Türkmen annenin yokluk içinde yaşadığını tespit eden Eskişehir Havacılar Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği, ailenin evine yaklaşık 15 bin liralık eşya bağışladı.
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
DESTİCİ'DEN DESTEK SÖZÜ
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli ve Yönetim Kurulu üyelerini ziyaret etti.