Hollanda'nın en genç bayan tren makinisti Türk kızı

19 Ağustos 2017 12:30
Hollanda'nın en genç bayan tren makinisti Türk kızı

Hollanda'da yaşayan 19 yaşındaki Ayşe Kırat, geçen ay diplomasını aldıktan sonra işe başlayarak ülkenin en genç bayan tren makinisti oldu.

Ailesi Konya'nın Ereğli ilçesinden gelen Hollanda doğumlu ve ülkede en genç bayan tren makinisti olan 19 yaşındaki Ayşe Kırat, Kırat, Rotterdam'daki Scheepvaart en Transport College okulunda tren makinistliği eğitimini tamamlayarak geçen ay diplomasını aldı.

Eğitim sürecinde staj gördüğü şirkette tren makinisti olarak işe başlayan Kırat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşadığı ülkenin en genç bayan tren makinisti olmaktan gurur duyduğunu söyledi.

Babasının da kendisi ile gurur duyduğunu ifade eden Kırat, "Babam 10 yıldır tren makinisti. Ben 12 yaşlarımda iken, beni bir kere beraberinde işine götürmüştü ve o günden sonra hep tren makinisti olmak istedim." dedi.

Tren sürmeyi çok sevdiğini aktaran Kırat, "Çok genç biri olarak o kadar yolcunun içinde bulunduğu büyük bir treni sürerek, bu sorumluluğu üzerine almak çok önemli bir şey. Bu da benim hoşuma gidiyor." ifadesini kullandı.

Yaşını öğrendiklerinde bazı yolcuların şaşırdığını belirten Kırat, "Geçenlerde iki yolcu bana gelip 'Bu treni sen mi süreceksin?' diye sordular, bende 'Evet ben' deyince trene binmekten vazgeçtiler. Ama ben kendimle gurur duyuyorum. Daha 19 yaşındayım ve ben bir tren sürüyorum." diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı. 
İŞTE ALDIĞI CEZA
İŞTE ALDIĞI CEZA
Eskişehir’de 2013 yılında 17 yaşındaki bir kızın yanağını ısıran ve darp eden şahsa 3 yıl hapis cezası verildi.