HİNT KÜLTÜRÜNÜ TANITTILAR

26 Ekim 2017 11:00
HİNT KÜLTÜRÜNÜ TANITTILAR

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi (İBF) Basın Yayın Bölümü 2’üncü sınıf öğrencisi Shammer Aluvudeen ve arkadaşları, hem fakültelerindeki Türk arkadaşları ile iletişime geçebilmek, hem de ülkesine ait oluşan ön yargıları kırmak adına ülke tanıtım günü düzenledi.

İletişim Bilimleri Fakültesi’nde açılan stantta Shammer Aluvudeen, yerel kıyafetini giyerek, kültürü, filmleri ve baharatları gibi birçok özelliğiyle meşhur Hindistan’ı tanıttı. Osmanlı Devleti dönemlerinde baharat yolunun merkezi olan, günümüzde Tac Mahal’i, nüfusu ve Bollywood filmleriyle adından söz ettiren Hindistan, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde (İBF) tanıtıldı. Hindistan’dan lisans öğrenimini gerçekleştirmek üzere Eskişehir Anadolu Üniversitesine gelen Basın Yayın Bölümü 2’üncü sınıf öğrencisi Shammer Aluvudeen hem fakültesindeki Türk arkadaşlarıyla kaynaşmak hem ön yargıları kırmak hem de kendi Hint kültürünü anlatmak amacıyla ülke tanıtım günü gerçekleştirdi. Aluvudeen, giydiği Hint yerel kıyafetiyle, ülkesinin para biriminden filmlerine, baharatlarından dil ve dinlerine kadar hemen her şeyi anlattı. Fakülte öğretim görevlileri ve öğrencileri tarafından ilgiyle izlenen ülke tanıtımında, İBF öğrencisi Shammer Aluvudeen, merak edilen soruları da yanıtlayarak çeşitli ikramlarda bulundu.

“Öğrenciler farklı kültürlere sahip, farklı ülkelerden gelen öğrencilerle iletişime geçemiyor”


Ülke tanıtım günün amaç ve hedeflerinden bahseden Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın Yayın Bölümü 2’üncü sınıf öğrencisi Shammer Aluvudeen, İletişim Bilimleri Fakültesi’nde okuduklarını ancak öğrencilerin birbirleriyle iletişime geçemediklerini söyleyerek, “Bizim fakültede farklı ülkelerden, farklı coğrafyalardan öğrenciler var. İletişim Bilimleri Fakültesi’nde okuyoruz ama maalesef bu farklı kültürlere sahip, farklı ülkelerden gelen öğrencilerle iletişime geçemiyor. Bizim fakülte içinde bir ofisimiz de var. Bunu bir imkan olarak döndürebilirdik, arkadaşlarımız buraya gelebilir farklı bir dil öğrenebilir, bir ülkeyi merak ettikleri zaman gelip sorabilirlerdi ancak böyle bir aşama olmadı. Biz de bu nedenle ülke tanıtım günleri yaparak, insanları bize çağıralım istedik. En azından tanışmış olalım, onların ön yargılarını giderecek bilgileri alabilirler. Onun için iki arkadaşımızla konuştuk karar verdik. İdareye sorduk, onlar da destek verdi” ifadelerini kullandı.

“Hindistan dünyadaki en büyük 6’ncı ekonomik gücüne sahip”


Aluvudeen, ülkesini tanıtırken değindiği konulardan da bahsederek, “Bugün genel olarak Hindistan’ın coğrafyasından, dillerinden, dinlerinden kısaca bahsettik. Onun dışında Hindistan dendiği zaman akıllara gelen bazı konular var. Genel olarak insanların aklında fakirlik, sefalet geliyor ama aslında Hindistan dünyadaki en büyük 6’ncı ekonomik gücüne sahip. Tabii ki yoksulluk var, kalabalık nüfusundan kaynaklanıyor. Onun dışında bizim kültürümüzde görünmeyen şeyleri anlattık. Türkiye ile Hindistan kültürleri arasında benzer bazı şeyler var. Türkiye’de, ‘Misafir Tanrı’dan gelir’ sözü var, bizde ise, ‘Misafir Tanrı’nın kendisidir’ deniliyor. Yani kültürlerimizin ne kadar benzerlikler olduğunu göstermeye çalıştık. Böyle farklılıklarını ve benzerliklerini kısaca anlattık. Bunun dışında Hint kınasını, Hint parası, dilimizi, harflerimizi, meşhur baharatlarımızı, el yapımı sabunlarımızı ve Hint takılarını tanıttık” dedi

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

VATANDAŞ DÜŞÜK  MODELLİ ARAÇ ALIYOR
VATANDAŞ DÜŞÜK MODELLİ ARAÇ ALIYOR
Son aylarda yaşanan kur artışlarının ekonomik dalgalanmalara neden olmasından dolayı vatandaşlar sıfır kilometre araç almak yerine düşük modelli araçlara göz dikti.
ODUNPAZARI  AŞURE DAĞITTI
ODUNPAZARI AŞURE DAĞITTI
Odunpazarı Belediyesi, Muharrem Ayı nedeniyle Reşadiye Cami, Çarşı Cami ve Tarihi Bölge’de yer alan Kurşunlu Külliyesi önünde Cuma Namazı Çıkışı’nda aşure dağıttı.
KRİZ YOKSULA YÜKLENDİ
KRİZ YOKSULA YÜKLENDİ
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Beylikovalılar Derneği’ni ziyaret etti. Çakırözer hükümetin önceki gün açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nı eleştirerek, “Krizin yükünü yoksulun sırtına yüklediler. Bu programda daha fazla işsizlik, daha fazla yoksulluk, daha fazla zam var” dedi.
KAÇAK SİGARA  OPERASYONU
KAÇAK SİGARA OPERASYONU
Eskişehir'de pilos ekipleri tarafından bir iş yerine düzenlenen operasyonda 233 paket kaçak sigara ve 1 adet kuru sıkı tabanca ele geçirdi.
GENÇLER İŞ DÜNYASINA HAZIRLANACAK
GENÇLER İŞ DÜNYASINA HAZIRLANACAK
TOBB Eskişehir İl Kadın Girişimciler Kurulu ve Genç Başarı Eğitim Vakfı, geleceğin girişimcilerini yetiştirmek için protokol imzaladı.
DOĞANÇAYIR YOLU  ASFALTLANDI
DOĞANÇAYIR YOLU ASFALTLANDI
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler sorumluluklarında bulunan mahalle yollarında asfalt kaplama çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.
ALZHEİMER HASTALARI UNUTULMADI
ALZHEİMER HASTALARI UNUTULMADI
Tepebaşı Belediyesi tarafından 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla alzheimer hastaları için eğlence programı düzenlendi.
İNCE'DEN BÜYÜKERŞEN'E MESAJ
İNCE'DEN BÜYÜKERŞEN'E MESAJ
24 Haziran seçimlerinde CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, Başkan Büyükerşen'e yerel seçimler konusunda iddia edildiği gibi bir rapor hazırlatmadığını söyledi.
 ESKİŞEHİR'İ  ALACAĞIZ
ESKİŞEHİR'İ ALACAĞIZ
Yerel seçimlerde yeni belediyeler kazanmak isteyen CHP'de hareketlilik başladı. Eskişehir'in kaybedileceği iddiası hakkında konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun "Eskişehir'i kesin alacağız" dedi.