HİDROANA'NIN GÖZÜ YERLİ ARAÇ ÜRETİMİNDE

20 Eylül 2017 15:40
HİDROANA'NIN GÖZÜ YERLİ ARAÇ ÜRETİMİNDE

Anadolu Üniversitesinden bir grup öğrenci tarafından kurulan, bugüne kadar hidrojen ve elektrikle çalışabilen 10 araç üreten "Hidroana" takımı, elde ettikleri tecrübeyi Türkiye'nin ilk yerli otomobiline aktarmak istiyor

"Hidroana" kaptanı ve ANAÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Fakültesi 4. sınıf öğrenci Ersin Öz, yaptığı açıklamada, bu sene ekibin kuruluşunun 10. yılını kutladıklarını söyledi.  TÜBİTAK'IN geçen ay Kocaeli'de düzenlediği Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda ''Usta'' isimli otomobille ikinciliğini elde ettiklerini belirten Öz, şöyle konuştu:

"Şimdi Shell Türkiye Yarışması'na katılacağız. Takımımızda tamamen gönüllülük esasıyla çalışıyoruz. Ekibimizin üyeleri kendi istekleriyle takımda yer alıyor. Arkadaşlarımız yaz tatili boyunca okulda araç tasarımıyla uğraştı. Son 10 yılda farklı modellerde 10 araç imal ettik. Geçen yıla kadar sürekli hidrojenli araçlar üzerinde çalışıyorduk. Artık 'hibrit' denilen hidrojen ve elektrikle yani iki farklı yakıt türüyle çalışabilen araçları tasarlamaya başladık. İki yıldır söz konusu araç tasarımıyla Türkiye ikincisi oluyoruz. Yurt dışında da Shell tarafından düzenlenen Ecomarathon Yarışları'na katılıyoruz. Son üç yıldır Avrupa yedinciliği elde ediyoruz." 

"Yerli aracın bir vidasını sıkmak bile gurur verici" 

Öz, "Hidroana" takımı olarak okuldaki eğitimlerini uygulamaya ve pratiğe dönüştürdüklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Yerli araç üretiminde çalışabiliriz. Bizim bu konuda birikimlerimiz oluyor. Yerli aracın elektrikli olması çok önemli. Üniversitelerde bizim gibi elektrikli araç kategorisinde iş yapan ekipler var. Bu konuda çok fazla kalifiye eleman var. Hidroana ekibi olarak yerli elektrikli araçta gönüllü çalışmayı arzu ediyoruz."

"Hidroana" takımının kadın pilotu ve ikinci sınıf öğrencisi Gamze Aydın ise ekipte pilot olarak görev yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. 

Elektrikli araçların giderek yaygınlaşmaya başlayacağını anlatan Aydın, "Gelecekte elektrikli araçlar üzerinde çalışacağım. Hidroana takımında bulunmak bana bu konuda yardımcı oldu. Önemli tecrübe ediniyorum. Yerli aracı yapan ekipte yer almak istiyorum." ifadelerinde bulundu.

Ekibin diğer pilotu 3. sınıf öğrencisi Enes Okay Koç da geçen yıl katıldığı takımın elektrikli araç kısmında çalıştığını belirtti.

Tasarımını yaptıkları hidrojenli ve elektrikli araçların hareket ettiğini görmenin kendilerini mutlu ettiğini anlatan Koç, şunları söyledi:  

"Her zaman daha iyisini yapmak için çalışacağız. Türkiye'de yerli araç projesi başladı. Elektrikli araçlar yaygınlaşıyor. Belli zaman sonra fosil yakıtlı araçların üretimi sona erecek. Elektrikli ve hidrojenli araçların maliyeti çok az. Elektrik ve hidrojen yakıtlı araçlar daha tasarruflu ve çevreye zararı yok denecek kadar az. Hidroana Takımı'nda önemli bir deneyime sahip oluyoruz. Yerli otomobil üretecek ekipte yer almak isteriz. Yerli aracın bir vidasını sıkmak bile gurur verici olacaktır."Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

cemal

21 Eylül 2017 09:48
Dünya Otomatif devleri binek araçlarda öyle arşa ulaştılar ki, onları anlamakta dahi zorluk çekiyoruz! Enerjimizi saçma sapan oyuncak denilebilecek aletlere vereceğimize, daha başka alanlarda çalışmalar yapmamız gerekmez mi?
ÇEVRE YOLUNDA BİR ANDA....
ÇEVRE YOLUNDA BİR ANDA....
Eskişehir'de çevre yolunda ters yönde süratli bir şekilde ilerleyen sürücü, hem kendisini hem de diğer sürücüleri ölümle burun buruna getirdi.
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK
Hasan Tuç Tepebaşı Belediye Başkanlığı için AK Parti'den aday adaylığını açıkladı. Tuç "Seçimlerden sonra Tepebaşı'nı herkese kapısı ve gönlü açık yönetim anlayışına kavuşturacağız" dedi.
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
ESKİŞEHİR'E HAYRAN KALDILAR
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Almanya’nın çeşitli kentlerinden Türkiye’ye gelen gazeteciler, Eskişehir’e hayran kaldı. Kent gezisi sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret eden gazeteciler, hayata geçirdiği başarılı projelerden dolayı Başkan Büyükerşen’i tebrik ettiler.
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
VALİ ÇAKACAK ŞEHİR HASTANESİ'NDE
Vali Özdemir Çakacak, tüm poliklinikleriyle hasta kabulüne başlayan Eskişehir Şehir Hastanesini gezerek, yapılan çalışmalar hakkında İl Sağlık Müdürü Uğur Bilge’den bilgi aldı.
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
VEZNELER HAFTA SONLARI AÇIK
Odunpazarı Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü, hafta sonunda da mesai yapacak. Hizmet almak isteyen vatandaşlar, 09.00-16.00 saatleri arasında vezneleri kullanabilecek.
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
ZEHİR TACİRİ YARGI ÖNÜNDE
Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından uyuşturucuyla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda yakalanan İran uyruklu uyuşturucu satıcısı adliyeye sevk edildi.
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
HAMİLE KADIN HIRSIZLIK YAPARKEN...
Eskişehir'de, bir kadının çantasından yankesicilik yöntemiyle bin 40 lira çaldığı öne sürülen, kadın hükümlü, polis ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. 
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
ARTIK İLACA ULAŞABİLECEKLER
Eskişehir'de yaşayan Spinal Muskuler Atrofi (SMA) tip-1 hastası 2,5 yaşındaki Çağan Meriç Demir'in ailesi, Sağlık Bakanlığı tarafından tüm SMA hastalarına ilaç temini için süreç başlatılmasını mutlulukla karşıladı.
ÖRNEK UYGULAMA
ÖRNEK UYGULAMA
Eskişehir'de bir işletme sahibi, sokak hayvanları için mama getiren müşterilerine yüzde 50 indirim yapmasının yanı sıra kafedeki oyun konsollarında biriken paralarla aldığı mamaları, sokak hayvanlarını besleyenlere ücretsiz temin ediyor.