HİDROANA'NIN GÖZÜ YERLİ ARAÇ ÜRETİMİNDE

20 Eylül 2017 15:40
HİDROANA'NIN GÖZÜ YERLİ ARAÇ ÜRETİMİNDE

Anadolu Üniversitesinden bir grup öğrenci tarafından kurulan, bugüne kadar hidrojen ve elektrikle çalışabilen 10 araç üreten "Hidroana" takımı, elde ettikleri tecrübeyi Türkiye'nin ilk yerli otomobiline aktarmak istiyor

"Hidroana" kaptanı ve ANAÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Fakültesi 4. sınıf öğrenci Ersin Öz, yaptığı açıklamada, bu sene ekibin kuruluşunun 10. yılını kutladıklarını söyledi.  TÜBİTAK'IN geçen ay Kocaeli'de düzenlediği Alternatif Enerjili Araç Yarışları'nda ''Usta'' isimli otomobille ikinciliğini elde ettiklerini belirten Öz, şöyle konuştu:

"Şimdi Shell Türkiye Yarışması'na katılacağız. Takımımızda tamamen gönüllülük esasıyla çalışıyoruz. Ekibimizin üyeleri kendi istekleriyle takımda yer alıyor. Arkadaşlarımız yaz tatili boyunca okulda araç tasarımıyla uğraştı. Son 10 yılda farklı modellerde 10 araç imal ettik. Geçen yıla kadar sürekli hidrojenli araçlar üzerinde çalışıyorduk. Artık 'hibrit' denilen hidrojen ve elektrikle yani iki farklı yakıt türüyle çalışabilen araçları tasarlamaya başladık. İki yıldır söz konusu araç tasarımıyla Türkiye ikincisi oluyoruz. Yurt dışında da Shell tarafından düzenlenen Ecomarathon Yarışları'na katılıyoruz. Son üç yıldır Avrupa yedinciliği elde ediyoruz." 

"Yerli aracın bir vidasını sıkmak bile gurur verici" 

Öz, "Hidroana" takımı olarak okuldaki eğitimlerini uygulamaya ve pratiğe dönüştürdüklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Yerli araç üretiminde çalışabiliriz. Bizim bu konuda birikimlerimiz oluyor. Yerli aracın elektrikli olması çok önemli. Üniversitelerde bizim gibi elektrikli araç kategorisinde iş yapan ekipler var. Bu konuda çok fazla kalifiye eleman var. Hidroana ekibi olarak yerli elektrikli araçta gönüllü çalışmayı arzu ediyoruz."

"Hidroana" takımının kadın pilotu ve ikinci sınıf öğrencisi Gamze Aydın ise ekipte pilot olarak görev yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. 

Elektrikli araçların giderek yaygınlaşmaya başlayacağını anlatan Aydın, "Gelecekte elektrikli araçlar üzerinde çalışacağım. Hidroana takımında bulunmak bana bu konuda yardımcı oldu. Önemli tecrübe ediniyorum. Yerli aracı yapan ekipte yer almak istiyorum." ifadelerinde bulundu.

Ekibin diğer pilotu 3. sınıf öğrencisi Enes Okay Koç da geçen yıl katıldığı takımın elektrikli araç kısmında çalıştığını belirtti.

Tasarımını yaptıkları hidrojenli ve elektrikli araçların hareket ettiğini görmenin kendilerini mutlu ettiğini anlatan Koç, şunları söyledi:  

"Her zaman daha iyisini yapmak için çalışacağız. Türkiye'de yerli araç projesi başladı. Elektrikli araçlar yaygınlaşıyor. Belli zaman sonra fosil yakıtlı araçların üretimi sona erecek. Elektrikli ve hidrojenli araçların maliyeti çok az. Elektrik ve hidrojen yakıtlı araçlar daha tasarruflu ve çevreye zararı yok denecek kadar az. Hidroana Takımı'nda önemli bir deneyime sahip oluyoruz. Yerli otomobil üretecek ekipte yer almak isteriz. Yerli aracın bir vidasını sıkmak bile gurur verici olacaktır."Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

cemal

21 Eylül 2017 09:48
Dünya Otomatif devleri binek araçlarda öyle arşa ulaştılar ki, onları anlamakta dahi zorluk çekiyoruz! Enerjimizi saçma sapan oyuncak denilebilecek aletlere vereceğimize, daha başka alanlarda çalışmalar yapmamız gerekmez mi?
ÇEVRE YOLU'NDA KAZA
ÇEVRE YOLU'NDA KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı. 
CİNAYETE 18 YIL HAPİS
CİNAYETE 18 YIL HAPİS
Eskişehir'de, daha önceden aralarında husumet bulunan şahsı 5 yerinden bıçaklayarak öldüren sanığa 18 yıl hapis cezası verildi. 
KADIN SÜRÜCÜLER TRAFİKTE KAPIŞTI
KADIN SÜRÜCÜLER TRAFİKTE KAPIŞTI
 Eskişehir'de kadın sürücüler arasında çıkan yol verme kavgası karakolda bitti. 
ESKİŞEHİRLİLER YARINA DİKKAT
ESKİŞEHİRLİLER YARINA DİKKAT
Aralarında Eskişehir'in de olduğu 4 il için saatteki hızı 80 kilometreye ulaşacak fırtına beklendiği bildirildi.
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
Eskişehir'de tartıştıkları madde bağımlısı kişiyi tiner döküp yakarak ölümüne neden oldukları ileri sürülen 4 kişi Adliye'ye sevk edildi.
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
 Eskişehir’de, ayrıldıktan sonra sahip oldukları köpeği paylaşamayan eski sevgililerin davasında, davacı taraf davalı tarafın belgede sahtecilik yaptığını iddia etti. 
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
Avukat Heval Yıldız Karasu'nun bürosuna dün sabah silahlı saldırı gerçekleştirildi. Baro, yazaılı bir açıklama yaparak konunun takipçisi olacaklarını söyledi.
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu iddia edilen tutuklu sanığın yargılanmasına devam edildi.
ESKİŞEHİR'DE VAHŞET
ESKİŞEHİR'DE VAHŞET
Eskişehir'de yanarak feci şekilde can veren şahsın olayının arkasında cinayet çıktı.