HESAP İŞLETİM ÜCRETLERİ GERİ ALINABİLECEK

Son Güncelleme : 02 Ağustos 2018 15:08
HESAP İŞLETİM ÜCRETLERİ  GERİ ALINABİLECEK

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Eskişehir Şube Başkanı Av. Dilek Gündoğan, bankaların tüketicilerden tahsil ettiği hesap işletim ücretlerinin kaldırıldığını ve verilen ücretlerin geriye dönük alınabileceğini söyledi.

Tahsil edilen ücret

Danıştay'ın hesap işletim ücretine izin vermediğini ifade eden Gündoğan, “Bankaların yasal bir dayanak olmadığı halde yönetmeliğe dayanarak tüketicilerden almış olduğu hesap işletim ücretine Danıştay izin vermedi. Danıştay kararı sonrasında tüketiciler geçmişe dönük 10 yıl içinde kendilerinden tahsil edilen ücretleri geri alma imkanına kavuştu” dedi.

Hakem heyetleri

Gündoğan, “Tüketicilerimiz bankalardan kendilerinden hesap işletim ücreti kesildiğini gösteren dekont ya da ekstreleri talep ederk bu belgelerle birlikte hakem heyetlerine başvurabilirler. Tüketicilerimizin talep edeceği bedel 4.570,00 TL'nin altındaysa ikametgahlarının bulunduğu yerdeki ilçe hakem heyetlerine başvurabilirler” diye konuştu.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Halil Toksöz

03 Ağustos 2018 01:46
Bir sürü formaliteye ne lüzum var, banka bundan sonra almasın, aldığını da geri versin. İşlemleri bilen var bilmiyen çok , kanun koyan doğru iş yapsın.

Eses

03 Ağustos 2018 15:21
Halil bey haklısınız. Ancak bankalar da rakamların küçük olduğunu, kimsenin uğraşmayacağını bildiği için başvurunca mahkeme kapısını gösteriyor. Aslında kanun koyucunun bu tip emsal olaylar karşısında (Bankalara, Elektrik kuruluşlarına, doğal gaz, telekominikasyon v.b. ) otomatik uygulama zorunluluğu getiren yasalar çıkarmalıdır.