HAYALLER ÇİNİYLE BULUŞTU

08 Nisan 2019 16:45
HAYALLER ÇİNİYLE BULUŞTU

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini Sanatçısı Nida Olçar'ın eğitim verdiği özel gereksinimli gençler, hayallerini çizgiyle çiniye yansıttı. Olçar gençler için “Her biri bir sanatçı adayı” dedi.

Sergi açılacak

UNESCO'nun "Yaşayan İnsan Hazinesi" ödülü verdiği ünlü çini ustası Sıtkı Olçar'ın kızı Nida Olçar, Gökkuşağı kafede gençlere eğitim verdi. Yaklaşık iki yıllık eğitimin sonunda engelliler, çizdikleri şekiller ve figürlerle çiniye hayallerini yansıttı. Engellilerin çizimleriyle çiniden kalemlik, bileklik, kitap ayracı, kolye, saç tokaları, bardak, tabak ve hayvan figürleri hazırlandı. Bu eserler, 3-5 Mayıs'ta Atila Özer Karikatürlü Ev'de açılacak sergiyle izlenime sunulacak.

Her biri sanatçı

Olçar, yaptığı açıklamada, geçen yıl kitap ayraçları yapıp elde ettikleri gelirle Eskişehir'deki bir futbol takımına destek olduklarını ifade etti. Keyifli bir çalışma dönemi geçirdiklerini dile getiren Olçar, “Çocuklarımız hayal güçlerini çiniye yansıttı. Engellilerimizin her biri çok yetenekli, hepsi birer sanatçı adayı. Bu bir gönül işi. Engelli çocuklarımız hayal etti. Biz de onların çizgilerini çiniye yansıttık.” dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle