HAVACILIK GURURU

09 Mayıs 2016 09:00
HAVACILIK GURURU

Atatürk'ün talimatı doğrultusunda 1936 yılında kurulan ve O'nun mirası olan 'Türk Hava Kurumu İnönü Havacılık Eğitim Merkezi', bünyesinde bulunan uçuş okullarıyla binlerce gence havacılığı sevdiriyor.

SÖYLEŞİ: ÇAĞLAR ÖZYAZICI

Atatürk'ün emriyle kuruldu

1935 yılında Atatürk'ün emriyle planörlerin rahatça iniş yapabileceği bir planör kampı kurulması için başlatılan çalışmalar kapsamında, Türk pilot Vecihi Hürkuş ve Rus pilot Anohin'in yaptığı araştırmalar sonucu en uygun bölgenin İnönü olduğu tespit edildi. 10 Temmuz 1936 yılında çadırlı olarak 'Yüksek Planör Uçuş Kampı' adıyla planör uçuş eğitim merkezi bu bölgede kurulmuş oldu.

1000 dönümlük arazi

Yüksek Planör Kampı 2. Dünya Savaşının başladığı yıllarda 'Gedikli Hazırlama Kampı' adıyla faaliyetlerine devam etti. TSK'da görev alacak subay, astsubay, ihtiyaç duyulan sınıflarda 1948 yılına kadar burada yetiştirildi. Toplam 1000 dönümlük bir arazi üzerine kurulu olan ve Eskişehir'e 36 kilometre uzaklıktaki İnönü Eğitim Merkezi iki adet toprak çim piste sahip.

5 ayrı uçuş okulu

İnönü Havacılık Eğitim Merkezi Müdürü Seyit Yaylacı, bünyesinde 5 ayrı uçuş eğitim okulu barındıran dünyada sayılı, Türkiye'de ilk sportif havacılık eğitim merkezi olan İmerkezin her yıl binlerce gence havacılığın değişik dallarında ücretiz eğitimler vererek, onları geleceğe hazırladığını, havacılık sevgisini yaymaya çalıştığını belirtti.

Türkiye'deki tek otorite

Merkezin Türkiye'deki tek hava sporları otoritesi olduğunun da altını çizen Yaylacı, “Burada Planör Okulu, Model uçak okulu, paraşüt okulu, yamaç paraşütü, yelken kanat eğitimleri veriliyor. Bütün bu okulların başında müdürleri var, pilotları ve öğrencileri var. Profesyonel havacılığa ilk adımlar bu merkezde atılıyor. Şu ana kadar, 19 bin 362 kişiye planör, 4 bin 300 kişiye yamaç paraşütü, 30 bin kişiye model uçak eğitimi, 40 bin kişiye paraşüt eğitimi, 950 kişiye de yelkenkanat eğitimi verildi” dedi.

Kurumlara müracaat

Merkezde eğitim görmek için il ve ilçelerdeki Türk Hava Kurumu şubelerine başvuruda bulunulabileceğini kaydeden Yaylacı, “Şubeler bu kayıtları genel merkezlere gönderiyor. Genel Merkez planlamasını yapıyor ve eğitim alacak kişileri belirliyor. Merkeze gelen öğrencilerin eğitim süreci içinde yeme, içme ve konaklamaları merkezimiz tarafından karşılanıyor. En çok talebi planör görüyor. İleride pilot olmak isteyenler bu işe planör eğitimiyle başlıyorlar” diye konuştu.

Herkese kapımız açık

İnönü Havacılık ve Eğitim Merkezi'nin halka açık olduğunu özellikle belirten Seyit Yaylacı, “Burası Eskişehir için çok büyük bir nimet ve değer. Her zaman herkese kapımız için. Haberli habersiz kim gelirse bizim misafirimizdir. Merak ettikleri tüm soruların cevaplarını bulabilirler. Havacılığı sevdirmek bizim boynumuzun borcudur. Özellikle gençlerimizi bekliyoruz. Gençlerimizi uçurmak istiyoruz. Burası Türk Hava Kurumu yani halkımızındır. Burası Atatürk'ün mirası ve gençliğe emanetidir” dedi.

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Ilker

20 Mayıs 2016 20:33
Eger basvurunuz kabul edilir ve kursiyer olursaniz ucuslariniz bedava..ortalama 50 saat ucusla sertifikanizi alirsiniz.. Kursiyer degilseniz belli bir ucret karsiligi pazar gunleri kisa ucus yaptiriyorlar diye biliyorum.

fatih atlı

12 Ağustos 2016 18:11
asgari 20 tl lik bir thk pul bağışı karşılığında kurslara kursiyer olarak başvurabilirsiniz.Kurslarda konaklama ücretsizdir.Yemek ise günlük 3 öğün 13 TL'dir. (kahvaltı:3 öğle Yemeği:5 Akşam Yemeği: 5 )

ismet

13 Mayıs 2016 16:55
Sayın Yaylacı herkesi uçurmak istiyorsunuz fakat ücretli midir? Bahsetmiyorsunuz.
İŞTE ALDIĞI CEZA
İŞTE ALDIĞI CEZA
Eskişehir’de 2013 yılında 17 yaşındaki bir kızın yanağını ısıran ve darp eden şahsa 3 yıl hapis cezası verildi. 
AKIL ALMAZ BİR AÇIKLAMA
AKIL ALMAZ BİR AÇIKLAMA
CHP İl Başkanı Rabia Akman, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan'ın tramvaylara zam konusunda yaptığı açıklamayı eleştirdi. Akman “Açıklamayı anlamak mümkün değil” dedi.
BÜYÜKERŞEN İLK 10'DA
BÜYÜKERŞEN İLK 10'DA
Bilgi Toplama Merkezi, Yerel Gündem Araştırması yaparak vatandaşa “Yaşadığınız ilçe ve büyükşehir belediye başkanlarını başarılı buluyor musunuz?” diye sordu. Listede Büyükerşen de yer aldı.
SONU SEKA'YA BENZEMESİN
SONU SEKA'YA BENZEMESİN
Eskişehir Kazım Taşkent Şeker Fabrikası 2018-2019 üretim dönemi kampanya açılış törenine katılan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, özelleştirilen 15 şeker fabrikasının akıbetinin SEKA’ya benzememesi çağrısında bulundu.
KÖYLÜLER İSYAN ETTİ
KÖYLÜLER İSYAN ETTİ
Mahmudiye'nin Doğanca Köyü'nde vakıf arazisi olan meranın bir şirkete kiralanmasına köylüler tepki gösterdi. Mera alanında kazı yapmaya gelen ekipler çalışmalarını jandarma eşliğinde yaptı.
ŞEKER FABRİKALARI ÇOK ÖNEMLİ
ŞEKER FABRİKALARI ÇOK ÖNEMLİ
Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’nın 2018-2019 Yılı Pancar Alım ve Şeker Üretim İşleme döneminin açılışı düzenlenen törenle yapıldı.
OKULDA SİYASET OLMAZ
OKULDA SİYASET OLMAZ
Eğitim İş Şube Başakanı Abdülkadir Önder AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan'ın okulları ziyaret etmesine tepki gösterdi. Önder “Okullar siyaset dışında tutulmalı” dedi.
ESKİŞEHİR'DE USTURA DEHŞETİ
ESKİŞEHİR'DE USTURA DEHŞETİ
Eskişehir'de, usturayla kendisini yaralayan şahıs, polis ekiplerinin müdahalesiyle etkisiz hale getirilip hastaneye kaldırıldı. 
TRAMVAY ALTINDA CAN PAZARI
TRAMVAY ALTINDA CAN PAZARI
Eskişehir'de yolun karşısına geçerken tramvayın çarpması sonucu 1 kişi yaralandı. Tramvayın altına kalan genç, çevredeki vatandaşların yardımıyla kurtarıldı.