HASTA GÜVENLİĞİ ÖNCELİKLİ KONU

06 Ocak 2018 12:25
HASTA GÜVENLİĞİ ÖNCELİKLİ KONU

 Sağlık Bakanlığı öncülüğünde ülke genelinde kurulan 200'ü aşkın Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) ile bu hastalığa önceden önlem alınması amaçlanırken, istenen radyoloji tetkiklerinde ise hasta güvenliği ön plana çıktı. Vatandaşlar artık daha az zararlı ışınlara maruz kalarak tanı konulması yönünde talepte bulunuyor.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, kanser türlerinin uyarılarının erken keşfedilmesi, bulguların araştırılması ve ileri tetkik için hastaların sevk edilmesi erken tanı şansını yükseltiyor.

Dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemi olan ve toplumlarda sosyoekonomik yüke, bireylerde ise maddi ve manevi kayıplara yol açan kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya duyarlılığı artırdı.

Türkiye'de meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun tarama programları yürütülüyor. Sağlık Bakanlığı öncülüğünde ülke genelinde kurulan 200'den fazla KETEM bu yönde önemli hizmetler verirken, radyoloji tetkikleri sırasında alınan zararlı ışınlar ise insanların kafalarında çeşitli sorulara neden olabiliyor.

Toplumun bilinçlenmesiyle öne çıkan hasta güvenliği konusu, yeni teknolojik gelişmelerin de buna imkan tanımasıyla artık özel ve devlet hastanelerince daha fazla önemsenir hale geldi. Radyoloji tetkiklerinde daha az zararlı cihazların temini ve kullanımı, bu kapsamda hasta güvenliğinin önceliği oldu.

- "Her geçen gün erken teşhis amacıyla başvuru sayısı artıyor"

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Arslantaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlıkçıların sürekli önemini vurguladığı erken teşhis için müracaatların, toplumsal bilincin yükselmesiyle çok fazla arttığını söyledi.

Arslantaş, bu bağlamda sağlık kuruluşlarına başvuran kişilerin erken teşhis için çeşitli radyoloji ünitelerine yönlendirildiğini belirterek, "Hekim arkadaşlarımıza her geçen gün erken teşhis amacıyla başvuru sayısı artmaktadır. Eskiden röntgen veya X-Ray cihazlarıyla tetkikler yapılırken, son yıllarda tomografi ve MR özellikle radyolojik tetkik olarak kullanılmaktadır. Tabii bunun yanında anjiyografi, mamografi gibi diğer tetkikler de var. Ancak, MR'ın bilgi vereceği yer ayrıdır, tomografinin vereceği bilgi ve teknoloji ayrıdır. Bazen MR'dan değil de tomografiden yararlanabildiğimiz hastalıklar olabilmektedir." diye konuştu.

Tomografiyle ilgili en büyük endişenin yaydığı ışın olduğuna işaret eden Arslantaş, hasta güvenliğinin en ön planda tutulduğu bu dönemde, dünyada çok daha az ışın veren cihazlara yönelik teknolojik çalışmaların arttığını vurguladı.

- Daha az ışın veren cihazlara doğru

"Hasta güvenliği günümüz tıbbında, modern yaşamda en öncelikli konudur." ifadesini kullanan Arslantaş, şöyle devam etti:

"Erken teşhis kapsamında birçok radyoloji tetkiki istenen hastalarımızda, 'Acaba bu ışına bağlı başka sıkıntılarım olur mu, kanser olur muyum?' endişesi uyanıyor. Artık özel, devlet ve tıp fakültesi hastaneleri hasta güvenliğini ön planda tutarak yatırım yapıyor. Hasta güvenliği için tomografi cihazlarından yüzde 82 daha az ışın veren, Türkiye'ye yeni getirilen bir görüntüleme cihazını hastanemize kazandırdık. Özellikle çocuklar ve gençlerde çok daha az riskli ve güvenli olarak kullanmaya başladık. Bu hafta hizmet vermeye başladığımız bu cihaz saniyeler içinde 400'ün üzerinde kesit alıp, görüntü verebilmekte. Yaydığı az ışınla vücudun her tarafıyla ilgili görüntü elde edilebilmekte, hastalarımıza daha az ışın vererek, daha güvenli, erken teşhise yönelik faydalar sağlayabilmektedir."

Genel kontrol için ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran 34 yaşındaki Gökhan Kazan da doktorların muayeneleri sonrası istediği radyoloji tetkiklerinde kafasını en fazla meşgul eden konunun maruz kalacağı radyasyonun zararları olduğunu söyledi.

Kazan, bunun için en az zarar veren cihazların kullanılmasının hasta güvenliği ve tercihi için önemli olduğunu dile getirdi. 

Yorumlar (9) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Nevzat

06 Ocak 2018 13:36
Kesinlikle inanmıyorum gereksiz tetkik çok elim ağrıyor yaz röntgen dişim ağrıyor yaz röntgen ilçede kaza yaparsın orda baştan aşağıya film çekilir seni ambulans merkeze getirir gene aynı çekilen filmler çekilir bakanlık e nabız çıkardı gereksiz tetkiklerden kaçınalım diye uyan var mı yok uyamazlar çünkü sistem yanlış performans sistemi var hastanede kanal tedavisi yaptir herşey işlem olana kadar iki film bide eve giderken bi film daha neden diyorsun sgk istiyor çok mu gerekli sgknin film istemesi birçok örnek var onun için inanmam git bakalım avrupaya amerikaya mr ı nasıl çekiyorlar bir prof üç uzman dr onaylayıp öyle gireceksin ve sigorta yarısını karşılıyor bizde tamamen ticaret

Gülsüm

07 Ocak 2018 13:17
Aşağıdaki yazanlara katılıyorum Dış Hastanesine Başhekim seçmek için çok mu aramışlar.Nuray Hanımı. Çok sinirli tavırları var.

Kerim

07 Ocak 2018 10:04
Doğru kesinlikle saygız çalışanlarla dolu çünkü Osmangazi Üniversitesi Başhekime rica ve Yöneticilerinin bazı başımı sağlayıp alayım maaşı demekte. Kurumu yönetenler işe alanlar kimlerle çalıştığının bilgi sahibi değil. Ordaki personel işinden çok bilgisayarda başka şeylerle meşgul oyun oynamak.Facede mesaj atmak. Bana bekle sistemi açayım diyor. Bi baktım adam oyun oynuyor. Ben memurum diyor. Adın ne dedim Kadir Ceylan dedi . Ne soruyorsun şikayet etsen bile birşey yapamazsın arkam sağlam dedi. Başhekime çıktım şikayetin varsa yaz Nuray Hanım. Hastanın derdini dinlemeyeceksen neden oturuyor bu koltukta.

Vatandaş

07 Ocak 2018 09:38
Diş Hastanesinde bizden yaptırmadım izle dişler yazılarak 175 TL fazla para alındı Osmangazi Rektörü nün bundan haberi varmı

Komik bir haber olmuş

06 Ocak 2018 14:59
Kesinlikle öyledir. Hastanede haftalarca kalan bir aile üyemize kesin tanı koyamayan, hastalığı teşhis etmekten uzak, tahlilleri yanlış yapan, saygısız ve kibirli insanların olduğu alt yapısının berbat olduğu Esogü Tıp Fakültesi kendini kandırsın. 1 ay sonundaki düşüncemiz şu: Çok pişmanız keşke hiç oraya götürmeseydik diyoruz.

Behlül

07 Ocak 2018 09:51
Kesinlikle katılıyorum Osmangazi Üniversitesi seviyesi çok düşük çalışanlarla dolu. Bir dedikleri bir dediğini tutmuyor ordaki herkes için demiyorum. Dış Hastanesine gittim Hasta kabullen ilk muayeneye girdim elime kağıt verdiler. Nerelere gitmem gerekiyor dedim kağıda bak bilmiyorsan dışarıdaki sağ tarafta protez var ordaki sarışın bayana sor dedi o bayana gittim bize güler yüzle anlatı.İlk muayenede bir bilgayar başında 4 kişi oturuyor bilgi vermiyor. Onlar maaş almıyormu.

altan

08 Ocak 2018 15:36
ESOGÜ Diş hastanesinden memnun kalmadım. Randevular çok geç tarihe verilmekte.

Ayhan

11 Ocak 2018 08:17
Diş Hastanesinde Laboratuvar bölümü saat 9.30 sonra açıldı.Hasta kabulun karşı tarafı çok geç açılmakta yarım saatten fazla bekledim.Osmangazi Dış Hastanesinin işleyişini beğenmedim.

Gonca

11 Ocak 2018 16:01
Diş Hastanesinde protez kısmı saat 1 de açılması gerekirken 2 yaklaşırken açıldı. Birde ordaki esmer bayan bana sert cevap verdi. Kaç burasının açılış saati dedim.Ne biçim insanlar çalışıyor burda.Sanki babasının işyerini açıyor Elif Hanım.
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
ESKİŞEHİR'DE FECİ KAZA
Eskişehir'de meydana gelen trafik kazasında biri çocuk 2 kişi hayatını kaybederken, 2'si ağır 5 kişi de yaralandı. 
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
VATANDAŞI DİNLEMEK GÖREVİMİZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti. Günay’ın ilk durağı Batman’da şehit düşen Jand. Uzm. Çvş. Neşet Gök’ün baba ocağı oldu.
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
KRİZ VATANDAŞIN MİDESİNDE
Demokrat Parti (DP) haftalık toplantısı dün DP İl Başkanı Nazım Dölekçekiç başkanlığında gerçekleştirildi. Ekonomi hakkında konuşan Dölekçekiç, “Ekonomik kriz vatandaşın midesinde” dedi.
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
TERÖR EN BÜYÜK SORUN
Saadet Parti(SP) haftalık toplantısı dün SP Mali İşler Başkanı Hikmet Çakır başkanlığında gerçekleştirildi.
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
ESKİŞEHİR'DEN ZAFERLE ÇIKACAĞIZ
Büyük Birlik Partisi Eskişehir 8. Olağan Kongresi,dün BBP Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici'nin katılımıyla gerçekleşti. Yerel seçimlerde kendi partilerinden aday çıkaracaklarını söyleyen Destici, “ Eskişehir'de zaferle çıkacağız” dedi.
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
TÜRK MİLLETİYLE DALGA GEÇİLİYOR
İYİ Parti İl Başkanı Ramis Tunca “Et fiyatlarındaki artış zenginlikten çok et yememizden kaynaklanıyor olarak açıklanıp Türk Milleti ile dalga geçilmiştir” dedi.
ESERLERİNİ TANITIYOR
ESERLERİNİ TANITIYOR
İstanbul’da atölyesi bulunan ve 18 yıldır ürettiği el sanatları eserleri ile 11 sergi açan Gelengül Filiz, şehir şehir gezerek el emeği ürünlerini vatandaşlara tanıtıyor.
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
SOSYAL PROJELERE DESTEK VERECEĞİZ
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi “Alzheimer’in Hastalık ve Sosyal Boyutu” konulu etkinliğe ev sahipliği yaptı.
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
YABANCI ÖĞRENCİLERE İKAMET SEMİNERİ
Yunus Emre Uluslararası Öğrenci Derneği (YUDER) tarafından düzenlenen kardeşlik sohbetinde yabancı öğrencilere bazı bilgiler verildi.