Harikalar ülkesi Türkiye! Buraları görmeden ölme!

Son Güncelleme : 28 Temmuz 2018 11:07
Harikalar ülkesi Türkiye! Buraları görmeden ölme!

Türkiye, doğa harikalarıyla dolu bir ülke . Binlerce tarihi güzellik arasından en iyi 15’i derledik.

Hasankeyf

Batman’ın Hasankeyf ilçesi, birkaç ay içinde, Eylül 2018’de 12 bin yıllık tarihi, ilçe sakinlerinin evleri, anıları, bitki ve hayvan türleri ile Ilısu Barajı’nın suları altında kalacak. Görmek için son şansınız...

Kapadokya

Peribacaları, yer altı şehirleri, mağara içindeki konaklama olanakları, rengarenk gün batımları, balon turları ile masalsı Kapadokya listeye ilk sıralardan giriş yaptı.

Efes Antik Kent

İzmir Selçuk’taki Efes Antik Kenti’nde Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi ve Yedi Uyurlar gibi yapıtlar var. Tarihi M.Ö. 6000’e dayanan Efes, 2015’te UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi

Ayasofya

Dünya mimarlık tarihinin ayakta kalmış en önemli anıtları arasında yer alan Ayasofya, ihtişamı ve işlevselliğiyle sanat dünyası açısından büyük önem taşıyor.

Pamukkale

Travertenlerin bembeyaz görüntüsü ve suyu Pamukkale’nin görülmeye değer güzelliklerden... Hem doğa hem de tarih harikası Pamukkale’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

İnsuyu Mağarası

Burdur’a 13 kilometre olan İnsuyu Mağarası’nın oluşumu 10 milyon yıl öncesine dayanıyor. Yukarıdan damlayan kireçli suların katılaşmasıyla oluşan kolonlar ve tavandan aşağı sarkan kalker birikintileriyle saray görünümünde.

Ölüdeniz

Ölüdeniz, dünyanın en güzel kumsallarından birine sahip. Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bu belde, Kelebekler Vadisi’ni de içinde barındırıyor. Bembeyaz kumsalı, turkuaz rengi denizi ile bir tablo gibi.

Hattuşaş

Çorum’un Boğazkale ilçesindeki Hattuşaş, Anadolu medeniyetlerine tanıklık eden önemli bir merkez. M.Ö. 3000 yılından bu yana yerleşim var. ‘Bin Tanrılı Şehir’ ismiyle anılıyor.

Afrodisias

Aydın Karasu ilçesinin Geyre mahallesindeki kent, M.Ö. 5000’lerde kurulmuş.

Dupnisa Mağarası

Kırklareli’deki Mahya Dağı’nın eteklerinde yer alan Dupnisa Mağarası, 180 milyon yıllık. 2720 metre uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun mağaraları arasında.

Kaçkar Dağları

Yeşile hasret şehir insanının ilk adresi olan Kaçkar, hiç bozulmamış doğayı ayaklarınız altına seriyor.

Nemrut Dağı

Adıyaman’daki Nemrut Dağı, güneşin doğuşu, manzarası ve dev heykelleri ile listeye girmeyi hak eden yerlerden.

Sümela Manastırı

Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan manastır, deniz seviyesinden 1150 metre yüksekliğiyle bir hayli heybetli.

Göbeklitepe

Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe, tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak biliniyor.

Balıklıgöl

Şanlıurfa’nın simgesi, dünyanın tek doğal akvaryumu. Balıklıgöl, kentin en çok ziyaretçi çeken yeri.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

TRAMVAYDA GASP İDDİASI
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
Eskişehir'de, tramvayda Türkmenistan uyruklu bir kişinin saatini gasbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı.