GURURLU VE UMUTLUYUM

Son Güncelleme : 16 Ekim 2018 17:10
GURURLU VE UMUTLUYUM

SÖYLEŞİ SELİN UZ: Eskişehir'de en önemli görevlerden birini yürüten, kadın çalışmalarıyla ön plana çıkan, yoğun iş temposu arasında hiçbir şeyi ihmal etmemeye çalışan, çoğu kişinin olmak istediği gibi bir kadın Ayşe Ünlüce. Mütevazılığı ve güler yüzlü oluşu da farklı bir yere koyuyor kendisini. Öte yandan Ünlüce Genel sekreterlik görevini yürütmekten gurur duyduğunu ve gelecekten umutlu olduğunu söylüyor. Buyurun çoğu kişinin merak ettiği Ayşe Ünlüce'yi bir de kendisinden dinleyin...

Ayşe Ünlüce kimdir?

Eskişehir doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi Eskişehir’de tamamladım. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra 1994-1997 yılları arasında hakim adayı ve hakim olarak görev yaptım, sonra istifa ederek Eskişehir Barosuna bağlı kamu avukatı olarak çalıştım. En son Eskişehir Büyükşehir Belediyesinde 1. Hukuk Müşaviri olarak görev yapmakta iken, Nisan 2018 tarihinden itibaren Genel Sekreter görevine atanmış bulunmaktayım.

Mesleki geçmişinizden bahseder misiniz?

2002-2006 yılları arasında Eskişehir Barosu yönetim kurulu üyesi ve Kadın Hakları Komisyonu Başkanı olarak görev aldım. Ayrıca aynı dönemde Türkiye Barolar Birliği Kadın Hakları Komisyonu (TÜBAKKOM) yönetim kurulu üyeliğine ve İç Anadolu Bölge temsilciliğine seçildim. 2005 yılında Eskişehir Barosu Çevre Komisyonunun kurucu başkanlığını üstlendim. Üyesi olmaktan gurur duyduğum Eskişehir Barosunda 2012 yılından beri Türkiye Barolar Birliği delegeliği görevini yürütmekteyim.

2003-2016 yılları arasında kentimizde kadın dayanışması için faaliyet gösteren yirmi dört sivil toplum kuruluşunun başkan ve temsilcilerinden oluşan Eskişehir Kadın Platformunda aktif olarak çalıştım. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Eskişehir şubesi yönetim kurulunda görev aldım. 2006 yılından itibaren Yerel Gündem 21 hareketinin Kent Konseyi sürecinde Kadın Meclisi yürütme kuruluna seçilerek başkan yardımcılığını üstlendim. Bu süreçte kentimiz için büyük bir kazanım olduğunu düşündüğüm Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi kurulmasında görev aldım, uzun yıllar merkezde gönüllü hukuk danışmanlığı hizmeti verdim. Halen Kent Konseyi yürütme kurulu üyesi olarak sivil toplum çalışmalarına devam etmekteyim.

Ayşe Ünlüce, eşi Aydın ve oğulları Ata ve Aras ile.

Kaç yıllık evlisiniz? Eşiniz ile nasıl tanıştınız?

Eşimle 22 yıllık evliyiz. Aydın ile Eskişehir Adliyesinde staj yaparken tanıştık. Konum bilgisi vereyim: Valiliğin yanındaki eski adliye binasının ikinci katının en son odası hakim stajyerlerinin odasıydı o yıllarda. Tam olarak orada. Unutulmayacak bir andı.

Ünlüce'nin mezuniyetinden bir kare.

Lise ve Üniversite yılları nasıl geçti? Unutamadığınız anınız var mı?

Öğrencilik yıllarını dolu dolu geçirdiğimi söyleyebilirim, seyahat etmek, kitap okumak, film izlemek, fotoğraf çekmek o yıllarda edindiğim ve hala büyük bir keyifle devam ettiğim hobilerim.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olmak nasıl bir duygu?

Genel Sekreter oluncaya kadar hep hukukla ilgili işlerde çalıştım. Hukukçuluk bir yönüyle de sorun çözme, problem giderme mesleği olduğu için, çok zorlandığımı söyleyemem. 1. Hukuk Müşaviri olarak görev yaptığım iki yılı aşkın süre boyunca başta başkanımız olmak üzere genel sekreter, yardımcıları ve daire başkanlarıyla çok yakın çalışma imkanım oldu. Öncesinde de sivil toplum çalışmalarım nedeni ile belediye ile ortak pek çok proje yürüttük. Ama söylemeliyim ki, özellikle 6360 sayılı yasa ile görev alanı son derece genişleyen Büyükşehir Belediyesinde Genel Sekreter olarak görev yapmak elbette çok yorucu ve meşakkatli. Ayrıca sorumluluğu da çok ağır.

Nasıl bir görev?

Mesai saati, hafta sonu, izin günü gibi kavramlar bu görevde söz konusu değil. Kesintisiz bir hizmet söz konusu ama; zorluğu ile aynı oranda çok keyifli bir görev. Daha önce yapılmış hizmetlere sahip çıkmak, kent geleceği için projeler üretmek, bunları organize etmek, elbette manevi hazzı yüksek işler.

4 dönemdir seçilen Yılmaz Büyükerşen’e yakın çalışmak nasıl bir duygu?

Bu anlamda kendimi çok şanslı hissediyorum. Belediye Başkanımız sayın Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen hocamızın hayatı bir başarı hikayesi. Belediyede göreve başlamadan önce de, sivil toplum çalışmalarında aktif olmam nedeniyle başkanımızın desteğini hep yanımızda hissediyorduk. Ben bu görevi yaparken kendimi bir okulda gibi hissediyorum, hocamız çok özel ve sıra dışı bir insan, her gün kendisinden yepyeni şeyler öğreniyorum. Onun hayal ettiği ve yarattığı kente hizmet edebiliyorsam ne mutlu bana.

Bir kadın olarak yönetici olmak nasıl bir duygu?

Çok uzun yıllardır kadın hakları için mücadele etmiş ve kadın dayanışmasına inanmış biri olarak, böyle bir görevde bulunmak beni fazlasıyla gururlandırıyor ve gelecek için umutlandırıyor. Geçtiğimiz hafta Türkiye Belediyeler Birliği, otuz büyükşehir belediyesi genel sekreterleri ile toplantı düzenledi, toplantıdaki tek kadın genel sekreter bendim...”

Eskişehirlilere vermek istediğiniz mesaj var mı?

Çok kısa; Eskişehir kıymetlidir, sahip çıkalım.

Ayşe Ünlüce köpekleri Baron ile birlikte.

Sevdiğiniz enler nelerdir?

Yemek : Kendim ne pişirsem seviyorum sanki.

Kitaplar : Kızıla Boyalı Saçlar, Suç ve Ceza, İçimizdeki Şeytan, Bülbülü Öldürmek, Daha , Devlet Ana, Tutunamayanlar….. (Sevdiğim kitabı tekrar tekrar okumak gibi bir huyum var)

Müzik: Müzik zevkim biraz ortaya karışık, Türküden klasik müziğe, aranjmandan blues caz’a kadar.

Ama elbette en sevdiğim şey çocuklarım Ata ve Aras...

Etiketler: Ayşe Ünlüce, Eskişehir, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Yılmaz Büyükerşen, Genel Sekreter, Kadın, Başarı

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (2)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

SENEM

14 Ekim 2018 14:52
Sizi yürekten kutluyorum, Başkanım boşuna bu göreve sizi atamamış.. Ama maalesef alt kadronuz boş ve foss.. Tam komedii...

RECEP

15 Ekim 2018 11:17
Sizi canı gönülden kutluyorum.başarılarınızın devamını diliyorum.

PERVİN

15 Ekim 2018 10:01
KADIN OLARAK HER ZAMAN GURURUMUZSUN
GÜNAY: HAN'I ALACAĞIZ
GÜNAY: HAN'I ALACAĞIZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, ilçe ziyaretlerine ve buralarda gerçekleştirdiği istişare toplantılarına Han ile devam etti.
GELECEĞİMİZ İÇİN  ÜRETMEK ZORUNDAYIZ
GELECEĞİMİZ İÇİN ÜRETMEK ZORUNDAYIZ
EOSB Başkanı Nadir Küpeli, “Geleceğimiz için üretmek zorundayız. Üretimi de siz gençler yapacak, geleceğimiz siz gençlerin elinde” dedi.
MAHMUDİYELİLER  ATA'NIN HUZURUNDA
MAHMUDİYELİLER ATA'NIN HUZURUNDA
Mahmudiye Belediyesi tarafından Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin 80. yıl dönümü dolayısıyla, Anıtkabir özel ziyareti düzenlendi.
BAKAN'DAN YÜKSEK HIZLI TREN CEVABI
BAKAN'DAN YÜKSEK HIZLI TREN CEVABI
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın Kütahya, Eskişehir, Afyonkarahisar Yüksek Hızlı Tren hattı projesinin hangi aşamada olduğunu ve projenin ne zaman hayata geçeceğine dair sorduğu soruya yanıt verdi.
MİNİKLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
MİNİKLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
Özel Çağdaş Okulları 3. sınıf öğrencileri, Okul Müdürü Berrin Kalyoncuoğlu ve Sınıf Öğretmeni Olyar Kaya ile birlikte Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında Eskişehir LÖSEV’i ziyaret ettiler.
AVUKAT KIZINI KURYE YAPMIŞ
AVUKAT KIZINI KURYE YAPMIŞ
Eskişehir'de FETÖ üyeliği suçundan hükümlü iş adamı Yalçın E.'nin koğuş arkadaşının, aynı suçtan tutuklu eşine yargıyı yanıltmak için kaleme aldığı mektubu avukat kızı Büşra Nur Ç. aracılığıyla ulaştırdığı belirlenince haklarında dava açıldı.
SEYİTGAZİ'DE GİZEMLİ TEPE
SEYİTGAZİ'DE GİZEMLİ TEPE
Seyitgazi ilçesine bağlı Doğançayır Mahallesi’nde yaşayan köylüler, Osmanlı döneminde meydana gelen bir savaşta düşman askerleri tarafından öldürülen 40 erkek ve 40 kızın mezarlarının bulunduğu köyün en yüksek tepesine 40 Oğlan 40 Kız verildiğini anlattılar. 
ERENKÖY'DE KORKUTAN YANGIN
ERENKÖY'DE KORKUTAN YANGIN
Eskişehir’de 3 katlı bir binanın çatı katında meydana gelen yangın minareden görüntülendi. Eskişehir İtfaiye ekiplerinin müdahale ettiği olayda, yanan çatı neredeyse kül oldu.
ZEHİR TACİRLERİ YARGI ÖNÜNDE
ZEHİR TACİRLERİ YARGI ÖNÜNDE
Eskişehir’de düzenlenen ve 26 kişinin gözaltına alındığı uyuşturucu operasyonda, 7 şüpheli adliyeye sevk edildi.