'GÜLLÜK' GÜLİSTANLIK MAHALLE

Son Güncelleme : 30 Temmuz 2016 09:07
'GÜLLÜK' GÜLİSTANLIK MAHALLE

Eskişehir'de öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı mahaleller arasında yer alan Güllük Mahallesi'nde Muhtar Mesut Başaydın mahallenin sosyal kültürel olarak kendini geliştirmiş bir mahalle olduğunu söylerken, Mahalle esnafı öğrenciler gittikten sonra gelirlerinin azaldığını dile getirdi.

SÖYLEŞİ: DENİZ SEVİM

"Sakarya Mahallenizde" projemiz kapsamında bu haftaki durağımız Güllük Mahallesi Oldu. Tepebaşı Belediyesi sınırları içerisinde yer alan mahalle hem Anadolu Üniversitesi'ne olan yakınlığı hem de şehir merkezinde olması nedeniyle öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı mahalleler arasında yer alıyor.

1930'DAN BU YANA VARIZ

Güllük Mahallesi'nin Eskişehir'in en eski mahalleleri arasında yer aldığını dile getiren 12 yıllık Muhtar Mesut Başaydın, mahallenin 1930'lu yıllardan bu yana var olduğunu belirtti. Başaydın, "Mahallemiz 3 cadde 24 sokaktan oluşuyor. Sakarya Caddesi, Balkan Caddesi, Hayboyu 1 Caddesi bizim mahallemiz sınırları içerisinde yer alıyor. Mahallemizde 3 bin 678 hane var. Nüfusumuz 6 bin civarı. Artık nüfusa gidenler pek bize gelmediği için sağlıklı veritabanına ulaşılmıyor. Kayıtlı olmayanlar da eklendiğinde nüfus 6 bin 500'ü buluyor" dedi.

ÖĞRENCİ NÜFUSU YOĞUNLUKTA

Kendisinden önce babası Cemil Başaydın'ın mahalleye 40 yıl muhtarlık yaptığını söyleyen Mesut Başaydın, "Güllük eskiden tamamen yerli insanların yaşadığı bir yerdi. 2004 yılında başlayan apartmanlaşma furyasından önce her sokakta insanların birbirini tanıdığı bir mahalleydi. İşçi memuru ve emekli kesimin olduğu bir mahalleydi ama bu dönemde yerli nüfus şu anki nüfusun yüzde 30'unu oluşturuyor. Yapılaşmayla birlikte öğrenci nüfusu ağırlık kazanmaya başladı. Orta düzey geliri olan, sosyakültürel açıdan kendini geliştirmiş, toplumsal sorunlara yaklaşan, hayata bakışı kültürel anlamda düzgün olan bir mahalle" diye konuştu.

NE YAPILDIĞINI HALA BİLMİYORUZ 

Mahallede var olan tek sıkıntılarının Hatboyu çalışmaları olduğunu söylen Muhtar Başaydın," Tek sıkıntımız Hatboyu, bununla ilgili imza kampanyası, basın açıklaması yaptık. Bu süre içerisinde Hatboyu'nda 20'ye yakın esnaf dükkanını kapattı, iflas etti. Hatboyu dediğiniz cadde yaklaşık 7, 8 mahalleyi ilgilendiren bir cadde ama ne yapıldığını hala bilmiyoruz" dedi. Başaydın, "İlk yapılmaya başlandığında açıkcası ben oraya semt pazarı yapılıyor zannettim, görüntü ve yapılşama bana semt pazarını hatırlattı. Maalesef Türkiye'nin en büyük sıkıntılarından bir tanesi bu bir şey yapılıyor, "Ben yaptım oldu" mantığı var. Biz mahallenin en büyük mülkü amiriyiz ama çalışamalar yapılırken, mahallenin krokisi bu, bu yapılıyor şeklinde bize herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. İçerik olarak ne yapıldığını bilmiyorum, görsel olarak bakıldığında da Eskişehir'e hiç yakışmayan çok çirkin bir görüntü gibi geliyor bana" dedi.

KAMUYA AİT YERİMİZ YOK

Mahallenin eski yerleşim alanları içerisinde yer aldığı için kamuya ait alanlarının olmadığını hatırlatan Muhtar Başaydın, "Genelde mahalle sakinleri park ister ama mahalle eski bir yerleşim alanı olduğu için kamuya ait hiç bir yer yok mahallemizde. Bunun için ne bir beldeevi yapılabiliyor ne de park yapılabiliyor. Bizim mahalle muhtarlığımız bile Bahçelievler sınırları içerisinde. Gerek Milli Emlak'tan olsun gerek belediyeden olsun bunların araştırması çok yapıldı ama maalesef bulunamadı. Mahalleli de bunun farkında, kamuya ait bir yer olmadığını biliyor. Bizim Sağlık Ocağımız Kızılcıklı da ama vatandaşlar sağlık ocağının buraya gelmesini istiyor. Burada elini taşın altına koyması gerekenler Aile Hekimleri" diye konuştu.

KİRA FİYATLARI ÇOK UÇUK

Mahallenin yerli nüfusu ile öğrenciler arasındaki iletişimi de anlatan Muhtar Başaydın, " Zaman zaman mahalleli öğrenciden rahatsız oluyor da genç bunlar bizim de çocuklarımız var. Aynı şekilde kendi çocuklarındanda karşı tarafta şikayetçi olanlar olabilir, biraz hoşgörülü olmak lazım. Mahallede kira fiyatları çok uçuk. Kesinlikle doğru bulmuyorum, taksitle ev satar gibi kiraya veriyorlar. Küçüçük evler 550 liradan başlıyor. 1+1 yapılaşmasının en önemli nedeni bu zaten öğrenci potansiyelini müşteri olarak kullanıyorlar" dedi.

ÇÖPLER SAATİNDE ÇIKARTILMALI 

Belediyelerin çalışmalarından memnun olduklarını dile getiren Başaydın, mahalle sakinlerinden çöplerini çöp saatlerinde çıkartmalarını istedi. Başaydın, "Vatandaş çöplerini, çöp saatleri dışarısında çıkartıyor. Belediyenin temizlik konusundaki çalışmaları çok güzel uygulama saatleri içerisinde geliyor temizliğini yapıyor ama vatandaş çöplerini gündüz saatleri içerisinde çıkartttıktan sonra çöp sorunu ortaya çıkabiliyor" dedi.

PARKLAR ÇOCUKLARIN YETİŞKİNLERİN DEĞİL 

Mahalledeki park sorununa da değinen Muhtar, "Mahallemizde park yok ama muhtarlığımız park sınırları içerisinde. Parkta da zaman zaman sıkıntılar yaşanabiliyor. Yine bu sıkıntıyı yaratan vatandaşın kendisi. Parka hayvan gezdirmeye geliyorlar. Hayvan sevmek güzel bir şey ama hayvanı seven insan hayvanın pisliğine de katlanacak. Parklar çocukların diyorum ben her zaman. Zaman zaman çocukların eli yüzü pislik içerisinde kalabiliyor. Kimse kimsenin pisliğini çekmek zorunda değil ki. Parklar çocuklarındır yetişkinlerinde değil. Çocuklar, gençler otobüslerde nasıl büyüklere yer vermesini öğrenmişse parklarda da çocuklara yer vermesini büyükler öğrenmeli

KÖPEK PİSLİKLERİ TEMZİLENSİN 

Mahalle sakinlerinde Ayhan Bulut, "Mahallemiz temiz bir mahalle her şeyden memnunuz. Parklar güzel ama bazen çocuklar için sıkıntı yaratabiliyor. Köpekler bazen pislik bırakıyor, köpek temizlemiyor" dedi.

ÖNLEM ALINMALI 

7 yıldır Güllük Mahallesi'nde oturduğunu söyleyen Sema Özok, "Buradan çok memnunun öğrenci nüfüsu yoğunlukta ama herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Sadece parkların daha temiz bırakılmasını istiyoruz. Köpekler çok fazla. Bazen çocuklara saldırabilmesi tedirginiliğini de yaşıyoruz. Bununla ilgili önlem alınmalı" şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİ GİDİNCE İŞLER AZALIYOR 

Mahalle Esnaflarından Musa Hepyörük, "Mahallemizde genellikle öğrenci ağırlıklı ve genç kesim. Buradaki işler de öğrencilere bağlı olarak giriyor. Öğrenci yoksa esnafın işi de yok, İşler de azalıyor" dedi.

GECELERİ UYUYAMIYORUZ

Mahalle esnaflarından Önder Tuğlacı Güllük Mahallesi'nin biraz gürültülü bir mahalle olduğunu dile getirdi. Bazen gürültüden geceleri uyunmadığı söyleyen, "Öğrencilerin getirdiği gibi götürdüğü de var. Bize kazançları var ama geceleri taşkınlık yapılıyor. Mesela şu anda mahallemiz çok sessiz kimse yok öğrenci yok. Gelirimiz 3'te 1 oranında düştü" diye konuştu.

Etiketler: Eskişehir, Güllük, Sakarya Mahallenizde

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Denizhan

05 Ekim 2016 01:12
köpek köpek diyip durmuşunuz ama suriyelilerin parkınızı işgal etiğini , içki şişelerini sölememişiniz akşamları çöpten geçilmiyo sabah temizleyene sorun bence bi o yaşlı amcaya üzülürüm

Semra Celikkaya

08 Eylül 2016 15:37
Kopeklerle ne alip veremedigi var bu insanlarin. Parklari sizin cekirdek kabuklariniz, yerlere attiginiz copler, kapaksiz cop kutularina atilan yiyecek artiklari kirletmiyor kopek pislikleri kirletiyor. Bu sebeple o kopeklerden bir tanesi alinsin, ben de hepinizin cop atarken, cekirdek kabugu atarken fotografinizi cekip zabitaya sikayet edecegim sizleri
GÜNAY: HAN'I ALACAĞIZ
GÜNAY: HAN'I ALACAĞIZ
AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, ilçe ziyaretlerine ve buralarda gerçekleştirdiği istişare toplantılarına Han ile devam etti.
GELECEĞİMİZ İÇİN  ÜRETMEK ZORUNDAYIZ
GELECEĞİMİZ İÇİN ÜRETMEK ZORUNDAYIZ
EOSB Başkanı Nadir Küpeli, “Geleceğimiz için üretmek zorundayız. Üretimi de siz gençler yapacak, geleceğimiz siz gençlerin elinde” dedi.
MAHMUDİYELİLER  ATA'NIN HUZURUNDA
MAHMUDİYELİLER ATA'NIN HUZURUNDA
Mahmudiye Belediyesi tarafından Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin 80. yıl dönümü dolayısıyla, Anıtkabir özel ziyareti düzenlendi.
BAKAN'DAN YÜKSEK HIZLI TREN CEVABI
BAKAN'DAN YÜKSEK HIZLI TREN CEVABI
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın Kütahya, Eskişehir, Afyonkarahisar Yüksek Hızlı Tren hattı projesinin hangi aşamada olduğunu ve projenin ne zaman hayata geçeceğine dair sorduğu soruya yanıt verdi.
MİNİKLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
MİNİKLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
Özel Çağdaş Okulları 3. sınıf öğrencileri, Okul Müdürü Berrin Kalyoncuoğlu ve Sınıf Öğretmeni Olyar Kaya ile birlikte Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında Eskişehir LÖSEV’i ziyaret ettiler.
AVUKAT KIZINI KURYE YAPMIŞ
AVUKAT KIZINI KURYE YAPMIŞ
Eskişehir'de FETÖ üyeliği suçundan hükümlü iş adamı Yalçın E.'nin koğuş arkadaşının, aynı suçtan tutuklu eşine yargıyı yanıltmak için kaleme aldığı mektubu avukat kızı Büşra Nur Ç. aracılığıyla ulaştırdığı belirlenince haklarında dava açıldı.
SEYİTGAZİ'DE GİZEMLİ TEPE
SEYİTGAZİ'DE GİZEMLİ TEPE
Seyitgazi ilçesine bağlı Doğançayır Mahallesi’nde yaşayan köylüler, Osmanlı döneminde meydana gelen bir savaşta düşman askerleri tarafından öldürülen 40 erkek ve 40 kızın mezarlarının bulunduğu köyün en yüksek tepesine 40 Oğlan 40 Kız verildiğini anlattılar. 
ERENKÖY'DE KORKUTAN YANGIN
ERENKÖY'DE KORKUTAN YANGIN
Eskişehir’de 3 katlı bir binanın çatı katında meydana gelen yangın minareden görüntülendi. Eskişehir İtfaiye ekiplerinin müdahale ettiği olayda, yanan çatı neredeyse kül oldu.
ZEHİR TACİRLERİ YARGI ÖNÜNDE
ZEHİR TACİRLERİ YARGI ÖNÜNDE
Eskişehir’de düzenlenen ve 26 kişinin gözaltına alındığı uyuşturucu operasyonda, 7 şüpheli adliyeye sevk edildi.