GUATR VE PANKREAS KANSERİ BELİRTİLERİ

28 Ağustos 2018 17:43
GUATR VE PANKREAS KANSERİ BELİRTİLERİ

Özel Ümit Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Müslüm Tarkan guatr ve pankreas kanserlerinin belirtileri ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Kilo durumu önemli

Guatr hastalığının toplumda çok yaygın görülen bir hastalık olduğunu söyleyen Tarkan, bu hastalığın belirtileri hakkında bilgi verdi. Tarkan, "Aniden zayıflama ya da kilo alımı, kabız ya da ishal olmak, çok sıcak ya da çok soğuk ortamı sevmek guatr hastalığının ilk belirtileri olarak karşımıza çıkıyor. Bunlarla birlikte boyunda şişlik varsa mutlaka acilen doktora başvurulması gerekiyor. Boyundaki şişlik guatrın nodül haline gelmesine neden olabilir. Yüzde 5 ile 15 arasında olasılıkta guatr kanseri olma ihtimali var” diye konuştu.

Bu belirtilere dikkat


Yaygın olarak görülen bir başka kanser türü olan pankreas kanserinden de söz eden Tarkan, “Pankreas kanserinin en önemli belirtilerinden biri ani ortaya çıkan ağrısız sarılıktır. Bunun dışındaki belirtileri ani kilo kaybı, karın ağrısı, sindirim bozuklukları, şişkinliktir. Bir kişide vücudunda, derisinde, gözlerinde aniden sararma başlamışsa pankreas kanseri olma olasılığı çok yüksektir. Böyle bir durumda acilen bir genel cerraha başvurulması gerekir” diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle