GELECEĞİN 'HÜRKUŞ'LARI

16 Kasım 2017 14:24
GELECEĞİN 'HÜRKUŞ'LARI

Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı (AÜHP) tarafından yürütülen TÜBİTAK 4004 'Minik Havacılar Uçmayı Öğreniyor' projesi kapsamında minik öğrenciler, uçaklara etki eden kuvvetleri ve uçağın nasıl uçtuğunu öğreniyor.

AÜHP'nin bilim iletişimi gerçekleştirmek üzere 4004-Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında hazırlanan ve yürütücülüğünü AÜHP Müdürü Doç. Dr. Ender Gerede’nin yaptığı projede Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü de destekleyici kuruluş olarak yer alıyor. Havacılık Parkı içerisinde bulunan ve çocuklara yönelik bilim iletişimi gerçekleştirmek üzere yeniden tasarlanan hangar binasında yapılan etkinliklerde, basit ev aletleri ve geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak 13 farklı deney gerçekleştiriliyor. AÜHP minik misafirlerini, atölye çalışmaları için gruplar halinde ve önceden alınmış randevular kapsamında ağırlıyor. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, proje kapsamında hava araçlarının nasıl uçtuğunu, motor ve pervane gibi sistemleri oyunlarla öğrenen Vali Münir Raif Güney İlkokulu öğrencileriyle bir araya geldi.

"Eskişehirli çocuklar ninniden sonra uçak sesi duyuyor"


Havacılık Parkının son yıllarda sıradan bir mekan olmaktan çıktığını belirten Rektör Naci Gündoğan, havacılığın önemli bir alan olduğunu söyledi. Üniversite ile çocukları ve toplumu buluşturmak için böyle bir projeye imza attıklarını dile getiren Prof. Dr. Gündoğan, "Eskişehir havacılığın önemli bir merkezi. Eskişehir’de doğan bütün çocuklar aslında havacılığı biliyorlar, seviyorlar. Ninni seslerinden sonra uçak sesleri duyuyorlar, uçak sesleri ile büyüyorlar ama biz istiyoruz ki burada geleceğin Vecihi Hürkuşlarını yetiştirelim. Burada geleceğin uçak mühendislerini, geleceğin pilotlarını yetiştirelim. Onlara bir havacılık sevgisi bilinci aşılayalım. Bizim en önemli amacımız burada bu. Bu park çocuklarla güzel. İnşallah bundan sonra da ilkokul çocuklarımız, ortaokul, lise öğrencilerimiz parka daha fazla girecekler çıkacaklar ve burasını aynı zamanda bir eğitim merkezi olarak görecekler" dedi.

"Çocuklar bir şeylere dokunarak karar almaları daha faydalı"


Çocukları eğlendirerek öğretmenin önemli olduğunu aktaran Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gündoğan, şunları ifade etti: "Çocuklarımız da burada gördüğüm kadarıyla bir taraftan bir şeyler yaparak eğitmek daha kolay aslında. Daha güzel. Maalesef biz eğitim sisteminde en eksik olduğumuz taraflardan bir tanesi uygulama. Bu orta öğretimde de böyle üniversite öğretiminde de böyle ama çocuklara bir şeye dokunarak, kendileri yaparak bu eğitimi sağlarlarsa ben geleceklerine yönelik karar almalarında ya da bazı şeyleri somutlaştırarak görmelerinde çok büyük fayda olduğunu düşünüyorum. Bu noktada da çocukları eğlendirerek eğitmenin bir aracı olarak bu parkı görüyoruz aslında. İnşallah bundan sonra bu projeleri daha da geliştireceğiz. Bundan sonrada İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz aracılığıyla burada daha fazla çocuğun yer almasını sağlayacağız. Bu tür etkinlikleri sistematik hale getirmemiz lazım. TÜBİTAK Projesi de bu nedenle alındı. Bundan sonrada gerek TÜBİTAK Projesi kapsamında, gerek üniversitemizin bilimsel araştırmaları kapsamında çeşitli desteklerle buradaki eğitim faaliyetlerini sürdürmeye devam edeceğiz. Ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum."

"Havacılığa karşı olumlu tutumlar geliştirmelerini sağlamaya çalışıyoruz"


Yapılan projeyle ilgili bilgi veren AÜHP Müdürü Doç. Dr. Ender Gerede ise, "Biz burada çocukları eğlendirerek, düşündürerek, meraklandırarak onlara bilime karşı olumlu tutumlar geliştirmelerini, havacılığa karşı olumlu tutumlar geliştirmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de inanın eğleniyorlar. Deneyerek öğrendikleri için de öğrenmenin kalıcı olduğunu düşünüyoruz, hedefliyoruz. Çocuklarımız uçağa etki eden 4 kuvvetin ne olduğunu bizzat basit ev aletleri ile geri dönüşüm malzemeleri ile deneyimleyerek öğreniyorlar. Buradan giderken de 'Bir uçak nasıl uçar ve temelde motor sistemleri olmak üzere alt sistemleri nasıl çalışır?' bunu öğrenmiş olarak ayrılıyorlar. Hem pozitif bilimlere karşı olumlu bir tutum geliştirme amacımız hem de havacılığa karşı Selahattin Reşit Alanlar, Nuri Demirağlar, Vecihi Hürkuş’lar çıksın diye yaptığımız bir çalışma" diye konuştu.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

TRAMVAYDA GASP İDDİASI
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
Eskişehir'de, tramvayda Türkmenistan uyruklu bir kişinin saatini gasbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı.