GAZOZ SATICILIĞINDAN İŞ DÜNYASININ ZİRVESİNE

Son Güncelleme : 06 Ağustos 2017 10:08
GAZOZ SATICILIĞINDAN İŞ DÜNYASININ ZİRVESİNE

9 yaşında yetim kalmış. Çocukken çalışma hayatına atılmış. Köy otobüslerinde gazoz satmaya başlamış. Önce bir bakkal dükkanı açmış, sonra toptancılık yapmış. Türkiye sınırlarını aşmış. Şimdi bir çok dalda faaliyet gösteren çok sayıda şirketin yönetim kurulu başkanlığını yapıyor. Bu haftaki Pazar Sohbeti'mizin konuğu gerçek bir başarı öyküsünün mimarı Erdoğan Tekgöz...

ÖZGEÇMİŞ:1956 Eskişehir doğumlu. İlk ve Orta Öğretimimi Eskişehir Çifteler İlçesi'nde tamamladı. 1970 yılında Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’ne başladı. Teknik Lise’ye geçerek Makine Teknisyenliği Bölümünden mezun oldu. İki çocuk babası.

Özlem Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Tekgöz

SAKARYA: İş hayatına kaç yaşında ve nasıl başladınız?

TEKGÖZ:1965 yılında babamızı 34 yaşında elim bir trafik kazasında kaybettik. Altı kardeş babasız kaldık. Ben 9 yaşındaydım. Ağabeylerimle birlikte ilçemizin meydanındaki otobüslerin kalktığı bir barakanın yanında çalışmaya başladık. Gazoz, çekirdek satıyor, ayakkabı boyacılığı yapıyorduk. Köy otobüsleri geldiğinde ben iki kasa gazoz alıyor, otobüse biniyordum. Satış yapıp, parayı toplayıncaya kadar otobüs 2-3 km uzağa gidiyordu. Ben otobüsten inip, ilçeye tekrar yürüyordum...

Erdoğan Tekgöz bu yaşlarda hem çalışıyor, hem de okuyordu.

SAKARYA: Yaşıtlarınız oyun oynarken, siz zor şartlarda çalışmışsınız.

TEKGÖZ: Evet, ancak buna mecburduk. Zira ağabeyim ve kardeşlerimle birlikte hem çalışmak, hem de okumak zorundaydık. O zor yılların yaşanması erken büyüdüğümü hissettirdi bana.

- 90'lı yıllarda toptancılık yapan Tekgöz, Eskişehir'in tanınmış işadamlarından Emin Çokaygil'in mağazasının açılışında.

SAKARYA: Eskişehir'e ne zaman geldiniz?

TEKGÖZ: 1970 yılında geldik. Vişnelik Mahallesi'ne bir bakkal dükkanı açtık. Okuldan çıkar çıkmaz dükkana gelirdim. Müşteriyle ilgilenirdim, fırınlara paket un ve tuz götürürdüm. Yaşım büyüdükçe iş hayatındaki sorumluluğumda artmaya başlamıştı. Bu nedenle üniversite eğitimimi yarıda bırakarak, askere gittim. Askerliğimi tamamlayıp geldikten sonra da atılım yılları başladı.

-  Erdoğan Bey, ETİ'nin bayiler toplantısında...

SAKARYA: Yani işlerinizi büyütmeye başladınız?

TEKGÖZ: Evet, o yıllarda herkes Taşbaşı Çarşısı'ndaki toptancılardan alışveriş yapıyordu. Biz hizmeti yayarak bakkalın ayağına gitme modelini getirdik. Eskişehir'de toplancılığı ilk biz başlattık. Önce bir araçla başladık. Sonra iki, üç derken, bu işi kurumsallaştırdık. Bir çok saygın markanın bayiliğini aldık. Ve bunu Eskişehir ile sınırlamadık. Bölgeye de yayıldık. Ürün çeşidimizi üç bin kaleme kadar çıkardık. Ailece el ele vererek şirketimizin büyümesini sağladık.

SAKARYA: Yurt dışında da ticaret yaptığınızı duyduk

TEKGÖZ: 1990 yılından sonra yurt dışına açıldık. Bulgaristan, Romanya, Makedonya, Ukrayna ve Moskova’da depolar kurduk. Yüklü miktarlarda ithalat ve ihracatlar yaptık.

,

Kıbrıs'taki apartları

SAKARYA: Kıbrıs'ta da yatırımlarınız varmış.

TEKGÖZ: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde büyük yatırımlarımız oldu. 1991 yılında kurduğumuz şirketimiz ile Kıbrıs'tan büyük boyutlarda ihracatlar yaptık. Truzim işine girdik, bir tatil koyu inşa ettik. Lefke Avrupa Üniversitesi yanında 785 odalı 'Akdeniz Evleri' öğrenci konaklama tesisi kurduk. Burası Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nin örnek gösterilen en büyük öğrenci konaklama tesisidir. Kıbrıs'ta ayrıca inşaat ve enerji yatırımlarımız var.

SAKARYA: Eskişehir'deki yatırımlarınız nedir?

TEKGÖZ: Biz Eskişehir'de öğrenci potansiyelini göz önüne alarak Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi çevresine 1000 kişi kapasiteli 7 ayrı apart ve otel yaptık. İnşaat şirketimiz ise bugüne kadar yüzlerce konut ve işyeri projesine imza attı. Ayrıca Batıkent girişinde yaptığımız Tekpark kentin ilk açık hava yaşam merkezidir. Kentin çeşitli yerlerinde 5 bin kişiye hizmet verebilecek 6 adet nikah ve düğün salonumuz var. Gıda şirketimiz de Coca-Cola'nın distribütörlüğünü yapıyor.

SAKARYA: Gelecek ile ilgili yatırımlar var mı?

TEKGÖZ: Kısa sürede hayata geçireceğimiz 80 bin m2'lik açık çarşı projemiz var. Buranın 60 bin m2'lik bölümüde mobilya showroomları olacak. 20 bin m2'lik alanda ise tamamlayıcı sektörler yer alacak. Bu projemizin lansmanını ağustos ayı içinde yapacağız. Bir başka projemiz ise çöpü yakıt olarak kullanarak elektrik üretmektir. Bu konuda da çalışmalarımız devam etmekte olup, 2018 yılı için de hayata geçirilmesi planlanmaktadır.

SAKARYA: Ayrıca enerji yatırımınıza girdiğinizi duyduk

TEKGÖZ: Ankara Gölbaşı Beynam’da 182 dönüm arazi üzerinde tek parça olarak kurulan Türkiye’nin en büyük tek eksen takip sistemi ile üretim yapacak güneş enerji santralını bitirmek üzereyiz. Güneşe göre hareket etme kabiliyetine sahip olacak bu santral üzerinde 2 yıldır çalışıyoruz. Faliyete geçtiğinde yılda 11.000 konutun elektrik ihtiyacı karşılanmış olacak.

SAKARYA: Bir ara Eskişehirspor'da yöneticilik yaptınız.

TEKGÖZ: Evet, Eskişehirspora’da 8 yıl kesintisiz hizmet etme onurunu yaşadım 2001 yılında yine bu günkü gibi büyük sıkıntılar içerisinde çırpınırken görev aldım. O zaman 1996 yılında Ankarada Şampiyonluk yaşadık. 2008 yılında gibi Süper Lige yükseldik. Bu sürede İdari Asbaşkanlık, Mali Asbaşkanlık, Başkan vekilliği gibi çeşitli görevlerde bulundum.

SAKARYA: Peki başarınızın sırrı ne?

TEKGÖZ: Çalışmayı ve üretmeyi girişimci ruhla hedeflemek, Yenilik, değişim ve gelişimle sürdürülebilir başarıyı yakalamak.

SAKARYA: Bugün istediğiniz yere geldiğinizi düşünüyor musunuz?

TEKGÖZ: Hedeflediğim belli bir nokta yok. Ancak yerinde saymak bana göre değil. Hayatta başarı ve ilerleminin bir sınırı olduğunu düşünmüyorum. Hırslı ve sınırları zorlayan biriyimdir.

SAKARYA: Peki sizden sonra bayrağı kim devralacak?

TEKGÖZ: Çocuklarım, yeğenlerim. En büyük şansım onlar. Çocuklarıma, yeğenlerime kendi tecrübelerimi, kendi doğrularımı anlatırım. Üzerlerinde baskı oluşturmam.

SAKARYA: Bu güzel sohbet için teşekkürler.

Yorumlar (5) / Onay bekleyen (1)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Kadir

07 Ağustos 2017 09:23
Böyle adama Allah daha çok versin. Ne zaman kapısına biri gitse küçük büyük demeden kapıda ağırlar kapıda uğurlar. Diğerleri zengin olmuş ama adam olamamış

geldigi yer

06 Ağustos 2017 14:56
Kendisi geldigi yeri ve yasadigi zamanlari herdaim yaninda tasir. Mutevaziligi ve hayirseverligi kimsenin bilmeden yaptigi bircok faaliyeti vardir. Allah sizin gibilerin sayisini artirsin

Poyraz

06 Ağustos 2017 11:42
Bu zamanda sıfırdan gelip büyümek çok zor hatta imkansız zamanın da büyük olanlar her türlü piyasaya hükmediyor çünkü

Mistik

06 Ağustos 2017 11:55
Helal olsun. Hırsınızın ve başarılarınizin devamını diliyorum. Umarım siz ve sizden sonra gelen kuşaklarınız, tüm projelerinizde başarıdan başarıya kosarsınız. Tebrikler

YOĞURDUM EKŞİ DİYEN YOK

07 Ağustos 2017 08:53
AMCA HER İŞİ MÜKEMMEL GÖTÜRMÜŞ.
BANA 'ADAY OL' DEDİ
BANA 'ADAY OL' DEDİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, ETİ'nin kurucusu Firuz Kanatlı'nın cenaze töreninde, Sözcü Gazetesi'nden Derin Gökçe'nin sorularını yanıtladı.
KISITLAMALAR KABUL EDİLEMEZ
KISITLAMALAR KABUL EDİLEMEZ
Torba yasanın 78’inci maddesinde gazi ve engelli yurttaşların alacakları otomobiller için 1600 cc motor hacmi sınırlaması ile aracın vergisiz değerinin 70 bin TL’nin altında olması şartının getirilmesine CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer tepki gösterdi.
HUZUR TOPLANTISI
HUZUR TOPLANTISI
İl Emniyet Müdürü Engin Dinç ve beraberindeki müdür yardımcılarının da katıldığı huzur toplantısı düzenlendi.
ÖLÜMDEN DÖNDÜ
ÖLÜMDEN DÖNDÜ
Eskişehir’de seyir halindeki bir aracın devrilmesi sonucu 1 kişi yaralandı.
HİJYEN MESAİSİ
HİJYEN MESAİSİ
Odunpazarı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün daha hijyenik ve modern bir çöp toplama sistemi için ilçe geneline yerleştirdiği yer altı çöp konteynerleri, Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından düzenli olarak ilaçlanıyor.
ZOMBİ HAPI UYARISI
ZOMBİ HAPI UYARISI
Kimya Mühendisleri Odası Bölge Temsilciliği Başkanı Kenan Çalışır, 'flakka' isimli uyuşturucu maddenin bonzaiden çok daha tehlikeli olduğunu söyleyerek çeşitli uyarılarda bulundu.
ŞEHİT EVİNİ ZİYARET ETTİLER
ŞEHİT EVİNİ ZİYARET ETTİLER
Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu'na (KYK) bağlı yurtlarda kalan üniversite öğrencileri, Irak'ın kuzeyindeki Zap bölgesinde şehit olan Piyade Uzman Çavuş Seçkin Arıkan'ın Eskişehir'deki ailesine ziyarette bulundu.
RESTORASYONDA TEPKİ ÇEKEN GÖRÜNTÜ
RESTORASYONDA TEPKİ ÇEKEN GÖRÜNTÜ
Seyitgazi ilçesine bağlı Kümbet köyünde Seyyid Battal Gazi’nin silah arkadaşlarının bulunduğu tarihi bölgenin restorasyonunu yapan işçilerin, kullandıkları yemek içme malzemelerini mezarların üzerine bırakmaları dikkat çekti.
Firuz Kanatlı son yolculuğuna uğurlandı
Firuz Kanatlı son yolculuğuna uğurlandı
ETİ Şirketleri Onursal Başkanı ve ETİ Makine Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Kanatlı düzenlenen cenaze törenin ardından sevenlerinin gözyaşları arasında toprağa verildi.