GAZETECİLİKTEN MİLLETVEKİLLİĞİNE

20 Aralık 2015 01:09
GAZETECİLİKTEN MİLLETVEKİLLİĞİNE

TRT, Kanal 6, Milliyet'te çalışmış ve Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği yapmış bir isim. 1 Kasım seçimlerinde CHP Eskişehir Milletvekili seçildi. Genç, bilgili ve donanımlı. Utku Çakırözer'in önce Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki makamına daha sonra Ankara'daki evine misafir olduk. Merak ettiğiniz soruları sorduk.

SÖYLEŞİ: HAKKI SAĞLAM

NOT: Söyleşinin foto galerisi yazının sonundadır.

ÖZGEÇMİŞİ

1970 yılında Eskişehir’de doğdu. Eskişehir Anadolu Lisesi‘nden mezuniyetinin ardından, Bilkent Üniversitesi‘nde mühendislik alanında lisans ve siyaset bilimi alanında yüksek lisans dereceleri sahibi oldu. ABD’de Maryland Üniversitesi Phillip Merrill Gazetecilik Okulu‘nda bir yıl interaktif gazetecilik eğitimi aldı. Gazeteciliğe 1994 yılında Cumhuriyet Gazetesi‘nde stajyer olarak adım attı. Kanal 6 ve TRT‘deki görevlerinin ardından 1996’da girdiği Milliyet‘te sırasıyla siyaset, savunma ve dış politika alanlarında muhabirlik yaptı.Eylül 2014 – Şubat 2015 tarihleri arasında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürüttü. Utku Çakırözer, Alev Sibel Toral ile evli.

SAKARYA: Neden CHP?

ÇAKIRÖZER: Çünkü ülkemizde demokrasiyi içine sindirmiş, hukuk devletini, insan hak ve özgürlüklerini tam manasıyla yaşatmayı, ülkemizin Atatürk ilkeleri doğrultusunda, laik, çağdaş bir geleceğe yönelmesi hedeflerini savunan ve bunların tamamında samimi olan tek parti CHP’dir. Kısacası demokrasi ve özgürlükler için CHP.

SAKARYA: Milletvekili hedefi nasıl başladı?

ÇAKIRÖZER: 22 yıllık gazetecilik mesleğinde stajyer olarak kapısından adım attığım Cumhuriyet Gazetesi’nde Genel Yayın Yönetmenliğine kadar yükseldim. Mesleğimi hep kamu yararını üstün gören bir anlayış içinde araştırmacı, sorgulayıcı bir biçimde yapmaya özen gösterdim. Toplumun doğru bilgilendirilmesi gerektiğine, hak ve özgürlüklerin korunması için demokratik mücadeleye inandım. Aynı zamanda halkın bilgi alma özgürlüğünün savunucusu oldum. Türkiye'de iktidarın baskıları nedeniyle gazetecilik alanında yaşanan tıkanıklık sonrasında, aynı ilke ve öncelikleri siyasette de devam ettirme kararı aldım.

SAKARYA: Sizce Eskişehir’in en önemli sorunu ne?

ÇAKIRÖZER: Eskişehir'in en büyük sorunu merkezi iktidar ile yerel yönetim arasında bir uyum sağlanamaması. Bugüne kadar Eskişehir’e hak ettiği yatırımların gelmemesinde, AKP’nin ayrımcı tutumunun büyük etkisi var. AKP hükümetleri Eskişehir’de Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçelerde CHP'li başkanlar olduğu için yatırım yapılmasını engelledi. Artık buna son verilmeli, Eskişehirimiz bütçeden ve yatırımlardan hak ettiği payı almalı.

Eskişehir'in aynı ölçüde önemli bir başka sorunu lobisinin olmaması. Bir şehrin kendini tanıtabilmesi, projelerini, hedeflerini anlatabilmesi çok önemlidir. Eskişehir’in öncelikli problemi Ankara’da bir lobisinin olmamasıdır. Şehrin kanaat önderlerinin bir araya gelerek şehrin hak ettiği yeri alması için adımlar atılması gerekiyor. Tüm siyasi ve yerel aktörlerin siyasi rant gözetmeksizin bir araya gelerek Eskişehir için çalışması gerektiğini düşünüyorum. Tabii bu sadece siyasilere düşen bir görev değil. İşadamları, STK’lar, meslek odaları bir arada Eskişehir için mesai harcamalılar. Bu birliği sağlayabilirsek Eskişehir için çok faydalı işlere imza atabiliriz diye düşünüyorum.

SAKARYA: Eskişehir deyince aklınıza gelen üç şey nedir?

ÇAKIRÖZER: Öncelikle çocukluğum, mahallem ve ailem. Özellikle de anneannem. Sayesinde Yenibağlar'daki avlulu küçük evimizde şefkat dolu bir çocukluk geçirdim. Avludaki ağacın tepesine çıkıp tüm mahalleli için kayısı topladığım, sokak arasında taştan kale kurarak maç yaptığım, kader kısmet, elma şekeri, pazar poşeti satarak harçlık çıkardığım günleri unutamam.

İkinci olarak özgürlükler ve medeniyet geliyor aklıma. Bu kent, insanların özgürce yaşadığı, özgürlüğüne demokrasiye sahip çıkan çağdaş bir kent oldu hep. Hak ve özgürlükleri için gerekirse mücadele etmekten de çekinmeyen bir kent. İşte Gezi Direnişi. İstanbul'dan sonra en büyük gösteriler Eskişehir'de yaşandı. Hala da öyle. Bakın daha yeni Eskişehirli gazeteciler Can ve Erdem için sokakta eylem yaptı. Eskişehirli kadınlar, aile içi şiddetin, kadın cinayetlerinin sonra erdirilmesi için yürüdü.

Ve son olarak tabi ki Eskişehirspor geliyor. Bu şehrin kırmızı siyah renklere gönülden bağlılığı değil Türkiye'de, Avrupa'da biliniyor. Maç günleri Eskişehir bambaşka. Bando Es Es eşliğinde caddelerde marşlar eşliğinde yürüyüşler. Saatler öncesinden tribünü dolduran muhteşem taraftarın bitmeyen tezahüratları. Söylenen marşların,atılan sloganlar sadece stadyumda değil şehrin birçok mahallesinden duyulur. Dediğim gibi maç günleri bir başka güzel oluyor Eskişehir.

SAKARYA: Nabi Avcı bir yemek vermiş. Bu yemekler devam edecek mi?

ÇAKIRÖZER: Sayın Avcı'ya biz altı milletvekilini bir araya getirdiği için bir kez daha aracılığınızla teşekkür ederim. Biz CHP Eskişehir milletvekilleri olarak hem genelde hem de yerelde sorunların birlikte diyalog ve uzlaşı havası içinde ele alınması gerektiğine inanıyoruz. Dönem dönem bu bulşumaların gerçekleşmesinde yarar var. Ancak hem Türkiye genelinde, hem de Eskişehir özelinde temel hak ve özgürlüklere ilişkin yaşanacak olumsuz gelişmeler ile, Ankara'da Cumhurbaşkanı ve AKP'den gelecek Başkanlık sistemi gibi dayatmaların bizim olası işbirliklerimize menfi yönde etki etmesi kaçınılmazdır. Bu yüzden AKP'li mevkidaşlarımızın Türkiye'de kutuplaşmanın sona erdirilmesi konusunda gösterecekleri gayretin önemine o yemekte dikkat çektik.

SAKARYA: 1 Kasım akşamı seçim sonuçlarını görünce ne hissettiniz?

ÇAKIRÖZER: 'Çok daha iyisini yapabilirdik' diye düşündüm. Neden daha iyisini yapamadık, daha fazla oy alamadık diye hep birlikte üzerinde daha çok düşünmeli ona göre yeni stratejiler belirlemeliyiz.

SAKARYA: Milletvekili olmak nasıl bir duygu?

ÇAKIRÖZER: Atatürk ve Cumhuriyetimizi kuran kadroların Gazi Meclisi'nde Eskişehir'imizi temsil edecek olmak gerçekten onur verici, heyecan verici güzel bir duygu. Ama bir o kadar da ağır sorumluluk yükleyen bir görev. Omuzlarımızdaki sorumluluğun bilinciyle çalışıyoruz.

SAKARYA: CHP kurultay yapıyor. Size göre de CHP’de bir genel başkan sorunu var mı?

ÇAKIRÖZER: Hayır bana göre CHP'de bir genel başkan sorunu yok. Türkiye olağanüstü baskılar, yasaklamalar ve şiddet altında seçimlere sokuldu. Vatandaşlar can güvenliği riski ile sandık başına gitmek zorunda bırakıldı. Kurultay sürecindeyiz. Kurultay sonrasında çok daha fazla çalışan, proje üreten ve bunları parti tabanı ve yurttaşlarımızla paylaşan bir CHP göreceğimize inanıyorum.

SAKARYA: Seçim döneminden aklınızda kalan en iyi anınız nedir?

ÇAKIRÖZER:Emek ya da Çamlıca'da bir kahvehanede kendimi tanıtıyordum. Yaşlıca bir ağabeyimiz gülerek yüzüme baktı ve “Boşuna uğraşma biz seni tanıyoruz” dedi. Cüzdanını çıkardı. İçinden birkaç kez katlanmaktan yıpranmış bir kağıt parçası çıkarıp gösterdi. 7 Haziran seçimleri sonrasında parti üyelerimize gönderdiğim teşekkür mektubunu katlamış cebine koymuş. Yanından hiç ayırmıyor. Kısa siyasi yaşamımıda en duygulandığım anlarından birisi budur.

SAKARYA: Utku Çakırözer nasıl bir milletvekili olacak?

ÇAKIRÖZER: Eskişehir’in herhangi bir sokağında oturan hemşehrimizin Meclis’te oturan temsilcisi olacak. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. Cumhuriyetin milletvekili olarak özellikle mağdurların, ezilenlerin, sesini duyuramayanların, özgürlük ve demokrasi mücadelesi verenlerin, zor koşullar altında üretip ülkemize katkı yapmak isteyenlerin vekili olmaya çalışacağım. Hem seçimler öncesinde hem de sonrasında merkezdeki 2 ilçemiz ve çevre 12 ilçeyi birçok defalar ziyaret ettim. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, sendikalar, Sanayi ve Ticaret Odası gibi kurum ve kuruluşları ziyaret ederek talep ve görüşlerini aldım. Çok kısa süren ve yasama faaliyetlerinin başlayamadığı 25. Dönemde bu talep ve görüşleri soru önergeleri ve kanun teklifi olarak Ankara’ya taşıdım. Bu çalışmalarıma 26. Dönemde de devam edeceğim.

SAKARYA: Eskişehir halkına vermek istediğiniz mesaj nedir?

ÇAKIRÖZER:Görev yapacağım dört sene içinde bir yandan kentimizi ve hemşehrilerimi layığıyla temsil etmeye çalışacağım. Bir yandan da onların yanlarında olacağım. Bunun kent merkeziyle sınırlı olacağı da düşünülmesin. Birbirinden güzel ilçelerimizin değerli sakinleri ile sık sık bir araya geleceğim. Benim amacım halkımızın teveccühüyle kazandığımız milletvekilliği hak ve yetkilerini yine halkımızın gösterdiği doğrultuda onlar adına kullanmaktır. Bu yüzden kapım da telefonum da sürekli açık olacak.

Eskişehirliliere vermek istediğim son mesaj ise şu: Lütfen dünya çapında parmakla gösterilen bir kent haline gelen Eskişehirimizin değerini bilelilem. Özgürlüğünü, demokrasisini, kültürünü, sanatını gelecek kuşaklara aktaralım.

UTKU ÇAKIRÖZER’İN EN’LERİ

EN DEĞER VERDİĞİ: Ailem.

EN SEVDİĞİ YEMEK: Yemek ayırtetmem. Hepsini severim. Ama patatesli börek başka!..

EN SEVEREK YAPTIĞI YEMEK: Makarna ve salata!..

EN SEVDİĞİ KİTAP: Yüzyıllık Yalnızlık

EN SEVDİĞİ FİLM: Kill Bill

EN SEVDİĞİ ERKEK FİLM SANATÇISI: Harvey Keitel,

EN SEVDİĞİ KADIN FİLM SANATÇISI: Julitte Binoche,

EN SEVDİĞİ ERKEK MÜZİK SANATÇISI: Louis Armstrong, Cem Karaca

EN SEVDİĞİ KADIN MÜZİK SANATÇISI: Bille Holiday, Sezen Aksu

EN SEVDİĞİ RENK: Mavi tonları

UTKU ÇAKIRÖZER ONLAR İÇİN NE DEDİ?

NABİ AVCI: Gazetecilik dönemimden tanıyorum kendisini. Biz gazetecilere yardım etmek için olağanüstü gayret gösterirdi. Saygıdeğer bir akademisyen ve siyasetçi.

HARUN KARACAN: TOBB'daki görevinden tanıyorum. Çalışkanlığını ve diyalog becerisini ise Eskişehir siyaset sahnesinde tanıdım.

EMİNE NUR GÜNAY: Siyasi kampanyalarımız sırasında tanıştım. Siyasi rekabeti büyük bir nezaketle yürüten bir isim.

GAYE USLUER: Tıp, akademi ve siyaset alanlarında böylesine bilgili, donanımlı ve tecrübeli bir ismin Meclis'te ve partimizi CHP'nin yönetiminde Eskişehir'i temsil ediyor olması şehrimiz büyük bir şans. Kendisiyle mücadele arkadaşı olmaktan memnuniyet duyuyorum.

CEMAL OKAN YÜKSEL: Aynı okuldan, Eskişehir Anadolu Lisesi'ndeniz. Eşine, cici kızlarına ve aile fertlerine düşkünlüğünü takdir ediyorum. Hukuk mücadelesinde partimize önemli katkı sağlayacağına inanıyorum

BAŞKAN YILMAZ BÜYÜKERŞEN: Atatürk'ü ve onun Cumhuriyet ideallerini Türkiye'de en iyi özümseyen isim. Gerçek bir Atatürkçü. Eskişehir'i kültürü, sanatı, şehirciliği ve özgürlük ortamıyla çağdaş bir dünya kenti yaptı. Katkıları Eskişehir'le de sınırlı değil. Eğitim ve sivil toplum alanında ülkemize çağ atlattı.

Haberin fotogalerisi için tıklayın.

GAZETECİLİKTEN MİLLETVEKİLLİĞİNE

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

mehmet akif doğan

21 Aralık 2015 09:50
ilgiyle okudum sevgili hakkı kardeşim çok guzel bir röpörtaj olmuş kutluyorum.sayın milletvekili sevgili dostumuz utku çakırözer için nekadar yazarsanız eksik kalır onunla yasamak lazım babası sevgili dostum mehmet ali çakırözer e böyle bir evlat yetiştirdiği için kutluyorum gurur duydum

H.Hüseyin töre

26 Aralık 2015 14:25
Sayın hakkı sağlam bu zatın ESKİŞEHİR ile uzaktan yakından alakası yok bu kadar parlatmana da gerek yok bu zat hayatı boyunca insanların yararına bir çivi çakmış mı veya çakılmasına arcı olmuş mu zaten fikri ve zikri belli Eskişehir e bir şey kazandıracağı da yok yazıklar olsun bunu Eskişehir den aday gösterenlere