Ganj Nehri'ne akın ettiler

05 Şubat 2019 11:21
Ganj Nehri'ne akın ettiler

Hindistan'ın Ganj ve Yamuna Nehirlerinin kesiştiği noktada sayıları on milyonu bulan hacılar kutsal Kumbh Mela gününde yıkanmak için bölgeye akın etti.

(Fotoğraflar: AP)

Dünyanın en büyük kalabalığının geldiği altı günlük nehirde yıkanma töreni Hindistan'da kutsal sayılıyor.Hindular nehirde yıkanmanın kendilerini günahlarından arındıracağına ve "moksha" olarak bilinen doğum ve ölüm döngüsünden kurtaracağına inanıyor.Hindu dilinde 'festival' anlamına gelen Mela yüzyıllardır ülkenin kuzeyinde Uttar Pradesh eyaletinde Allahabad kentinde düzenleniyor.

Son 20 yılda tören mega bir etkinliğe dönüştü.Festivale katılan BBC muhabiri Vikas Pandey ülkenin dört bir yanından hacıların bölgeye geldiğini ve nehir sularına girmek için kilometrelerce yürüdüklerini söylüyor.

Pandey "Mela alanlarına açılan tüm yollar insanlarla dolup taşıyor" dedi.Yıkanma ritüeli dün geceyarısında hacıların "Ganj anaya selam" şarkılarıyla başladı.

 İnsanlar bu geçit törenlerinde oldukça süslü kutsal kadın ve erkekleri görmek için sıraya giriyor.Yetkililer şimdiye kadar 10 milyon insanın nehre girdiğini ve gün boyunca sayının artacağını açıkladı.
Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Azmi

05 Şubat 2019 20:56
Allah kabuletsin.İlla cidiyetle tapınma olmaz birazda eğlenceli ve renkli ibadet yapıp insanlığı kendi kendine yaptığı zulümden kurtarmak gerekir.