FITIKTAN KORUNMAK İÇİN SPOR YAPIN

26 Ağustos 2018 18:02
FITIKTAN KORUNMAK İÇİN SPOR YAPIN

Özel Ümit Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. N. İrfan Ünver, bel ve boyun fıtıklarından korunmak için spor yapmak gerektiğini söyledi.


Bel ve boyun fıtıklarının son yıllarda çok sık görüldüğünü ifade eden Ünver, bunun sebebinin hareketsiz yaşam sonucu zayıflayan adaleler olduğunu ifade etti. Hareketsiz yaşama vurgu yapan Ünver, “İnsanlar spor ve hareketten uzak kaldığı için adale grupları zayıflıyor. Kas ve iskelet sisteminde de zayıflamalar oluyor. Beklenmedik ters bir hareket, ağır kaldırma, düşme gibi sebeplerle boyun ve bel fıtıkları kolaylıkla oluşuyor. Öğrenciler nasıl ders aralarında teneffüs yapıyorsa, masa başı çalışanların da 45 dakika arayla, 10-15 dakikalık aralar vermeleri, kalkıp biraz yürümeleri gerekmekte. Mutlaka sporla ilgilenmeleri ve yürüyüş yapmaları gerekiyor" dedi.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

K.Yunus

27 Ağustos 2018 15:00
Bizi fıtık eden EsEs.

cemal

02 Eylül 2018 13:04
Otomobil gezilerini, kent içi ulaşımda otomobili bırakın! Bisiklete binin. Tansiyonunuz, şekeriniz düşecek, vücut yağlarınız eriyecek fit olacaksınız. Uyku düzeniniz düzelecek. Öfke nöbetleriniz kalkacak. Neşeli olacaksınız. Yorgunluğunuz kalkacak. Zinde olacaksınız. Yaşama başka türlü bakacaksınız. Bunların hepsi ve daha fazlasını size bisiklet kullanmanız sağlayacak. Eskişehir bisiklet kullanımı için şahane bir kent.