FETÖ'DEN 'TAVŞAN ADAY' TAKTİĞİ

22 Ocak 2020 12:47
FETÖ'DEN 'TAVŞAN ADAY' TAKTİĞİ

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarının kendi belirledikleri "tavşan adayları" devlete entegre etmek için çalışma yaptığını, benzer puanı alan deşifre olmamış örgüt üyelerinin aynı kuruma başvurduğunu, birinin elenmesi halinde diğerinin devlete sızmasının hedeflendiğini belirtti. 

Rektör Çomaklı, üniversitenin senato salonunda düzenlediği basın toplantısında, AÜ Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nce (SODİGEM) hazırlanan "Sosyal medya terörizmi FETÖ örneği analizi"nin ön araştırma sonuçları hakkında bilgi verdi.

FETÖ'nün kamuya yeniden sızmak için "tavşan aday" taktiğini kullandığını anlatan Çomaklı, örgütün yine sessizce uzun vadede devlete hakim olabilme politikasını izlemeye çalıştığını ifade etti.

Şafak Ertan Çomaklı, devlet kurumlarında işe girmek için başvurulara bir örgüt üyesi yerine birden fazla örgüt üyesinin aynı anda başvuru yaptığını, böylece yüksek puanlı bir üye elense bile benzer puandaki başka bir üyenin kurumlara sızmasının hedeflendiğini kaydederek, şöyle konuştu:

"FETÖ mensupları, geçmişte uyguladıkları taktiklerden biri olan kendi belirledikleri 'tavşan adayları' devlete entegre etmek için çalışma yapıyorlar. Geçmişte meslek sınavlarından hileli şekilde yüksek puan aldırmış oldukları kişileri kamuya yerleştirmeye çalışıyorlar. 100 üzerinden 99,9 gibi anormal yüksek puan alan çocuğu bir yere aday gösterdikleri zaman, onun yerine başka bir aday kazanamıyor. Onun elenebilme ihtimaline karşı yine aynı seviyede başka bir çocuğu daha oraya yerleştiriyorlar. Dolayısıyla birini almadığınızda, diğerini almaya mecbur kalıyorsunuz."

Prof. Dr. Çomaklı, "tavşan aday" yöntemine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, "Kamu idarecilerinin, başvuru yapan adayların son 10 yıllık puanlarına çok dikkat etmeleri gerekiyor. Bunlar zamanında, soru çalarak bu milletin hakkına girmiş kişiler. Bunlar mahrem imamların elindeki listelerde deşifre olmamış isimler. Ama bunları deşifre etmek çok kolay. Puana bakıldığında çok zeki görünen, ancak vasat olan kişiler olduğu görülüyor. Lisede çok vasat ama üniversite sınavında çok yüksek puan almış, üniversiteden mezun olurken çok düşük seviyede ama meslek sınavında çok yüksek puan almış kişiler. Buna bakarak bile anlamak oldukça kolay." ifadelerini kullandı.

-"Twitter'ı yoğunlukla kullanıyorlar"

SODİGEM Bilim Kurulunun örgüte ilişkin 899 hesap tespit ettiğini aktaran Çomaklı, geliştirdikleri yazılım aracılığıyla bu 899 örneklem hesaba ait 3 milyon 250 bin paylaşım üzerinde detaylı sosyal ağ analizinin yapıldığını, FETÖ'nün bütün gücünü sosyal medya üzerinde yoğunlaştırmış olduğunu kaydetti.

Şafak Ertan Çomaklı, terör örgütü mensuplarının Twitter'ı yoğunlukla kullandığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Twitter'da herkese ulaşabilme imkanı farklı. Orada herkes istediği şekilde yazabiliyor. Trump'a da yazabiliyorlar, Cumhurbaşkanımıza da yazabiliyorlar. Algı oluşturmak istedikleri zaman bir grubu hedef alarak yüklenebiliyorlar. İstedikleri bir bilgiyi yayabiliyorlar. Twitter'da KHK ile ihraç edilmiş kesimin mağdur olduğuna ilişkin algı yaratıyorlar. Facebook'tan ise yavaş yavaş vazgeçiyorlar ve Instagram'a doğru geçiyorlar. Bunun yanı sıra Patreon ismindeki sosyal ağı deneyerek, finans kaynağı sağlıyorlar. YouTube tarzı bir uygulama olan Patreon üzerinden kendi görüşlerini sunuyorlar. Örgütün alt kademe üyeleri ise Pinterest uygulamasını kullanıyor."

Çomaklı, FETÖ mensuplarının dijital dünyada oyunlar üzerinden de haberleşme sağladıklarını belirterek, "4 kişinin oynadığı, 5'inci kişinin dahil olamadığı oyun platformları var. Burada sesli iletişim kurabiliyorlar ve herhangi bir kaydı olmuyor. Bu şekilde iletişimi sağlıyorlar." dedi.

Yorumlar (10) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Ceylan

23 Ocak 2020 08:50
Rektörlük harici her yerdesin sn. çomaklı...

Sezgin

23 Ocak 2020 09:16
Geleceğin fetösü menzil tarikatı. Hükümette tam destek veriyor. Masallar anlatmayın bize.

Rasim

22 Ocak 2020 22:41
Eskiden ortak olanlar şimdi düşman oldular. Bizde yedik değil mi? Yemeye de mecbur devam edeceğiz. Silivri soğuk.

Selami

22 Ocak 2020 16:43
Çok güzel çalışmalar tebrikler. Ancak SODİGEM'e dikkat çekecekseniz Prof. Dr. Levent ERASLAN-Müdür görünüyor. Biraz onu öne çıkarsanız. Merkeze daha da dikkat çekersiniz gibime geliyor. Her yerde siz öne çıkınca faaliyetler gölgede kalıyor. İletişimciler ne der acaba görüşüme?

Cemil Kaleli

22 Ocak 2020 15:20
Hocam, SODİGEM ile yapmış olduğunuz bu akademik çalışmaları uluslararası bir yayın ile tüm dünyaya duyurun bence. Herkes yararlansın, literatüre ve akademiye katkılarınız olmalı.

Xxx

23 Ocak 2020 07:26
Bu kadar yozlaşmış olamayız

ahmet

23 Ocak 2020 11:13
Devlet unutmaz, Devlete karşı yapılan yanlışın hesabını er geç de olsa sorar ve gereğini yapar.

Fetö veya adı ne olursa olsun

22 Ocak 2020 22:51
Bu tehlikeyi hepimizin görmesi gerekir. Bugün adı fetö olur yarın başka kimliğe bürünür bıkmadan devam ederler bu topraklardaki emelleri için. Ve bu tarz tehlikeler hiç bitmeyecek. Önemli olan hepimizin uyanık olması! Taktik değiştirip devam edecekler. Bazıları bu yazdıklarımı beğenmeyecekler ama bu vatan hepimizin. Gidecek başka yerimiz yok. Dünyanın en güzel en harika topraklarında dünyanın merkezinde yaşıyoruz. Ki bu yüzden herkesin gözü olan bu güzel vatana sahip çıkalım hep birlikte. Ve unutmayalım bizim bizden başka dostumuz yok. Düşmanımın düşmanı diyerekte yılanı koynumuza almayalım.

Tebrikler hocam

22 Ocak 2020 23:05
Bu bilgilerden herkesin faydalanması lazım. Özellikle asya ve afrikadaki ülkeler. Ama öncelikle millet olarak bu tehlike için birlik olmalıyız. Geçmiş geçmişte kaldı. Ders çıkarıp geçmişten azami dikkati göstermeliyiz. Kimine göre geçmişte dost şimdi düşman oldular vs. Kimine göre geçmişte düşman olarak bakanlar şimdi dost oldu. Bu tehlikeler bitmeyecek. Oyun değişmiyor sadece oyuncular piyonlar değişiyor. Gün birlik olma zamanı. Bırakın siyaseti. Bu siyaset üstü bir konu. Bunlar emellerine ulaşırsa (Allah korusun) siyaset yapacak ülke de bulamayız.

Tebrikler sayın rektörüm

22 Ocak 2020 22:33
Emeği geçenlere şükranlarımı sunarım. Bu illetten kesinlikle kurtulmamız gerek. Ilkokul 3 ten terk bir ahmak ın tek başına yiyeceği nane değil bu! Bu ahmak daha 23 yaşında iken yetiştirilen ona yol çizen profesyonellerin işi. Ama hala daha bunu görmek istenmeyen zihniyet var aramızda. Bu devletimiz için tehlike geleceğimiz için tehlike. Dünyadaki bir çok ülke için aynı derecede tehlike.