Farklı çocuklardan ‘Sevgi Şöleni’

16 Aralık 2017 13:01
Farklı çocuklardan ‘Sevgi Şöleni’

SOMET Zihinsel Gelişim Derneği tarafından zihinsel engelli bireyleri topluma kazandırma adına Sevgi Şöleni etkinliği düzenlendi.

 
3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri çerçevesinde hazırlanan ve zihinsel engelli bireylerin topluma kazandırılması ve amacıyla düzenlenen Sevgi Şöleni, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Etkinlikte, zihinsel ve bedensel engelli bireyler sahnede hünerlerini sergiledi. Yeşilçam’ın şarkılarından ‘Sev Kardeşim’ isimli şarkı eşliğinde öğrenciler, ‘Hoş geldiniz’ koreografisiyle Sevgi Şöleni’nin açılışını yaptı. Daha sonra Hindistan’a ait kültürel kıyafetler giyen dernek öğrencileri, Hint müzikleriyle dans etti. Ardından sahneye çıkan yaklaşık 20 kadar zihinsel ve bedensel engelli öğrenci, karşılıklı Erik Dalı oyun havası eşliğinde karşılıklı oynadı. Ardından sahneye çıkan SOMET Zihinsel Gelişim Derneği korosu izleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı. Yeşilçam’ın unutulmaz film müziklerinin seslendirildiği konserde, izleyiciler de şarkılara alkışlayarak eşlik etti.

“Bu çocukların farkındalığını tüm topluma kazandırmamız gerektiğidir”
Sevgi Şöleni etkinliği hakkında konuşan SOMET Zihinsel Gelişim Derneği İşletme Müdürü Selahattin Uyanık, amaçlarının engelli bireylerin topluma kazandırmak olduğunu dile getirdi. Uyanık, “Amacımız burada engelli çocuklarımızı, özellikle de zihinsel engelli çocuklarımızı topluma kazandırmak, onlara iyi bir eğitim vermek. Aralık ayındayız dünya engelliler ayımız hayırlı olsun, kutlu olsun. Buradaki en önemli faktör bu çocukların farkındalığını tüm topluma kazandırmamız gerektiğidir. Onlar engelli veya özürlü çocuk değil, farklı çocuklar. Onların eğitimi için sponsor ve destek olması lazım. Biz de SOMET Zihinsel Gelişim Derneği olarak devlet destekli bir dernek olduğumuz için hiçbir kar amacı gütmeyen bir eğitim sistemi uyguluyoruz şu an. Yaklaşık 90 öğrencimiz var. Bu şekilde eğitimimize devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Çocuklarımız her yıl bu anı bekliyor”
Ayrıca Uyanık, 10 yıldır bu etkinliğin yapıldığına dikkat çekerek, “Biz yaklaşık 10 yıldır SOMET Zihinsel Gelişim Derneği olarak bu etkinliği kendi imkanlarımızla yapıyoruz. Çocuklarımız her yıl bu anı bekliyor. Özveriyle heyecanla şevkle hazırlıklar yapıyorlar. Sağ olsun eğitimci arkadaşlarımız da kendi eğitim saatleri haricinde özel zamanlarını bile bu işe ayırarak provalar yapıyorlar. Çocuklar için güzel bir etkinlik planlıyoruz. Şimdi burada çocuklarımız şarkılar türküler söyleyecekler, koro gösterimiz var, oyun sergileyecekler. Onlar için bu ayrı bir mutluluk" dedi.

“Öğretmenleri fırsat vererek, emek vererek, inanarak bugüne çıkardılar”
SOMET Zihinsel Gelişim Derneği Kurum Psikoloğu Gizem Aktaş ise, 7 aylık bir çalışma sürecinden sonra bu gecenin hazırlandığını anlatarak, şöyle konuştu;
“Çocuklarımıza inanıp bu geceye çıkardık. İnşallah güzel bir gece olacağını umuyorum. Zor oldu ama başardılar. Birazdan coşkuyla hepimizi eğlendirecekler. Geçen sene Mayıs’ta konserimiz vardı, yine Mayıs’tan beri hazırlanıyor çocuklar. Zor oldu ama öğretmenleri fırsat vererek, emek vererek, inanarak bugüne çıkardılar. Koromuzun konseri Yeşilçam’ın nostaljik şarkılarından oluşuyor. Sonrasında da oynayacaklar, eğlendirecekler. Koromuzda 15 çocuğumuz mevcut. Koro şefimiz aynı zamanda okulumuzun resim öğretmeni Gamze Hocayla birlikte güzel bir gece geçireceğiz inşallah.”
Yaklaşık 2 saat süren etkinlik, izleyicilerin yoğun alkışlarıyla sona erdi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

TRAMVAYDA GASP İDDİASI
TRAMVAYDA GASP İDDİASI
Eskişehir'de, tramvayda Türkmenistan uyruklu bir kişinin saatini gasbettiği öne sürülen şüpheli gözaltına alındı.
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
SIRAEVLER TRAMVAY İSTİYOR
 Şeker Mahallesi TOKİ Sıraevler sakinleri, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Opera-Otogar tramvay hattından bölgeye bir bağlantı hattı çekilmesini istedi. 
 YOLLAR YENİLENİYOR
YOLLAR YENİLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım Onarım Dairesi’ne bağlı ekipler iş programları kapsamında üstyapı çalışmalarını sürdürüyor.
NESİLLER ARASI  KÖPRÜ KURUYORLAR
NESİLLER ARASI KÖPRÜ KURUYORLAR
Üç yıl önce kurulan Eskişehir Kayı Boyu Derneği; kültürel, sanatsal ve tarihi organizasyonları ile geçmiş ve gelecek nesiller arasında köprü oluyor.
METALE HAYAT KATANLAR
METALE HAYAT KATANLAR
Eskişehir Sanayi Odası'nın (ESO) sanayicilerin birbirleri daha çok tanımasına ve birlikte iş yapma kültürünün gelişmesine yönelik gerçekleştirilen fuarların ikincisi gerçekleştirildi.
İYİ PARTİ'DEN  ETB'YE ZİYARET
İYİ PARTİ'DEN ETB'YE ZİYARET
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Berna Sukas, Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukçuoğlu ve İl Başkanı Ramis Tunca Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan ve Yönetim Kuruluna ziyarette bulundular.
SORUNLARI ELE ALDIK
SORUNLARI ELE ALDIK
AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki görevi için yurtdışına çıkmadan önce önemli temaslarda bulundu.
ESKİŞEHİR'E AYRI  ÖNEM VERİYORUZ
ESKİŞEHİR'E AYRI ÖNEM VERİYORUZ
AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Eskişehir'de parti teşkilatını ziyaret ederek, tanışma ve istişare toplantılarına katıldı.
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı.